10 nezapomenutelných okamžiků ve videohrách

vytisknout velikost písma
Občas si hry užijeme, občas ne. Jednou za čas se však objeví momenty, které se nám vryjí do paměti. Pojďme si je připomenout.

Ať si kdo chce říká co chce, videohry dokážou hrát na emocionální strunu mnohem lépe, než filmy, hudba či mnohá jiná odvětví. A to jednoduše proto, že se her účastníme a vše, co se odehrává na obrazovce tedy bereme osobně.

I když je spousta her, které jsme si vyloženě užili, jen velmi malé procento videoher dokázalo něčím opravdu zapůsobit a vrýt nám nějaký okamžik do paměti. S redakcí jsme dali hlavy dohromady a rozhodli jsme se vám přinést náš výběr těch nejnezapomenutlenějších okamžiků z naší herní praxe. Asi vás nemusíme upozorňovat, že tu narazíte na možné spoilery, pokud jste tedy některé z námi vybraných her nehráli, čtěte na vlastní nebezpečí či přeskočte na další.

10. Portal 2 a zpívající střílny

Portal 2 nabízí celou plejádu geniálních momentů, vtípků a narážek, pravděpodobně tím nejemocionálnějším je však samotný závěr. Když se GLaDOS rozhodne, že je mnohem jednodušší (a levnější) vás vykopnout, nikoliv se snažit zabít, pošle vás výtahem na svobodu.

Jak se tak řítíte do náruče světa nahoře, jste po cestě uvítáni několika automatickými střílnami. Místo toho, aby vás již tradičně provrtali však začínají zpívat serenádu, která pak přeskočí na celé operní číslo v obřím sále, které vás doprovází a zaslouženě děkuje za to, že jste to přežili. No komu by neukápla slza.

9. Gears of War 3 a Mad World

Třetí a závěrečný díl sci-fi série Gear of War je sám o sobě značně temný a syrový, menší easter egg však tento fakt posouvá na zcela novou úroveň. Pamatujete si na jeden ze CGI trailerů, který na pozadí hrál známou skladbu Mad World od Garyho Julese? Inu, i ve hře nechybí easter egg, který vám dovolí zpřístupnit jeho skladbu přímo během hraní.

Pokud totiž na multiplayerové mapě Gridlock dokážete projít celým jedním kolem bez toho, abyste zavadili byť o jedinou zpopelněnou siluetu, to další kolo budete hrát právě s klavírovým doprovodem Mad World. A ten posouvá mrazení v zádech na zcela jinou úroveň. Věřte nám.

8. Uncharted 3 a potápějící se loď

Třetí díl dobrodružství Nathana Drakea je plný frenetických akčních pasáží a nezapomenutelných scén, jako je např. procházka pouští. Naše oblíbená chvilka však patří obří lodi, která se pomalu ale jistě potápí na dno oceánu s vámi na palubě.

Jak se prodíráte bortícími se palubami a chodbami, které se převracejí na hlavu, střílíte poslední chudáky a nakonec vás cesta přivede do obřího sálu se sekleněnou kopulí, která ukazuje černou nekonečnost oceánu a tuny vody, které se každou vteřinou mohou nahrnout dovnitř. Scéna končí zběsilým úprkem před valící se vodou. Děsivé, nervydrásající a nezapomenutelné.

7. CoD a No Russian

Hry občas rozhodně dokážou překvapit svou brutalitou, občas dokonce zcela bezpředmětnou a nesmyslnou, což násilí ještě více stupňuje. Scéna na letišti, ve které v roli teroristy kosíte desítky nevinných občanů však vyvolala takovou vlnu negativních ohlasů, že bychom ji nemohli obejít stranou. Pokud však opomeneme fakt, že byla tato mise vytvořena z větší částí právě díky své kontroverzní povaze, sloužila velmi důležitým vodítkem v příběhu samotném.

Vlastně šlo o velmi důležitý příběhový milník, který měl navíc psychologický efekt, kdy se hráči jako psychopati prodírali mrtvolami napříč letištěm. Ten staví hráče před morální dilema, které se odráželo v naší hlavě ještě dlouho po dohrání. Nemluvě o tom, že jste vlastně teroristou nebli.

