Téma: Revoluční hry – když se psaly dějiny

Nebavit se na 17. listopadu o revoluci je neodpustitelné a proto jsme pro vás vymysleli krátký seriál, mapující revoluční objevy ve hrách.
Téma: Revoluční hry – když se psaly dějiny
Kapitoly článku

 Od tenisu se v sedmdesátých létech přestupuje na jiný vlak, resp. na jiné hřiště. Na jedné nejmenované univerzitě totiž po nocích vzniká úplně první simulace baseballu, která nabízí zjednodušená herní pravidla i fyziku. Hra jako taková se na veřejnost dostala pouze v několika opisech, ale i tato malá publicita stačila k tomu, aby si na autora v roce 1987 vzpomněla nově vzniklá společnost Electronic Arts a nabídla mu zajímavý kontrakt. První z dlouhé řady sportovních sérií od EA měla svého duchovního otce.

revolucnihry_10.jpg

Ze všech těch sportů se ale brýlatým nerdům, kteří se tou dobou byli ochotní hrbit u počítačů, dělalo lehce nevolno a proto se rozhodli, že si vytvoří hru, jež bude trochu bližší jejich zájmům. A tak, milé děti, vznikla hra s jednoduchým názvem Star Trek. Jednalo se o klasickou textovku, v níž jste měli jako kapitán lodi Enterprise cestovat galaxií a zabíjet zlotřilé Klingony. Nejednalo se přitom o akční záležitost plnou lodiček, ale o jednoduchou strategii, při níž hrál hlavní roli dobrý management surovin.

V níž jste měli jako kapitán lodi Enterprise cestovat galaxií a zabíjet zlotřilé Klingony

Stejně jako Star Trek pokládá základy moderních strategií a RPG her, vybízí pouhé textové zpracování tvůrce k tomu, aby vymysleli interaktivní román – textové adventury. Nevím, jak vás, ale mě skoro až děsí, jak dlouho jednotlivé žánry už obšťastňují svou pouhou existencí všechny hráče na světě. Zároveň se musím pousmát nad geniálností herních mechanismů. Vždyť oni na nich tvůrci doopravdy staví hypermoderní a graficky naleštěné tituly dodnes!

Prostorová revoluce

revolucnihry_09.jpgKe štěstí však chybí ještě jeden základní žánr – akce. Nepočítám-li jednoduché arkády, musím jako první 3D střílečku označit Maze. Do spletitého bludiště bylo tehdy nahnáno osm hráčů a jejich cílem bylo jediné – navzájem se postřílet. Nepřipomíná to někomu Unreal Tournament nebo Quake III? Mně tedy ano a zajímalo by mě, co by na Maze říkali dnešní hráči. Přeci jen, černobílá grafika a soupeř znázorněný pouhou oční bulvou není tou správnou ingrediencí pro dnešní hry.

Stejnou renesancí si v tomto oboru musely projít i simulátory, v tomto případě reprezentované multiplayerovým Spasim. Hráči po sobě měli opět za úkol střílet a vzájemně létat po vesmíru, přičemž se později přešlo pouze k mírumilovnému létání. Nemohl za to nedostatek pilotů lačnících po krvi, ale odstrašující ping: celá jedna sekunda je na slušné hraní opravdu moc velké číslo.

Vysoký ping naštěstí netrápil jistého studenta, který při experimentech s generovaným obsahem náhodou vytvořil další modlu, jež nese název Rogue. Jedná se o klasický dungeon, který je ve velkém inspirovaný pravidly Dračího Doupěte a který později sloužil za vzor i takovým velikánům, jako je ve svém žánru série Diablo. Kdo si však v dnešní době vzpomene na staré Rogue?

revolucnihry_11.PNG revolucnihry_12.PNG

Zasloužená popularita

S nástupem miniaturizace počítačů a popularizací interaktivního hraní se pak setkáváme v roce 1979 s prvními legendami žánru, které poznají i dnešní děti. Trh tehdy ovládly dvě arkádové hříčky – Space Invaders a Asteroids. V obou hráč ovládal raketku, v obou střílel po pohybujících se puntíkách proto, aby měl co nejvyšší skoré a proto, aby pak mohl vložit své jméno na listinu nejlepších hráčů. Být králem hospody potom tehdy znamenalo něco, jako vést leaderboard na internetu, přestože tehdy byla konkurence nesrovnatelně menší.

revolucnihry_13.pngrevolucnihry_14.gif

Kapitoly článku

Témata článku: , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Formuláře bez tisku. Jak snadno vyplňovat a podepisovat formuláře přímo v mobilu [NÁVOD]

Formuláře bez tisku. Jak snadno vyplňovat a podepisovat formuláře přímo v mobilu [NÁVOD]

Ať už jde o papírový formulář, nebo statické PDF, pro vyplnění lze použít vynikající aplikaci od Adobe. Kromě rychlého vkládání údajů umí chytře skenovat papírové dokumenty a převádět vyfotografované podpisy.

Stanislav Janů
PDFNávody
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android