Zhruba před týdnem jsme vám přinesli první dojmy z veleočekávaného přídavku k nejoblíbenější RTS posledních několika let. Warcraft 3: Frozen Throne je datadisk, který netrpělivě očekávají davy hráčů po celém světě, naši malou republiku nevyjímaje. Dnes pro vás konečně máme kompletní recenzi, ve které se dozvíte, zda a proč vůbec tento datadisk stojí za to mít.
Platforma: PC, Macintosh
Typ hry: RTS/RPG
Multiplayer: ano
Minimální konfigurace: procesor Pentium II 400 MHz, 128 MB RAM, 8MB grafická karta, DirectX 8.1, 550 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 600 MHz, 256 MB RAM, 32 MB grafická karta, DirectX 8.1, 550 MB HDD
Testovací konfigurace: Ahtlon XP 2200+, 512 MB RAM, GeForce 4 Ti 4200, 550 MB HDD
Výrobce: Blizzard (http://www.blizzard.com)
Distributor: Vivendi Universal Games (http://www.vugames.com)
Distribuce v ČR: Cenega http://www.cenega.cz)
Homepage: (http://www.blizzard.com/war3x/)
Série Warcraft si za dobu své existence, což už je pěkná řádka let - vždyť první díl byl uveden v roce 1994, získal nesmírnou oblibu. Na první pohled jednoduchý princip kopírující legendární Dune 2 v celé její kráse se ujal zejména díky oblíbenému fantasy prostředí, do něhož byl vypočítavými tvůrci chytře zasazen. Poměrně jednoduchý příběh o boji krvelačných orků proti lidem se postupem času vyvinul ve velkolepé vyprávění, které představuje to nejlepší, na co dnes můžete v tomto žánru narazit. A na tuto dobrou tradici navazuje také datadisk Frozen Throne.
Na mapě vždy jasně vidíte důležitá místa * Domečky značí fontány many/zdraví
Některé power-upy pro hrdiny dokáží odkrýt celou mapu * Pohyb skupiny jednotek se vždy přizpůsobí té nejpomalejší
Příběh a kampaně
Frozen Throne dále rozvíjí události Warcraftu 3. Zavádí nás znovu do válkou poničeného světa Azerothu, několik měsíců poté, co byla na hoře Hyjal vybojována finální bitva proti Archimondovi a Planoucí legii. Zatímco se elfové pokoušeli zacelit jizvy, které na okolní krajině zanechal nelítostný konflikt, a orkové hledali nový domov daleko ve východních pohořích Kalimdoru, král Arthas, nový vládce kdysi vznešeného království Lordaeron, se rozhodl získat pro sebe Ledový trůn a ovládnout s jeho pomocí zbytek světa. Ve své honbě za mocí však není sám. Také elfský zrádce Illidan by rád vysvobodil vůdce nemrtvých Ner`zhula z jeho ledové hrobky a uvolnil neznámé síly, které ledovec skrývá.
Blizzardi v datadiscích už od dob Warcrafta 2 ničím nešetří, a tak Frozen Throne přináší hned tři hlavní kampaně. První z nich odehrajete za Temné Elfy, obsahuje celkem osm misí. Druhá kampaň s podtitulem "Curse of the Blood Elves" pak v šesti misích spojuje osudy lidí a "Krvavých elfů". V závěrečné kampani vezmete do rukou otěže Nemrtvých a pokud se dokážete probojovat deseti nesnadnými misemi, můžete si hrdě říkat "ten, který dohrál Frozen Throne". Obtížnost datadisku je totiž postavena o laťku výš než u Warcraftu 3, a výjimkou tak není ani několikeré opakování některých misí. Jejich náplň spadá do nejrůznějších škatulek, ostatně stejně jako v původní hře. Jednou budete doprovázet důležitý náklad, jindy zase osvobozovat zajatce nebo bránit důležitou pozici.
Není strategie jako strategie
Mimo zmíněných tří kampaní však tento datadisk obsahuje ještě něco. Asi jste si už všimli, že nikde v předchozím textu nebyla zmínka o hře za orky. Ti totiž přicházejí na řadu teprve v bonusové kampani nazvané "". Jestliže někteří z vás měli už u W3 pocit, že se z RTS stává spíše RPG, pak v tomto případě už nezůstane jen u pocitu - změní se v naprostou jistotu. Bonusová kampaň vypráví příběh hrdiny jménem Rexxar, který při svých toulkách krajinou narazí na smrtelně raněného orkského válečníka. Slíbí mu, že jeho veliteli Thrallovi doručí důležitou zprávu. Když dorazí do orského městečka, rozhodne se zůstat a být nápomocný při budování nového domova orků.
