Tipy a triky: ArmA 2: OA – polní příručka

Chcete vědět, jak z českého vojenského simulátoru vymáčknout co nejvíc? Pak vám v tom pomůže náš herní průvodce.

Armádní simulace může být pro běžného hráče opravdu náročná a přežít v Tákistanské poušti je pořádným soustem i pro ostřílené mazáky. Proto jsme jako veteráni tohoto konfliktu připravili několik drobných tipů pro vás, nováčky. Takže, bažanti, dávejte pozor – nebudu po vás chtít mýt latríny zubním kartáčkem, ale i tak se musíte naučit poslouchat rozkazy a dělat některé věci bez zbytečných otázek, i když se můžou zdát ponižující nebo sebevražedné. Věřte mi, vím, co mluvím.

VIDEO: 3058 'Arma 2 Operation Arrowhead - Trailer HD'

Prvním dobrým nápadem, který se ve vaší může urodit, je projít si tréninkové mise. Nejenže se rychle seznámíte s ovládáním, ale rovněž se postupně naučíte operovat s různým vybavením, což se vám bude později sakra hodit. Kampaň i jednotlivé mise po vás totiž budou chtít stoprocentní bojové nasazení a schopnost plnit rozkazy bez toho, abyste se teprve učili pilotovat bojovou helikoptéru – na to vás dostatečně připraví právě ve Výcvikovém táboře.

ArmA2Arrowhead_04.jpg ArmA2Arrowhead_05.jpg

Potom je důležité si uvědomit, co budete v boji potřebovat nejčastěji. Je sice fakt, že komplexní velení více jednotkám určitě využijete, ale mnohem důležitější je umět rychle najít krytí před vražednou střelbou a zmáčknout spoušť ve chvíli, kdy červená tečka v kolimátoru míří na hlavu nepřítele.

Když tam nevidím, hodím tam granát

Což, jak se po uběhnutí pár set metrů a střílení na vzdálenější cíle naučíte, není zrovna jednoduché. ArmA 2 totiž simuluje balistiku opravdu reálně, takže musíte počítat u střel do dálky i s gravitací, rozptylem zbraně a podobnými skopičinkami, kterých se v Call of Duty 8,5 těžko dočkáte.

Vrh na cíl

Doporučuje se proto strávit nějaký čas na střelnici a také se naučit pořádně házet granáty – zlaté armádní pravidlo „Když tam nevidím, hodím tam granát,“ neexistuje jen pro srandu králíkům. Zároveň si ale musíte uvědomit, že granát se chová jako výbušnina, tedy rve, znetvořuje a zabíjí. Není proto zrovna vhodné házet vybuchující dárečky do míst, kde se může skrývat spojenec nebo civilista. Jak budete několikrát upozorněni, civilisté nejsou vašimi nepřáteli, právě naopak.

ArmA2Arrowhead_art1.jpg

Zvlášť v kampani si tak musíte dávat pozor na jazyk i na vlastní úspěch. Za své zásluhy totiž budete po zásluze odměněni informacemi a může se dokonce stát, že vaše akce ovlivní průběh celé Operace. Doporučuje se proto postupovat opatrně a případně provést situační průzkum za pomoci nové vymoženosti – UAV. Bezpilotní letouny dokáží nejen odhalit pozice nepřátel, ale dokonce i navádět střely a postarat se tak o nejnebezpečnější cíle. Využívejte jich proto moudře.

ArmA2Arrowhead_11.jpg ArmA2Arrowhead_12.jpg

Další novinkou, která vám může v boji pomoct, je termální vidění pro rychlou lokalizaci a eliminaci vašich nepřátel. Obzvlášť v kombinaci s odstřelovací puškou s tlumičem se jedná o nástroj, jenž se dá využít k chirurgickému řezu v týlu nepřítele a je znám dokonce případ, kdy samotný ostřelovač zlikvidoval osazenstvo celé základny právě jen díky šikovnému přesouvání se a sázení jedné přesné rány za druhou.

Termální vidění slouží k rychlé lokalizaci a eliminaci vašich nepřátel

Při střelbě ze sniperské pušky mimochodem dosáhnete nejlepší přesnosti za použití tzv. zeroingu, nebo-li náměru vzdálenosti, který se stará o to, abyste nemuseli nadměřovat nad cíl. Většinou je možno tento náměr nastavovat po stovkách metrů, a pokud zaměříte nepřítele přes interface, nastaví se vám u moderních zbraní tento parametr sám, stejně jako je tomu u vozidel.

Terén je váš přítel

Může se zdát, že skalnatá poušť a jen sem tam nějaký ten keříček je noční můrou pro každého vojáka. Ti nejlepší však dokáží tento terén proměnit ve výhodu – je totiž nabíledni, že kámen narozdíl od keře prostřelit malorážní zbraní nelze, takže se dá na svahu najít jak krytí před krupobitím střel, tak se i poměrně obstojně schovat.

ARMA2-Arrowhead-ingame-shot-23.jpg ARMA2-Arrowhead-ingame-shot-25.jpg

Čehož se musíte naučit využít, pokud chcete skutečně splnit své úkoly a pečlivě plánovat cestu i pro své spolubojovníky – rozhodně nenechte své podřízené, aby za vámi jen tak „vláli.“ Pro bezpečný pohyb a postup většího družstva je pak záhodnou použít kouřových clon, jež vytvoříte velmi jednoduše za použití dvou až tří dýmovnic.

ARMA2-Arrowhead-ingame-shot-32.jpg ARMA2-Arrowhead-ingame-shot-33.jpg

Poslední rada v tomto stručném manuálu se pak bude týkat velitelů tankových posádek a pilotů vrtulníků. Před každým útokem si určete prioritní cíle, jejichž likvidaci byste měli provést okamžitě a bez váhání – zpravidla jde o osoby či vozidla, jež vás mohou přímo ohrozit. Rozhodně není dobrý nápad soustředit se na džíp s kulometem, který sice řádně zatápí vaší pěchotě, ale kvůli kolegům přehlédnout raketometčíka, který vaše vozidlo promění v nepoužitelný kus šrotu.

ARMA2-Arrowhead-ingame-shot-28.jpg ARMA2-Arrowhead-ingame-shot-29.jpg

V lokalizaci takovýchto nepřátel vám pak poslouží různé módy optiky, kdy přepínáním přes "N" můžete měnit optické zaměřovnání na normální, noční, termální v černé a termální v bílé. Pokud se ale přece jen stane, že na vaše vozidlo míří některý z nepohodlných projektilů, není ještě všem dnům konec - stačí dostatečně rychle zareagovat a vypustit některý z klamných cílů, které naváděnou raketu svedou na sebe a vás uchrání před potupnou a odpornou smrtí v hořícím vraku.

Každá bojová situace je jiná a nelze ji řešit podle učebnice

Pro účely tohoto manuálu bychom měli témata vyčerpána, pokud vás zajímají i tipy pro vojíny v Černarusi, neváhejte navštívit náš starší článek, kde se řešily podobné problematiky. Doufám pak, že vám tato příručka pomohla a na závěr si dovolím jednu radu - nedržte se ji úplně přesně a používejte svůj vlastní úsudek. Každá bojová situace je jiná a nelze ji řešit podle učebnice.

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce
Výrobce: Bohemia Interactive Studio | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 29. června 2010
  • Svižná hratelnost
  • Originální mise
  • Příjemné tutoriály
  • Zbavení se většiny bugů
  • Složitější ovládání
  • Relativně krátká kampaň
  • Bug se stále občas ukáže
Související články
  1. Soutěž o 3 hry a 3 mapy Arma 2:Operation Arrowhead
  2. Recenze: ArmA 2: Operation Arrowhead – pouštní bouře
  3. Týden s ArmA 2: OA - cesta k Arrowheadu

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stub…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

19.  10.  2021 | |85 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a je pořád stejná

Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a …

Age of Empires patří do té sekce legendárních strategií, které pomohly žánr rozvinout a přinesly mnoho novinek. Přesto se série za mnoho let dočkala jen tří dílů. V dílnách studia Relic Entertainment konečně vzniklo pokračování a ačkoli je dobré, moc se teda nezměnilo.

25.  10.  2021 | |7 N/A
Michal Maliarov
Age of Empires 4Recenze
Vylepšená trilogie GTA se představuje v prvních záběrech. Vyjde už v listopadu

Vylepšená trilogie GTA se představuje v prvních zá…

Rockstar s oficiálním odhalením vylepšené trilogie Grand Theft Auto nelhal. Opravdu na ni nebudeme muset čekat dlouho.

22.  10.  2021 | |15 N/A
Martin Nahodil
Datum vydáníGTA Vice CityGTA 3GTA San Andreas
Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze zahrát

Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze z…

NHL 22 konečně přechází na nový engine, což s sebou nese nemalá očekávání.

24.  10.  2021 | |8 N/A
Ladislav Novák
NHLRecenzeSportovní
Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Návrat na zelený pažit pro novou sezónu dorazil se spoustou novinek a udělal ze série FIFA zážitek blížící se fotbalu, jako nikdy dříve.

14.  10.  2021 | |10 N/A
Martin Havel
RecenzeSportovní
Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let. Dobrodružství s příchutí plošinovek

Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let.…

I když tento žánr vznikl na konci minulého století, tak je mezi hráči velmi oblíbený i v dnešní době. Sice už nemá takovou popularitu u velkých studií, ale menší vývojářské týmy dokazují, že metroidvanie mají stále co nabídnout.

16.  10.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
MetroidvaniaTéma
Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a Among the Sleep zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a A…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce