Recenze: Europa Universalis: Rome CZ – česká je hezká

Vládnout Římu není jen tak. Potenciální panovník musí mít ostrý meč, bystrý mozek a nabroušený jazyk. Nejlépe ten mateřský.

Když jsem před rokem zasedl za klávesnici, abych vám přinesl recenzi na EU: Rome, netušil jsem, že se s ní potkám za rok znovu. Popravdě řečeno, nečekal jsem, že vůbec bude mít cenu psát po vydání v ČR něco jiného, než krátkou novinku, či zprávičku, že hra vyšla. Jenže v zaplivané Vltavě uplynulo mnoho vody od doby, kdy jsem naposledy trápil svůj mozek nad mapou Evropy a snažil se vydobýt místo pro svůj stát v době největší slávy Říma. Čeští hráči se své verze dočkali až po roce. A na co že to čekali?

 

Na překlad do češtiny. Vím, zní to neuvěřitelně, ale je to bohužel pravda. Zcela tristní a troufám si říct, že v Evropě nevídaná situace, je u nás stále ještě celkem běžným jevem, zvláště pokud mluvíme o distributorovi, jakým je Cenega. 

Čeští hráči se své verze dočkali až po roce od originálního vydání

Přesto jsem ale k tomuto faktu přistoupil s úsměvem na rtech a jal se prozkoumat zaslanou krabičku se hrou. Jako první jsem vysvobodil z papíru menší plastovou krabičku a samostatně vložený herní manuál. A objevil jsem první lehký nešvar.

europauniversalisrome_03.jpg europauniversalisrome_04.jpg

Dokud je vše v krabičce tak, jak se sluší a patří, nenastávání žádné těžkosti, ale jakmile věci vyndáte, už je zpátky bez mírného pokrčení snad není možno dát nebo aspoň mně se to nepovedlo. Od obalu však rychle zpátky k jádru, které vám leží na stole, v mechanice, nebo na harddisku. Po spuštění hry samotné vás totiž uvítá něco, co byste v české verzi hry příliš nečekali – anglické nápisy. Naštěstí se jedná pouze o stavové řádky, které vypisují stav systému, ale i tak se musím přiznat, že mě angličtina v první chvíli řádně vyděsila.

Já být Říman

Co mě naopak potěšilo, byl první pohled na české texty a perfektně zpracovanou nápovědu, která mě opět rychle uvedla do hry a já mohl rychle ukojit své mocenské choutky. V průběhu hraní jsem přišel na dvě věci – EU: Rome je ve verzi 1.3 poměrně slušně vyladěná strategie, jejíž chyby jsou šikovně opraveny skrz patche. Směrem k Paradox Interactive tak mohu jenom zatleskat, mírně se uklonit a popřát co nejvíce prodaných kusů. Stejné gesto však nemůžu vyseknout směrem k české Ceneze.

europauniversalisrome_art1.jpg

Chápu sice, že překládat hru je poměrně těžké, protože u většiny textů postrádáte výraznější kontext, ale nechápu, jak je možné, že po již několikrát zmíněném roce odkládání a překládání hry, nedávají některé zprávy smysl a většinu z nich si musíte přečíst čtyřikrát, než je vůbec pochopíte. Nevím, zda je tak náročné zaplatit někoho, kdo by si zahrál betaverzi a pomohl vychytat mouchy, či autoři pouze lehce přehnali snahu o věrnost překladu.

europauniversalisrome_05.jpg europauniversalisrome_06.jpg

Pokud se však lidé v Ceneze snažili navodit dojem, že se jedná o dávnou dobu za pomoci archaických výrazů a skladby vět, mám pro ně jeden vzkaz – zastaralá čeština je sice krásná a hodně lidí jí bude rozumět i teď, ale pokud to vypadá, že lidé ve starověku mluvili jako idioti, rozhodně to není ta správná cesta.

Vypadá to, jako by lidé ve starověku mluvili jako idioti

Správné rovněž není vydat hru až rok po jejím původním uvedení bez snahy ho nějak kompenzovat. Upřímně, čekal jsem, že ke hře bude přiložen i opět více jak půl roku starý datadisk. Ale toho se asi dočkám zase až někdy za rok...

Pokud se chcete dozvědět více o samotné hře a nezajímá vás až tak detailní rozbor kvality českého překladu a polemika nad kvalitou českých distributorů, přečtěte si již zmíněnou starší recenzi.
 

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | Realtime strategie
Výrobce: Paradox Interactive | Webové stránky hry
 • Systém obchodních cest
 • Jednoduchá a přehledná grafika
 • Diplomacie
 • Repetetivnost
 • Prakticky nemožnost hraní za některé národy
 • Pořád někdo umírá
 • Kvalita českého překladu
Související články
 1. Nový datadisk k Europa Universalis: Rome
 2. Recenze: Europa Universalis Rome – kostky jsou vrženy
 3. Stahujte demo Europa Universalis: Rome
 4. Galerie: Europa Universalis: Rome
 5. Galerie: Europa Universalis: Rome
 6. Představen titul Europa Universalis: Rome

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

včera | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tvůrce FarmVille za 12,7 miliardy dolarů

Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tv…

Jednou se možná dočkáme mobilní free-to-play verze Mafie

10.  1.  2022 | |3 N/A
Lukáš Václavík
MafiaTake Two