The Division: New York, gangy, postapo, hra roku?

vytisknout velikost písma
The Division. Název, který budí jak velké naděje, tak obavy. Dočkáme se splněných slibů?

Tom Clancy to opět rozjíždí a tentokrát svoje jméno nalepil na krabičku hry, kterou vyvíjí ta zdravá část Ubistoftu (rozuměj Massive Entertainment). Půjde o střílečku z pohledu třetí osoby s otevřeným online světem a prvky RPG, kde můžete plnit úkoly sami, nebo v týmu živých spoluhráčů. A Poláků. 

Teroristé to dokázali a vyhráli. Rozšířili ošklivý virus mezi populaci. Velká úmrtnost znamená, že nikdo nepůjde do práce, takže vám nikdo nenatankuje auto. Ona vlastně i tu ropu nemá kdo těžit. Takže zde máme jednu z dalších postapo variací. Veškeré záchranné složky kolabují jedna po druhé a prezident vydává nařízení číslo 51, čímž aktivuje tajnou soběstačnou skupinu agentů s názvem The Division. Ti jsou vycvičeni pro podobné situace, třeba když dojde benzín, tak umí chodit pěšky. To jen tak nějaký amík neumí. 

1408057305-the-division-art-3.jpg1408057311-the-division-screen-2.jpg1408057317-the-division-art-1.jpg

Prostředí

Hra se bude odehrávat v New Yorku. A bude to obrovské, budeme se moci pohybovat jednak v ulicích a jednak na střechách mrakodrapů či v podzemce, navíc víceméně bez omezení.

Vše vypadá až překvapivě detailně a pěkně, je kladen důraz na smysl pro detail, nicméně se po městě budeme moci přepravovat pouze pomocí pěškobusu, nebo rychlým cestováním, ale i to je omezené pouze na oblasti, které máme pod kontrolou. Na druhou stranu, objevování depresivního New Yorku bude mít zajisté něco do sebe.

 

Na základně najdete všechno, co správný voják ve jménu demokracie potřebuje

 

Když si budete chtít odpočinout od výjezdů, přestřelek a zachraňování lidstva, tak se vrátíte do jedné ze základen. Tady najdete všechno, co správný voják ve jménu demokracie potřebuje, tedy zdravotníka, obchodníka, možnost rychlého cestování, zbrojnici a další vychytávky.

1408057285-the-division-screen-1.jpg

Dynamické prostředí, plynulé střídání dne a noci, nevyzpytatelné počasí, kontaminované oblasti, kde si budete muset vzít masku, abyste nedostali kašlík. Vše bude, vše se bude měnit a nenechá nás v běžné rutině, budeme se muset přizpůsobovat okolí a projednou se nebudeme bát zombíků, ale neznáma. A to nás zatraceně láká.

Prostředí bude krásně demolovatelné. Vaše kulky rozcupují většinu objektů. Určitě bude krásný efekt, když budete pálit do auta či něčeho dřevěného a kousky třísek a šrotu budou všude krásně odpadávat, či dírami po kulkách začne prosvítat světlo. Destrukce navíc má být procedurální, nepůjde tedy o předem připravené animace a efekty, vše bude deformovatelné v reálném čase. 

Tak trochu RPG

Město je veliké a s tím bude spojeno i hodně úkolů. Zde hra vychází vstříc i samotářům, kteří rádi hrají na vlastní pěst a nenechávají se zdržovat či otravovat živými spoluhráči či vedlejšími úkoly. Tato sorta hráčů si může ničím nerušeně vychutnat pouze hlavní příběh, o tom ale The Division není.

1402456192-td-screen-night-e3.jpg1402456194-td-screen-base-of-operations-e3.jpg1402456199-td-screen-street-combat-e3.jpg

Naopak ti, kteří rádi hrají v týmu, nebo využívají všechny herní mechanismy, co hra nabídne si také přijdou na své. Jednak budou moci projít celou hru v týmu se svými přáteli, nebo dalšími hráči. A procházet s nimi jak příběhové, tak i vedlejší mise. Ty budou většinou zaměřeny na klasiku, kterou známe z jiných her. Najdi tohle, dones tamto, zachraň tyhle, odveď to támhle a podobně. Nic, co by překvapilo, ale ani to neurazí a pár vedlejších misí se určitě vyplatí zahrát, už jenom kvůli dalším zkušenostem či šanci nalézt lepší vybavení.

Přestřelky

Z čersvých alpha dojmů jsme se dozvěděli o existenci tzv. Dark Zones - temných zón, které budou pro hráče výzvou a peklem. Setkáte se zde s jinými skupinami hráčů, které si jedou podle svého. Budou to ta nejdrsnější místa ve hře, kde vám nikdo nedá nic zadarmo, ale i přesto sem budete chodit rádi, protože zde můžete najít velmi cenné vybavení a body zkušenosti pro vylepšené vaší postavy.

