20
Fotogalerie

5 nostalgických her, které si prostě musíte zahrát

Jsou hry, které nikdy nezemřou. My pro vás máme pětici, ze které rozhodně musíte sfouknout prach.

5. Jade Empire - trocha toho fantasy

Možná jsme tu denně zavaleni informacemi a očekáváním dalších dílů sérií The Elder Scrolls či Dragon Age, ale pod radarem mnoha hráčů často unikají herní skvosty, které zkrátka zvolily trochu jinou cestu herním trhem. Jade Empire mezi ně tak úplně nepatří, rozhodně jde ale o černého koně fantasy žánru a ve své době i dost průkopnickou hru. 

jade-empire.jpg

O co jde? Jade Empire je akční fantasy RPG, zasazené do Imperiální Číny, které se objevilo na trhu už v roce 2005 a rozhodně se zaseklo v paměti většiny hráčů, kteří byly v té době aktivní. Ačkoliv započalo svou pouť jako hra pro Xbox, postupem času se dostala i na další platformy včetně těch mobilních. 

214581-jade-empire-special-edition-windows-screenshot-a-walk-in-the.jpgjade-empire-2 (1).jpgJade-Empire-2.jpg

Ve hře je možné si upravovat dle libosti vlastní postavu, učit se bojová umění a schopnosti, používat zbraně a plnit mise a questy, které velkou měrou závisí na systému karmy. Hra má na svou dobu také průkopnický systém soubojů v reálném čase, které v určitém smyslu pomohla do tohoto žánru natrvalo nalákat. 

Právě díky skvělé hratelnosti, komiksově říznuté nostalgické grafice a hutné atmosféře by mělo jít o zážitek, který nemůžete minout ani teď. Titul se nedávno objevil také na mobilních zařízeních, takže nač čekáte?

Pokračování 2 / 5

4. Tomb Raider 2 - klasika klasik

Dle mnohých jeden z nejlepších dílů celé série, Tomb Raider 2 vás přenese do dob dávno minulých (nejen proto, že jde o nejstarší hru našeho článku), kde hráč musel bojovat s hranatými ňadry a dalším zvířectvem včetně otravných opic a agresivních tygrů. 

Tomb_Raider_II_-_1.jpg1266924d8ded9b492fb.jpg16246-1.jpgmaxresdefault.jpg

Kromě navýšení kvalit kultovního prvního dílu takřka ve všech směrech šlo především o jednu z nejlepších ukázek kvalitně navrženého platformingu, který ostatně posloužil i jako předloha pro zfilmování v roce 2001, kdy se na plátna dostala Angelina Jolie s copem. Úrovně se razantně rozrostly, takže člověk dostal větší pocit volnosti, a přibylo například dynamické osvětlení a možnost uložit hru kdykoliv. Zkrátka, posun byl znatelný.

V roce 1999 byl druhý díl znovu vydán na PC jakožto Tomb Raider II: Golden Mask. Verze zahrnovala jak původní druhý díl, tak čtyři zbrusu nové úrovně a dokonce unikátní příběhové mini dobrodružství The Golden Mask. 

Pokračování 3 / 5

3. Bully - pošpiňte spolužáky

GTA pro mladší? Kdepak. Bully měla zatraceně těžký život, nakonec se ale dostala na pulty obchodů a ukázala, že Rockstar prostě umí, a je jedno, jestli tropíte neplechu v ulicích velkoměst, nebo ve fiktivním městečku Bullworth a jeho školním areálu. 

39913_BullyPC-12.jpg150225-Bully_(USA)-5.jpg39902_BullyPC-01.jpg631069-bully-scholarship-edition-xbox-360-screenshot-meet-the-preps.jpg

Jakožto James "Jimmy" Hopkins se musíte probojovat na první příčky popularity školy, dělat naschvály, mlátit nepříjemné spolužáky a samozřejmě pochytat co nejvíce kuřat. To vše s pověstným humorem, který je Rockstaru vlastní. 

V dnešní době si navíc můžete vybrat, zda si zahrajete klasiku, nebo remasterovanou verzi z roku 2008, která je na tom graficky o ždibec lépe. 

Pokračování 4 / 5

2. Animal Crossing: New Leaf - virtuální život

Možná se to nezdá, ale "simulátor života" od Nintenda dominoval handheldu 3DS téměř po celou jeho životnost. Na první pohled jednoduchá hra nabízela nečekaně komplexní systém a dokázala pohltit na dlouhé hodiny, přičemž tvůrci neustále udržovali komunitu a přidávali nový obsah.

animal-crossing-new-leaf-amiibo-update-banner.png152865_screenshot_09_l.jpg3097388-animal+crossing+amiibo+4.jpgPlaza-Animal-Crossing.jpg

Přitom je princip jednoduchý. Jakožto nový vesničan se stěhujete do vesničky a začínáte svůj život. Vytvořte si postavu, komunikujte s ostatními, choďte do obchodů, tvořte vztahy, zkrášlete si bejvák, zkrátka vše, co byste dělali i v normálním životě. 

Do hry byly neustále přidávány nové funkce a prvky jako např. rozšíření Welcome Amiibo, které v roce 2016 doplnilo titul o mnoho nových vesničanů, integraci s dalšími hrami série a další vychytávky. Pokud chcete nenucenou, ale přitom propracovanou zábavu na cesty i domů, dál nechoďte.

Pokračování 5 / 5

1. Grand Theft Auto: San Andreas - doma je nejlíp

Pravděpodobně jedna z nejvíce ikonických her s otevřených světem, která dokáže do dnešního dne vykouzlit úsměv na tváři nejednomu veteránovi. Nenechte se oklamat ročníkem vydání, San Andreas dokáže i dnes lehce nakopat zadek mnoha hrám. Ano, i pátému dílu vlastního rodinného kmene. 

Grand-Theft-Auto-San-Andreas-PC.jpg150569-Grand_Theft_Auto_-_San_Andreas_(USA)_(v1.03)-2.jpgunnamed (1).pngunnamed.png

Proč se San Andreas hraje aktivně i dnes? Kromě multiplayeru, do kterého hráči stále investují spoustu času (ne bez podpory modifikací) je to především nelineární struktura misí, obří rozloha s propracovaným prostředím, mnoho možností vyžití, jejichž spektrum doteď nemá obdoby, a především ta pověstná familiárnost, která sálá z každého pixelu a ke které se vracíte jako k sobě domů. To zatím nedokáže nabídnout ani pátý díl, který díky GTA Online neustále láká nové hráče. Téměř nelimitované možnosti San Andreas však stále vedou.

Finito

Mnoho her dokáže na hráče zapůsobit nostalgicky a často jen vzpomínky na propařené hodiny u té které hry nás k ní dokážou úspěšně vrátit. Pro mě osobně je to právě San Andreas, které přineslo spolu s urputným modifikováním vozidel a celého světa nezapomenutelné chvilky. A jaké jsou ty vaše? Podělte se v diskuzi pod článkem. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud