10 tipů, jak se v Dishonored 2 stát skvělým mstitelem

10 tipů, jak se v Dishonored 2 stát skvělým mstitelem

Pát tipů, na co je dobré si v druhém díle Dishonored dávat pozor a jak hrát co nejefektivněji.

Už skoro dva týdny nás Dishonored 2 těší svojí existencí. Emily přišla o trůn a Corvo přispěchal na pomoc. To, co se nikdy nemělo stát, je třeba napravit. A to samozřejmě nepůjde bez plného ovládnutí umění pomsty. Jak přistupovat k Dishonored 2?

Úvod do zabíjení

Opravdu stojí za to si projít tutorial přístupný z hlavního menu, který vás naučí ovládání, jak na sebe správně navazovat pohyby postav a také vám vysvětlí základy plížení a boje. Bez dvou posledních věcí se v Dishonored 2 nehnete.

11.jpg
Pokud jste nehráli první díl, určitě tak udělejte

Jak budete procházet hrou dále, textový tutorial vám zpřístupní další užitečné informace. To je ovšem celkem běžná věc v moderních hrách. Občas očkem ještě sledujte tipy vyskakující v rozích obrazovky. Ty vám mohou mnohdy zachránit život nebo poskytnout důležitou informaci.

Dishonored 2 neprojdete tak lehce, jako většinu assassin-like her.

Pokračování 2 / 11

1. Než opustíte Dunwall, zkuste všechno možné

Tak jako v prvním díle svoje supernaturální síly nezískáte hned. Tedy po splnění první mise. Je to trochu frustrující, protože tak strávíte téměř hodinu. Ano, hodinu hraní, než se dostanete k něčemu pořádnému. Během ní si pěkně prošmejdíte ulice, náměstíčka a nábřeží. V tu chvíli se naučíte mnohé o herních mechanikách a dostanete svého zabijáka takříkajíc pod ruku. 

1.jpg
Hlavně pořádně prozkoumávejte

Dáme vám malou radu: nebojte se až budete brouzdat v první misi po Dunwallu. Prostě hru proběhejte. Vypadněte z věže, získejte loď a najděte svou první sílu. Tato první mise je velmi dobrá pro zvládnutí základů hry a je hlavně o plížení. Pokud vás to ale nebude bavit, můžete se uchýlit k zábavnějším praktikám, které také nabízí.

Co je zajímavé, tak celou hru můžete dohrát prakticky bez použití jediné super síly, což vám zaručí naprosto odlišný zážitek, než když využíváte svůj nadlidský arzenál naplno. Dishonored 2 jsou vlastně dvě hry v jedné. Obě se liší - v případě Corva i Emily, takže to je záležitost na dlouhé dny.

Pokračování 3 / 11

2. Nemějte strach z Chaosu, Ghostingu nebo plnohodnotného plížení

Jistě budete chtít ke konci každé úrovně dosáhnout co nejvíce efektivního zabíjení. Proto ukládejte. Myslíme to ale trochu jinak, než se vám může zdát. Jakmile porozumíte funkcím každé úrovně, jejímu pozadí, chování AI, můžete hru načíst a zkusit úroveň dohrát jinak, než v předchozím případě.

2.jpg
Každá mise lze dohrát jiným způsobem

Díky svým silám tak můžete hodiny a hodiny brouzdat uličkami bez toho, aniž by si vás stráže všimli. Možná se vám to bude zdát těžké, ale nebojte. Zkoušet to můžete vícekrát za sebou, proto ukládejte vždy na začátku mise. 

Na konci každé mise se vám zobrazí karta s informacemi o vašem herní stylu, tak jako v jedničce. Přemýšlejte o tom, jak jste misí prošli. Jestli chcete být skutečně dobří zabijáci a v soubojích vytvářet opravdové terno, berte konečně zhodnocení jako zpětnou vazbu. V Dishonored 2 je mnoho schopností, které vytváří určitý kontext k ději. Je to sandbox, takže zkoušejte. Zkoušejte a ještě jednou zkoušejte.

Pokud se vám nebude dařit efektivně plížit, nezoufejte. Nejste špatní zabijáci, jen se to musíte naučit a k tomu vám vždy poslouží shrnutí na konci každé mise. Dobře si jej projděte. 

Pokračování 4 / 11

3. Zabíjet nepozorovaně dá práci, ale je to zábava

I když se pokusíte někoho zabít tváří v tvář, nastane chvíle, kdy nebudete chtít aby vás u toho někdo viděl. Někdy budete zkoumat oblast, abyste věděli, kolik nepřátel zde je, co jsou zač a kudy chodí, případě jaké aktivity vykonávají. Někdy nastražíte past do louže výkalů a bahna, čímž překvapíte nic netušícího hlídače. Proto se musíte naučit, jak plížení v Dishonored 2 funguje.

