E3 konference Microsoftu - to nejzajímavější

Co přinesla E3 konference Microsoftu? Spoustu zajímavostí: Final Fantasy XIII, Lips, nový dashboard, Fallout 3... Máme výběr toho nej.

Z tradičního trojlístku velkých tiskových konferencí si tu svoji jako první střihl Microsoft. Většina zásadních informací, jako třeba karaoke hra Lips, redesign dashboardu či systém avatarů, už sice do herních médií prosákla před výstavou E3, ale i tak toho v LA Convention Center bylo zajímavého vyřčeno více než dost. Přeskočíme nezbytné poplácávání se po ramenou chlapců v nažehlených oblecích a podíváme se na ty nejpodstatnější věci.


Fallout 3 se nezadržitelně blíží (letošní podzim) a na konferenci byl prezentován hratelnou ukázkou hned v úvodu. Nebudeme se zdržovat detaily, protože v nejbližších dnech přineseme souhrn aktuálních informací o této radioaktivní pecce. Zásadní poznámka: Fallout 3 se dočká exkluzivního stahovatelného obsahu pro PC a Xbox 360, podrobnosti neoznámené.

microsoft06.jpgmicrosoft07.jpg

Resident Evil 5 přišel na řadu jako druhý. Hratelná ukázka prezentovala možnost kooperativního hraní, kdy hlavního drsňáka Chrise Redfielda doprovází ženská hrdinka Sheva. Důraz je kladen na spolupráci, kdy například Chris pomůže Shevě přes širokou propast atd. Resident Evil 5 se dočká launche v pátek 13. března 2009.

microsoft09.jpg microsoft08.jpg

Fable 2 je podle slov Petra Molyneuxe hotov a nic mu nebrání dorazit na pulty prodejen letos v říjnu. Stejně jako v případě prvního dílu se bude jednat o zatraceně nápadité RPG, kde si dobrodružství se svým hrdinou projdete od dětství. Na konferenci byl mimojiné k vidění i systém kooperativní hry, kdy ve svém světě jste mohli narazit na fialové koule představující o samotě hrající hráče.  Ty můžete následně okamžitě pozvat do svého světa, bez zdlouhavých lobby a podobných záležitostí.

microsoft10.jpg

Gears of War 2 pokračuje v jasně nalinkovaném stylu, kdy bez možnosti kooperace snad nemůže vzniknout žádný nový titul. Konferenci mimo nezbytné hratelné ukázky doplnilo oznámení nového módu. Horde bude kooperativní mód pro pět hráčů, ve kterém se na vás budou valit stále další a další vlny locustů. Masakr nastane 7. listopadu.

microsoft11.jpg

Podle slov Dona Mattricka se v Americe prodalo 10,3 milionů kusů Xboxu 360, Wii 10,2 a PS 3 ještě o 5 milionů méně.  Mattrick dokonce prohlásil, že Xboxů 360 se prodá více než PS3. No, uvidíme. Další čísla, za posledních 12 měsíců se prodalo softwaru za více než 2,7 miliardy dolarů. Xbox Live má v současnosti přes 12 milionů uživatelů a každých 5 sekund se přidá další. Dohromady utratili na Xbox Live už přes miliardu.


Microsoft uzavřel další spojenectví s filmovými a televizními distributory, což znamená další stahovatelný obsah. Jako obvykle bohužel ale jen pro USA. I když i Evropa se dočkala, obsah nabízí studia Renown Studios, MGM a Constantin.

microsoft05.jpgmicrosoft12.jpg

Podzimní update dashboardu přinese razantní změnu tváře uživatelského rozhraní Xboxu 360, jenž se lehce přibližuje stylu Media Center, možná i iTunes. Po vzoru Nintenda a jejich postaviček Mii vznikl systém avatarů. Pracovali na nich slavní Rare a různých oblečků, příslušenství a podobných věcí mají být „tuny“. Avataři vás budou představovat nejen v různých hrách, ale i ve speciálním komunitním kanálu, kde budete moci chatovat s přáteli, prohlížet si fotky atd. Prostě něco jako zjednodušená verze chystaného Home u Sony. Součástí komunitního kanálu bude i nová funkce Primetime, která nabídne soutěže o skutečné ceny, k vidění byla virtuální verze 1 proti 100. Na podzim dorazí i hry vytvořené komunitou (pomocí XNA).

microsoft03.jpg microsoft04.jpg

Dorazí i celá várka nových XBLA her, kde se kromě nových Geometry Wars se dočkáme Portal: Still Alive. Má se jednat o exkluzivní upravenou verzi původního hitu. Nesmí chybět nové úrovně, achievementy a tak dál. Na Xbox Live Arcade se objeví i původní hra (hry?) Banjoo od Rare.

Casual hry odstartovala ukázka nových Viva Piňata: Troubles in Paradise. Novinkou má být možnost si přenést pomocí kamerky Live Vision a speciálních karet do hry další potvůrky. Chystá se i další filmový kvíz Scene It? s novými bzučáky, otázkami, podporou stahovatelného obsah, či regionálně specifických otázek (dočkáme se i u nás?). You're In The Movies představuje určitou variaci na EyeToy Play, kdy pomocí kamery Vision převedete do hry svoje pohyby. Budete si dokonce moci nahrávat vlastní krátké filmy.


Po mega úspěchu Guitar Hero 3 a Rock Band jsou hudební hry na vzestupu, což bylo jasné i na konferenci Microsoftu. Vše jde až tak daleko, že do Guitar Hero: World Tour si budete moci stáhnout nové písničky od REM dřív, než vyjde album. Kromě World Tour se dočkáme i Rock Band 2, exkluzivně pro Xbox 360. O karaoke hře Lips se spekulovalo dlouho před E3, takže její skutečné ohlášení asi málokoho překvapilo. Podoba se Singstar je nápadná, ale možnost si nahrávat vlastní písničky zní velmi slibně. Zajímavě vypadají i mikrofony s integrovanými světýlky a pohybovými senzory.

microsoft02.jpg


Poslední na řadu se dostal Yoichi Wada, ředitel Square Enix. I přes permanentní prodejní neúspěchy v Japonsku se Microsoft stále snaží a musím uznat, že vztahy minimálně se zmiňovanými Square Enix mají luxusní. Na Xbox 360 se v současnosti chystají hned čtyři japonská RPG. Infinite Undiscovery (exkluzivní pro X360) dorazí již 5. září. The Last Renmnant by měl být v prodeji na Vánoce.  Překvapivě byla oznámena i verze pro PC. Na další díl série Star Ocean, tentokrát s podtitulem The Last Hope si počkáme až na jaro 2009. A na závěr největší pecka, Final Fantasy XIII. Poslední díl legendární série se totiž objeví kromě PS3 i na Xboxu 360!  Pokud vás neminuly zprávy o nevalných finančních výsledcích japonského vývojářského molocha, možná to až tak nepřekvapilo. Otázkou vhodnou pro profesionální věstce však zůstává: kdy se dočkáme?


Překvapivé oznámení Final Fantasy XIII představovalo poslední bod konference Microsoftu a nezbývá než čekat, co přinese Sony a Nintendo. Zůstaňte naladěni!

Váš názor Další článek: Echochrome – svět, jak ho neznáte

Témata článku: , , , , , , , , ,