24
Fotogalerie

6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

Vesmír se stává opět populárním a roli v tom nehrají pouze filmy, ale i hry. U filmů vystupuje v hlavní roli nová trilogie Star Wars, ale záda jí kryjí i jiné pecky. Nás ale nejvíce nažhaví pořádná vesmírná pařba, ve které se dočkáme nejen blýskavých bitev, sličných žen a toulek tam, kam se ještě nikdo nevydal, ale mnohdy i filozofických otázek a kolonizování neznáma. Jaké hry na nás udělaly v posledních letech největší dojem, aniž by šlo o profláknutý akční žánr?

Lifeless Planet

Pokud chcete vytvořit sci-fi pecku, můžete se vydat cestou vesmírných lodí, destruktivních laserů  a maniakálního hlavního záporáka. Také ale můžete udělat komorní titul, ve kterém budete umístěni na opuštěnou planetu plnou filozofických otázek. Přesně takové dobrodružství zažijete ve hře Lifeless Planet od studia Stage 2.

maxresdefault (1).jpg1.jpglifeless_planet_e3_2012_02.jpglifeless-planet-torrent-download-PC.jpg

Celá hra je inspirována romány z doby studené války mezi USA a Sovětským svazem. Ve hře se ocitnete v roli astronauta, který se vydá na Mars a nalezne zde opuštěné ruské městečko. Jediným jeho spojením s touto záhadou je zvláštní dívka, které se nějakým způsobem podařilo na planetě přežít. Ve hře nejen hledáte odpovědi na otázku, co se na planetě stalo, ale také se vydáváte za neznámou dívkou, u které nevíte, zda vás vede do bezpečí či do jisté smrti.

Hra sice mezi kritiky příliš dobré ohodnocení nedostala, (převážně kvůli špatné hratelnosti) každopádně síla neznámého v kombinaci s absolutní nejistotou je důvod, proč se Lifeless Planet umístilo na devátém místě našeho žebříčku.

Pokračování 2 / 6

Take on Mars!

Pravý výlet na Mars nám ale připravilo české studio Bohemia Interactive. Svým simulátorem Take on Mars! vás posadí do role Mars roveru, ve kterém strávíte klidně celé hodiny jen proto, aby jste získali důležitý kus horniny. Dle nastavení můžete z arkádovější jízdy přejít do drsné simulace, ve které vám nepomůže ani zásah Chucka Norrise.

tkom_screenshot_11.jpgtakeonm.jpgtkom_e32014_screenshot_02.jpgtkom_screenshot_6.jpg

Do role jedné z největších sci-fi pecek se ale dostala díky rozšíření, ve kterém se vtělíte do role kolonizátora Marsu. Dle některých vědců bude možné se již v roce 2023 na Marsu usadit. Ve hře budete společně s jinými hráči budovat ten pravý ráj na Rudé planetě a zajišťovat veškeré nutnosti pro přežití.

Právě fakt, že na mrtvém kusu šutru jste schopni strávit celé dny je důvod, proč se Take on Mars! stává jednou z nejlepších realistických výprav do vesmíru. Jen pozor na to, s jakými astronauty vyrazíte, poněvadž hra je zcela beze zbraní a pro jejich zabití budete muset použít maximální kreativitu.

Pokračování 3 / 6

Space Engineers

Dle mnohých Minecraft ve vesmíru přináší Space Engineers podstatně více, než jen stavění. Vývojáři z českého studia Keen Software House vzali kreativní sandboxový charakter Minecraftu, ale přidali mu tvrdé simulátorové prvky a umístili ho do chladného a nepřátelského vesmírného prostoru.

Space_Engineers_1.jpg320006-space-engineers-1100x618.jpgmaxresdefault (2).jpgSpace-Engineers-Alpha-2013-08-screen-31.jpg

Ve hře můžete budovat všechno možné. Hra vám nabídne mnoho plánů lodí a vesmírných stanic s tím, že se můžete držet daného modelu anebo využít svou kreativitu a pouštět se do tvorby vlastních strojů, ve kterých se brány fantazie nekladou. Ale pozor, hra se drží žánru simulace tak pevně, že při vytvoření jakéhokoli objektu musíte hledět na to, zda je ve vesmíru vůbec použitelný a vaše postava se v něm nedočká pouze chladné smrti.

Právě prvky simulace jsou to, co Space Engineers odlišuje od jiných stavěcích her. Vaše výtvory musí dávat smysl a vaše postava musí mít všechny nutnosti pro život. Vašim primárním cílem je zajistit jí zázemí a teprve poté se můžete vydávat do dobrodružného vytváření s cílem vytvořit to, co zatím ještě nikdo nevytvořil.