1402456201-td-screen-contagion-e3.jpg

Zde se také bude odehrávat ono milované a nenáviděné PvP, hráč proti hráči. Zde také uslyšíte nejvíce hlášek o vaší matce a skvrny na slunci způsobí mnoha hráčům lagy. Půjde ale zcela pochopitelně i o ty nejzábavnější oblasti, jelikož proti živým hráčům se hraje přece jen lépe. 

 

Nepřátelé budou jednak bandité, jednak ostatní hráči jako vy

 

S tím souvisí i naši nepřátelé. Budou to jednak bandité a jednak ostatní hráči jako vy. Na otázku, zda budou další nepřátelé i nakažení lidé vývojáři odpověděli, že je hra stále ve vývoji a nic zatím odhalovat nebudou. Zombieků sice není nikdy dost, ale tohle pravidlo už tak deset let neplatí. Chceme něco čerstvého a nového. 

Zbraní bude opravdu hodně a nepůjde pouze o útočné pušky. Budeme moci stavět kulometné či plamenometné věžičky, vysílat průzkumné drony. Granátů bude navíc více druhů, buď na odvedení pozornosti, kouřové či zcela vše devastující. Ve hře je dostupný i craftící systém, se kterým si užijeme velkou legraci při výrobě nových smrtících hraček. Zkrátka RPG prvky nechybí.

1402456409-td-ca-cleaners-e3.jpg1402456411-td-ca-contagion-e3.jpg1402456411-td-ca-pandown-e3.jpg

Kromě temných zón zde budou i sociální oblasti, kde bude přítomno více jak stovka hráčů, se kterými budete moci měnit nalezené předměty, vyměňovat si zkušenosti či zakládat party pro plnění obtížných misí. Zkrátka něco jako ve hře Destiny. 

Tom Clancy’s The Division vyjde doufejme ještě v letošním roce na PC, PS4 a Xbox One. 

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Parta nadšenců tvoří v Minecraftu celou Vídeň, podívejte se

Parta nadšenců tvoří v Minecraftu celo…

V Minecraftu můžete vytvořit téměř cokoliv, od fantasy dungeonů až po vesničku své babičky. Co ale takhle kompletně celou Vídeň?

14.  2.  2017 | | 11 N/A
10 skvělých českých her, které vyšly v roce 2016

10 skvělých českých her, které vyšly v…

Češi mají na hry talent a ten prokázali i v minulém roce. Vybrali jsme deset her českých tvůrců vydaných v roce 2016, které považujeme za nejlepší!

14.  2.  2017 | | 7 N/A
Jak Gran Turismo Sport posouvá laťku věrohodnosti (galerie)

Jak Gran Turismo Sport posouvá laťku v…

Mnozí vidí Gran Turismo Sport jen jako další nástavbu slavné série. Je v tom ale mnohem více, především z hlediska vizuálu.

13.  2.  2017 | | 22 N/A
Odhaleno temné fantasy RPG GreedFall s příchutí Zaklínače a Bloodborne

Odhaleno temné fantasy RPG GreedFall s…

Pokud vám nestačil Zaklínač, Focus Home Interactive ve spolupráci se Spiders Games chystají zbrusu nové RPG.

11.  2.  2017 | | 6 N/A
Herní filosofie: Moderní střílečky jsou slabé, nudné a po kastraci

Herní filosofie: Moderní střílečky jso…

Dřív střílečky bavily. Bylo na koho střílet.

19.  2.  2017 | | 40 N/A
Logitech G502 Proteus Spectrum: co všechno dokáže herní myš (recenze)

Logitech G502 Proteus Spectrum: co vše…

Co speciálního hráčům vlastně nabízí herní myš? Otestovali jsme jednu z nejoblíbenějších herních myší vyšší kategorie. Některé herní vychytávky jsou zbytečné, jiné ale ve hrách pomohou.

22.  2.  2017 | | 28 N/A
Technologický skvost jménem Horizon: zápisky z Pravěku (obrazový speciál)

Technologický skvost jménem Horizon: z…

Vydali jsme se do budoucího Pravěku a přibalili do batohu foťák. Podívejte se, co kluci ze studia Guerrilla dokázali ve svém nejnovějším počinu.

20.  2.  2017 | | 2 N/A
Horizon: Zero Dawn – Zaklínač v Jurském Parku (recenze)

Horizon: Zero Dawn – Zaklínač v Jurské…

Další exkluzivní značka Sony je tu a my jsme se s Aloy vydali do dávno zapomenuté civilizace. Jak se nám výprava zamlouvala?

21.  2.  2017 | | 15 N/A