Krásný záběr na dva osamělé hrdiny * Nahrávání mise nebývá dlouhé, navíc je zdobeno pěknou mapkou
Čáry a magie, to nesmí v pravé fantasy chybět * Také menu jsou po grafické stránce výborná
Hra za orky už se vůbec nedá nazvat realtime strategií, jde o čisté RPG po vzoru Diabla nebo Dungeon Siege. Se svými dvěma hrdiny (Rexxar získá hned na začátku jednoho pomocníka, vynikajícího stopaře jménem Lovec stínů) procházíte sídlo orků, kde získáváte různé úkoly a vydáváte se na daleké cesty za dobrodružstvím po rozsáhlých mapách. Cestou samozřejmě potkáváte množství nepřátel, vchody do dungeonů, neutrální budovy, kde můžete nakupovat nové předměty, a tak dále. Za plnění úkolů a zabíjení nepřátel získáváte peníze a někdy také předměty, které vylepšují vlastnosti hrdinů. Těchto předmětů jsou ve hře desítky, jestli ne stovky.
Prostě RPGčko jako vyšité. Zařazení této kampaně je od Blizzardů chytrý tah - vyzkoušejí si tak reakce hráčů na akční RPG postavené na enginu Warcraftu 3. Kdo ví, co vlastně právě teď ve svých studiích (ne)daleko za mořem kutí?!
Na průběh plnění úkolů vás vždy upozorní text * Království Nemrtvých je temné jako jejich duše
Novinkou datadisku jsou lodě * Mise jsou často prokládány krátkými in-game animacemi
Noví hrdinové a jednotky
Začněme u nejdůležitější jednotek celé třetí generace Warcraftů, totiž hrdinů. Ve Frozen Throne narazíte celkem na čtyři zbrusu nové - jeden za každou rasu. Prvního z nich, Lovce stínů, jsem představil už výše. Orkové v něm mají mistra trollské voodoo magie, který snadno využívá síly ducha k dobrým i zlým účelům. Dokáže léčit (kouzlo Healing Wave), ale také vyvolávat útočná kouzla (Serpent Ward).
K lidem náleží Blood Mage, vyděděnec prastarých elfů. Je to jeden z těch, kteří v sobě posílili temnou stranu a se stoickým klidem a chladným srdcem jsou teď ochotni obětovat vše jediné věci - rozšíření své magické moci. Skvělé je například útočné kouzlo Flame Strike nebo vyvolání mocného ohnivého Phoenixe.
S loděmi samozřejmě nechybějí ani námořní bitvy * Další krásná momentka
Kamenný trůn dříve mocného města * Nové multiplayerové mapy nabízejí mnoho možností vyžití
Armádu nočních elfů obohatila neohrožená bojovnice Warden. Příslušnice jejího rodu obvykle nočním elfům slouží jako nájemné vražedkyně a lovkyně odměn. Warden se dokáže výborně skrývat - disponuje mimo jiné kouzly Hide a Blink. Kouzlo Fan of Knives je naopak útočné a působí na několik nejbližších jednotek v jejím okolí.
Posledním novým hrdinou je Vládce Krypty, který, jak už jste asi uhodli, náleží k Nemrtvým.Vzdáleně připomíná brouka z Hvězdné pěchoty, ale příbuzní asi nebudou. Tihle obrovské potvory byly kdysi vládci podzemního pavoučího království Azjol-Nerub. Nemají sice k dispozici žádná kouzla, ale prazvláštní schopnosti jakoby převzaté z říše hmyzu je činí jedněmi z nejobávanějších protivníků.
Za zmínku stojí, že hrdinové mají nově k dispozici tzv. "power-upy". Jedná se o jednorázově použitelné předměty, které sem tam vypadnou z nějaké zabité potvory. Patří mezi ně například zvláštní runy, které přidávají zdraví nebo manu nebo svitky či svazky dočasně zvyšující některé vlastnosti.