6. Batman: Arkham City a smrt Jokera

Co na to říci, kluci z Rocksteady prostě mají koule. Pravděpodobně jeden z nejsmělejších kroků v licencované hře. Na konci druhého dílu populární Arkhamovské série totiž vývojáři odpravují ze světa jednoho z nejikoničtějších padouchů celého univerza – Jokera.

Jak Batman vychází s jeho nehybným tělem a obrazovku protínají závěrečné titulky, hráči začínají přemýšlet, zda opravdu viděli to, co viděli. Ne nadarmo tento kontroverzní konec vyústil v několikaleté spekulace a internetové diskuze o tom, zda se vývojáři nerozhodnou Jokera nějakým způsobem vzkřísit. A jak už víme z informací o Temném rytíři, nevypadá to tak.

5. BioShock a umlácení Andrew Ryana

Série BioShock má spoustu náboženských a filosofických podtextů, jedna filosofie se však táhne celým prním dílem. A sice ta, že člověk vybírá, ale otrok poslouchá. Ústřední zápletka prvního dílu už byla probírána na internetu do aleluja, to však vůbec nemění její dopad na náš zážitek při prvním průchodu hrou.

Andrew Ryan, který vám do sluchátka tlumočil svou filosofii prakticky po celou hru, vás totiž „prosí“ jej umlátit golfovou holí. A hráč poslouchá. Kromě samotného drastického vizuálu tu jde především o samotný podtext této scény, která jako by si hrála s naším podvědomím. Jsme jako hráči opravdu svobodní v našich činech? Nebo jen následujeme předem daný scénář?

4. MGS 4 a návrat Naked Snakea

Série Metal Gear Solid nám svou rozvážností a často epickou ujetostí přinesla celou řadu nezapomenutelných zážitků, jedním z těch nejdůležitějších však rozhodně je zakončení dosavadní herní série, tedy čtvrtého dílu s podtitulem Guns of the Patriots. A než dorazí The Phantom Pain, bude to tak i nadále.

Na první pohled ošemetný konec, kdy Solid Snake dává do úst hlaveň a mačká spoušť, je totiž pouhým začátkem. Po úmorných závěrečných titulcích se totiž dozvídáme, že je Snake (tehdy ještě Old Snake) stále naživu. A to není vše. Objevuje se další nesmírně důležitá postava série – Naked Snake, která startuje jednu z nejgeniálnějších konverzací v historii. Konverzaci, která staví zaslouženou tečku nad kultovní sérií a nabízí dostatečné zadostiučinění pro všechny, kdo se Snakem prošli dlouhou cestu. Co na to pátý díl?

3. The Last of Us a surová koncovka

Zatím poslední dílko géniů z Naughty Dog je zatraceně kvalitním kusem videoherní práce a pravděpodobně jedním z nejlepších a nejrealističtějších zombie thrillerů na trhu. Hra je plná emotivních a srdcervoucích momentů, podpořených perfektními hereckými výkony, pravděpodobně nejvíce nám však v paměti uvízla samotná koncovka.

Ta je totiž zproštěna veškerých hollywoodských happy endů, růžových brýlí či jiných zjednodušováků a stejně jako celý tvrdý příběh ukazuje surovou realitu a to, čeho je člověk schopen pro toho, kdo je mu blízký. Po strastiplné cestě tak Joel konečně nachází nemocnici, která je schopná pomocí Ellie vyprodukovat protilátku smrtícímu viru. Problém je v tom, že ji při tom musí zabít. Na jedné straně vah tedy stojí osud lidstva, na druhé život holčičky, která ústřední postavě téměř nahradila dceru. Je jasné, co se musí udělat. A ať jde svět do hajzlu. Pro mnohé kontroverzní, pro nás ale bezesporu důstojný konec.

2. Star Wars: KOTOR a Darth Revan

Knights of the Old Republic stále patří mezi klenoty RPG žánru a fanoušci všech generací bedlivě sledují, zda se někdy dočkáme třetího dílu. BioWare si v tomto případě vypůjčil oblíbené příběhové zvraty a zákruty z japonských RPG titulů a využil populární amnésii hlavního hrdiny, aby pro nás hráče připravil chutný zvrat.

Dozvědět se, že jste Jedi a umíte házet s předměty pomocí mysli je totiž jedna věc. Věc druhá je, když najednou zjistíte, že jste byl od samého začátku temný lord Sithů. Odhalení, že je hráč vlastně Darth Revan, nás dokázalo mnohem více přikovat k příběhu a událostem, které se na obrazovce odehrávaly. A samozřejmě zcela změnilo pohled na příběh jako takový. Kdyby tak více her nabízelo takové chuťovky.

1. Red Dead Redemption a smrt Johna Marstona

Red Dead má sám o sobě skvěle napsaný příběh, Rockstar se ale překonal a i když jste během poutě Johna Marstona za odčiněním svých hříchů mohli cítit blížící se nepříjemnosti, nic vás nemohlo připravit na to, co na nás vývojáři chystali.

Po krvavém a nepříjemném konci, ze kterého mnohým ukápla slza, nás však čekala třešnička na dortu v podobě poutě syna hlavního hrdiny Jacka za pomstou, která završila již beztak ikonický příběh. Chceme pokračování Rockstare. Hned.

A jaké herní okamžiky uvízly v paměti vám? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

5 nostalgických her, které si prostě musíte zahrát

5 nostalgických her, které si prostě m…

Jsou hry, které nikdy nezemřou. My pro vás máme pětici, ze které rozhodně musíte sfouknout prach.

9.  1.  2017 | | 38 N/A
GTA V téměř nerozeznáte od reality! Stačí do hry nahrát pár modifikací

GTA V téměř nerozeznáte od reality! St…

Stále velmi oblíbená hra Grand Theft Auto V má silnou komunitu fanoušků a mezi nimi řadu šikovných moderů. Ti hru graficky stále vylepšují. S použitím modů je leckdy problém určit, zda není screenshot ze hry reálná fotografie.

7.  1.  2017 | | 8 N/A
Jízdní řád roku 2017: co nás čeká a nemine

Jízdní řád roku 2017: co nás čeká a ne…

Silvestr máme za sebou. Teď je načase podívat se před sebe a začít slintat.

3.  1.  2017 | | 11 N/A
10 herních pecek, jež měly opravdu dlouhou cestu

10 herních pecek, jež měly opravdu dlo…

Aneb těch, kterým mezi oznámením a samotným vydáním uběhlo nejvíce času. A začaly připomínat čekání na Godota.

včera | | 3 N/A
Podívejte se, jak budete doma používat AR brýle HoloLens

Podívejte se, jak budete doma používat…

Doma jako Iron Man? S brýlemi rozšířené reality HoloLens od Microsoftu je to možné!

13.  1.  2017 | | 6 N/A
Nintendo Switch: známe cenu, příslušenství, datum vydání i hry

Nintendo Switch: známe cenu, příslušen…

Koncem října minulého roku nám Nintendo po dlouhém čekání konečně představilo konzoli Nintendo Switch. Představení ale přineslo více otázek než odpovědí. Po konferenci se však zdá, že Nintendo Switch je v možná ještě lepší formě, než jsme si mysleli.

15.  1.  2017 | | 3 N/A
Globální prodeje PS4 se vyšplhaly na úctyhodných 53,4 milionů

Globální prodeje PS4 se vyšplhaly na ú…

Sony i nadále pokračuje v úspěšném tažení napříč konzolovým trhem. PS4 jde na dračku.

5.  1.  2017 | | 7 N/A
Assassin

Assassin's Creed: zůstaň prosím v Anim…

Filmy podle her jsou známé tím, že se obvykle moc nepovedou. Od filmu Assassin's Creed jsme po dlouhém čekání a výborné propagandě nečekali nic jiného, než výborný film, který budeme doporučovat svým přátelům, ať vidí, proč jsme této sérii tak propadli. Povedlo se to?

5.  1.  2017 | | 7 N/A