40
Fotogalerie

10 největších herních překvapení roku 2018

Každý rok vyjde strašně moc her, přesto existují tituly, které vyčuhují. Nemusí být lepší, ale musí nás alespoň nějak příjemně překvapit. Těchto 10 her na nás letos zapůsobilo nejvíce.

Assassin's Creed Odyssey a peloponéská válka

Ubisoft během pár let zcela změnil pohled na sérii Assassin's Creed. Jakmile se po vydání Assassin's Creed Unity dočkala série veliké kritiky, vyšel ještě Syndicate a náhle si série dala rok pauzu. Poté vyšel Assassin's Creed Origins ze starověkého Egypta, který sérii mnohem víc přesměroval na RPG žánr a tento rok vyšel Assassin's Creed Odyssey, což je regulérní akční RPG v otevřeném světě.

odyssey_5.jpgodyssey_1.jpgodyssey_3.jpgodyssey_8.jpg
Není to tak úplně Assassin's Creed, ale rozhodně se jedná o vynikající titul

Každopádně vůbec nám to nevadí, naopak nás Odyssey velice bavil. Hra se odehrává v době Peloponéské války, ve které proti sobě bojovaly Peloponéský spolek a Athénský námořní spolek. Hráč je v roli žoldáka, který se účastní tohoto konfliktu a může dle svého přání měnit strany.

Hra konečně umožnila dělat volby v dialozích a dokonce tu ani nechybí volba postavy. Svět je nádherný, hratelnost zábavná a úkoly často (i když ne vždy) celkem zajímavé. Pokud hledáte kvalitní akční RPG, Assassin's Creed Odyssey vás rozhodně potěší.

Pokračování 2 / 10

Forza Horizon 4 a krásy závodění

Microsoft se tento rok bohužel moc vytáhl. Sea of Thieves zklamalo (zejména kvůli nedostatku obsahu), State of Decay 2 také neohromilo a moc jiných her vlastně ani nevyjmenujeme. Nicméně Microsoft si dává záležet, aby tomu tak v příštích letech nebylo, a to zejména ohromným nákupem nových studií (Obsidian Games, inXile Entertainment, Ninja Theory, Compulsion Games, Playground Games, Undead Labs) a založením nového pod názvem The Initiative.

Forza Horizon 4.jpgforza_5.jpgforza_7.jpgforza_8.jpg
Jedny z nejlepších závodů na trhu vás vezme na výlet po Británii.

Přesto zaznamenal Microsoft alespoň jeden herní úspěch, a to Forzou Horizon 4. Asi se nejedná ani tolik o překvapení jako spíše o splnění našich očekávání. Nová Forza Horizon bere všechny prvky předchozích dílů, ale vylepšuje je a přidává i něco navíc.

Tentokrát se odehrává ve Velké Británii a prostředí je naprosto úchvatné. Od pohádkových lesů po kamenné hrady, vše ladí a lahodí oku. Zejména je však ve hře stále co dělat. Můžete závodit, natáčet akrobatické kousky či se jen tak projíždět krajinou.

Pokračování 3 / 10

Dead Cells a návyková hratelnost

Indie neboli nezávislé hry jsou takovou šperkovnicí herního průmyslu. Malé a chytré hry, které přináší originální a chytlavé nápady. No dobře, neplatí to vždy, každopádně platí to v případě Dead Cells od Motion Twin. Jedná se o rogue-like akční hru (což znamená, že po smrti se hra restartuje) ze sub-žánru Metroidvania.

Dead Cells.jpgdead_cells (18).jpgdead_cells (21).jpgdead_cells (30).jpg
Droga v digitální podobě, která spojuje to nejlepší z plošinovek a Souls-like her.

Hlavní je naprosto návyková hratelnost, která podporuje různé herní styly. Můžete bojovat zásadně na blízko, odstřelovat nepřátele z dálky nebo vylepšovat automatické stroje, které práci odvedou za vás. Vždy se ale musíte přizpůsobit vašim nepřátelům, kterých je ve hře mnoho druhů a dokáží vás velmi rychle zabít.

Navíc hra je vždy trochu jiná, používá totiž procedurální generování, takže opakování po smrti je otravné, ale dává smysl. Hru doplňuje i nevýrazný, ale vtipný příběh a obecně strašná hromada černého humoru a narážek na popkulturu. Tak návyková hra se jen tak nenajde.

Pokračování 4 / 10

Warhammer: Vermintide 2 a naprostý masakr

Snad není lepší pocit, než být hrdinou. Společně s přáteli bojovat proti početným přesilám nepřátel a v lepším případě také vyhrát. Vermintide umožňuje přesně to a na rozdíl od prvního dílu je zde více druhů nepřátel a hlavně více možností, jak někoho zabít.

