32
Fotogalerie

8 tipů na unikátní hříčky, které vás dostanou do vánoční pohody

Vánoční svátky jsou za rohem a všichni tak nějak potřebujeme po tom náročném roce na chvilku vypnout. U následujících her vám to půjde hravě.

Hraní her, to není jen zabíjení, závodění a střílení gólů. Hraní her, to nejsou jen nervy a občasná frustrace. Hraní her, to je především zážitek a odpočinek. A často také zasloužený relax. Dnes si ukážeme několik vybraných pohodových titulů, které vám mohou zpříjemnit vánoční svátky. Doporučujeme hrát s kakajíčkem a vánočkou po ruce, za dusivé vůně vonných františků!

Abzû

Abzû je jedna z těch her, které vlastně ani nepotřebují příběh. Přestože má jistý filozofický podtext, hlubší narativní linku zde rozhodně nehledejte. Ono to vlastně ani není vůbec třeba. Základem je vypnout, oprostit se od všeho toho nepříjemného a nechat se unášet.  A to doslova.

361682-postal2-800x600.jpgAbzu - 2_0.jpgimage5.jpgimage7.jpg

Ponořte se do vizuálně úchvatného podmořského světa plného představ, jak ho prezentuje Giant Squid Studios. Ocitnete se v roli hbitého potápěče a vaším jediným cílem bude prozkoumávat podvodní svět plný pestrobarevné fauny a flory. Nečekejte žádné výraznější nebezpečí či snad větší rozlehlé lokace, ale spíše lineární průzkum tohoto fantastického světa.

Co na tom, že Abzû nenabízí výraznější příběh či herní náplň. Hlavním smyslem této umělecké indie hříčky je především uklidňovat. Jedná se o jistou formu virtuální meditace. Podmořský svět klade velký důraz na atmosféru a především na pocity. Herní doba okolo dvou hodin je pro někoho možná málo, nicméně vězte, že se jedná o tu nejlepší sváteční výplň v prázdné televizní mezeře mezi pohádkou Sůl nad zlato a romantickou šaškárnou Pretty Women.

Pokračování 2 / 8

Ori and the Blind Forest

Pakliže vztahu mezi Richardem Gerem a Julií Roberts příliš neholdujete, zkuste si po dohrání podmořského dobrodružství zahrát další odpočinkový titul - Ori and the Blind Forest. Jedná se ostatně o jednu z nejlépe hodnocených her na serveru metacritic.com, což už samo o sobě jistou váhu má.

Abzu - 2_0.jpg475-2.jpg1373800364231120423.jpgori-and-the-blind-forest-5.jpg

Plošinovka od Moon Game Studios vypráví emocionálně silný příběh umírajícího lesa a malého sirotka, který pátrá po své vlastní podstatě. Opět, tak jako ve většině podobně laděných her, se i zde setkáváme se silně filozofickým nábojem. Nábojem, který můžete respektovat a pronikat tak do tajů těžko uchopitelných otázek nebo ho zkrátka ignorovat a nechat se okouzlit nádherným vizuálním ztvárněním.

Tou nejsilnější stránkou hry je právě umělecké zpracování a především ručně malovaná grafika, která jistě zahřeje na srdíčku. Zmínit rozhodně musíme také fantastický soundtrack, který vhodně doplňuje celé vyprávění. Ori And The Blind Forest však nabízí taktéž slušnou hratelnost a množství nejrůznějších puzzlů. Příjemný je i prvek vylepšování herní postavy, konkrétně učení se novým schopnostem, které budou pro postup hrou nezbytné. Titul si můžete zahrát na Xbox One, Xbox 360 a Microsoft Windows. Závěrem ještě zmiňme skutečnost, že byl titul několikrát oceněn za umělecké ztvárnění.

Pokračování 3 / 8

Firewatch

V dnešní době už na trhu můžeme nalézt simulátory snad čehokoli. Proto není tzv. „walking simulator“ žádným výraznějším překvapením. Jednoho ze zástupců tohoto specifického herního žánru jsme se rozhodli zařadit i my. Jedná se o titul Firewatch studia Campo Santo, malý titul spadající do kategorie nezávislých her.

