29
Fotogalerie

10 tipů na skvělé deskovky, které můžete hrát o samotě

Co dělat v případě, že máte chuť zahrát si nějakou deskovku, ale zrovna nemáte po ruce žádné kamarády? Směle se můžete pustit do některé z her, které obsahují solitérní mód. A že se nejedná jen takovou z nouze ctnost, ale plnohodnotnou zábavu!

Ano, my víme – jeden z faktorů, který dělá deskovky tak oblíbené a návykové je to, že se při jejich hraní bavíte spolu se svými přáteli. Jenže sehnat nějaké kamarády na hraní je občas docela problém. Není nicméně neřešitelný, protože řada herních vývojařů myslí i na vlky samotáře, a tak jejich tituly obsahují také solitérní mód. A nejedná se jen o žádné osekané verze původní hry, kdepak. Vybrali jsme pro vás desítku her napříč různými žánry, které vám můžeme s klidným srdcem doporučit.

Her, které si můžete užít i v jednom samozřejmě existuje mnohem více a pokud máte nějakého svého favorita, budeme rádi, když se o něj s námi podělíte v diskuzi.  

This War of Mine

Tahle deskovka na motivy počítačové hry byla bezpochyby jednou z největších událostí loňského roku. Depresivní atmosféra občanskou válkou zmítaného města, nebezpečí na každém roku, nedostatek jídla a všudypřítomná bezmoc dokázala se slabšími povahami občas pěkně zamávat. Ujmete se zde role skupinky přeživších uprostřed rozbombardovaného města, kteří mají jediný cíl – přežít do konce války.

solo3.jpgsolo2.jpgsolo1.jpg

Ačkoli krabice hry uvádí, že je možné si ji zahrát až v šesti hráčích, pokud jste This War of Mine už někdy zkoušeli, jistě nám dáte za pravdu, že v tomto počtu je hra praktiky nehratelná. Původně se totiž jedná o ryze solitérní záležitost – sdílený zážitek s více hráči (ideálně s jedním či dvěma) sice hru obohatí o diskuze na téma „dáme těm nebohým dětem najíst, nebo je pošleme pryč?“, ale pokud po ruce zrovna nebudete mít žádného spoluhráče, vůbec to nevadí. Na herním zážitku vám to neubere, a navíc se při rozhodování, jestli někomu pomoct nebo ho nechat umřít nebudete muset ohlížet na to, jak se na vás budou koukat ostatní…

Pokračování 2 / 10

Mars: Teraformace

Mars: Teraformace je hra, která klame tělem. Její vizuální zpracování vypadá jako z roku 2000 a leckoho může od koupi odradit. To by ale byla chyba, protože pod tímto retro ošoupaným kabátkem se skrývá pekelně chytlavá záležitost. Coby zástupce jedné z mnoha různě zaměřených korporací se ujmete role kolonizátora Marsu. Budete stavět různé projekty, budovat oceány, zakládat města a teraformovat Rudou planetu. 

IMG_20180706_213810.jpgIMG_20180706_213824.jpgIMG_20180707_103910.jpg

Ve variantě pro jednoho hráče bojujete v podstatě jen s časem, nicméně to hře v ničem neubírá. My jsme se bavili stejně jako v případě hraní s živými protivníky. Ostatně 14 kol, které máte k pokoření hry k dispozici, jsou v prvních partiích celkem šibeničním limitem, takže budete mít co dělat, abyste dosáhli požadovaného počtu bodů.

Pokračování 3 / 10

Scythe

Polanská republika, Severské království, Rusvětský svaz, Krymský chanát a Saské impérium – to je pětice frakcí, jež proti sobě bojuje v cenami ověnčené strategii Scythe. Toto dítko Stonemaier Games zaujme především atmosférou alternativní steampunkové minulosti počátku 20. století, výborným grafickým zpracováním a lehce pochopitelnými pravidly. Vlkům samotářům navíc autoři vymysleli virtuálního protivníka jménem Automa. Ta má čtyři úrovně obtížnosti a své herní akce provádí prostřednictvím vlastních karet, tedy jakéhosi předpřipraveného programu. 