Pokračování 4 / 6

Elite: Dangerous

Vydávat se tam, kam se dosud nikdo nevydal mnohým připomene pouze úvodní znělku ze Star Treku. Každopádně ve hře Elite: Dangerous to může být vaším celoživotním cílem. Studio Frontier pod vedením Davida Brabena vytvořilo důmyslný simulátor, který je nástupcem Elite z roku 1984 a nabídne vám takový výlet do vesmíru, jako jen málokterý titul.

20437_elitedangerouscobra-jpg.jpg21817-5.jpgElite-Dangerous.jpgelite-dangerous-scifi-mmo-games-screenshot-6.jpg

Svým zasazením do naší soustavy (Mléčná dráha) vám dovolí dělat vše, co si budete přát. Hra vás neposadí do kočárku a neřekne pohádku na dobrou noc, ale hodí vás na stanici někde v nekonečném vesmíru a nechá váš osud plně ve vašich rukách.

V neomezených možnostech tkví krása Elite. Ve hře můžete být válečník, pirát, horník či obchodník (klidně s nelegálním zbožím) a pokud chcete, můžete se vydat na dlouhé toulky vesmírem. Ve hře je naše galaxie vytvořena v poměru 1:1, což je taková velikost, že její kompletní prozkoumání nemůžete stihnou ani kdyby jste jejím hraním strávili celý život. Vývojáři tvrdí, že hru vytvořili tak, aby je bavila, což Elite splňuje na jedničku.

Pokračování 5 / 6

Alien: Isolation

Vydání titulu Aliens: Colonial Marines si s sebou přitáhlo nehoráznou dávku kritiky. Na herním ztvárnění univerza Vetřelců se ale naštěstí nezanevřelo a ne tak dávno naše očekávání zcela překonal stealth titul Alien: Isolation.

325443-alien-isolation-4000x2259.jpgalien_isolation_6-100371845-orig.pngAlien-Isolation-impressions-20.jpggetthumbnail.jpg

Zajímavé je, že titul zvládl stealthové provedení a vynikající zasazení do univerza tak výborně, že si získával jen samou chválu, přičemž o jeho tvorbu se staralo studio Creative Assembly, které se proslavilo především strategiemi Total War. Hra vás umístí do vesmírné stanice, na které v plné síle řádí Vetřelec, který na rozdíl od série Alien vs Predator je naprosto nezničitelný kvůli vaší prakticky abstinující schopnosti se bránit. Jedinou možností přežití je bezchybný postup bez jakéhokoli prozrazení, přičemž sliny Vetřelce velmi často olíznou vaše pozadí.

Vývojáři dokázali herní svět vytvořil tak úžasně, že se doslova budete bát každého kroku. Nejen Vetřelec, ale také lidé a androidi se často umístí do pozice lovce a nejednou se vám stane, že se strachy schováte na hodnotnou chvíli do skříně. Nezapomenutelný zážitek vám titul zaručí díky úžasnému zpracování a hutné atmosféře.

Pokračování 6 / 6

EVE Online

Vesmírný MMO simulátor by mohl znít jako propadák, ale v případě EVE mluvíme o vynikajícím titulu, který k nám přišel z islandského studia CCP Games. Vývojáři vás umístí do sandboxového vesmíru, ve kterém mají jeho vyvoj hráči naprosto ve svých rukou a můžou dělat téměř cokoliv.

b-r_Image_3.jpgEve_Online_-_Empyrean_Age_screenshot.jpgEVE_Online_Screenshot_Fleet2.jpgEve-Online-War-Fleet-of-the-Demi-Gods.jpg

Možnost být obchodník, horník, pirát či válečník jsme tu už měli zmíněnou v případě Elite: Dangerous, EVE ale posouvá smysl sandboxu na úplně jiný level.  Hráči ve hře mají nejen volné ruce v možnostech zaměstnání, ale celý herní svět funguje dle jejich chování. Mnohdy se setkáte s podrazy, masivními útoky a rozpadem megavelkých frakcí, každopádně vývojáři se řídí pravidlem, že hráči sami rozhodují o svém osudu a zasahování by jim zážitek jen zkazilo.

Aby byl obsah co nejkvalitnější, sejdou se občas vývojáři s vůdci jednotlivých frakcí, kteří jménem svých spoluprůzkumníků navrhují, co by se mělo do hry přidat. Tento způsob je naprosto výjimečný, a to ve hře máte dokonce možnost platit měsíční poplatky herní měnou. Hlavním důvodem, proč je EVE na skvělém třetím místě jsou ale megalomanské bitvy, které trvají několik hodin v kuse, účastní se jich tisíce hráčů a masivně překračují jakékoli střety jiných titulů.

A jaké sci-fi pařby uhranuly vás? Podělte se v diskuzi pod článkem!

Určitě si přečtěte

Články odjinud