Tipy a triky: ArmA 2 – jak být neviděn

Již dnes se na pultech obchodů objeví komplexní vojenský simulátor ArmA 2. Pokud chcete zvýšit své šance na přežití, čtěte směle dále.

Nedávno recenzovaná ArmA 2 se již brzy dostane do rukou všech hráčů a mnoho z nich se určitě bude snažit přežít pod palbou všehoschopné umělé inteligence. Polní manuál ke hře sice přiložen je, ale spoustu triků se lze naučit pouze praxí.

VIDEO: 1797 'ArmA 2 - ukázka hraní'

Některé základní taktické postupy vám ale předložíme i v tomto článku, proto neváhejte a začtěte se do následujících řádků. Pokud chcete přežít válečný konflikt, budete se jich muset aspoň částečně držet, jinak vás čeká takřka jistá kulka.

Základní zásady

Naprosto nejzásadnějším činitelem pro vojáka je přehled o situaci. Před samotnou akcí se tak snažte dostat na vyvýšené místo, odkud si dobře prohlédnete celou oblast a naplánujete nejvhodnější postup k útoku. Vaší prioritou by se měl stát útok z více směrů – zatímco jedno družstvo (občas ale stačí i dva lidé) ostřelují tábor nepřátel ze severu, zbytek vojáků se přiblíží z jihu a ukáže všem povstalcům, jaké mají u mariňáků ostrostřelce.

arma2tipy_01.jpgarma2tipy_02.jpg

Dalším základním bodem je rozumné využití dostupných prostředků. To znamená, že pokud budete útočit na tábor, v němž jsou čtyři nepřátelé, nehodíte jim na hlavu dostupnou artilerii, abyste pak litovali, že ji nemůžete použít při decimaci o poznání většího tábora.

Většinou vám druhou šanci posádka tanku nedá a udělá z vás svým kulometem mleté maso

Přesto je nějaká taktická příprava nutná v obou případech – nikdy neublíží zasypat nepřátele pořádnou porcí granátů, stejně jako se hodí spustit na tábor palbu z kulometů namontovaných na vozidla.

arma2tipy_03.jpg arma2tipy_06.jpg

Třetí zásada je možná pro zběhlého vojáka až příliš úsměvná a banální, ale musím ji zde napsat. Zní prostě: „S jedním raketometem se nesnažte ničit tank.“ I když třeba máte možnost nabít další raketu, většinou vám ji posádka tanku nedá a udělá z vás svým kulometem mleté maso. Většina obrněnců ve hře snese arma2tipy_art1.jpgvíce jak tři rakety, což je až příliš mnoho na to, abyste zvládli jejich zničení sami. V rámci zachování zdraví doporučuji buď použít také obrněného prostředku, nebo soustředěné palby aspoň dvou raketometčíků.

Válení se v bahně

Ve válce není nic důležitějšího, než utajení a co nejmenší plocha, do níž je možno umístit smrtící střelu. Při příchodu k nepříteli se tak snažte pohybovat obezřetně a upravovat styl pohybu podle typu terénu. Pokud se pohybujete v městské zástavbě, držte se u zdí a opatrně vykukujte za rohy, rozlehlejší prostranství se pokuste přeběhnout. Přes širokou asfaltovou silnici se nemá cenu plazit. Jestliže je nějaké delší postávání na náměstí nevyhnutelné, radši jej nejdříve několikrát obejděte a zkontrolujte přístupové cesty, abyste se vyhnuli nepříjemné kulce do zátylku.

arma2tipy_05.jpg arma2tipy_04.jpg

Pro pohyb na pláních se dá doporučit jen jedno – pláním se pokuste vyhnout. Samozřejmě ale občas přes nějaké to pole přeběhnout musíte a pokud máte přežít, pokuste se dodržet následující zásady. Vždy a všude se pohybujte minimálně v pokleku a snažte se mít umístěného odstřelovače v přilehlém lesíku, kde bude mít dobrý výhled na celý horizont.

UI je v některých chvílích inteligentní a narozdíl od hráče si povětšinou dokáže počkat na svou šanci

Může vás varovat před blížícími nepřáteli a velkou část jich také sám zneškodnit. Sami pak využívejte sporadického krytí (keřů, malých úseků pokrytých stromy) a úplně nejlépe postupujte ve vzdálenosti několika metrů za tankem či obrněným transportérem, který poskytne účinné krytí před palbou.

arma2tipy_07.jpgarma2tipy_08.jpg

Pro boje v lese je zase zapotřebí až nezdravého množství pohybu a hlavně dobrého orientačního smyslu. Nepřátelé i přátelé se totiž budou neustále komíhat za kmeny stromů a vy můžete brzy ztratit přehled o tom, kdo je kde. Tedy, pokud si nějakého vojáka vůbec všimnete. Základem tak je zvolit si arma2tipy_art2.jpgsledovaný cíl a ten následně zneškodnit, abyste přešli k honu na dalšího nepřítele. Nic se samozřejmě nesmí přehnat, pokud byste se tunelově dívali jen po jednom soupeři, mohli byste také koupit kulku do boku.

Když tam nevidím, hodím tam granát

Jak již říká podnadpis, jakmile spatříte nepřítele zaběhnout za roh, neváhejte a podarujte ho výbušným překvapením. Je to mnohem lepší, než se snažit jej dobíhat a střílet ho do zad – vždy je tady totiž možnost, že se někde poblíž skrývají jeho kamarádi. Jestliže je to na hod moc daleko, určitě se nesnažte hned za nepřítelem běžet, ale spíše zkoumejte, jestli se vám nemůže někudy dostat za záda vám. UI je totiž v některých chvílích velice inteligentní a narozdíl od hráče si povětšinou dokáže počkat na svou šanci.

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | simulátor války
Výrobce: Bohemia Interactive Studio | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 19. června 2009
  • Kampaň, kde se pořád něco děje
  • Výborné singleplayerové mise
  • Multiplayer
  • Nekonečná zábava s editorem
  • České rádiové hlášky
  • Bugy
  • HW náročnost
  • Bugy
  • Občas zvláštní reakce AI
  • Zmínil jsem bugy?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: Watch Dogs zdarma a jarní akce

Hry zadarmo nebo se slevou: Watch Dogs zdarma a ja…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

20.  3.  2020 | | 1 N/A
Nejlepší hry pro mobily: 9 tipů na zaručenou zábavu. Většina je zdarma

Nejlepší hry pro mobily: 9 tipů na zaručenou zábav…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Poradíme vám ty nejlepší!

1.  4.  2020 | | 17 N/A
Vybrali jsme 10 her, u kterých vybouchnete vzteky

Vybrali jsme 10 her, u kterých vybouchnete vzteky

Jsou hry, které nás mají odreagovat a pobavit. Potom jsou ale i hry, u kterých budete vzteky ječet, posílat vývojáře do pekel a bůhví co všechno. My se nyní na takové hry podíváme.

22.  3.  2020 | | 11 N/A
Zadarmo nebo se slevou: Child of Light zdarma a balíček závodních her

Zadarmo nebo se slevou: Child of Light zdarma a ba…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  3.  2020 |
Doom 64: vyzkoušeli jsme často zapomínané retro

Doom 64: vyzkoušeli jsme často zapomínané retro

S vydáním Doom Eternal ovládla internet euforie. A vývojáři toho samozřejmě využili. Vedle Doom Eternal vyšla také předělávka Doom 64.

26.  3.  2020 | | 4 N/A