10 skvělých českých her, které vyšly v roce 2016

Češi mají na hry talent a ten prokázali i v minulém roce. Vybrali jsme deset her českých tvůrců vydaných v roce 2016, které považujeme za nejlepší!

10. Intrude

DOOM nasbíral v minulém roce mnoho kladných recenzí, každopádně i Češi na tuhle legendu mysleli. Vývojář Michal Krubata se se svou hrou Intrude přímo inspiroval nejen starým Doomem, ale i Wolfensteinem 3D a jeho výsledek nás opravdu baví. Hra byla vydána 1. srpna na PC.

intrude_1.jpgintrude_2.jpgintrude_3.jpgintrude_4.jpgPodobnost s Doomem a Wolfensteinem 3D není náhodná

Ve hře se ujmete vojáka, který je poslán do podzemní základny, kterou ovládá jakási soukromá armáda. Vaším cílem je zjistit, co jsou zač a lokalizovat zdroj zvláštního signálu… a samozřejmě se probít skrz hordy vražedných nepřátel. 

O hře si nedělejte příliš velké iluze, je celkem věrná těm titulům, kterými se inspirovala. Ať mluvíme o soundtracku, sbírání klíčů, grafice či celkové hratelnosti, Doom a Wolfenstein 3D se v tom neztratí. Máte-li však old-schoolovou náladu, budete spokojeni.  

Pokračování 2 / 10

9. Killing Room

Kdysi dávno se lidé bavili při pohledu na gladiátory, ve 22. století se zase budou dívat na boj o život v Killing Room. Za hrou stojí studio Alda Games a byla vydána 21. října. Jedná se o rogue-like FPS s prvky RPG, každopádně právě koncept reality show je to, co hru odlišuje. Titul vyšel na PC.

killing_room_1.jpgkilling_room_2.jpgkilling_room_3.jpgkilling_room_4.jpgVe hře se utkáte s pořádně nechutnými nepřáteli

Námět je prostý – jste účastníkem reality show, ze které vyjdete buď bohatý nebo v pytli. To vše záleží jednak na vašich herních schopnostech, ale také na tom, jak hrajete. Budou-li se diváci bavit, budete odměněni, v opačném případě vám ještě pořádně přitopí. Podpora ze strany diváků se určitě hodí, abyste byli schopni obstát proti vražedným nepřátelům jako například krvežíznivým sněhulákům, ale samozřejmě i bossům. Brokovnice je na zabíjení určitě lepší než plácačka na mouchy.

Speciální funkcí je možnost hlasování skutečných diváků. To využijí zejména streameři, kteří díky tomu mohou lépe interagovat s publikem a doufat, že je jejich fanoušci mají rádi. Ve výsledku je Killing Room zábavná hra s tu a tam nějakým tím černým humorem nebo narážkou na popkulturu.  

Pokračování 3 / 10

8. REDCON: Strike Commander

Kdyby první světová válka nikdy neskončila, ocitli bychom se dnes možná v umírajícím světě, tak jako ve hře REDCON: Strike Commander od studia Hexage. Hra vyšla 23. dubna na PC, ale také na mobily s operačním systémem Android, iOS a Windows Phone. Od studia pochází i jiné známé tituly jako Robotek či Reaper.

redcom_1.jpgredcom_2.jpgredcom_3.jpgredcom_4.jpgJe to sice stále první světová válka, ale tanky nejsou nejmodernější novinkou

Ve hře jste říšským velitelem dělostřelectva a máte se vypořádat se zrádným generálem Kranzem. Tohoto cíle se pokusíte docílit díky dělostřelecké základně a armádám věrných vojáků. V průběhu hry se vylepšujete, dáváte příkazy a naštěstí můžete hru i zastavit a všechny příkazy rozdat v klidu.

Hra funguje na modelu prvních 18 úrovní zdarma a poté si hru musíte koupit, což neplatí pouze pro Steam. Z tohoto důvodu bych v případě PC doporučoval spíše Windows Store, abyste si hru mohli bez problémů nejdříve vyzkoušet.

Pokračování 4 / 10

7. Dark Train

O atmosférické chuťovce Dark Train od studia Paperash jste možná už slyšeli. Hra vyšla 21. října tohoto roku na PC. Ve hře za temné a tíživé atmosféry ovládáte zvláštní mechanickou krakatici Ann 2.35f a jste zodpovědní za udržování tajemného vlaku.

dark_train_1.jpgdark_train_2.jpgdark_train_3.jpgdark_train_4.jpgSilná atmosféra je plnohodnotnou součástí hry

Vlak vytvořil vynálezce D.W.Tagrezbunga a vložil do něj detailní a různorodý model lidského světa. Vaším cílem je odhalit záhadu celého vlaku a doručit ho k nepředvídatelnému cíli. Sami vývojáři uvádí, že Dark Train je 2D atmosférická adventura bez textu, zaměřená na ovládání fyzikou. V průběhu hry budete řešit mnohé logické hádanky a i když jsou některé obtížnější, všechny mají své řešení.

