10
Fotogalerie

10 tipů, jak lépe využít konzoli Xbox One v domácnosti

Xbox One není žádná retro konzole a snaží se váš zážitek zlepšit různými službami. Vybrali jsme 10 tipů, díky kterým můžete z Xbox One vytěžit maximum.

Využívejte svůj účet na více místech najednou

Hry jsou hodně drahé a pokud si s někým chcete něco zahrát, snadno narazíte na problém, že si jeden z vás nechce danou hru koupit. Xbox One přitom umožňuje na tento problém snadno vyzrát a váš účet se dá najednou online používat na dvou přístrojích.

my_home_xbox.png
My home Xbox nastavíte snadno

Základem je, že musíte přejít do nastavení a tam kliknout na My home Xbox. Tím určitý profil nastavíte daný Xbox za domácí a vše, co má váš profil, ať mluvíme o hrách či předplacených službách, mohou používat veškeré jiné profily na této konzoli. Zároveň se však může váš profil přihlásil na jiný Xbox a hrát všechny hry a využívat všechny služby, co vlastní.

Díky tomu můžete s kámošem sdílet své hry či to využít například pro multiplayer doma. Díky Xbox Play Anywhere můžete hrát některé Xbox hry i na PC. Stačí nastavit My home Xbox, vytvořit nový profil, který bude konzoli používat a pak se přihlásit na PC a klidně mohou oba profily spolu hrát stejnou hru, dokonce na jiných platformách.

Pokračování 2 / 10

Rozšiřte co nejlevněji svou knihovnu

V dnešní době si místo koupě filmů a seriálů hodně lidí radši předplácí Netflix či HBO Now. Hry ale mají něco podobného a předplatné vám umožní na určitý čas používat rozsáhlou knihovnu her. Na Xbox One to začalo službou EA Access, která za 599 Kč na rok (nebo 99 Kč měsíčně, což se nevyplatí) umožní neomezený přístup do rozsáhlé knihovny her, ve které najdete i velké tituly jako Battlefield 1 či Dragon Age: Inquisition.

ea-16x9-eaaccess.png.adapt.crop191x100.628p.png
Všechny tyto hry lze hrát díky EA Access bez omezení s výjimkou Star Wars Battlefront II, které zatím umožňuje pouze desetihodinovou zkušební verzi

Microsoft relativně nedávno zprovoznil vlastní podobnou službu, a to Xbox Game Pass. Ta je značně dražší a umožní neomezený přístup do knihovny s více než 100 hrami za 259 Kč měsíčně nebo 447 Kč na 3 měsíčně. Spíš se vyplatí čekat na nějaké slevy (momentálně je sleva a 3 měsíce pořídíte za 149 Kč), případně využít 14 denní zkušební verzi. Dobré je si uvědomit, že Game Pass vám také dává slevy na hry, které má v sobě začleněné, takže teoreticky můžete v případě zájmu jen o pár her aktivovat zkušební verzi a hry koupit se slevou. Hodně her v Game Pass ostatně stihnete dohrát za 14 dní.

Poslední možností, jak rychle získat hodně her, je klasicky Xbox Live Gold. To je celkem povinnost, jelikož bez této služby nemůžete hrát online. Každý měsíc získáte zdarma čtyři hry (dvě jsou původně na Xbox 360 a získáte je díky zpětné kompatibilitě), ale často se jedná o méně kvalitní tituly. Hlavně mějte na paměti, že všechny služby po jejich aktivování nastaví automatické doplácení po vypršení. Takže když aktivujete 14 denní zkušební dobu pro Xbox Game Pass, automaticky se vám po jejím konci zaplatí další měsíc. Dá se to naštěstí snadno zrušit a případně dokonce požádat o refundaci.

Pokračování 3 / 10

Ovládejte svůj Xbox z mobilu/tabletu/PC

Xbox ovladač je super, ale pokud zrovna nehrajete hry a chcete se třeba dívat na nějaký film, je zbytečné ho s sebou tahat. Máte totiž možnost využít na ovládání klidně svůj mobil. Stačí si stáhnout aplikaci Xbox (najdete normálně na Google Play, Microsoft Store atd.), propojit mobil se svou konzolí a možnost ovladače se vám nabídne sama. 

xbox_ovladač.png
Takhle vypadá ovládání Xbox z PC

Hrát hry se s tím bohužel nedá, ale na různé nastavování a multimediální ovládání je to ideální. Stejnou aplikaci mají i PC či tablety, takže si můžete udělat takový menší ovládací centrum v obýváku, aniž byste sáhli na herní ovladač.

Pokračování 4 / 10

Streamujte hru do jiného zařízení

Když máte zapnutý Xbox, ale na televizi se právě někdo dívá, není to problém. Díky již zmiňované Xbox aplikaci můžete hru z Xbox One streamovat do PC. Nejedná se o žádné luxusní doplnění, které by vám umožnilo odjet do Itálie, na dálku zapnout Xbox a hrát. Využijete to skutečně jen na krátkou vzdálenost. I tak je to ale chytré třeba právě ve chvíli, kdy je televize obsazená a vy máte k dispozici jen starý notebook.

xbox_streaming.png
Takto vypadá streamování z Xbox One do mého PC

Každopádně ještě chytřejší je streamování hry do VR. Na rozdíl od PS4 nemá Xbox žádnou podporu VR a podle slov Phila Spencera je VR na konzoli zbytečná věc a nejlepší je na výkonných PC, takže se ji na konzoli asi jen tak nedočkáme. Každopádně Xbox hry můžete do VR streamovat, což vám umožní například upravit velikost obrazovky atd.

