Deskovka: Mořeplavci - napněte plachty

Ocitáte se v dobách, kdy se mapa světa teprve začíná vytvářet, ale místo bílých míst je na ní spousta surovin vhodných k zrekvírování.

Jak už název hry napovídá, v Mořeplavcích bude vaším úkolem plavit se po sedmi mořích a v roli objevitele co nejvíce proslavit svou domovinu. Sláva však není zadarmo a cesta k ní není úplně jednoduchá. Ostatně, co byste chtěli – opravdoví objevitelé to taky neměli jednoduché, takže se připravte na to, že papírová krabice skýtá pořádnou dávku dobrodružství, které je doprovázené skřípěním zubů. Na druhou stranu toho správného skřípění, spílat můžete většinou jen sami sobě.

moreplavci_art1.jpg

Po sejmutí víka zjistíte, že na vás tvůrci hry rozhodně nehodlají šetřit. Krabice je plná dřevěných koleček a kostiček, které jsou vyvedeny ve velmi jasných barvách. Díky tomu se od sebe dají lehce rozeznat a dobře se hledají, pokud se vám náhodou rozkutálí po bytě, nebo vlakovém nádraží.

TIP: Hra je určena pro 3-5 hráčů, ale náš testovací tým vám doporučuje, hrát tuto hru alespoň ve čtyřech. Pokud totiž budete jen tři, většina kontinentů zůstane uzamknutá a váš operační prostor se značně omezí.

Vysokou laťku si drží i zpracování potřebných karet a především herního plánu, na nějž budete celou hru koukat a snažit se přijít na to, jak jej co nejlépe využít. Zmínku si samozřejmě zaslouží i poměrně komplexní a jasně napsaná pravidla, která jsou pro začínajícího hráče tím nejdůležitějším.

moreplavci_01.jpg moreplavci_02.jpg

Když se seznámíte s pravidly a začnete hru chystat, nutně dojdete k závěru, že příprava hry je prostě strašně dlouhá. Než roztřídíte všechna ta kolečka, nachystáte kartičky a všechno řádně rozestavíte, může se stát, že vám vystydne káva, nebo nechystající spoluhráči spasou přichystané občerstvení. V žádném případě se tím ale nenechte odradit, neboť jde o jednu z mála chyb, jež hra má, a postupem času získáte v rozestavování praxi, takže vám při troše štěstí zabere příprava jen něco málo přes pět minut.

Na torpéda nehleďte, plnou parou vpřed

Cílem hry je zajistit své říši co nejvíce bodů slávy. Tyto body můžete získat obsazováním měst, kontrolou spojnic mezi nimi, získáváním karet se symboly slávy a v neposlední řadě plavbou po obchodních cestách, která vám přináší věci nezbytné ke zvýšení úrovně rozvoje průmyslu, kultury, financí a politiky.

Díky tomu se od sebe dají lehce rozeznat a dobře se hledají, pokud se vám náhodou rozkutálí po bytě, nebo vlakovém nádraží

Dalo by se tak říct, že body získáváte za všechno, co ve hře právě děláte, takže je vlastně jedno, na co se soustředíte – to by však bylo přehnané a krátkozraké. Právě vyváženost všech činností totiž dláždí cestu k úspěchu.

Pravidla sice sama nabádají hráče, aby neupřednostňovali krátkodobé cíle (stavba užitečných budov, sbírání žetonů obchodu či nákup karet) a soustředili se především na zvyšování věhlasu svého impéria. To však není tak úplně splnitelné. Abyste mohli odehrát své akce, musíte mít postaveny určité budovy a samozřejmě čím vyšší úroveň stavebnictví máte, tím lepší budovy si můžete postavit, takže je občas těžké nesnažit se trochu popohnat pokrok – čehož však můžete vzápětí litovat.

moreplavci_art2.jpg

Hra se dělí na sedm kol, z nichž každé je dále rozděleno na čtyři části, ve kterých hráč staví budovy, rozvíjí své impérium a hlavně se plaví po mořích, obsazuje města či nakupuje karty. Možností, co dělat, je, jak už bylo zmíněno, nespočet, takže se občas dočkáte i nevraživých pohledů spoluhráčů, jež mají všechno naplánováno dopředu, zatímco vy se teprve rozhodujete, jakým směrem se vydat. Ale i to je součástí hry a mít vše dopředu naplánováno se spíše nevyplácí, protože váš monstrózní mega plán může snadno dostat trhlinu tím, že váš spoluhráč podnikne krok, kterým vám vyfoukne klíčový žetonek s bodem pokroku, nebo obsadí důležité město.