Nesmíme zapomínat samozřejmě ani na zajímavý grafický styl – hra je vytvořena z papíru. Svým provedením vás však tak ohromí, že se budete divit, že se jedná o vůbec první titul studia Paperash.

Pokračování 5 / 10

6. Trench Assault

Battlefield 1 docela zvýšil popularitu titulů z první světové války. Ostatně je poněkud zvláštní, že naprosto jednoduchoučká hra s pixelovou grafikou získala více než milion stažení na mobilech s operačním systémem Android. Trench Assault od vývojáře Dušana Čubíka bychom mohli zařadit do her, které jsou svou jednoduchostí návykové. Hra vyšla 11. září exkluzivně na mobilech s operačním systémem Android.

trench_assault_1.pngPixelová grafika na zážitku vůbec nic nebere

Trench Assault je 2D real-time strategická hra z doby první světové války. Ve hře ovládáte britské jednotky a bojujete proti Němcům. Styl hratelnosti by se dal přirovnat ke hře Age of War. Automaticky dostáváte peníze a musíte je správně investovat, abyste dosáhli vítězství. Tady však nejsou pouze dvě základny, ale chcete se probít skrz nepřátelské zákopy a bunkry za střelby sniperů a hlavně dělostřelectva.

trench_assault_2.pngtrench_assault_3.pngtrench_assault_4.pngDělostřelectvo, chemické zbraně, bunkry - s tím vším se ve hře potkáte

Díky několika odlišným jednotkám a velmi jednoduché hratelnosti nemůžete se hrou zkrátka přestat. Všech 48 úrovní uděláte jedním dechem, tu a tam nějakou zopáknete a doufáte, že vyjdou další. Momentálně je v přípravě mutiplayer, tak snad se máme na co těšit.

Pokračování 6 / 10

5. Chameleon Run

Pražské studio Hyperbolic Magnetism se může chlubit celkem slušnou zásobou menších titulů, přičemž jejich nejnovější Chameleon Run přináší svěží pohled do kategorie autoběhaček. Hra vyšla na mobily s operačním systémem Windows, Android a iOS.

chemeleon_run_1.jpgchemeleon_run_2.jpgchemeleon_run_3.jpgchemeleon_run_4.jpgVizuálně vypadá hra parádně

Herní systém je založený na skákání a změnách barvy. Musíte tedy skočit na plošinku, a to ve správné barvě. Jednoduchý systém, jehož provedení vám však dá pořádně zabrat. Je to příjemná a hlavně pořádně návyková jízda.

Titul se mimo jiné může chlubit prestižním oceněním Apple Design Award. Za hru sice musíte zaplatit, ale můžete si stáhnout i starší verzi (se skákajícími kostičkami) a pokud vás bude bavit, určitě nebudete koupě Chameleon Run litovat.

Pokračování 7 / 10

4. American Truck Simulator

Pádit si to po dálnici s nákladem je věc, kterou si mnoho lidí z nějakého důvodu oblíbilo ve slavném Euro Truck Simulator. Vývojáři ze studia SCS Software se tedy rozhodli pro změnu a podívali se do USA. Hra vyšla 9. února na PC.

truck_1.jpgtruck_2.jpgtruck_3.jpgtruck_4.jpgProstředí hry je bezesporu nádherné

Mnohokrát jsem se setkal s komickými příspěvky typu: „Čekal jsem dvě hodiny v zácpě v Euro Truck Simulator 2 – Co se to stalo s mým životem?“ American Truck Simulator vám vlastně přinese úplně to samé. Právě nízká míra inovaci je jednou z nejčastěji kritizovaných věcí na této hře, nicméně změna prostředí je změnou číslo jedna a pro nefalšované kamióňáky je i tato změna dobrá.

Obecně by se dalo říct, že American Truck Simulator není hrou pro každého. Osobně bych ji doporučil jen té úzké skupince, která si pod dlouhými jízdami v krásném prostředí představuje tu pravou relaxaci. Patříte-li k ní, budete se hrou spokojeni.