IMG_20180823_094557.jpgIMG_20180823_094611.jpgIMG_20180823_094859.jpg

Zatímco nejjednodušší úroveň pokoříte nejpozději ve třetí hře, poradit si s Automou Ultimaszina už je opravdová výzva. Automu můžete použít jako dalšího protivníka i v případě, že budete hrát proti živým protihráčům a na internetu najdete ke stažení fanouškovskou multiplayerovou kampaň, jež ze Scythe dělá kooperativní strategii, v níž se svými spoluhráči bojujete právě proti Automě.

Pokračování 4 / 10

Fallout

Dlouho očekávaná lokalizace oblíbené počítačové hry přistála na pulty obchodů letos v červenci a může se pyšnit výbornými prodejními čísly. Ačkoli my máme ke hře několik výhrad a myslíme si, že spousta věcí by se dala vyřešit jinak, jedno musíme Falloutu nechat – v jednom hráči se jedná o výbornou záležitost.

IMG_20180804_154102.jpgIMG_20180804_155312.jpgIMG_20180804_160814.jpg

Jedna z věcí, jež nám na hře vadila bylo to, že vám vaši protivníci mohou krást úkoly, respektive jejich řešení, a táhnout příběh jiným směrem, než byste chtěli vy. Tento problém však pochopitelně v solitérní hře odpadá, takže se do příběhu můžete naplno položit a dirigovat si jeho vývoj sami. Fallout je výborným vypravěčem příběhů a troufáme si říct, že tato jeho schopnost se naplno projeví pouze v případě, že si ke stolu usednete pouze vy sami.

Pokračování 5 / 10

Malé velké galaxie

Malé velké galaxie jsou v našem žebříčku takovou Popelkou. V malé krabičce se tady skrývá spousta zábavy, to ostatně platí pro všechny hry se série Malé velké. Varianta hry pro jednoho hráče vám nabídne pět nepřátelských galaxií různých obtížností, s nimiž budete soupeřit o nadvládu nad galaxií. Malé velké galaxie jsou také jedinou strategií v našem výčtu, ve které hrají důležitou roli kostky. 

solo6.jpgsolo5.jpgsolo4.jpg

V závislosti na tom, co vám při hodu padne, můžete využívat herní akce. A jak už to u kostek bývá, ne vždy se vám podaří hodit výsledek který zrovna potřebujete… Přestože občas vás hra dokáže pěkně naštvat, jedná se o zatraceně návykovou záležitost. Díky tomu, že vám jedna partie zabere do půl hodinky, si navíc můžete střihnout klidně dvě až tři po sobě.

Pokračování 6 / 10

Panství hrůzy

Dlouho jsme přemýšleli, jakou hru z lovecraftovského univerza do našeho přehledu zařadíme. Nakonec padla volba na nejnovější přírůstek v podobě Panství hrůzy. V krabici se základní hrou najdete čtyři scénáře, jež sice mají omezenou znovuhratelnost (základní příběh je pořád stejný, jen události a mapa se generují náhodně, nebo na základě vašich rozhodnutí), ale díky hutné atmosféře je hraní každého z nich nesmírně atmosférický zážitek. Jako v každé lovecraftovské hře i tady budete v roli vyšetřovatelů řešit nějakou záhadu, bojovat s monstry a prozkoumávat lokace.

IMG_20180602_174305.jpgIMG_20180603_134004.jpgIMG_20180611_160015.jpg

Novinkou je, že můžete hru hrát pouze prostřednictvím aplikace, jež všechno řídí. Pokud s aplikacemi v deskovkách nemáte žádné zkušenosti, může to ve vás vzbuzovat nedůvěru, ale můžete vás uklidnit – aplikace funguje naprosto bez problému. Jestliže k Panství hrůzy usednete sami, budete však muset ovládat minimálně dva (raději 3-4) vyšetřovatele, protože s jednou jedinou postavou je hraní sebevražda. Jestliže by vám Panství hrůzy přišlo příliš zdlouhavé, a přesto byste si rádi udělali výlet do světa mýtu Cthulhu, můžeme vám doporučit Temné znamení, které sice nenabídne tak epický zážitek, ale na solidně vás zhruba na hodinku zabaví.

Pokračování 7 / 10

Anachrony

Anachrony je zbrusu nový přírůstek do rodiny moderních her od Albi. Hra je určena pro 1-4 hráče, přičemž se ozývá spousta hlasů, že solitérní mód této postapo strategie jménem Chronobot je jedním z nejlepších solitérních módu ve hrách vůbec. Tento titul vás zavede do daleké budoucnosti, v níž o přežití bojují čtyři frakce – nemají to však lehké, protože celá planeta je zdevastována asteroidem, a navíc se blíží další, který má život na planetě ukončit definitivně… vaším cílem pak bude splnit podmínky nutné k evakuaci.

anachrony5.pnganachrony6.jpganachrony7.jpg

 Anachrony nabízí obrovské množství možností a herních akcí, na první zahrání se vám z nich zatočí hlava. Líbí se nám také nápad s cestováním časem, který sice není využit tak, jak bychom očekávali, jedná se však o neotřelý a zajímavý prvek.

Pokračování 8 / 10

Agricola

Libujete si v budovatelských strategiích a máte blízko k zemědělství? Pak by pro vás Agricola mohla být trefou do černého! Hra se odehrává na počátku raného novověku, kdy se Evropa vzpamatovává z morové rány. K dispozici máte jedno malé hospodářství v podobě dvou místností v malé dřevěné chýši. Zbytek mapy je prázdný, a právě na těchto políčkách můžete – a budete muset, jinak umřete hlady – sázet plodiny, orat pole, sklízet úrodu, stavět chlévy a tak vůbec hospodařit. 

solo13.jpgsolo15.jpg

Členy své rodiny budete posílat vykonávat snad všechny zemědělské a hospodářské činnosti, na které si vzpomenete, od stavby ohrad až po pečení chleba nebo vylepšování domu. Možností je opravdu spousta a dost možná, že nezkušení hráči si budou připadat ztraceně, srdce zkušených stratégů ovšem zaplesá. Mód pro jednoho hráče má mírně upravená pravidla, ale to mu na zábavnosti neubírá.

Pokračování 9 / 10

Pán Prstenů

Kromě toho, že je karetní Pán Prstenů jednou z nejznámějších deskovek se slavnou licencí, těší se obrovské popularitě a stal se téměř synonymem pro žánr LCG her. LCG formát, který vymyslelo Fantasy Flight Games, spočívá v tom, že každá základní sada dané hry obsahuje veškerý materiál potřebný k hraní, nemusíte tedy nic dokupovat, abyste si užili plnohodnotný zážitek. 

solo12.jpgsolo11.jpgsolo10.jpg

Postupem času pak vychází malé rozšiřující balíčky a větší tematická rozšíření, jež do hry přidávají nové zápletky. V základní krabici Pána Prstenů budete řešit různá dobrodružství odehrávající se v období 17 let od Bilbových 111. narozenin. Setkáte se známými postavami, ale příběhy jsou tady jiné a do velké míry je vytváříte vy sami svými rozhodnutími.

Pokračování 10 / 10

Robinson Crusoe: Dobrodružství na Prokletém ostrově

Robinson Crusoe: Dobrodružství na Prokletém ostrově je příběhovou hrou založenou na mechanismu worker-placement (umisťování pracovníků), která vás zavede na pustý ostrov plný nejrůznějších nebezpečí. Je pro vás připraveno šest scénářů, v nichž budete například zachraňovat dívku uvězněnou na skalnatých útesech, likvidovat vesnici kanibalů, nebo třeba utíkat před žhavou lávou z nedaleké sopky. 

solo7.jpgsolo8.jpgsolo9.jpg

K tomu vám může dělat společnost starý známý Pátek a dokonce i pes. A pomoc se v této hře opravdu hodí, protože laťka obtížnosti je postavena proklatě vysoko.

Určitě si přečtěte

Články odjinud