Šarvátka v pozadí * Tady aby se člověk bál...
Náklad musíte dostat do bezpečí * Severský kontinent vás uchvátí
Samozřejmě jsou tu i další nové jednotky, obvykle 3 až 4 za každou stranu. Zásadní novinkou jsou pak transportní i bitevní lodě, které sice nelze přímo vyrábět, ale je možné je nakupovat v neutrálních obchodech kolem pobřeží a řek. Vězte, že je v průběhu hry častokrát využijete. A když už jsem u těch budov, tak mezi další novinky patří možnost stavět vlastní obchody, kde pak mohou hrdinové nakupovat speciální předměty.
Co je malé to je hezké
V oblasti hratelnosti nabízí Frozen Throne mnoho malých, sice nijak převratných, ale zato velmi užitečných vylepšení. Kompletní vyčerpávající seznam naleznete v oficiálním FAQ na internetu (http://www.blizzard.com/war3x/faq.shtml), já se zde pokusím vybrat pouze ty nejzásadnější.
- V obchodech, ať už těch vlastních nebo neutrálních, můžete snadno pomocí jedné ikonky přímo zvolit kterému hrdinovi budete předměty prodávat - konec zmatků a zdlouhavého přehazování předmětů.
- Stiskem pravého ALTu zobrazíte zdraví všech jednotek protivníka, stiskem levého ALTu zdraví všech vlastních jednotek.
Příslušníci nové nehratelné rasy Naga vypadají jako přerostlé ještěrky * Jejich zbraně jsou ovšem smrtící
Čtyři hrdinové v jediné misi se hned tak nesejdou * Do boje!
- Do výrobní řady už lze vyjma jednotek zadávat také upgrady i budovy, takže pokud máte dostatek surovin, stačí si všechno prostě naklikat a pak už se můžete věnovat důležitějším záležitostem. O dokončení upgradu vás navíc informuje i textová hláška.
- Mapa nyní umožňuje zobrazení míst, kde sídlí divoké potvory, a kam se tedy můžete pokaždé s jistotou vydat za novými zkušenostmi.
- V mnoha ohledech byly vylepšeny klávesové zkratky, které lze nyní snadno upravovat a přiřazovat také budovám.
Multiplayer a editor
Právě vylepšení multiplayeru, po kterých fanoušci volají už dlouhý čas, představují jednu z radikálně nových vlastností tohoto datadisku. Předně, Frozen Throne existuje na Battle.netu zcela odděleně od původní hry. Zcela nově zavádí klany, které mohou mít deset až sto členů a podporují různé stupně členství (hodnosti). Každý klan má svůj vlastní komunikační kanál i herní žebříček. Se vznikem klanů přímo souvisejí také pravidelné turnaje, které se budou v rámci Battle.netu konat. Ty sestávají vždy ze dvou kol - úvodního a finálního. Ve finálním se navzájem střetne šestnáct nejlepších hráčů z toho úvodního.
Hra přes Battle.net obecně je vylepšena mnoha dalšími maličkostmi, které se týkají především komunikace hráčů, jejich vzájemného rozlišení, a podobně. Jejich kompletní výčet by vydal na dalších pár stran, takže jej raději vynecháme a podíváme se na herní editor. Ten totiž doznal také značných vylepšení. Ukázkou jeho nových schopností jsou tři mise za orky, které naleznete pod nabídkou "Custom campagins" (Vlastní kampaně).
Zatímco dříve umožňoval editor pouze základní úpravy mapy, kouzel nebo jednotek, v novém vydání uvolnil Blizzard otěže a přispěchal s komplexní dokumentací pro všechny ty, kteří si chtějí postavit své vlastní dobrodružství pěkně od začátku do konce. Nejen, že tedy můžete upravovat mapy, ale dále také snadno přiřazovat nové zvuky, míchat nová kouzla, pohrávat si s umělou inteligencí, vkládat vlastní animace, a tak dále. Stále to sice ještě není tak dokonalá podpora pro tvorbu vlastních modifikací jako například u her Half-Life, UT či Q3A, chybí především možnost vkládat vlastní grafiku, ale Blizzard tentokrát hodně zabral.