Pokračování 8 / 10

3. Brány Skeldalu 3: Sedm mágů

Pro někoho je old-school nestravitelný, jiní v něm vidí tu pravou krásu videoher. Patříte-li k té druhé skupině, jistě vás zaujme titul Brány Skeldalu 3: Sedm mágů od studia Napoleon Games. Hra vyšla nejdříve 14. března na zařízení s operačním systémem iOS a Android, 23. června pak vyšla i na PC.

skeldal_1.jpgskeldal_2.jpgskeldal_3.jpgskeldal_4.jpgV průběhu hry se podíváte do mnoha velmi zajímavých lokací

Hra vás na první pohled nezaujme grafikou ani celkovým technickým zpracováním, je zkrátka vidět, že na ní pracovalo malé studio. Obsahově je to však naprostá paráda. Velkým rozdílem oproti dřívějším dílům je, že real-time souboje byly nahrazeny souboji tahovými, stále se však jako za starých časů pohybujete po čtvercové šachovnici. Příjemnou novinkou je zajímavý systém v podobě hudební magie.

Kvalitu příběhu zhodnoťte dle svého vkusu, každopádně magický ostrov Roven má své kouzlo. Ve hře navštívíte temné krypty pod městem, přejdete ledový horský přechod či se ponoříte pod mořskou hladinu. Ve výsledku je to výborné RPG, které není pro každého, mnoho z vás jistě mnohem víc zaujme Zaklínač či Dragon Age, ale vrací se do dob zářných titulů a potrápí vás nejen soubojovým systémem, ale i zapeklitými hádankami.

Pokračování 9 / 10

2. The Solus Project

Na rozdíl od ostatních her musím v případě tohoto titulu zdůraznit, že není ryze český. Mimo českého studia Grip Games pracovalo na titulu také švédské Teotl Studios. The Solus Project je hra o přežití, ve které se ocitáte na neznámé planetě. Hra vyšla 7. června na PC a 15. července na Xbox One.

solus_1.jpgsolus_2.jpgsolus_3.jpgsolus_4.jpgKolem celé planety panuje zvláštní záhada, kterou chcete odhalit

Roku 2151 je Země zničena a lidstvo hledá nový domov. V rámci projektu Solus jste vysláni na planetu Gliese-6143-C, abyste zjistili, zda je vhodná pro život. Expedice však selhala a nyní bojujete o holý život. Kombinace silné atmosféry, zajímavého světa a důrazu na snahu přežít se pak postará o to, že se od The Solus Project nebudete moci odtrhnout.

Jelikož se jedná o poměrně velký titul, můžete při hře využít i VR. Teprve poté plně doceníte nevyzpytatelnou planetu a hlavně zajímavé mimozemské ruiny. Pro fanoušky hutné atmosféry, boje o přežití a průzkumu se jedná skoro o povinnost.

Pokračování 10 / 10

1. Samorost 3

O této hře slyšel snad každý z vás. Studio Amanita Design se může chlubit skvělými tituly jako Machinária, Botanicula a samozřejmě Samorost. Samorost 3 je skvělým příkladem jejich talentu na vytváření originálního vizuálu, ale vzezření není jediným kladem hry. Hra vyšla na PC, a také mobily s operačním systémem Android a iOS, konkrétně 24. března.

samorost_1.jpgsamorost_2.jpgsamorost_3.jpgsamorost_4.jpgAudio-vizuální stránka hry je naprosto fascinující

Jedná se o dobrodružnou hru, která je plná hlavolamů a miniher. Cílem vašich cest se stane celkem devět planet s podivnými obyvateli. A to všechno proto, abyste odhalily záhadu tajemné flétny. Po celou dobu vás nebude provázet pouze již zmíněný zajímavý vizuální styl hry, ale také naprosto ohromující soundtrack.

Samorost 3 je nejen hra, je to umění. Tento titul vám skvěle připomene, že Čechům není výroba her vůbec cizí. S vykřičníkem doporučuji Samorost 3, ale i jiné hry od studia Amanita Design, nevynechat!


Rok 2016 byl pro české herní tvůrce úspěšný, zároveň máme velmi dobré vyhlídky do budoucna. V přípravě jsou momentálně tituly jako Project Argo, WarFriends či Blue Effect. Snad se tento rok dočkáme zejména dlouho připravovaného RPG Kingdom Come: Deliverance, co se však týče středověkých titulů, nedávno jsme vás informovali i o World of Castles, který by vývojáři ze studia Hammer Games rádi vydali již v roce 2018.

Do článku jsme vybrali pouze deset titulů, takže pokud vám nějaká česká hra minulý rok zaujala a chybí tu, oceníme vaše komentáře.

Určitě si přečtěte

Články odjinud