Vermintide.pngWarhammer Vermintide 2 (6).pngWarhammer Vermintide 2 (9).pngWarhammer Vermintide 2 (16).png
Prodírat se přes mrtvoly je zpravidla velmi zábavné

Hra je celkem přímočará. Prostě vyrazíte na misi, ve které většinu času jdete z jednoho místa na druhé a paralelně kosíte zástupy nepřátel. Naštěstí je to strašně zábavné, a to jednak kvůli mnoha různým hrdinům, za které můžete hrát. Jednak díky hromadě různých nepřátel, kteří vás nutí přizpůsobit svou strategii, abyste měli vůbec šanci vyhrát.

Boje jsou tak líté, že se bez přátel opravdu neobejdete. Právě díky divokým bojům, nutnosti spolupráce a úžasnému pocitu z výhry doporučujeme si hru zahrát. I když samozřejmě není ani zdaleka perfektní.

Pokračování 5 / 10

Frostpunk a mrazivý boj o přežití

Když nastane další doba ledová, rozhodně bude těžké přežít. Jak by to asi tak mohlo vypadat ukázala hra Frostpunk. Jedná se o budovatelskou strategii, ve které jde hlavně o to zachovat zbytky lidstva v průběhu zmrzlé apokalypsy. Touha přežít s sebou ale přináší další problémy.

Frostpunk.jpgFrostpunk (7).jpgFrostpunk (12).jpgFrostpunk (18).jpg
Mrazík je tento rok docela krutý

Frostpunk si skvěle pohrál s tím, jak morální zásady postupně ustupují špatným podmínkám. Hra sice vyžaduje víceméně jen jídlo a palivo do obrovského generátoru uprostřed města, ale zajistit to vážně není snadné. Velmi brzy budete do práce posílat i děti a nemocné nechávat umřít, protože vaši ekonomiku zatěžují až příliš.

Postupně se vydáte cestou jedné ze dvou ideologií, buď cenzury a utlačování nebo bratrství a spolupráce. To hře ještě víc přidá na šťávě a z Frostpunku udělá celkem komplexní a hlavně zábavnou strategii.

Pokračování 6 / 10

A Way Out a intenzivní spolupráce

Kooperativní hry mají své silné kouzlo. Když jsou provedeny správně, není snad nic zábavnějšího, než si je zahrát s kámošem. A Way Out na to šlo velmi zajímavou cestou a předvedlo kooperaci ve velmi intenzivním stylu.

way_out_3.jpgway_out_1.jpgway_out_2.jpgway_out_4.jpg
Spolupráce je zde naprosto nezbytná a budete si ji užívat

Hra je velmi interaktivní a vyžaduje úzkou spolupráci s vaším spoluhráčem. Je tu hrozně moc úkonů, ve kterých musí být vaše společné načasování dokonalé. Přitom každý tu má svůj prostor, obrazovka je pořád rozdělená (i když hrajete online) a i když je tu jeden hlavní společný příběh, obě postavy ho prožívají jinak a mohou dokonce mluvit s jinými lidmi.

Problém je jen v tom, že kampaň není příliš dlouhá a nic jiného tu není. Přesto jsme si A Way Out moc užili. Tak zajímavý kousek se objeví jen jednou za čas.

Pokračování 7 / 10

Mutant Year Zero: Road to Eden a kačer Donald

Tahové strategie jsou velmi často variacemi na XCOM. Týká se to i Mutant Year Zero. Každopádně hra své mechaniky přeci jen mírně upravila, ale hlavně přidala do hry zajímavý příběh a bohatý svět. Jedná se o post-apokalyptickou hru, jediné civilizované město je Ark a vy v roli mutantů chodíte po Zóně a hledáte šrot, který je pro přežití Arku zásadní.

Mutant_Year_Zero.jpgMutant_Year_Zero (14).jpgMutant_Year_Zero (31).jpgMutant_Year_Zero (35).jpg
Není sice moc originální, ale je to naprosto úchvatná hra

Nejzajímavější je kombinace RPG, stealthu a strategie. Po mapě normálně chodíte, sbíráte předměty a prohlížíte si místa. Když vidíte nepřítele, můžete se skrčit a snažit se ho zabít tajně. Ať se v tomto stealth módu plížíte k jednomu nepříteli nebo se připravujete na rozsáhlý útok, hra je v reálném čase, dokud útok nezahájíte. Poté se jedná o tahovou strategii.

Pro hru je důležité velké množství mutantích hrdinů a rozdílných nepřátel. Hra vám dává hodně možností, jak si svou strategii upravit a zároveň jak se připravit a rozmyslet se, jakého nepřítele zabít jako prvního. Každopádně pozor, jedná se jen o příběhovou jednohubku, podruhé si hru už asi nezahrajete.

Pokračování 8 / 10

Detroit Become Human a úchvatný příběh

Možná to ani není tolik hra jako spíše interaktivní film. To však zas tak moc nevadí, ne? A zatímco druhý Life is Strange nás moc neoslovil, zamilovali jsme se do Detroit Become Human. Na první pohled klišovité hry, která je však skoro geniální a dokáže překvapivě chytnout za srdce. 

detroit_4.jpgdetroit_1.jpgdetroit_2.jpgdetroit_3.jpg
Kdo je lidštější - lidé nebo androidi?

Klišé panuje zejména ve výběru tématu. Androidi, kteří jsou většinou lidí nenáviděni kvůli tomu, že jim berou práci. Zbytek lidstva je nesnáší kvůli tomu, že přestávají poslouchat své pány a snaží se násilím protlačit rovnoprávnost... nebo mírumilovně... nebo?

Právě to je na hře tak unikátní. Hrajete za tři postavy, každá se výrazně liší a má v příběhu dostatek prostoru. V průběhu hraní pak sami stanovujete, co se stane, a skutečně to příběh ovlivní. Může to být mírné ovlivnění, ale rovněž zásadní ve stylu kdo zemře. Není to dlouhá hra, každopádně je schopná vás naprosto uchvátit a hlavně nabízí bohatou znovuhratelnost kvůli mnoha různým průběhům a koncům. Škoda, že vyšla jen na PS4.

Pokračování 9 / 10

Red Dead Redemption 2 a divoký západ

Možná nejlepší hra tohoto roku a rozhodně jedna z nejlepších her, která vyšla na této generaci konzolí. Red Dead Redemption 2 je hra plná možností, která vás během chvilky naprosto pohltí. Jak to obvykle bývá se studiem Rockstar, v přípravě je hra dlouho, ale výsledek vás uchvátí.

red_dead_redemption_1.jpgred_dead_redemption_2.jpgred_dead_redemption_3.jpgred_dead_redemption_4.jpg
Možná nejlepší hra tohoto roku, kterou by neměl vynechat žádný fanoušek westernu.

Jedná se o hru s otevřeným světem divokého západu. V první řadě je zde hrozně moc různých vedlejších aktivit, od lovu po hazardní hry. Dál je tu úchvatný příběh, nádherný svět a hra ani netrpí výraznými technickými problémy. Dopředu se vzdávám naděje, že bych v tomto odstavci dokázal hru popsat. Jedná se skutečně o skvost.

Hra také nedávno spustila svůj online režim, ve kterém si můžete zahrát s kamarády. Takže po desítkách až stovkách hodin offline si můžete další dlouhé hodiny užít také online. Jen škoda, že hra vyšla pouze na konzolích. Stále se ale šušká o možnosti vydat hru na PC.

Pokračování 10 / 10

God of War a severská mytologie

Řečtí bohové dostali nařezáno už dost a vlastně nejsou už ani moc v módě. Nyní je ale v módě severská mytologie... pojďme zmasit všechny její představitele! God of War se vrátil v parádní formě. Kratovi narostl plnovous, doprovází ho syn a mrazivý sever mu zatraceně sedl.

god_of_war_2.jpggod_of_war_1.jpggod_of_war_3.jpggod_of_war_4.jpg
Vynikající a návyková hratelnost je jen jedním z mnoha kladů hry

Vedle RDR 2 se lineární God of War může zdát slabší. Pro někoho rozhodně, ale zdání občas klame. Málo možností vynahrazuje silnou a šílenou akcí. Herní styl hry vás prostě chytne, nepřátel je celá hromada a severská mytologie přináší příjemnou změnu. Řecká je sice super, ale přeci jen nám ji na talíř servírovali až moc dlouho.

Celé to doplňuje nádherné grafické zpracování a vynikající příběh plný zvratů. Osobně stále považuji RDR 2 za hru roku, ale rozhodně se není čemu divit, že The Game Awards 2018 prohlásilo za hru roku právě God of War. Hledáte-li divoké souboje, nebudete litovat. Bohužel si tyto bojové vřavy užijí jen majitelé PS4.

A jsme u konce výčtu herních hitů, které nás letos příjemně překvapily a uchvátily nejvíce. To však neznamená, že nevyšlo mnoho jiných skvělých her, ostatně Spider-Man a další skvělé hity minuly náš žebříček jen o fous. Jaké se tento rok líbily vám?

Určitě si přečtěte

Články odjinud