Top Spin 3 – tenis, který vám nafackuje

Existují hry, které hráče vodí za ručičku a infantilně se radují z každého jeho úspěchu. A pak jsou tu výzvy jako Top Spin 3.

Představte si, že přijdete ke starému známému a on vám místo pozdravu pořádně nafackuje. Zbláznil se? Nebo je to bizarní projev přátelství v jeho domovské vesnici? Pokud mohu soudit z několikatýdenního testování Top Spinu 3, nemusíte se za facky na kamaráda zlobit. Vyjadřují totiž, že na vás čeká zajímavá a vylepšená zábava.

Kdo je tu zpomalený?

Top Spin 3 vás totiž přivítá úplně stejně – nečekaným atakem v době, kdy to nejméně čekáte. Stačí spustit hru, vybrat tenisty a… najednou zjistíte, že přes mnoho desítek hodin u podobných her neumíte ovládat ani „blbý tenis“. Tvůrci totiž sáhli na elementární základ hry – realizaci samotného úderu. Místo abyste sledovali dráhu míče, doběhli jej a vší silou jej odpálili na druhou stranu, musíte hlavně dávat pozor, kdy tlačítko pustit.

01.jpg02.jpg

Zapomeňte na všechny předchozí hry, kde sportovec udeřil do míčku zároveň se stisknutím tlačítka, v Top Spinu 3 musíte tlačítko s příslušným úderem iniciovat s dostatečným předstihem a také jej „předčasně“ pustit. Teprve poté tenista provede požadovanou akci, jeho raketa se vydá vstříc míči, a jelikož mezitím míček letí opačným směrem, je potřeba opravdu správné načasování. Nápověda v tréninku doporučuje pustit tlačítko při prvním dopadu míče na hřiště, v případě voleje to je ještě těžší.

V Top Spinu 3 musíte tlačítko s příslušným úderem iniciovat s dostatečným předstihem a také jej „předčasně“ pustit

Zní to jednoduše, ale zažité zvyky jsou silnější. A změna elementárních funkcí je opravdu více frustrující než cokoli jiného. Člověk si zvykne, že hned zpočátku nezvládá přesné údery, podání do růžku atd. – s tím zkrátka každý hráč sportovních her počítá (kromě hráčů NHL na PC, ti posledních pár let umí hrát od prvních minut dokonale, protože se série takřka nemění). Ale netrefit balón? To je opravdu docela síla.

03.jpg04.jpg

Můžete nadávat, můžete na hru zanevřít, pravdou však je, že změna nebyla samoúčelná. Nutnost připravit si každý úder v předstihu, postavit se na správné místo včas a ve správné vzdálenosti přináší do hry větší napětí. Při vší úctě k Virtua Tennisu (bavil jsem se u něj vždy skvěle a rozhodně je to dobrá hra), tady nemáte z pozdějších fázích hry šachy, v nichž si můžete promýšlet tři tahy dopředu. Každý úder vyžaduje koncentraci, protože špatné postavení či načasování může znamenat míč v síti, nebo tvrdou odpověď soupeře. A to platí i do úplného finiše hry – i základní přímý úder můžete s Federerem pokazit, když se k němu postavíte jako lempl (nebo jej jednoduše nestihnete doběhnout).

art.jpg

Změna úderů je největší revolucí hry. Zbylé věci jsou věrné standardům. Najdete zde klasický sortiment stylů a úderů. Tři základní (přímý, topspin, čopovaný), doplněný nezbytnou dvojicí lob a kraťas. Oproti předchozímu dílu můžete hned zpočátku používat všechny (ve dvojce zelenáčům létaly točené míče z kurtu), na druhou stranu samozřejmě vaše údery budou zpočátku pomalé a nepříliš dobře umístěné.
 


TIP: Přímý úder (tlačítko A) je nejjistější ze všech, míček míří do hřiště i v případech, kdy ostatní končí v autu.
Zpočátku se naučte hlavně ve správný čas zasahovat míč (v co nejideálnějším postoji), až s postupem času přidávejte razanci.


S Borgem na Wimbledon

Top Spin 3 se pyšní pestrou nabídkou licencovaných sportovců a sportovkyň v čele s Rogerem Federerem. Mezi vybranými hráči najdete i dva české zástupce (Berdych, Vaidišová), ale třeba i některé legendy (Becker, Borg). Bohužel vzhledem k aktuálním posunům na žebříčku a hlavně nedávnému Wimbledonu zamrzí zejména absence Rafaela Nadala (jde o PS3 exkluzivní postavu) nebo obou sester Williamsových (naopak Justine Henin, která již kariéru ukončila, ve hře paradoxně nechybí).

Top Spin 3 má nedostatky v celkové prezentaci. Statistiky jsou povrchní, schované v menu

Na výběr je každopádně nadprůměrný počet tenistů s odlišnými styly. Na kurtech se potkáte s vyznavači strategie servis-síť (vesměs fiktivní slabší hráči, ale i Federer či Roddick se občas pokusí), s nepříjemnými křižnými údery Argentince Nalbandiana nebo obranným stylem Francouze Monfilse. Přednosti a nevýhody každé strategie se samozřejmě liší v závislosti na povrchu hřiště.

05.jpg06.jpg

Licence neminuly ani slavné turnaje, a tak si krom Wimbledonu (zde turnaj v Dublinu) zahrajete o všechny zbývající grandslamové trofeje. Nejdříve se však musíte probojovat mezi elitu.


Podivné nesportovní čachry

Zvolíte-li režim kariéry, začínáte jako obyčejný amatér v klubu. Pokud porazíte tři své spoluhráče, postupujete dál, do juniorky, a jestli i tam uspějete (do 3. místa ze 100), čeká vás klasická seniorská kariéra a na závěr překvapení v čele se seriálem čtyř Grand Slamů za sebou a turnajem s veterány.


TIP: Naučte se využívat možností všech úderů a vhodně je kombinovat - přímý úder je nejtvrdší, točeným křižným topspinem nejsnáze vyženete soupeře z kurtu, pomalým čopem získáte půdu pod nohama, když vám protivník zatápí.


Některým hráčům se možná podobná „pestrá kariéra“ líbí, mně to přijde jako kdyby v NHL 09 člověk musel nejdřív porazit s Tučňáky dvakrát Rangers, aby se dostal do samotné sezóny a pak by se na závěr místo play-off utkal s Edmontonem v éře Gretzkého. Jako bonusový přídavek super, ale sakra, vždyť je to sport!

07.jpg08.jpg

Základní koncept kariéry je ovšem celkem povedený. 12 měsíců, 24 turnajů (vždy jeden lepší, druhý horší pro slabší hráče), výběr je na vás. Tvůrci se rozhodli pro verzi kariéry bez tréninků. Po vytvoření hráče vás čekají pouze a jen zápasy ve dvouhrách. Pokud zvítězíte, získáte pár bodíků, které můžete proměnit ve zlepšení některé z osmi vlastností. Což je celkem logické… problém nastává v okamžiku, kdy v nějaké fázi kariéry zápasy nevyhráváte (například po postupu o úroveň výš) a prakticky nemáte, jak se zlepšit. Jen doufáte v milosrdný los, abyste přelezli přes první kolo.

Top Spin 3 ležící, spící

Chybky má Top Spin 3 i v celkové prezentaci. Statistiky jsou povrchní, schované v menu. Když vstupujete do zápasu, nedozvíte se ani kolikátý je váš soupeř v žebříčku, ani jakou s ním máte bilanci (přitom obě informace hra sleduje). Ne že by tyto informace byly klíčové, na kvalitách hry jejich absence nic nemění, ale rozhodně by pomohly celkovému dojmu, stejně jako případné oživení turnajového kolotoče čtyřhrou nebo čímkoli jiným (když už se tvůrci vzdali autenticity, mohli se inspirovat u Virtua Tennisu nebo v předchozích dílech).

Hra se zbytečně omezuje pouze na souboj dvou hráčů na kurtu, bez uvedení děje a dokonce i bez předání trofeje na konci turnaje! Což o to, samotný zápas je zpracován opravdu královsky. Grafika je autentická... realistické pohyby, zpocení tenisté (unavenější hráči navíc kazí víc míčů), pestrobarevné povrchy (aneb není antuka jako antuka). Bohužel to je „všechno“. I ta čtyřhra je oproti dvouhře odfláknutá a stačí pár úderů, abyste našli pohodový způsob, jak ukončit gem.

09.jpg10.jpg

Top Spin 3 je rozhodně nejlepším tenisovým simulátorem všech dob. Nabízí nejvěrnější zážitek z bývalého sportu gentlemanů, širokou paletu úderů a variabilní situace, díky nimž nemůžete podcenit žádný míč. Přináší asi bezkonkurenční počet tenistů a tenistek a licencované turnaje. Bohužel u toho tvůrci zůstali. Není to málo, ale jak vědí sportovní fanoušci, pouze dění na hřišti špičkový zážitek nevytváří.

Dostupné pro: X360, PS3, Wii, 3DS
Žánr: Sportovní | tenisový simulátor
Výrobce: 2K Sports | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 23. červenec 2008
  • Realistické pojetí hry
  • Desítky licencovaných jmen a turnajů
  • Propracovanější údery
  • Grafika
  • Složité vniknutí do ovládání
  • Neinovativní mód kariéry
  • Slabé statistiky a omáčka okolo
Váš názor Další článek: Formule 1 a tenisový Wimbledon 2008 (Java hry)

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Vánoční nabídka Playstationu vás provede nejlákavějšími hrami platformy
Doupě
PlayStationSony
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Ve hře bude opraveno i několik stealth problémů a dalších herních mechanik.

Radek Wunderlich
Assassin's Creed ValhallaAkční adventura
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

Michal Maliarov
Sluchátka
Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Další den, další vánoční dárek od Epicu. Co si pro nás připravil dnes?

Michal Maliarov
Hry zdarmaRise of the Tomb RaiderTomb Raider 2013Shadow of the Tomb Raider
Nové MMO Lost Ark boří internet. Na Steamu jde po prvním dni o nejhranější titul

Nové MMO Lost Ark boří internet. Na Steamu jde po prvním dni o nejhranější titul

Populární MMO konečně zamířilo i do našich krajů a boří rekordy.

Michal Maliarov
Lost ArkSteam
„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

Sony spojí PlayStation Plus a PlayStation Now, jednotnou službu se třemi tarify zřejmě představí již příští měsíc

Lukáš Václavík
PlayStation PlusPlayStationSony
Za 240 Kč můžete získat přes 500 her. Peníze půjdou na pomoc Ukrajině

Za 240 Kč můžete získat přes 500 her. Peníze půjdou na pomoc Ukrajině

Obří balík her za pusu. Ale když zaplatíte víc, dobře uděláte

Lukáš Václavík
PC
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Ladislav Novák
TémaMobily
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

Zaklínač se vrátí, nikoliv však nutně s Geraltem v hlavní roli…

Lukáš Václavík
ZaklínačCD Projekt RED
Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Z českých luhů a hájů se do světa dostala celá hromada kultovních herních počinů. Pojďme se podívat na ty nejvěhlasnější.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal Maliarov
TémaFree-to-play
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

Martin Nahodil
Logické
PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

Nakonec i u nás bude nejdražší varianta nového PlayStation Plus dostupná s kompletním obsahem.

Martin Nahodil
PlayStation NowOznámeníPlayStation Plus
Zahrajte si nejbizarnější počítačové hry. Simulátor ovce nebo chleba, pozorování trávy, sprchování s tatínkem

Zahrajte si nejbizarnější počítačové hry. Simulátor ovce nebo chleba, pozorování trávy, sprchování s tatínkem

Občas nechcete nejznámější hity. Občas si chcete zahrát něco ulítlého. A my vám poradíme to nejbizarnější.

Martin Nahodil
Téma
Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Chcete se ponořit do vzrušujících světů a prožít epické příběhy? Tyto vynikající RPG hry vám to umožní a snadno vás zabaví na stovky hodin hraní.

Vojtěch Matušinský
Téma
Dwayne ‘The Rock’ Johnson si zahraje v další filmové adaptaci známé videohry

Dwayne ‘The Rock’ Johnson si zahraje v další filmové adaptaci známé videohry

Hvězda tvrdí, že míří na stříbrná plátna v nejhustší adaptaci té nejhustší videohry.

Michal Maliarov
Film