Brázdíme moře a dělá nám to dobře

Klíčovou součástí hry je pak, jak ostatně název napovídá, mořeplavba, bez které se neobejde žádný z hráčů. Herním plán je totiž rozdělen na sedm oblastí, ale na začátku hry je možno pohybovat se pouze v Evropě. Další regiony se otevřou až poté, co některý hráč obsadí obchodní cestu (na což je zapotřebí vysoký počet vyslaných obchodníků) a získá kartu guvernéra dané oblasti.

TIP: Zezačátku se zdá, že hráč, který začíná má v kapse všechny trumfy, ale není to pravda. Hráči se během částí kola střídají, a navíc ani každé kolo nezačíná stejný hráč. Vždy začíná ten, který má Korunu a ta se po odehraném kole přesouvá k hráči následujícímu.

Otevření jednoho úseku je tak důležité jak pro člověka, jenž hlavně obchoduje, tak i pro toho, kdo chce primárně dobývat města. Proto se ve výsledku stává, že hráči kooperují a obsazují důležitá místa společně, aby urychlili otevření nového regionu, přičemž spolu kvůli braní karet a cenné kartě guvernéra rovněž soupeří.

moreplavci_03.jpg

Mořeplavci jsou primárně zaměřeni na taktiku a schopnost předvídat reakce spoluhráčů, takže se dosyta nabažíte různých strategických postupů. Náhoda přitom naštěstí hraje jen malou roli - na začátku prostě jen rozsypete žetony obchodu na herní plán a pak už je vše jen na taktice.

Mořeplavci jsou primárně zaměřeni na taktiku a schopnost předvídat reakce spoluhráčů

V Mořeplavcích sice nemůžete hrát vyloženě za piráta a krást ostatním suroviny, ale pokud jste rozený diverzant, a libujete si v drobných naschválech, doporučuji taktiku dobyvatele. Pocit, že jste právě někomu uzmuli spoustu bodů slávy, přece za trochu vražedných pohledů stojí, nebo ne?

moreplavci_04.jpg moreplavci_05.jpg

A tak, zatímco někteří stavějí budovy a snaží se obchodovat, jiní s výkřikem „Na hradby!“ vyhlašují válku každému nově otevřenému území a obsazují jedno město za druhým. Osobně mě Mořeplavci překvapili množstvím rozdílných přístupů ke hraní, z nichž spousta může vést k vítězství, stejně jako jsem se bavila u prozkoumávání nových kontinentů. I když se to na první pohled nemusí zdát, jsou Mořeplavci hodně i o porozumění herního stylu protihráčů a aplikaci postupu, který jejich plány zhatí.

Není proto od věci předtím, než začnete hrát, nachystat dostatečné zásoby jídla a pití. Mořeplavci jsou totiž nebezpečně návyková hra a tak není od věci se připravit na brázdění moře v dřevěných kocábkách. Při prvním čtení pravidel sice budete kroutit hlavou nad komplexností pravidel, ale jakékoliv pochybnosti odplaví první hra, po níž Mořeplavcům porozumíte a také jim naprosto propadnete. Jsou totiž zdrojem skvělé zábavy a to nejen na deštivá podzimní odpoledne.

Diskuze (1) Další článek: Nová Castlevania bude speciální

Témata článku: , , , , , , , , , , ,Recenze hry Call of Duty: Warzone 2.0. Mega úspěšný battle royale se hlásí v novém a velmi povedeném provedení

Recenze hry Call of Duty: Warzone 2.0. Mega úspěšný battle royale se hlásí v novém a velmi povedeném provedení

Pozvání do válečné zóny od tvůrců Call of Duty navíc zcela zdarma? To je nabídka, která se neodmítá! Podaří se vývojářům rozšířit už tak obří fanouškovskou základnu?

Michal Drmla
Call of Duty: WarzoneRecenzePC
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě

Aktuality

14:44 | Do Mario Kart 8 Deluxe přichází třetí vlna tratí v rámci Booster Course Passu. Kromě toho nový update přidává další možnosti do nastavení vlastních závodů. 
12:55 | Studio Riot Games prozrazuje pár detailů o své bojovce, kterou známe jako Project L. Další novinky uvidíme až v příštím roce. 
6. prosince | Skákačka SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake vyjde 31. ledna příštího roku na PC i konzole. S předobjednávkou získáte exkluzivní balík kostýmů zdarma. 
5. prosince | Monster Hunter Rise dorazí na konzole XO, XSX, PS4 a PS5 už 20. ledna. Rozšíření Sunbreak pak vyjde v průběhu jara. Na aktuálních konzolích má hra běžet až ve 120 FPS. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách