40
Fotogalerie

10 nejvtipnějších her, u kterých se budete popadat za břicho

Hry dokáží nabídnout výborné příběhy, zábavnou hratelnost a příjemnou atmosféru a nezapomínají přitom na důležitou složku – humor. Vlastně mnoho her se na humor přímo zaměřuje. Těchto deset her považujeme za jedny z nejvtipnějších.

Hraní her má být vždy hlavně zábava. V nejlepším případě je ale zábavný i jejich vývoj. V tom případě se vývojáři nebojí do hry zabudovat spoustu vtipů (ať už skrytých nebo křiklavých) či hru na legraci dokonce založit. Existují stovky vtipných her, u kterých se budete opravdu popadat za břicho. Tento článek se zaměřuje spíš na hry z posledních let, které si můžete bez problémů zahrát (jinak by se tu objevily i staré Point-and-Click adventury) a které nás pobavily buď scénářem, nebo grafickým provedením.

Deadpool a černý humor

Začneme hrou, jejíž inspirací se stala komiksová postava. Deadpool vznikl ve společnosti Marvel a inspirací k jeho stvoření byli Spider-Man a Deathstroke. Výsledkem je původně padouch, nyní antihrdina, který je plný vtipu a krvavé scény mu nejsou cizí. Prokázal to i ve dvou filmech Deadpool, přičemž oba jsou jisté superhrdinské parodie.

deadpool_1.jpgdeadpool_2.jpgdeadpool_3.jpgdeadpool_4.jpg
Deadpool potěší hlavně fanoušky násilí

Hru vytvořilo High Moon Studios a ztvárnění postavy Deadpoola jako takové se jim povedlo na jedničku. Celá zápletka hry je vlastně o tom, že Deadpool ví, že je ve hře a scénář se mu nelíbí. Radši se v průběhu hry vytáhne s mnoha narážkami na popkulturu a nepřestane mluvit ani při plížení. Ostatně stačí se podívat na scénu, kdy Deadpool dává facky Wolverinovi, aby vám bylo jasné, s kým máte tu čest.

Na druhou stranu hra moc neosloví bojovým stylem. Zde je spíše průměrná, bohužel. Vývojářům se skvěle povedlo ztvárnit Deadpoolovu osobnost se všemi vtipy, narážkami a otravností. Bojový styl se jim už tolik nepodařil. Záleží tedy, co od hry chcete. Rozhodně se ale zasmějete.

Pokračování 2 / 10

Goat Simulator a technické problémy

Vývoj her je velmi náročný a jedna z nejtěžších částí je odstraňování technických chyb. Před tím, než se hra vydá, přichází náročný proces testování, opravování, testování, opravování a testování a opravování, aby hra vyšla bez bugů a chyb (ano, často se jim přesto nevyhneme). Pro vývojáře z Coffee Stain Studios muselo být hrozně velkou úlevou, že tuto část vývoje téměř vynechali a svou hru Goat Simulator založili právě na technických problémech.

goat_4.jpggoat_1.jpggoat_2.jpggoat_3.jpg
Vtip založený na tom, že si vývojáři ušetřili práci. Zde jsou bugy vítané

Vtip hry navozuje už její podstata. Hrajete za kozu a jediným cílem je dělat ve hře zmatek. Ať se jedná o trkání lidí a ničení všeho kolem nebo o průzkum, který je až překvapivě promyšlený s mnoha skrytými místy. V původním Goat Simulatoru narazíte například na vesmírnou loď nebo trůní sál plný klečících koz.

Rozhodně bychom styl humoru nazvali jako absurdní, založený na co největších ulítlostech a zvrácenostech, přičemž to všechno doplňují šílené technické problémy. Pokud je vám více než 12 let, tak krásu Goat Simulatoru neobjevíte, pokud u sebe nemáte flašku tvrdého nebo slabší drogy. Přesto pokud hře dáte šanci, najde se zde pár vtípků, kterým se rádi zasmějete.

