Recenze: GTA Chinatown Wars - menší je lepší

Netrvalo rok a nové Grand Theft Auto dorazilo. V Chinatown Wars budete drogy nejen prodávat, ale zároveň i jednu návykovou konzumovat - hru.
Kapitoly článku

gta chinatown wars 05.jpgUtěšuje vás přítelkyně slovy „na velikosti nezáleží“? Že se plně spokojí s tím vašim malým, ale velmi mrštným… třídveřovým autem? Dost možná má pravdu. Rozhodně to platí pro nový díl legendární série Grand Theft Auto, mířený na v současnosti nejprodávanější herní platformu této generace – kapesní Nintendo DS, které nedávno pokořilo hranici 100 milionů prodaných kusů. Chinatown Wars sice jménem nespadá do hlavní číslované řady, ale kvalitou do ní zapadá dokonale. Pří hraní jsem si chvílemi v hlavě převaloval kacířskou myšlenku, jestli tahle „mini“ verze není lepší než plnohodnotné Grand Theft Auto IV.

Nakonec jsem se žádného inteligentního rozuzlení nedobral, Chinatown Wars se sice dají do obrovské míry porovnávat s „dospělou“ verzí v podobě GTA IV, zároveň jsou ale ve spouště ohledů jiné. Což ostatně signalizuje už zvolená platforma. DS je v některých očích trochu nespravedlivě označováno jako hračka pro děti, na které si tak dospělou hru jako GTA někteří nedokázali ani představit.

 

Nový díl skutečně nepřináší žádné ústupky, stále je to brutální, nekompromisní, politicky nekorektní a ostře sarkastická zábava

Ovšem nový díl skutečně nepřináší žádné ústupky, stále je to ta brutální (během příběhové kampaně jsem pozabíjel přesně 939 lidí), nekompromisní, politicky nekorektní a ostře sarkastická zábava, jak ji máme rádi.

gta chinatown wars 20.jpggta chinatown wars 21.jpg

Jen díky přísně stylizované cel-shade grafice a záběru na akci z ptačího pohledu (ve stylu prvních dvou dílů) může hráčům připadat trochu…hm…roztomile. Věřte, že na tom bezprecedentním masakru, který si prožijete, není roztomilého nic.

Říká se rejže, čůláku

Drsná hláška z podnadpisu napoví, jakou kulturou se nové GTA nechalo inspirovat. Stejně jako Smrtonosná Zbraň 4 (pokud jste nepoznali) se i Chinatown Wars toči kolem Triády, čínských čtvrtí a Číňanů obecně. Huang Lee je zbohatlý rozmazlený parchant, který je členem Triády jen díky svému otci. V okamžiku jeho smrti však musí opustit zhýčkaný život v Hong Kongu, plný divokých pitek, prostitutek a drog, aby svému strýci v Liberty City přivezl vzácné rodinné dědictví – meč Yu Jian, jenž zaručuje vůdčí postavení v gangu.

gta chinatown wars 07.jpggta chinatown wars 08.jpg

Jenže hned na letišti je Hunag přepaden, okraden a postřelen. Klidný víkend se tak mění v krvavé dobrodružství při hledání zlodějů a vrahů hrdinova otce.


TIP: Radši smrt než zajetí, jak se říká. Opět platí, že pokud vás policie chytí, přijdete o všechny zbraně a drogy, což je bolestivější než placená návštěva nemocnice.

Dějová linka se, v podstatě jako u každého dílu, nese na vlně hollywoodského akčního klišé, kde nechybí pár dějových zvratů a poměrně předvídatelný konec. Což je ovšem důležitější, v průběhu hry narazíte celou řádku výborně napsaných vedlejších charakterů, kterých je sice ve srovnání s předchozím dílem méně, ale o to větší roli v příběhu mají.

VIDEO: 1307 'Grand Theft Auto: Chinatown Wars - ukázka hraní'

Chinatown Wars představují další posun nálady, kde po snaze vykreslit minulého hrdinu, Nica, jako realistickou postavu s vývojem charakteru, se vše vrací do odlehčeného stylu sázejícího více na sarkasmus, černý humor a zesměšňování tradičních klišé. Sám hlavní hrdina je drzý a sprostý spratek, kterému zažité tradice, rodinná čest a tak podobně, až tolik neříkají a zásadně na podobná témata odpovídá vtipnou průpovídkou. Humor a nadsazenost jsou hlavním kořením hry a je radost hltat každou z výborně napsaných řádek dialogů, které tentokrát poměrně logicky nejsou nadabované. A vůbec to nevadí.

gta chinatown wars 13.jpggta chinatown wars 14.jpg

Spoustu zábavného textu si užijete nejen v rozhovorech, ale i díky mailům ve vašem PDA, které zde kompletně nahradilo funkci mobilního telefonu ze čtyřky a slučuje i funkci GPS navigace, hudebního přehrávače a nabízí pár dalších utilit, jako je například přístup do internetového obchodu Ammu Nation, jenž zde funguje jako donášková služba. 

Humor a nadsazenost jsou hlavním kořením hry a je radost hltat každou z výborně napsaných řádek dialogů

S odstraněním mobilu se na oboustranný sociální kontakt už vůbec nehraje, takže zapomeňte na randění a podobnou zábavu. Což ale neznamená, že by tu nebylo co dělat. To rozhodně je.

Zase jednou v Liberty City

gta chinatown wars 04.jpgSamotná dřeň hratelnosti je stejná jako tolikrát předtím, takže pokud jste hráli předchozí díly, budete se cítit jako doma. Může to být i díky tomu, že se opět vracíme do Liberty City, které se až na redukci jednoho z ostrovů vešlo na cartridge bez jiných zásadních změn oproti GTA IV. Doslova mi vyrazilo dech, když jsem i přes změnu vizuálního stylu a pohledu okamžitě rozpoznal známá místa i známé trasy.  Zaplivané slumy i neóny lemované bulváry, to vše tu je a dýchá stejným životem jako ve hře na PC a konzolích. Tvůrcům se podařilo do Chinatown Wars všechny ty malé detaily, díky kterým nás předchozí díl tolik uhranul.

Policie pronásledující jiné zločince, dopravní nehody, hasiči hasící hořící domy, funkční systém taxi (pokud chcete, můžete si na taxík hvízdnout do mikrofonu), prodavači párků, civilisté zevlující na chodnících či vytahující deštníky, jakmile se rozprší…to všechno tu je a vypadá naprosto skvěle. Člověku se nechce pomalu věřit, že takové drobnosti dokázali nacpat na displej s tak mizerným rozlišením. Přesně tohle odlišuje nový díl od těch prehistorických prvních dvou, které se sice hrály ze stejného pohledu, ale jinak dýchaly zcela jinou atmosférou.

Dostupné pro: PSP, 3DS
Žánr: Akce
Výrobce: Rockstar North, Leeds | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 20. března 2009 (DS), 20. října 2009 (PSP)
  • Stylová grafika
  • Smysl pro humor a nadsázku
  • Využití dotykového dispeje
  • Nápadité mise
  • Nedotažený systém zaměřování
  • Občas špatná záběr kamery
  • AI provozu dělá nesmysly
Kapitoly článku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Hodinky Fossil Gen 6 Hybrid si berou to nejlepší z obou světů. Mají dlouhou výdrž i chytré funkce

Hodinky Fossil Gen 6 Hybrid si berou to nejlepší z obou světů. Mají dlouhou výdrž i chytré funkce

** Vzhled jako tradiční hodinky a překvapivá výbava uvnitř ** S Fossil Gen 6 Hybrid změříte tep, kyslík v krvi a potěší i výdrží ** Překvapí mikrofon a podpora hlasové asistentky Amazon Alexa

Martin Miksa
Amazon AlexaFossilSmartwatch
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Grilujete? Tak radši zatajte dech!

Grilujete? Tak radši zatajte dech!

** K létu patří takřka neodmyslitelně i grilování ** Pálením organické hmoty paliva a pokrmů ale vznikají nebezpečné látky ** Ty jsou s to poškodit buňky plic a popohánět k množení buňky zhoubných nádorů

Jaroslav Petr
RakovinaZdraví
Pegasus nebyl jediný velký škůdce pro smartphony. Google odhalil další velké případy sledování uživatelů

Pegasus nebyl jediný velký škůdce pro smartphony. Google odhalil další velké případy sledování uživatelů

** Pegasusem to neskončilo, Google ukazuje další případy sledování smartphonů ** Využívají pokročilé nástroje a dostanou se na Android i iOS ** Obrana je v tomto případě složitá

Martin Miksa
ZranitelnostMalwareZabezpečení
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA