13
Fotogalerie

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

Odkládejte věci na koně

Nejjednodušší a nejšikovnější pomocí na cestách je váš kůň. Hra obsahuje dle mého názoru dost zbytečný prvek omezeného inventáře, který způsobí hlavně to, že vaše kapsy nebudou bezedné a tím pádem nebudete moci prodat tolik zboží, kolik byste chtěli. Myslete však na to, že to kdykoli můžete odložit na koně.

Kingdom_Come (32).jpg
Možnosti přesunout věci na koně si můžete všimnout pod inventářem

Váš kůň sice má také omezenou kapacitu, ale vejde se toho na něj hromada. Postupně, když začnete nosit plátové zbroje, je to naprostou nutností. Díky koni dokážete náhle získat i z menší tlupy banditů velké zisky, stačí získané věci dobře prodat a nasmlouvat si pěknou částku.

Pokračování 2 / 10

Naučte se perfektní blok

Vžít se do hry a naučit se pořádně šermovat chvíli potrvá. Hra vás velmi rychle začne bombardovat možností různých komb a triků a pobrat to chvíli zabere. Chcete-li se však stát výborným šermířem, stačí vám v základu naučit se perfektní blok, který bude alfou a omegou vašich bojů.

Kingdom_Come (36).jpg
Toulavý rytíř je silný nepřítel, k jeho poražení je perfect block téměř povinností

Jeho použití není příliš těžké. Prostě musíte kliknout na krytí přesně ve chvíli, kdy nepřítel začíná útočit. Po úspěšném perfect blocku se na chvíli zpomalí čas, což vám dá čas přemýšlet a hlavně možnost vyrazit do ofenzívy a lépe naplánovat svůj útok. Nemluvě o tom, že takřka není možné, aby po podobném odražení útoku nepřítel dokázal dobře ubránit váš následující útok.

Pokračování 3 / 10

Nebojte se do nepřátel strkat a přetahovat se s nimi

Porazit v šermu některé nepřátele je opravdu náročné, dokonce ani perfect block vám neumožní prorazit jejich obranu. Je tu však jednoduchá metoda, jak toho docílit. Běžte dopředu k nepříteli až na doraz a v tu chvíli se začnete přetahovat. Když budete velmi rychle mačkat útok, tak přetahování vyhrajete, nepřítele odstrčíte a máte možnost mu zasadit tvrdou ránu.

Kingdom_Come (23).jpg
Nepřítel se štítem se brání opravdu dobře, k proražení jeho obrany se skvěle hodí přetlačování

Tento tip skvěle zabere i při pěstním souboji. Běžte k nepříteli blízko, při přetahování rychle mačkejte útok a máte vyhráno. Zvlášť ve chvíli, kdy zatlačíte nepřítele ke zdi. To je samozřejmě těžké při situaci, kdy proti vám stojí více soupeřů najednou, pokud ale dobře odhadnete svou pozici a budete se umně pohybovat, lze vyhrát i proti mnohonásobné přesile. 

Pokračování 4 / 10

Nepodceňujte trénink

Předchozí tipy mohou znít jednoduše, ale dostat je pod kůži také chvíli potrvá. K jejich naučení vám naštěstí samotná hra poskytuje dostatek prostoru. Můžete totiž kdykoli zajít za Bernardem a požádat ho o trénink. Jelikož postava Bernarda je zpracována velmi dobře, je učení nejen zábavné, ale také efektivní. Pokud jste na tréninky chodili, pravděpodobně patříte k nejlepších šermířům ve hře.

Kingdom_Come (30).jpgKingdom_Come (31).jpgKingdom_Come (37).jpg
Tohle je Bernard, schopný učitel šermu

Boj ve hře je obecně postaven na správném načasování a správném bloku. Pokud se vám podaří vychytat přesný čas těchto úkonů, prakticky nemůžete prohrát. Jakmile se ale do tohoto vzorce přidají rozličné nečekané události, více soupeřů nebo jiný druh oblečení, začíná jít do tuhého.

Pokračování 5 / 10

V boji proti lučištníkům se schovávejte za nepřátele

Často se dostanete do boje s více nepřáteli, což je vždy náročné. Obzvlášť ve chvíli, kdy proti vám navíc jdou i lučištníci. Vy jim to hlavně nesmíte ulehčit. Při boji choďte a snažte se před lučištníky schovat za zády vašich nepřátel.

Kingdom_Come (42).jpgKingdom_Come (39).jpgKingdom_Come (40).jpgKingdom_Come (41).jpg
Kdybych nepoužíval zbylé Kumány jako lidsky štít, byl bych možná zastřelen

Můžete díky tomu docílit dvou situací. Lučištníci pořád střílí, ale trefí vás jen málokdy a v lepším případě se trefí do svých spolubojovníků. Nebo odloží luk a půjdou po vás na blízko a porazit lučištníky na blízko je obvykle celkem snadné.

Pokračování 6 / 10

Pečujte o sebe

Abyste zůstali připraveni na 110%, je nutné o sebe neustále pečovat. Mimo nutnost dodržovat jídelníček jsou naprostým základem lázně a kovárny. Naprostou povinností je chodit do kovárny. Zbroj a zbraně se postupně opotřebovávají, což může drasticky snížit jejich efektivitu. Pokud chcete ušetřit, je dobrým tipem si nabrousit meč sám.

Kingdom_Come (5).jpg
Kdo šetří, má za tři. Mohl bych zaplatit kováři nebo si meč nabrousit sám

Lázně se netýkají vyloženě boje. Ony vám pomohou s čistotou, tím pádem se vzhledem a schopností okouzlit své okolí. Chcete-li být dobrým řečníkem a mít vysoké charisma, choďte často do lázní a mimo čistoty si kupte i společnici. Po příjemné noci s partnerkou se vám aktivuje perk alfa samec, který zvýší vaše charisma o 3 body.

Pokračování 7 / 10

Spaní vám uloží hru

Systém ukládání díky Sejvovici se dočkal velké kritiky, dokonce vznikl mód, který tuto nutnost eliminuje. Chcete-li dodržet myšlenky vývojářů a hru moc nemódovat, je tu snadný způsob, jak hru uložit – stačí se vyspat, třeba jen na hodinu, a to téměř  v jakékoli posteli. Hru vám uloží také pobyt v lázních.

Kingdom_Come (50).jpg
Možná je to trochu morbidní, ale klidně se můžete vyspat v táboře právě pobitých nepřátel

Pokračování 8 / 10

Zabíjení lapků rychle vydělává

Díky našim tipům věříme, že se z vás rychle stanou ostřílení válečníci. To, co vám může chybět k dokonalosti, jsou peníze. Se schopností boje je ale získáte velmi snadno. Stačí přijít za Bernardem a ten vám zadá úkol pobít místní lapky.

Kingdom_Come (35).jpg
Nezemřel nadarmo, jeho věci se díky mým šikovným rukám promění ve zlaťáky

To, co vám za jejich odstranění zaplatí, je naprosté minimum. Díky tipu 1 (odkládání věcí na koně) dokážete pobrat většinu jejich vybavení a po prodání pořádně zbohatnete. Postupně budou nepřátelé silnější, místo lapků to budou Kumáni, pak zase lapkové (kvalitnější lapkové) a jejich vybavení bude hodnotnější a hodnotnější. Já si například po poražení jedné ze skupin vydělal přes 15 tisíc zlatých.

Pokračování 9 / 10

Smlouvejte

Jedna věc je získat vybavení a druhá ho pořádně prodat. Doporučujeme vždy smlouvat s obchodníky a nebát se klidně překročit mez slušnosti. Stačí splnit pár hlavních úkolů nebo pozabíjet několik lapků a budete mít ve městě skvělou pověst. Pak jsou obchodníci ochotni trochu ustoupit a zaplatit vám třeba i o 5000 navíc.

Pokračování 10 / 10

Skoro každý úkol má víc řešení

Vývojáři se tím chlubili již od začátku, přesto se občas zdá, že se daný úkol dá řešit pouze jedním způsobem. Myslete na to, že většinou můžete zvolit jiný styl řešení, i když třeba není zrovna ideální. Já například vyřešil pověstnou misi, kdy se infiltrujete do kláštera tak, že jsem okradl převora, vzal mu klíč, vnikl dovnitř, zabil cíl a strávil 8 dní ve vězení. Není to ideální, ale vyšlo to.

Všelijakých rad a tipů, jak se ve hře naučit chodit, je hromada. Tím nejdůležitějším je hrát a hrát a hrát. Kingdom Come: Deliverance se dle nás rozhodně povedlo a i přes bugy dokáže nabídnout vydatnou porci zábavy. Proto doufáme, že se nevzdáte, i když se vám ve hře zrovna nedaří.

Určitě si přečtěte

Články odjinud