Pokračování 5 / 10

Tvořte snadno obrázky a videa

Jakožto recenzent to využívám neustále a každou chvíli pořizuji screenshoty. Stačí stisknout svítící X (symbol Xboxu) a následně Y pro pořízení obrázku či stisknout X a pořídit video. Video je obzvlášť šikovné, jelikož nahraje posledních 30 sekund hraní. Jakmile se vám tedy povede něco fakt šikovného, není problém se s tím přátelům pochlubit.

XboxScreenshot_Still005.jpg

Výhodou této služby je, že je opravdu jednoduchá a rychlá. Jen je škoda, že obrázky nemůžete nahrát na flashku. Každopádně můžete je přemístit na cloud (např. OneDrive), zobrazit si je v Xbox aplikaci či na stránce xbox.com. Videa dokonce můžete různě upravovat a nahrávat na Youtube.

Pokračování 6 / 10

Dívejte se na videa

Pravděpodobně jste na to přišli sami, v každém případě je dobré upozornit, že Xbox One není jen na hry. Dá se velmi dobře využít na přehrávání videí. Zejména je to Blu-ray přehrávač stejně jako PS4, ale podporuje například i přehrávání filmů z flashky. Ale pozor na titulky, z flashky přehrát nejdou, pokud používáte běžný Media Player. Každopádně fungují, pokud si stáhnete jinou aplikaci, například přehrávač VLC.

maxresdefault.jpg

Zároveň má Xbox One mnoho aplikací na spouštění videí. Pochopitelně má Youtube, Twitch či Mixer, najdete tam například i Netflix. Dokonce můžete z počítače přes internet přehrávat film do svého Xboxu.

Pokračování 7 / 10

Upravte si vzhled

Profil je vaše hráčská vizitka a Xbox si to uvědomuje a dává vám možnost si s ním různě graficky pohrát. Pochopitelně zde vytváříte svého avatara, ale toho většina hráčů neuvidí, hlavní je váš profilový obrázek. Ten můžete vybrat z oficiálních profilových obrázků, může to být váš avatar či vlastní obrázek z počítače (snadno nastavíte na Xbox aplikaci).

xbox_profile.png
Profilový obrázek může být váš avatar (jako v mém případě), jeden z oficiálních obrázků či prostě nahrajete svůj obrázek z PC

Samotné pozadí Xboxu se dá také různě upravit. Všechny vaše achievementy mohou tvořit pozadí či si jako pozadí nastavíte své vlastní screenshoty. Trochu praktičtější využití je umisťování často používaných her či aplikací do zkratek, tzv. Pins, ke kterým se snadno dostanete po stisknutí velkého X (rozumí se svítící X jako Xbox).

Pokračování 8 / 10

Přidejte se do klubu

Microsoft se rozhodl více podporovat socializaci hráčů a vytvořil tzv. kluby. Je to prosté, do klubů se přidávají hráči zpravidla podle určitých kritérií (například podle hry, kterou hrají nebo podle národnosti) a díky klubu jsou spolu v bližším kontaktu, mohou do klubu sdílet různé své zážitky a hlavně mít přehled o tom, s kým si mohou zahrát nějakou hru.

xbox_club.png
Na výběr jsou tisíce nejrůznějších klubů

Pokud tedy máte více hrajících kamarádů, případně chcete poznávat nové lidi, je to ideální místo, jak najít kolegy do herní party. 

Pokračování 9 / 10

Využívejte klávesnici na PC či pište na mobilu

Co si budeme povídat, Xbox ovladač není určen na psaní zpráv a dokupovat si tu malou klávesnici se nikomu asi nechce. Naštěstí, jak již bylo zmíněno, existuje Xbox aplikace, případně můžete jít zkrátka na xbox.com.

ximg_575f22c2cf0c8.jpg.pagespeed.gp+jp+jw+pj+ws+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.Wp8JYHd2MT.jpg

Všechny zprávy můžete napsat normálně na PC, zároveň můžete na PC přispívat do svého klubu atd. Xbox se v podstatě dá používat jako sociální síť, ostatně je zde přímo záložka s herními zážitky vašich přátel. To samé můžete dělat i na tabletu či na mobilu.

Pokračování 10 / 10

Skoro všechno se dá nastavit na PC

Xbox One má přehledné menu, ale stejně radši vše nastavuji na PC a tam se dá dělat opravdu skoro všechno. Na PC můžete nakupovat hry, aktivovat kódy, odpovídat na zprávy, dokonce nastavovat, co se na Xboxu bude stahovat apod. Samozřejmě jakmile se jedná o nějakou prkotinu, nastavím to rovnou na Xboxu, ale třeba úprava automatického placení členství je na PC pohodlnější a asi i rychlejší.

xbox_com.png
Takhle vypadá stránka mého profilu na xbox.com

Doufáme, že vám tyto tipy alespoň trochu pomohou svůj Xbox využít naplno. Různých fíglů se však dá najít víc. Microsoft se snaží, aby Xbox One byl pro hráče přívětivý a snad mu tato snaha vydrží. Máte vy nějaký chytrý tip, jak lépe využít Xbox One? Podělte se s námi v diskuzi!

Určitě si přečtěte

Články odjinud