Recenze: Brütal Legend - nemůžete zabít metal

Variací na GTA už tu bylo bezpočet. Co když ale do jedné nacpete Jacka Blacka, humor a heavy metal? Bude to brutální jízda, to si teda pište.
Seznam kapitol
  1. Svět, jako žádný jiný
  2. Metal + RTS + GTA = EPIC!

Brütal Legend je unikátní, o tom vás bezpochyby přesvědčí už samotný vstup do hry. Po nezbytných logech tvůrců a distributorů na vás vybafne neholená tvář komika Jacka Blaka, který vás v živé sekvenci zatáhne do stylového zapadlého hudebního obchodu. Na jedné z polic se prý ukrývá něco neskutečného, něco, co si pomalu obyčejný smrtelník nezaslouží vidět. Je to …gramofonová deska. Ne, špatně, je to vstupenka do fantaskního světa, který tepe syrovou silou té jediné pravé hudby – heavy metalu. A zároveň je to hlavní menu hry.


Vážně! Zapomeňte na bezduché řádky vypisovaných položek jako new game, options atd. Tady k tomu samému účelu slouží celé elpíčko, jež ruce Jacka Blacka na vaše pokyny prozkoumávají a odhalují jednotlivé možnosti. Originální? Nápadité? Bezesporu, takový je totiž celý Brütal Legend – metalem nasáklá cesta světem tak brutálně ojedinělým, až vás to nechá přemýšlet o mentální příčetnosti jeho stvořitele.

Originální? Nápadité? Bezesporu, takový je totiž celý Brütal Legend

Nápad na hru prý Tim Schafer, velký fanda metalu, dostal při prohlížení obalů metalových desek a v duchu se zeptal, jak by asi takový svět mohl vypadat?

VIDEO: 2173 'Brutal Legend - intro'

Mohl by mít třeba útesy složené z obřích reprobeden, co? Nebo obří kamenné meče trčící ze země, gigantické kovové pavouky spřádající metalické sítě a majestátní sochy dávných bojovníků, ty by tu mohly taky být. Jeskyně by mohly podpírat trubkové konstrukce jako na hudebním pódiu a nesměly by chybět obrovské kostěné hory. A co zvířata? Co takhle okřídlené mikrofony, motoroví divočáci či pochmurní sekáči na kostěných koních? Ve světě Brütal Legend tohle všechno je.

brutal legend 03.jpg brutal legend 04.jpg

Vlastně to představuje jen promili toho, co se ve hře dá vidět. I kdyby celá hry byla nebetyčná blbina, jen samotné prostředí doslova prošpikované metalovou tématikou ve formě různě malých i velkých odkazů a vtípků stojí za to prozkoumat a kochat se jím. Naštěstí i další prvky výtečně doplňují netradiční mozaiku jménem Brütal Legend.

Pekelné turné

Ovládáte Eddieho Riggse (hlas Jacka Blacka), profesionálního bedňáka, který se nějakým způsobem dostane do už zmíněného fantasy světa těžce ovlivněného heavy metalovou kulturou. Hrstka posledních pravých „metaláků“ trpí pod nadvládanou pekelného imperátora Deviculuse (Tim Curry). Eddie musí pomoct sesbírat armádu a vyrazit na to zatraceně nejbrutálnější turné vedoucí za osvobozením. Lineární příběh sice představuje klasickou variaci na záchranu světa, ale má v klobouku pár zásadních dějových zvratů, které dokáží vzbudit pestrou škálu emocí.

brutal legend 05.jpg brutal legend 06.jpg

Sílu příběhu dodávají perfektně zvládnuté a propracované postavy, kterým život vdechly výborně napsané dialogy, což už jen podtrhují i špičkové hlasy. Jack Black pochopitelně představuje nosný pilíř, ale i další odvádějí špičkovou práci, až už se jedná o zkušeného Tima Curryho či pravé metaláky v podobě Lemmyho z Motorhead, Ozzyho Osbourna nebo Roba Halforda z Judas Priest. Jména těchto gigantů vám prostě musí potvrdit, že tady se to s metalem myslí vážně.

brutal legend 15.jpg

Ale zase ne až tak smrtelně vážně – humor a nadsázka platí za jednu ze silných zbraní hry. Brütal Legend není rozhodně nějaké groteska, zdejší humor je drsnější a specifičtější, ale rozhodně vás dokáže nejednou donutit k smíchu, i kdyby to mělo být jen drobné uchechtnutí.

Sílu příběhu dodávají perfektně zvládnuté a propracované postavy

Různé narážky, skryté významy a paralely tu rostou na každém rohu a osvěžují samotné herní prvky, jež jsou poměrně standardní.

Dostupné pro: X360, PS3
Žánr: Akce | hudební akce
Výrobce: Double Fine Productions | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 16. října 2009
  • Geniální svět
  • Chytrý mix GTA a RTS
  • Úžasný soundtrack
  • Skvělý humor a příběh
  • Metal!
  • Dost krátké
  • Repetetivní úkoly
  • Technicky slabé

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

včera | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tvůrce FarmVille za 12,7 miliardy dolarů

Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tv…

Jednou se možná dočkáme mobilní free-to-play verze Mafie

10.  1.  2022 | |3 N/A
Lukáš Václavík
MafiaTake Two