3.jpg
Nejlepší je, když vás stráže nevidí

V základu pracujete s úrovní vidění (line of sight), které jsou pro úspěšné zabíjení ze zálohy klíčové. Pokud máte k dispozici nějaký objekt např. vůz, sudy, kus zídky apod. jste za vodou. Nesmíte ale u toho nadělat moc hluku a pokud nevidíte poplašné očičko u strážného, tak neuvidí ani on vás.

To je trochu nevýhoda, protože máte vůči němu zakrytý výhled. Proto je nejlepší použít funkci LEAN.

Pokračování 5 / 11

4. Obnovujte manu až po užití základních sil

V druhém díle Dishonored se vám zdraví a mana neregeneruje samovolně. Obě veličiny musíte doplňovat elixíry a dalšími věcičkami tzv. recovery items. Je ale dost možné, že se dostanete používáním všech úrovní konzumních předmětů do potíží. Závislost zde sice nevzniká, ale zvyk u hráče užívat to či ono může být někdy naškodu.

4.jpg
Bacha na manu

Vyhněte se hazardování se svými silami. Nehazardujte ani se svojí manou. Brzy zjistíte, že poté, co použijete třeba Blink nebo Far Reach se vaše mana bude doplňovat dlouho.

Mana se dále regeneruje, když používáte Dark Vision, což je další velmi důležitá síla.

Pokračování 6 / 11

5. Používejte Dark Vision

Když poprvé vstoupíte do nové oblasti, může se Dishonored 2 jevit jako místo, kde se vás všechno bude snažit dostat na kolena a bude se to i celkem dařit. Nezáleží, jak důkladně se budete dívat skrze klíčové díry či naslouchat, vždy se najde nějaký nečekaný nepřítel ve vaší blízkosti.

5.jpg
Dark Vision na venkovní budovy nefunguje

Můžete hru zastavit a načíst předchozí uloženou pozici a zkusit to znovu, nebo můžete stráže ničit po zbytek celé mise.

V dalším případě můžete využít Dark Vision. Tím se problému s nečekanou návštěvou za vašimi zády vyhnete. Síla vám dává limitovanou schopnost být dostatečně senzitivní a tak vám umožní spatřit stráže skrze zdi či dveře.

Je celkem jednoduché tuto sílu získat. Je levná a jedna z těch základních. Nestojí ani moc many, když si dáváte pozor. Navíc si tuto sílu můžete vylepšit několika různými způsoby, což z ní dělá opravdovou specialitku. 

Mějte ale na paměti, že Dark Vision nefunguje skrze většinu venkovních zdí. Použitelná je většinou jen v interiérech.

Pokračování 7 / 11

6. Používejte návnady

Kdykoliv se budete pokoušet o plížení nebo nechcete být otravováni nečekaným nepřítelem, je návnada vaším nejlepším přítelem. Je zde několik způsobů, jak strážným narušit jejich poklidné hlídkování nebo je přivést na jiný směr cesty. Každý má určitá svá specifika toho, jak funguje.

6.png
Odvést pozornost je základ

Hluk: Prolomení dveří, nastražení bomby, rozbití skla nějaké skříňky, uhození do zvonu. Pokud kolem sebe naděláte dostatek hluku, budou z toho strážní celkem nesví a budou vás hledat tam, kde ve skutečnosti nejste. Pozorujte své okolí a cokoli co může narušit harmonii místa využijte ve svůj prospěch.

Vrhání předmětů: Převrhnutí lahve nebo skleničky je více univerzální, než prokopnutí skleněné tabule, jelikož tím můžete udávat směry, kam se chcete pohnout a nepotřebujete tam mít nežádoucí návštěvníky. Získáte tím několik sekund navíc, kdy se budou zmateně ohlížet kolem sebe.

Nečekejte ale, že je to zaměstná na dlouho. Pro lepší výsledky vaší činnosti je lepší se zaměřit na něco přímo před vámi za co se pak můžete i skrýt. Můžete vrhnout i bombu, ale to stráže uklidní navždy. 

Budíky: Jsou úžasné k odlákání pozornosti, jelikož způsobí na pár sekund tolik rámusu, že přehluší i váš kradmý pohyb. 

Těla: Chyťte mrtvolu nebo strážného v bezvědomí a pohoďte ji někde v úrovni zraku patrolujících strážných, kteří se pak shluknou kolem těla a začnou vás zde hledat. Jak úsměvné. Mrtvoly můžete tahat za hlavu, ruce, nohy i torso, což vám umožní lepší manévrování s těmito objekty. Dávejte ale pozor, mrtvá těla za sebou nechávají krvavou stopu. 

