vytisknout velikost písma Pirátství je nejhorší na Androidu, tvrdí vývojář Football Manageru

Neexistuje prý žádná omluva pro pirátství. Když se vám nelíbí cena, neplaťte ji a hru nehrajte.

Před dvěma týdny vyšel na Androidu Football Manager Handheld a okamžitě se začal masivně nelegálně stahovat – podle tvůrců na 1 prodanou kopii připadá 9 nelegálně stažených. Šéf vývojářského studia Sports Interactive, Miles Jacobson, dokonce prohlásil, že míra pirátství na Androidu je ta nejhorší, co kdy viděl. Důvodem prý je nulová ochrana proti kopírování a velká obliba mobilního systému v zemích, kde je pirátství větším problémem.

Football-Manager-Handheld-2012-1.jpg

Podle Jacobsona nejde ale jen o ušlý zisk, pirátské kopie zatěžují studio i jinak: „ Jsou tu náklady na servery pro stahování nových skinů, náklady na zákaznickou podporu (protože mnoho pirátů ji využívá), cena za budoucí lepší zabezpečení her, odstraňování odkazů na pirátské verze hry – tohle vše bere čas, peníze a obírá nás o příležitosti, mohli jsme ten čas využít k dělání jiných věcí.“
Studio teď řeší problém, jestli projekt měl smysl a jestli se budou dál věnovat Androidu. „Zatím hra nesplnila cíle, které měla,“ říká Jacobson a pokračuje: „Věřím, že to v průběhu času zvládne, ale jsem zklamán tím, že je tolik lidí, co milují naši práci a baví se díky ní bezpočet hodin, avšak si nemyslí, že si za tu zábavu zasloužíme zaplatit.“ Pokud hra nesplní cíle, nebudou na dané platformě dělat hru další, až tak je to prý prosté. Zároveň by však v tom chtěli Sports Interactive pokračovat, protože existuje spousta poctivých lidí, kteří chtějí jejich hry.

Co se týče pirátství, má Jacobson poměrně jasný názor – i když každá nelegálně stažená hra nemusí znamenat úplnou ztrátu, část zisku zmizí. I kdyby to bylo představovalo jen 10 %, pro vývojáře je to obrovský rozdíl a může znamenat rozdíl mezi tím, jestli studio či známá značka přežije, nebo ne.  Nekompromisně to Jacobson shrnul: „Neexistuje omluva pro žádnou formu pirátství – pokud nechcete zaplatit cenu nastavenou za hru, neplaťte ji a hru nehrajte! Hraní je forma zábavy, nikoliv lidské právo.“

Pokud značku Footbal Manager neznáte, jedná se o komplexní strategickou hru, ve které se staráte o svůj fotbalový tým. Hra je obrovsky populární hlavně v UK. Přečtěte si recenzi posledního ročníku PC verze.   

Zdroj: Eurogamer
 
Související články
  1. Football Manager 2012 – krok správným směrem (recenze)
  2. Sega oznámila Football Manager 2012
  3. Football Manager 2011 – více interakce (dojmy)
  4. Football Manager pro iPhone již zítra
  5. Video: Football Manager 2010
  6. Dojmy: Football Manager 2010 – vše vypadá jinak
  7. Dojmy: Football Manager Live – naživo a ještě lépe

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Wolfenstein: The New Order aneb B.J. Blazkowicz versus nacističtí mechové

Wolfenstein: The New Order aneb B.J. B…

V novém díle legendární FPS série sice náckové vyhráli válku, ale to neznamená, že má B.J. Blazkowicz volno.

7.  5.  2013 | | 118 N/A
Far Cry 3: Blood Dragon - stupidně zábavná střílečka (recenze)

Far Cry 3: Blood Dragon - stupidně záb…

Blood Dragon je tupá střílečka procpaná snad všemi myslitelnými klišé béčkových akčňáren. A tvůrci jsou na to pyšní.

17.  5.  2013 | | 1 N/A
Úžasná funkční replika Plasma Cutteru z Dead Space pálí dřevo i plast

Úžasná funkční replika Plasma Cutteru …

Replika používá 3 zelené lasery na zaměřování a dva silnější modré na řezání.

6.  5.  2013 |
Dead Island: Riptide – nemrtvé déjà vu (recenze)

Dead Island: Riptide – nemrtvé déjà vu…

Tomu se říká lapálie. Hrdinové předchozí hry přežili na ostrově smrti a proč? Aby hned ztroskotali na dalším.

7.  5.  2013 | | 1 N/A
Maxis ohlásili The Sims 4, vyjdou příští rok. A ne, nebudou vyžadovat online připojení

Maxis ohlásili The Sims 4, vyjdou příš…

Nový díl se prý chce vrátit ke kořenům a zaměřit se na interakci mezi Simíky.

7.  5.  2013 | | 1 N/A
World of Warships se připomíná novými pěknými obrázky

World of Warships se připomíná novými …

Třetí z válečných online her od Wargamingu se plně věnuje námořním bitvám. Ale to jste asi pochopili z názvu.

8.  5.  2013 | | 12 N/A
Přidejte si do Skyrimu obří mořská monstra. A pak je zabijte

Přidejte si do Skyrimu obří mořská mon…

Modifikace přidá do hry devět monster inspirovaných mýty.

6.  5.  2013 | | 2 N/A
Injustice: Gods Among Us - války superhrdinů (recenze)

Injustice: Gods Among Us - války super…

Kdo se silnější: Superman, nebo Batman? Nekonečné hádky můžete vyřešit v Injustice. A to pěkně ručně.

4.  5.  2013 |