Recenze: Batman: Arkham Asylum – šíleně dobré

Když se něco dělá s láskou, je to na výsledku vidět. Tvůrci Batman: Arkham Asylum musí být už bez partnerek, kolik toho věnovali své hře.
Seznam kapitol
 1. Kopem do břicha
 2. Útočte ze stínů

Předsudky jsou hrozná věc, ale občas nemusí být úplně na škodu. Například já jsem titulu Batman: Arkham Asylum nikdy nevěnoval přílišnou pozornost poučen z valné většiny nekvalitních her postavených na libovolné licenci. Ostatně pokud pomineme poměrně podařené Lego Batman, tak i poslední herní inkarnace Temného Rytíře představovala jen plytkou rychlokvašku postavenou kolem filmového spektáklu.

 

Jenže jak už ukázalo třeba The Darkness, když se na vývoj nespěchá, tak se i podle licencovaného materiálu dá vytvořit výborná hra. Arkham Asylum přesně takové je.

batman arkham asylum 15.jpg

Vítejte v blázinci

Jak název napovídá, celá hra se odehrává na pozemcích proslulého ústavu pro gothamské superpadouchy. První příběhová animace sice vypadá jako poslední, protože v ní Batman veze zajatého arcilotra Jokera zpátky do lapáku, jenže zdání klame. Proslulý klaun zločinu totiž právě na své domovské půdě připravuje svoji největší past. A Batman, přestože je mu to naprosto jasné, do ní rovnýma nohama skočí (efektně přes prosklené okno).

Proslulý klaun zločinu totiž právě na své domovské půdě připravuje svoji největší past

Příběh představuje opravdu silnou páteř hry, protože na jeho napsání se podílel i Paul Dini – člověk zodpovědný za animovanou verzi Batmana, který má navíc na svědomí mojí oblíbenou a geniální Šílenou lásku (vyšlo poměrně nedávno u nás v časopise Crew, rozhodně doporučuji).

batman arkham asylum 04.jpg batman arkham asylum 05.jpg 

Tvůrci se nenechali nijak výrazně svazovat některým už vytvořeným příběhem, ale postavili si svůj vlastní, opírající se o mnoholetý komplexní mythos, což hře jen prospívá. Hrát Arkham Asylum je tak jako číst si některý z nejlepších příběhů Temného Rytíře, přičemž díky interaktivní povaze her máte víc než kdykoliv předtím pocit, že Batmana nejen sledujete jako divák, ale že jím přímo jste.


TIP: Riddlerovy hádanky jsou vždy spojeny s některou z postav Batmanova světa. Pokud se tak například mluví o sněhu, půjde o Mr. Freezra - hledejte v okolí kusy ledu. Čím víc comicsové univerzum znáte, tím lépe vám to půjde. 


Perfektní atmosféru dokresluje výtečné audiovizuální zpracování. Nejde jen o detailní modely výborně implementovaného Unreal enginu, ale třeba i bezchybnou synchronizaci rtů u všech brilantně napsaných a namluvených dialogů. Nejde jen o ty hlavní příběhové, kde svoje šílené hlášky prohazuje Joker úžasně ztvárněný Markem „Skywalker“ Hammilem, ale i ty všechny vedlejší, kdy třeba skryti ve stínech posloucháte rozhovory vyděšených strážců a ze řetězu urvaných vězňů. Ovšem celé to grafické a zvukové pozlátko je jen rozjasnění výborně vyšperkované hratelnosti.

Pěstí do nosu, kopem do břicha

Arkham Asylum se poplatno moderním trendům vměstnává do škatulek third person akce a otevřený svět. Ovšem nesmíte si rovnou představovat batmanovské GTA. Za prvé, kamera je spíš zavěšena nad rameno Temného Rytíře (jako v Residen Evil) a za druhé se v Batmobilu prohánět nebudete.

VIDEO: 1672 'Batman: Arkham Asylum - představení Poison Ivy'

I když společně s Batplanem na něj ve hře narazíte. Dává to jen smysl, protože ostrov Arkham se svými pěti budovami s Liberty City rozhodně soutěžit nemůže. Ani nechce. Otevřený svět v AA totiž spíš staví na principech Metroidu nebo Castlevanie. Tedy do dané lokace můžete jít, ale dřív nebo později se vám do cesty postaví překážka, kterou překonáte jen díky plnění příběhových úkolů.

batman arkham asylum 06.jpg batman arkham asylum 03.jpg

Další rozdíl mezi Batmanam a GTA představuje i minimum přestřelek v Arkhamu. S neozbrojenými vězni si to Netopýří muž rozdává pěkně na férovku v jednom z nejlépe vypadajících bojových systémů ve hrách. Staví sice jen na dvou tlačítkách (útok a protiútok), ale tvůrci s nimi dokázali zázraky. Výborně animované útoky na sebe inteligentně navazují v závislosti na postavení bojujících, rychlosti atd.

batman arkham asylum 07.jpgbatman arkham asylum 08.jpg

Batman sází jeden úder za druhým, aby bleskurychle chytnul nohu protivníka (záměr útoku signalizují nad hlavou padoucha vlnky) útočícího zezadu a mrsknul s ním následně o zeď. Finální úder na posledního člena skupinky si navíc můžete užít v efektním zpomaleném záběru. Úspěšné útoky se spojují do delších komb, které ještě víc zvyšují už tak frenetické tempo. Proti sobě totiž máte už od začátku vždy minimálně dva až tři protivníky, přičemž skupinky o šesti až sedmi nejsou později vůbec výjimkou.

S neozbrojenými vězni si to Netopýří muž rozdává pěkně na férovku v jednom z nejlépe vypadajících bojových systémů

ivy.pngA ani v takovém počtu se bitka nezmění v chaos, nemusíte se učit miliardy kombinací tlačítek, stačí jen zvládat určitý rytmus a dávat pozor. Pokud si myslíte, že dvě tlačítka předznamenávají jen tupé bušení, opět jste na omylu. Batman zvládá i další triky, jako dorážení omráčených protivníků, dokáže si vypomoci batarangem a pokud se vám daří řetězit útoky, lze používat i pokročilejší údery jako instantní omráčení či odhození.

Bojům přidávají i samotní útočnici, kteří později vyžadují speciální taktiky – frajera s nožem musíte prvně omámit, týpka s elektrickým obuškem zase přeskočit a tak dál. Umělá inteligence poskoků jim sice nedovolí se na vás najednou sesypat, ale vyčkávají na pravý okamžik, seberou ze země tyč, hodí po vás bednu nebo seberou střelnou zbraň po padlém protivníkovi. A to už jde do tuhého.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce
Výrobce: Rocksteady Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 25. srpna 2009
 • kvalitní příběh
 • temná a ponurá atmosféra
 • výborné audiovizuální zpracování
 • otevřenost světa a řešení
 • střídání tempa, spousta nápadů
 • brilantní bojový systém
 • boje s bossy nejsou nic moc
Související články
 1. Dojmy: Batman: Arkham Asylum - na skok do blázince
 2. Video: Batman řádí v Arkhamu
 3. E3: S Batmanem do blázince

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

včera | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Vánocích můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Váno…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

včera |
Ladislav Novák
Mobily