Silové návnady: Váš strom schopností poskytuje také mnoho silových návnad se kterými si užijete mnoho legrace. 

Pokračování 8 / 11

7. Uklízejte po sobě

Pokud se zaměřujete na High Chaos berserk warrior styl, odklízejte po sobě těla, i když jsou dotyčné osoby v bezvědomí. Nesázejte na to, že přestože v místnosti nejsou žádné další stráže, tak skrze ní nemůže nikdo jen tak projít. 

7.jpg
Nenechávejte po sobě mrtvá těla

Házejte těla do kontejnerů nebo je schovávejte pod schody apod., nebo je zastrčte za nějaký objekt či do křoví. Taky je můžete dát do dříve zamčených pokojů nebo je natahejte pod nízké stoly. Všechno se počítá. Buďte kreativní, pomůže vám to.

Nezapomeňte ale svoje padlé nepřátele důkladně prohledat, než je odklidíte ze scény.

Pokračování 9 / 11

8. Používejte funkci rychlé uložení i načtení, je to efektivnější

Dishonored 2 je opravdu štědré co se týká ukládání a načítání. V rámci konzolí pak získáte 3 sloty na každou kampaň a každý dokáže hostit kupu uložených pozic. Také ukládejte manuálně a to hlavně v klíčových okamžicích jako je začátek a konec nových misí a oblastí. 

8.jpg
Ukládat, ukládat, ukládat!

Nejste si jisti, jestli přežijete při skoku z určité výšky? Ukládejte. Omylem zmáčknete tlačítko útoku, když se vám to nehodí? Ukládejte. Nejste si jistí co se stane, když zmáčknete tlačítko pro interakci? Ukládejte.

Je zde jedno důležité varování: Neukládejte během situací o kterých víte, že povedou k vašemu odhalení nebo zabití. Pak se tomu už nevyhnete a budete muset začít od začátku.

Naštěstí se vaše rychlé uložení umístí do jiného slotu, než to manuální, takže se navzájem nebudou krýt ani rušit. Hra samotná také obsahuje řadu autosave pasáží, kdy se uloží sama do dalšího samostatného slotu - většinou při dosažení checkpointu.

Pokračování 10 / 11

9. Pokročilé techniky zabíjení

Zde je několik dodatečných tipů pro složení nepřátel, které fungují jak v rovině omráčení, ale i za účelem zabití: 

Pád: Ochraňte se před zraněním tak, že využijete výhodu při pádu z velké výšky a následné rychlé zmizení.

Útok v běhu: Pomůže vám během plížení, které se vám nepovede. Také když si blbě naplánujete útočnou sekvenci. Pak prostě jen utíkejte proti prvnímu chlápkovi, který stojí před vámi a odkopněte ho stranou.

Překvapivé útoky: Zachrání vám zadek, když se budete plížit podél zdi a umožní vám náhled zaútočit nebo způsobit dopravní kalamitu. 

9.png

Pokračování 11 / 11

10. Vybírejte, hledejte, lootujte

Chcete si koupit nová vylepšení ke své výstroji? Potřebujete balík peněz, ale ten získáte jen důkladným prohledáním a prolézáním každého zákoutí. Kromě toho narazíte i na řadu tajných skrýší a lokalit. 

Otevírejte všechny skříně, které najdete. Ukradněte všechno všem. Sbírejte mince válející se na plochách stolů či na zemi. Napadejte bankovní pobočky. Sbírejte měděné kusy drátů v chuchvalcích na ulici.

Veškerá tato činnost vám zaručí pěkný výdělek a Corvo s Emily pak nebudou díky vám běhat po ulicích s holým zadkem. Minimálně u jednoho z nich by to nebyl hezký pohled. Ehm.

Můžete také vybírat kapsy strážným, členům gangů a každému civilistovi. Stačí jen spatřit příležitost. Nezapomeňte také na mrtvá těla, která často také skrývají neodhalená bohatství.

10.jpg
Prošmejdit každé zákoutí se vyplatí

Dále můžete narazit na unikátní předměty jako jsou schémata a sošky a také na klíče vedoucí ke skrytým lokalitám, kde už to stojí za to. Zde si většinou vyděláte mnohem více, než škudlením po částech vybíráním skříněk apod. Pokud uvidíte v nějaké předmět, který obklopuje lehce zářivá silueta, znamená to, že ho můžete sebrat. 

Dále můžete v každé lokaci najít i umělecká díla jako obrazy, které jsou u obchodníků vysoce ceněné.

Určitě si přečtěte

Články odjinud