1373800364231120423.jpg1.jpgfirewatch-e3-2.jpgfirewatch_-_image_01.jpg

Hlavní roli v celém příběhu hraje chlapík jménem Henry, který se stal hlídačem divočiny ve státě Wyoming. Vaším hlavním úkolem potom bude předcházet častým lesním požárům. Idylka řeklo by se na první pohled, opak je však pravdou. Příběh totiž od samotného začátku charakterizuje velké množství otazníků. Proč, kdo, jak…? Vše pak jen dokresluje jediná osoba na druhé straně vysílačky, se kterou kdy přijdete do styku.

Firewatch tak představuje důmyslně namixovaný koktejl thrilleru, adventury, ale i odpočinkového hraní. Vizuální zpracování vás bude ohromovat na každém kroku a netransparentnost celého příběhu vás bude nutit stále objevovat a odpovídat na hryzavé otázky ve vaší hlavě. Jedná se o designově a atmosféricky vydařenou hru, která znepokojuje a hladí na duši zároveň. Pro dobarvení atmosféry doporučujeme zatopit v krbu a usrkávat Jacka Danielse.

Pokračování 4 / 8

Flower

Pro majitele konzole PS3 a PS4 se jistě sluší zmínit jednu poněkud zvláštní, přesto pohodovou hříčku Flower. Jak již samotný název napovídá, ústřední motiv se bude točit okolo květinek. Přestože není na rozkvetlé louky zrovna ta správná doba, Flower představuje příjemnou a hřejivou relaxační zábavu k trávení tří kuřízků a bramborového salátu.

firewatch_-_image_01.jpg71aZrLPhkzL._AC_SL1237_.jpg71P2FdzUuHL._AC_SL1500_.jpg886906-level_2_stills_2513.jpg

Flower je poněkud netradiční hrou, silně poetickou a představuje jistou formu umění. Stanete se letním vánkem a budete si pohrávat s okvětními lístky na pestře probarvené louce. Je až s podivem, že se v dnešní době odváží někdo investovat svůj čas a peníze do podobného projektu, nicméně každý produkt má svého kupce a sázka na nejistotu se v tomto případě skutečně vydařila. Nečekejte žádný hlubší podtext, ale spíše silně estetický zážitek navozující pocit svobody a sounáležitosti s přírodou.

Flower tak představuje opravdu intenzivní zážitek a díky své krátké herní době se stane příjemnou jednohubkou za náročným dnem plného otravných návštěv. Přivoňte si opět k letní louce a nechte se unášet fantastickou silou nekonečné přírody. Flower si vaší pozornost rozhodně zaslouží.

Pokračování 5 / 8

Unravel

Portfolio Electronic Arts se v roce 2016 rozrostlo o jeden do té doby ne zrovna typický kousek s názvem Unravel. Jedná se o arkádovou logickou hříčku s klubkovitou postavou pojmenovanou Yarny, která až nápaditě připomíná nám známého Kukyho.

78e1aff47f7d3acf6da2813d2edc3dd9.jpg3003115-unravel_20160130214434.jpgunravel-secret-04.jpg71P2FdzUuHL._AC_SL1500_.jpg

Unravel je silně nostalgickou záležitostí s nádherným grafickým zpracováním a opět, tak jako v případě mnoha předchozích titulů, zabrnká na struny emocionálního napětí. S Yarnym se budete potulovat po nejrůznějších lokacích (zahrady, louky, stodoly apod.) a rozkrývat vzpomínky ústřední ženské postavy zobrazené v úvodu hry.

Herní náplň je veskrze prostá a je založená na pozvolném průchodu nádhernými lokacemi a řešení nejrůznějších hádanek. To vše s celkem inovativním přístupem. Za zmínku stojí především tzv. klubíčkový herní mechanismus, kdy Yarny využívá svou tkaninovou strukturu na překonání nejrůznějších překážek, šplhání, přivazování apod. O to více kouzelný je potom fakt, že s každým jednotlivým pohybem hlavní postavě ubývá na tkanině. Těšit se můžete i na nejrůznější nepřátele či interakci s předměty. Unravel navíc disponuje skvělým soundtrackem. Ve finále tak tento titul představuje příjemnou a opravdu povedenou oddychovku, která rozhodně stojí za vyzkoušení.

Pokračování 6 / 8

Slime Rancher

Některé hry jsou zkrátka ulítlé, až se člověk ptá, kam jsme se to vlastně dostali. Jedním z takových příkladů je veselá pestrobarevná hříčka Slime Rancher. Na první pohled vcelku nenápadná, přesto opravdu zábavná blbovinka, která rozhodně není určena pouze pro malé špunty, kteří si krátí chvíle před příchodem ježíška.

1505061603_slime-rancher.jpgScreenshot02.pngslimerancher_02.jpgunravel-secret-04.jpg

Jistě, prvotní premisa o chovu prapodivných slizáků nejrůznějších barev asi nezní úplně vyzrále, ale ono to skutečně funguje. Vaším cílem bude postupně budovat obrovskou farmu, velkochov potřeštěných hajzlíků. K tomu budete využívat velké množství klecí a své potvůrky si hýčkat.

Hra je opravdu zábavně vyvážená a na místě je i mírná taktika a logické uvažování. O svůj poklad se totiž musíte starat skutečně s rozvahou. Celý systém chovu je skutečně hodně promyšlený a nabízí velké možnosti. K tomu všemu musíme přičíst taktéž příjemný uklidňující svět, který vybízí ke svému prozkoumávání. Slime Rancher je ve svém jádru velká blbovina, ale rozhodně lze při jejím hraní příjemně relaxovat.

Pokračování 7 / 8

Seasons After Fall

Seasons After Fall je dalším z umělečtějších a filozofičtěji laděných kousků určených pro uklidnění a uvolnění. Svým způsobem se jedná o vizuálně nádherně ztvárněnou pohádku plnou nejrůznějších puzzlů a hádanek, které hráče nikterak nepotrápí, spíše jen roztomile zabaví.

maxresdefault.jpgSeasonsAfterFall_Pixeljudge_17.jpgseasons-after-fall-ps4-scr-08.png5-23-2017_8-02-19_PM.png

Základem hry je vyobrazení pohádkového lesa reagujícího na čtyři roční období. Seasons After Fall je tak jistou formou vzdání holdu tradičnímu cyklu přírody. Oslavy jara, léta, podzimu a zimy. Vše v podmanivých barvách a především ručně kreslených animacích.

Probíhat si v roli lišky po kouzelném lese čtvera ročních období sice není taková zábava co se hratelnosti týče, každopádně jako forma odpočinku funguje výtečně. Neváhejte tak a nechte se unášet. Ostatně k tomu všemu rozhodně přispěje i výborný atmosférický soundtrack korespondující s prostředím.

Pokračování 8 / 8

Stardew Valley

Rádi zahrádkaříte a farmaříte, ale to vám není během zimy umožněno? Máte snad neodolatelné nutkání obdělávat políčko a sbírat sladké plody vaší dřiny? A co to zkusit virtuálně se Stardew Valley, navíc z pohodlí gauče s cukrovím po ruce. Inu, doba skutečně pokročila a simulátory farmaření jsou čím dál více oblíbené. A farmáři jsou stále línější a línější.

1_1_screenshot3_7.pngmaxresdefault.jpg1eb691d3f9.jpgSeasonsAfterFall_Pixeljudge_17.jpg

Ale pozor, Stardew Valley není jen tak obyčejným simulátorem, ale propracovanou a neskutečně komplexní záležitostí romantizující představy o farmaření jako takovém. Po grafické stránce nečekejte v žádném případě obraz reality, ale spíše roztomile a idylicky vyhlížející pohodičku plnou milých překvapení.

Nejsilnější stránkou hry je především její progresivní herní systém, kdy v jednotlivých herních oblastech (zemědělství, rybaření, boj atd.) získáváte zkušenosti, které vzápětí uplatníte pro další pokrok. Tento RPG prvek tak ze hry dělá opravdovou návykovku. Stardew Valley je neskutečně zábavnou a uklidňující hrou s velkým množstvím obsahu. Navíc se nemusíte obávat zdlouhavých rozjezdů apod., protože se jedná o dost intuitivní a logickou záležitost. Chcete-li trávit vánoce namísto u stromečku u svého herního zařízení, pusťte se do Stardew Valley. Očekávejte ale velkou kritiku ze strany vašich nejbližších.

Určitě si přečtěte

Články odjinud