7 nejlepších her z doby první světové války

První světová válka je jedna z nejvýznamnějších historických událostí, přesto je však herně spíše přehlížena. Je to škoda. To málo, co existuje, je proto třeba si připomenout.

Téma první světové války je bohužel ve hrách často přehlíženo a ani v minulosti nebylo toto významné historické období pro vývojáře dostatečně lákavé. Vybrali jsme proto sedm výborných her, které si s dobou Velké války pohrály na jedničku.

Toy Soldiers

Malé množství titulů z doby první světové války nás přinutilo k tomu, abychom vám doporučili hru, ve které si hrajete s hračkami. Pravdou však je, že Toy Soldiers je neuvěřitelně zábavná záležitost, která vyšla v roce 2010 z dílen Signal Studios.

toy_soldiers.jpg
toy_soldiers_1.jpgtoy_soldiers_2.jpgtoy_soldiers_3.jpgSouboje jsou ve hře patřičně epické, i když plné plastových figurek

Hra kombinuje žánr strategií a akčních her. Tak, jako si dítě hraje s plastovými vojáčky, vy sami určujete strategii vaší armády a pokud vás to přestane bavit, můžete hrát za určitého pěšáka, letadlo či tank. Hlavním prvkem hry je však tower defense, kdy vylepšujete svou obranu a bráníte se nájezdům mnoha nepřátel.

Od hry nečekejte historické souvislosti ani realistické vykreslení konfliktu. Je to zkrátka akce, která je plná plastových figurek, ale hlavně nabízí až překvapivě zábavnou hratelnost. Hra se také dočkala pokračování v podobě Toy Soldiers: Cold War a Toy Soldiers: War Chest – jsem ale přesvědčen, že tak výbornou atmosféru, jako v jedničce, v ostatních dílech nenajdete.

Pokračování 2 / 7

Rise of Flight

Pamětníci si možná vzpomenou na leteckou hru Red Baron z roku 1990. Grafika se ale hodně vyvinula a pokud si v dnešní době chcete užít krásně vypadající letecké souboje z první světové války, určitě neuděláte chybu, když zvolíte hru Rise of Flight od vývojářů ze 777 Studios.

rise_of_flight.jpg
rise_of_flight_1.jpgrise_of_flight_2.jpgrise_of_flight_3.jpgProlétávání se v oblacích vypadá v Rise of Flight parádně

Když se mluví o Rise of Flight, nejde nezmínit jeden z nejslavnějších leteckých simulátorů IL-2 Sturmovik. Rise of Flight je postaven na velmi podobném principu. Ve hře si však v japonských letadlech nezalétáte, většího prostoru využila německá, anglická či ruská letadla z doby první světové války.

Největší výhodou hry je, že si ji můžete zahrát zcela zdarma, což otevírá dveře i těm, kteří se leteckým simulátorům zatím moc nevěnovali. Je sice pravdou, že zdarma si můžete vyzkoušet pouze tři letadla, ale za zkoušku titul rozhodně stojí.

Pokračování 3 / 7

NecroVisioN

Historici asi momentálně kroutí hlavou. To poslední, co bychom o NecroVisioN mohli říct, je, že je to historická hra. Vývojáři ze studia The Farm nám v roce 2009 ukázali alternativní historii první světové války, ve které jsou evropské mocnosti nicotnou hrozbou ve srovnání s monstry, kterým musíte vystřílet mozky z hlav.

necrovision.jpg
necrovision_1.jpgnecrovision_2.jpgnecrovision_3.jpgNecroVisioN se temné atmosféry rozhodně neštítí

Němci se rozhodli, že se válku pokusí vyhrát všemi možnými způsoby. Bohužel to klasicky vedlo ke katastrofě a doktoru Zimmermanovi se povedlo otevřít portál do jiné dimenze, což znamenalo, že se do války připojila hromada všelijakých monster (zejména zombíků) s cílem povraždit celé lidské pokolení.

Od hry neočekávejte žádné hlubší pojetí. V klasickém stylu zkrátka popadnete všelijaké zbraně arzenálu první světové války a pošlete všechny odpudivé monstrózní turisty na zájezd do hlubin pekelných. Pokud však máte rádi akční střílečky, hra vás zabaví.

Pokračování 4 / 7

Verdun

Koncem dubna minulého roku přišli vývojáři ze studia M2H s tím, že se pokusí uspět multiplayerovou střílečkou z první světové války. Na rozdíl od Battlefieldu 1 se ale soustředili převážně na boje mezi Francií a Německem a to zejména na 21. únor až 18. prosinec roku 1916, kdy se konala největší bitva první světové války – bitva u města Verdun.

verdun.jpg
verdun_1.jpgverdun_2.jpgverdun_3.jpgVe hře Verdun se budete mnohdy doslova krčit v zákopech

Historickou skutečností je, že bitva u Verdunu v podstatě nic nerozhodla. Němcům se nepodařilo probojovat blíže k Paříži a Francouzi, kteří jsou obvykle považováni za vítěze bitvy, nedokázali německé armády odehnat. V bitvě zahynulo přibližně 600 000 vojáků (i když čísla se hodně různí dle zdroje) jen proto, aby bojové linie zůstaly prakticky nezměněny.

Podobné je to i se samotnou hrou. Není špatná, cílí spíše na simulátory a i když není zážitek stoprocentně věrohodný, dokážete hře uvěřit. Avšak i když se u hry třeba budete bavit, asi u ní nevydržíte příliš dlouho.

Pokud však hledáte střílečku, která nebude pouze bavit, ale také vám trochu víc vylíčí, jak asi tak mohl boj vypadat, určitě byste Verdun neměli minout.

Pokračování 5 / 7

Battle of Empires: 1914-1918

Žádnému tématu se dostatečně nevěnujete, pokud nevyzkoušíte i pořádnou strategii. Zrovna první světová válka si o pořádný strategický kousek přímo říká a i když jsme s Total Warem dvakrát odcestovali do středověku, první světová válka nepřijde vývojářům z Creative Assembly dostatečně atraktivní. Jiný názor na to však mají vývojáři z Great War Team, kteří minulý rok vydali hru Battle of Empires: 1914-1918.

battle_of_empires_1914-1918_1.jpg
battle_of_empires_1914-1918.jpgbattle_of_empires_1914-1918_2.jpgbattle_of_empires_1914-1918_3.jpgTrosky budov a hlasitá střelba značí pořádně litý boj

Jedná se o real-time strategii zachycující některé krvavější bitvy první světové války. Herním stylem to hodně připomíná Men of War, ale právě rozdílná válka přinutila vývojáře k odlišnému postupu. Významným prvkem hry se stalo krčení se v zákopech, nechybí ale ani tanky.

Trochu diskutabilní je grafika. Hra vyšla v červenci minulého roku, takže na rozdíl od NecroVisioN máme právo prvotřídní vzezření požadovat. Myslím si však, že na grafickou úroveň strategií hra stačí a pokud chcete vědět, s jakými problémy se potýkali generálové ve Velké válce, doporučuji Battle of Empires: 1914-1918 vyzkoušet.

Pokračování 6 / 7

Battlefield 1

Bezesporu největší, nejlépe vypadající a nejznámější hra z období první světové války. Historici se mohou o věrohodností opravdu hodně přít, ostatně na přehnané používání automatických zbraní či na vymetání nepřátelských linií beduínským tankem si již stěžoval nejeden hráč. Vývojáři ze studia EA DICE se však na herní situaci dívají realisticky a arkádovost je zkrátka klíčem k úspěchu multiplayerových stříleček.

battlefield_1.jpg
battlefield_1_1.jpgbattlefield_1_2.jpgbattlefield_1_3.jpgBattlefield 1 patří graficky ke špičce dnešních videoher

Battlefield 1 sice obsahuje i kampaň, ta ale nese po vzoru svých předchůdců spíše podřadnou roli. Hra podle očekávání exceluje v oblasti multiplayeru a právě atmosféra Velké války ve spojení s arkádovým pojetím otevírá dveře širokému spektru hráčů, kteří si chtějí zkrátka pořádně zastřílet.

Pokud však hře musíme něco vytknout, tak je to naprosto nepochopitelné vynechání francouzské armády. Na francouzsko-německé frontě se odehrály největší bitvy, došlo k prvnímu použití chemických zbraní… a vývojářům to asi přišlo jako fajn DLC. Ostatně součástí budoucího DLC bude i ruská armáda.

Pokračování 7 / 7

Valiant Hearts: The Great War

První světová válka je jedna z nejkrutějších událostí naší historie, což ze zde vyjmenovaných her příliš nevyplývá. UbiArt se však v roce 2014 rozhodl vydat titul na pomezí hry a umění. Zajímavé je, že co se týče herních mechanik, nemluvíme o příliš dobré hře.

Svým pochmurným stylem, neuvěřitelně dojemným příběhem a nejpůsobivějším herním přiblížením první světové války se však řadí k famózním herním klenotům.

valiant_hearts.jpg
valiant_hearts_1.jpgvaliant_hearts_2.jpgvaliant_hearts_3.jpgÚžasný kreslený styl napomáhá k pochmurné atmosféře první světové války

Vývojáři se při tvorbě příběhu hlavních postav inspirovali dopisy, které byly za války odeslány. Silný příběh je postupně rozváděn zážitky s chemickými zbraněmi, bombardováním či tábory pro zajaté vojáky. Vše je ale zobrazeno v uměleckém kresleném stylu, abyste dokázali všechny krutosti pojmout a žasnout nad tím, co naši předkové dokázali přežít.

Nezapomenutelný zážitek je také doprovázen historickými fakty a zajímavostmi – hra se věnuje například prvním plynovým maskám či účastí Indů v britské armádě. Valiant Hearts: The Great War se snaží předat poselství, že válka je špatná a že bychom neměli zapomínat na to, čím si naši předci procházeli.

Velkolepý příběh je nakonec zakončen dojemným koncem, po kterém vám mohu hru jen doporučit. Pokud se o období první světové války alespoň trochu zajímáte, je to doslova absolutní povinnost.

Určitě si přečtěte

Články odjinud