Závěrem tohoto odstavce je třeba se zmínit také o desítkách nových multiplayerových map, z nichž některé pocházejí přímo od hráčů. Blizzard totiž v průběhu vývoje datadisku vyhlásil soutěž o nejlepší multiplayerové mapy - z tisíců zaslaných výtvorů pak vybral jedenáct, které byly do hry zařazeny (jedná se například o The Two Rivers, Tirisfal Glades, Twisted Meadows a další).
Světlé stránky hry |
- Rozsáhlý, barvitý příběh plný zvratů
- Rozmanitost prostředí a lokací
- Nové jednotky, hrdinové, budovy
- Originální RPG část hry
- Malá, ale důležitá vylepšení po stránce hratelnosti
- Podpora klanů a turnajů v multiplayeru
|
Temné stránky hry |
- Občas nefunguje zvuk
- Jinak, abych řekl pravdu, už mě vůbec nic nenapadá
|
Audiovizuální zpracování
Asi není třeba říkat, že grafické zpracování znovu exceluje neotřelou 3D grafikou, která sice nemusí všem padnout do oka, ale vpravdě se jedná o technický skvost. Navíc se v datadisku objevují tři úplně nová prostředí - z mořského dna vyzvednuté ruiny starobylého města, kontinent věčného ledu a ohnivé království Nemrtvých. Propracovanou grafiku doplňuje už klasicky výborná hudba a dobré ozvučení. Bohužel, nevím přesně čím to je, ale někdy se stane, že se zvuk odmlčí - dočasným řešením bylo přepnutí zdroje zvuku ze SB Audigy na Dolby Surround. Na tento problém jsem nenarazil pouze já, a tak doufám, že se Blizzardi co nejrychleji postarají o nápravu. Třeba je to v ovladačích, ale třeba také někde úplně jinde.
Úvod a konec datadisku jsou ochuceny skvělými renderovanými animacemi, kterými Blizzard znovu dokazuje, že na jeho animátory prostě jen tak někdo nemá. Popravdě, nebál bych se takto kvalitní sekvence srovnávat s filmovou tvorbou, přičemž závěrečná animace výstupu krále Arthase k Ledovému trůnu je opravdovou lahůdkou, uměleckým dílem a potěchou oka každého hráče/diváka. Jednotlivé mise jsou pak často prokládány delšími in-game animacemi, které samozřejmě nedosahují kvalit těch renderovaných, ale zato vždy posunují příběh o pořádný kus dál.
Tomu říkám základna jako ze škatulky * Vyplatí se stavět defenzivní budovy
Mít či nemít?!
Jistěže mít. Warcraft 3: Frozen Throne, to je mnohahodinová porce zábavy pro deštivá letní odpoledne. Nelekejte se hodnocení 7/10, vždyť to vůbec není málo! Ba co víc, je to pouhé číslo, které vám o samotné hře řekne minimum. Tenhle datadisk je dokonale odvedená řemeslná práce, která staví na osvědčených principech a dobře známém světě. S Honzou Morkesem jsme se shodli, a určitě nebudeme s tímto názorem sami, že v žánru RTS jen velmi obtížně dá přijít s něčím skutečně novým - a tak velká společnost jako Blizzard si asi ani nemůže dovolit nějak experimentovat.
V České Republice se prodává kompletně lokalizovaná verze datadisku za cenu kolem 800,- Kč, přes zásilkovou službu společnosti JRC však lze objednat také původní anglickou. Pamatujte na to, že pro spuštění Frozen Throne potřebujete mít nejen nainstalovaný původní Warcraft 3, ale navíc také ve stejné jazykové verzi. Nelze tedy mít český W3 a anglický Frozen Throne, nebo obráceně.
Další část velkého příběhu je za námi. Určitě nebudu sám, kdo napjatě čeká, co vlastně přijde dál.
Grafika: 8/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 9/10
Kvalitní datadisk s mnoha vylepšeními a další výtvor strategických géniů firmy Blizzard, který by neměl chybět ve sbírce žádného fanouška žánru.
Celkové hodnocení: 7/10
- Rozsáhlý, barvitý příběh plný zvratů
- Rozmanitost prostředí a lokací
- Nové jednotky, hrdinové, budovy
- Originální RPG část hry
- Malá, ale důležitá vylepšení po stránce hratelnosti
- Podpora klanů a turnajů v multiplayeru
- Občas nefunguje zvuk
- Jinak, abych řekl pravdu, už mě vůbec nic nenapadá