Pokračování 3 / 10

Saints Row IV a vývojáři na drogách

Celá série Saints Row je velmi zvláštní úkaz v herním průmyslu. Trochu něco jako GTA, ale kdyby bylo úplně na drogách. Vývojáři ze studia Volition totiž humorem nešetřili a nebáli se zapojit jak popkulturní, tak sexuální narážky (například ve chvíli, kdy jdete někoho zmlátit dildem). Všechny díly jsou ujeté, poslední Saints Row IV je ale asi nejujetější.

saints_row_4.jpgsaints_row_1.jpgsaints_row_2.jpgsaints_row_3.jpg
Během jednoho dne byl svržen prezident a přišli mimozemšťani. A to je jen začátek

Do hry vstupují mimozemšťané, kteří vás umístí do jedné velké simulace, vy dostanete speciální schopnosti a děláte všelijaké kousky, abyste je zastavili. Asi tak by se dala hra víceméně popsat. Vtipy, které si přátelé vykládají ve 3 ráno na párty místního drogového dealera, hru doslova zasypávají, abyste se nepřestali pokud možno smát. A nesmíme zapomenout na rozšíření Gat out of Hell, ve kterém se dokonce podíváte do pekla.

Můžeme říct, že hra v mnoha ohledech zaostává. Vedlejší aktivity příliš nezaujmou a i když se to slušných několik let po vydání už může zdát zbytečné (hra vyšla v roce 2013), neměla od předchozího dílu moc inovací, což mě samotného příliš nepotěšilo. Je to ale právě ten humor, ujetost a zákaz racionálního myšlení, proč byste si hru měli zahrát.

Pokračování 4 / 10

Castle Crashers a kreslená bláznivina

Pro mě se jedná o naprostou srdcovku. Castle Crashers od studia The Behemoth je úchvatná kreslená plošinovka, která hýří humorem. Přitom ve hře se vůbec nemluví. Jisté náznaky mluvy jsou vysvětlené obrázky. Jde o to, aby byla hra roztomilá a příjemná a hlavně, abyste dokázali ocenit každý vtip s nevinností dítěte. I když tu a tam znalosti dospělého člověka také využijete.

castle_1.jpg
Hra zaujme zejména svým vizuálním stylem

Příběh Castle Crashers je jednoduchý a přímočarý. Jistý temný mág vytáhl se svou armádou na hrad a unesl princezny. Vy se tedy vydáváte na záchranou výpravu. V průběhu toho potkáte mnoho velmi vtipných příšerek, spoustu narážek a hlavně bizarností. Nechybí zde ani narážka na Terminátora či hraní plážového volejbalu (což je mimochodem scéna, kterou nenávidím, nicméně vtipná je). Po záchraně princezny na vás navíc čeká odměna – s každou se budete líbat. Jo a k tomu dostanete i poklad.

castle_2.jpgcastle_3.jpgcastle_4.jpg
Multiplayer je dalším dobrým důvodem, proč si hru zahrát

Navíc vás bude bavit i hratelnost. Je svižná a návyková, jelikož postavy mají své vlastní speciální schopnosti, jenomže herní styl pořád není příliš zahlcen, takže ve výsledku se jedná o jednoduchý a snadno uchopitelný mechanismus. Proti vám pak stojí nepřátelé, často velmi originální, kteří tu a tam vyžadují i pozměnění vaší strategie. A nesmím zapomenout na bossfighty, každý boss je alespoň trochu unikátní.

Celé to pak doplní multiplayer. Není tajemstvím, že na gauči s kámošem zažijete nejvíc zábavy. Hra podporuje jak online, tak lokální multiplayer na jedné konzoli až pro čtyři hráče a je to příšerná zábava. Samozřejmě do sporu se dostáváte ve chvíli, kdy nevíte, kdo z vás má líbat princeznu. Takže i když je hra primárně kooperativní, nechybí zde ani souboje.

Pokračování 5 / 10

Série Fable a pohádková atmosféra

Neodvážil jsem se vybrat, jaký titul ze série Fable je nejvíc vtipný. U všech je vtip založen na podobných principech a na rozdíl od většiny zde zmíněných titulů, Fable se nesnaží být úplně zhulený. Je to příjemná pohádka a její děj je temný a krvavý (zajímavé protiklady, já vím), mladší hráči mohou dokonce i brečet. Hlavní příběhová kampaň dokáže být smutná, jenomže vedlejší aktivity a vlastně celá možnost interakce opravdu pobaví. Možná bych se měl ještě na začátku zmínit, že Fable pochází od dnes již neexistujícího britského studia Lionhead a prvky britského humoru zde nechybí.

fable_1.jpgfable_2.jpgfable_3.jpgfable_4.jpg
Tyto obrázky pochází z Fable Anniversary, poslední hry od studia Lionhead

Hra kombinuje úžasnou pohádkovou atmosférou s volností. Příběh vás sice uvádí jako hrdinu bojující se zlem, ve výsledku se však můžete chovat jako záporák. Při interakci s lidmi se s nimi můžete kamarádit a nosit jim dary nebo je můžete urážet a prdět jim do obličeje. Můžete se dokonce oženit, mít děti, mít i více než dvě manželky, ubytovat je vedle sebe a sledovat, jak se hádají, čí je to manžel. Pokud s vámi hru hraje kámoš (hra podporuje multiplayer na jedné konzoli), klidně si s ním a s manželkou můžete dát trojku.

Bylo by na dlouho popisovat, kolik možností vám hra dává. Vedlejší úkoly vás sami o sobě dokážou dost pobavit. Třeba když ztracená kuřata po městě lákáte do ohrady v přestrojení za obřího kohouta. Záleží hodně na vás, zda se ke hře postavíte jako kladný nebo záporný hrdina. Můžete se snažit hru hrát co nejvíc seriózně nebo ji brát jako parodii. Ve vedlejším úkolu, ve kterém hrajete v divadelním představení, se můžete snažit o seriózní průchod, zároveň ale můžete vše parodovat.

Fable navíc nezklame ani jako hra samotná. Bojový systém je příjemně akční a návykový. Hlavní příběh také považuji za dost povedený a příjemný. A mimochodem ta hravost světa nepodporuje jen humor, ale také to, že je zde stále co dělat. Dokonce ve hře můžete i pracovat a stát se podnikatelem. Možnosti jsou nekonečné.

Pokračování 6 / 10

Nidhogg 2 a drsné souboje

Nejvtipnější jsou hry ve chvíli, kdy je s někým hrajete a zábavu můžete sdílet s jiným hráčem. Následující hře vlastně jen stačilo hráče podpořit v tom, aby se bavili. Jestli se opravdu pobaví záleží na nich. Messhof Games v každém případě vytvořili velmi vtipnou hru, od které se s přáteli jen tak neodtrhnete.

nidhogg_2 (1).jpgnidhogg_2 (5).jpgnidhogg_2 (8).jpgnidhogg_2 (12).jpg
S kámošem se u hry pořádně pobavíte... pokud si tím nezničíte přátelství

Smyslem Nidhogg 2 je pouhý duel, ve kterém protivníka zabíjíte jen proto, abyste mohli běžet na další část mapy, dokud nedoběhnete nakonec. Je to ale hrozná sranda. Herní styl je dost jednoduchý na to, aby si ke hře sedl kdokoliv. Stále dost komplexní na to, abyste vymýšleli všelijaké taktiky a strategie.

Celý design hry je opravdu vtipný. Hra je kreslená a střelená a jasně tu dominuje prvek jakéhosi obřího červa. Vlastně poté, co si s jiným hráčem projdete humorným peklem, na vás čeká nepříjemné překvapení – smrt sežráním obřím červem. A to je celé. Hra nenabízí mnoho, jen jednoduchou zábavu určenou primárně pro hru s dalším hráčem.

Pokračování 7 / 10

Mario Party nezklame na žádné oslavě

Další hra založená na zábavě s jinými hráči. Mario Party (jak ostatně název napovídá) je pekelně zábavná párty hra se vším všudy. Samotná hra je jen o chození po herní mapě pomocí házení kostkou, to je však doplněné spoustou různých miniher.

party_1.jpgparty_2.jpgparty_3.jpgparty_4.jpg
Pro hru se skupinou přátel je Mario Party ideální

Minihry jsou velmi jednoduché, sami zhodnoťte podle videa. Jde jen o to najít dobrou partu lidí. Pak jim stačí dát ovladač do ruky, během chvilky se hra rozjede a o zábavu je vskutku postaráno.

Pochopitelně musíte počítat s tím, že hra není s umělou inteligencí moc zábavná. Naštěstí vyšla i na Nintendo Switch a můžete si ji tím pádem zahrát kdekoli. A stojí to za to.

Pokračování 8 / 10

Chuchel a ulítlá roztomilost

Na tento seznam se nakonec dostali i čeští vývojáři. Studio Amanita Design vždy dokázalo vytvořit úchvatnou herní atmosféru a probudit (alespoň částečně) naše vnitřní dítě. Jejich poslední hra Chuchel je asi nejroztomilejší hra, která kdy vznikla.

chuchel_1.jpgchuchel_2.jpgchuchel_3.jpgchuchel_4.jpg
Chuchel je pravděpodobně nejroztomilejší hra, co kdy vznikla

Příběh je o tom, že příšerka Chuchel chce třešeň. Dá se vlastně říct, že je to jistá česká obdoba veverky z Doby ledové. Během této honby za ovocem prožívá různá dobrodružství a vyvádí mnohé skopičiny. Zatímco většina her od Amanita Design je založena na logickém myšlení, zde jsou vám jasně ukázané možnosti a vy zkoušíte, co se kdy stane.

Většina výběru skončí fiaskem a je velmi zábavné sledovat, jak k tomu dojde. Chuchel je totiž nesmírně sympatický a ať to vyjde nebo ne, je vtipné to sledovat. Vývojáři si s tímhle prostě pohráli a i když herní zážitek není dlouhý, rozhodně byste tuto hru neměli vynechat.

Pokračování 9 / 10

South Park: The Stick of Truth a sprosťárny

Seriál South Sark je populární díky svému černému humoru, který si nebere servítky a neřeší takové kraviny jako politická korektnost. Naopak jednou z hlavních postav je sprostý Cartman, jehož idolem je Hitler a koníčkem diskriminace. Hra je na tom úplně stejně.

south_park_1.jpgsouth_park_2.jpgsouth_park_3.jpgsouth_park_4.jpg
Pro fanoušky seriálu se jedná o povinnost

Momentálně jsou venku dva tituly této značky, a to The Stick of Truth a The Fractured But Whole. Oba jsou úchvatné, i když The Stick of Truth je přeci jen trochu drsnější. Během úžasné výpravy se potkáte s nacistickými krávami, homosexuálním knězem, ale i mnohými jinými zvrácenými věcmi. A pokud se vám drsný styl humoru South Park líbí, nepřestanete se smát.

Co se týče hratelnosti, jedná se o primitivní tahovou strategii. Boj je spíš dalším tvůrcem humoru než výzva. Ale vůbec to nevadí. South Park si zahrajete kvůli humoru a ne kvůli výzvě.

Pokračování 10 / 10

Warcraft III a legendární hlášky

Uznávám, že Warcraft III by měl být z našeho seznamu, vzhledem k tomu, že se zaměřujeme na novější hry, odstraněn. S chystaným Warcraft III: Reforged ale není špatné si uvědomit, kolik legendárních vtipů nám tato strategie dala. Přitom se nejedná primárně o komedii.

warcraft_1.jpgwarcraft_2.jpgwarcraft_3.jpgwarcraft_4.jpg
Díky Warcraft III: Reforged dostaneme příležitost si tuto legendu připomenout

Naopak jedná se o vážnou strategii. Příběh je plný nemocí a smrti, rovnou několikrát v něm proběhne genocida. Vtipné jsou spíše všelijaké skryté narážky, easter eggy a hlavně hlášky. Když dáte jednotce povel, vždy přispěje nějakou hláškou. Když na ně klikáte hodně dlouho, jedná se vyloženě o nesmysly, u kterých se ale zasmějete. No přesvědčte se sami v tomhle videu.

Zatím nevíme, zda se Warcraft III Reforged dočká legendárního českého dabingu. Spíš asi ne... bohužel. Co se mě týče, hra kvůli tomu rozhodně nebude kompletní (ale kdo ví, třeba bude fanouškovský mód). Alespoň bychom jakožto „veteráni“ hry neměli zapomínat na to, kolik legrace jsme si díky ní užili.

Tyto hry jsou podle nás nejvtipnější, na trhu ale rozhodně existuje mnohem více vtipných her. Zda jsou nejvtipnější pro vás závisí zejména na vašem osobním vkusu. Jaké hry pobavily vás?

Určitě si přečtěte

Články odjinud