Empire: Total War – historie nikdy nebyla přitažlivější

Konečně se slavná série Total War přesune do období novověku! Koloniálním válkám provoněným pachem střelného pachu nelze odolat.
Kapitoly článku

Ve středověku jsme si v rámci strategické série Total War zabojovali hned dvakrát, zakusili jsme rovněž krásy starověku, podívali se do feudálního Japonska, možná je tak na čase posunout se zase kousek dopředu – do novověku. Všechny ty meče a podobné hračky jsou vypadají sice moc příjemně, ale představte si, že takové dělostřelectvo nadělá mnohem více parády.

Kdepak novověk, to byla mládež ještě nezkažená a společnost celkově lepší, řekli by pamětníci

Novověk celkově je oproti době před objevením Ameriky takový více nablýskaný, dobrodružnější a pompéznější. Kdepak novověk, to byla mládež ještě nezkažená a společnost celkově lepší, řekli by pamětníci.

empiretotalwar_01.JPGempiretotalwar_04.JPG

Dění v Empire: Total War začne kolem roku 1700, pokračuje celým 18. stoletím a může se lehce přehoupnout do století devatenáctého. Byly to zajímavé doby. Evropské mocnosti se začaly roztahovat skoro po celém světě a zakládaly kolonie, které jim měly dopomoci k výsadnímu postavení světové velmoci, obyvatelé britských držav v Americe začali bojovat o nezávislost, na bojištích se začaly objevovat střelné zbraně a nakonec ještě stihnete průmyslovou revoluci. Autoři rozhodně vybrali zajímavé historické období pro pokračování jedné z nejlepších strategií na trhu.

Opojný pocit moci

Své impérium budete moci nechat expandovat daleko za hranice Evropy, nově na vás čeká Severní Amerika, Karibik a Indie. Nabízí se zásadní otázka - zkusíte nejprve ovládnout exotické krajiny disponující vzácnými surovinami jako cukr nebo tabák (ale také rychle se množícím a věčně nespokojeným obyvatelstvem) a získat tak před svými rivaly zásadní výhodu? Nebo si nejprve uděláte pořádek doma v Evropě a až poté vyplujete dobývat daleké cizí země? Volba bude na vás.

empiretotalwar_art.JPG

Vaši strategii jistě ovlivní také volba frakce, kterou byste rádi dovedli na světový trůn. Ve hře jich má být celkem padesát, z toho deset hratelných, jmenovitě to jsou Velká Británie, Francie, Prusko, Španělsko, Osmanská říše, Nizozemí, Švédsko, Rusko, Polsko.

Budete-li hrát za Francii, můžete se dočkat lidové veselice jménem Velká francouzská revoluce 

Pod vaši správu může přejít také třináctka britských kolonií v Severní Americe, kde se situace od zbytku světa značně odlišuje. Infrastruktura se teprve buduje, populace zběsile roste a lidé chovají ke svým domovským zemím velký despekt. Jinak by asi do Ameriky neutíkali, že.

empiretotalwar_05.JPGempiretotalwar_06.JPG

Mějte své ovečky pod kontrolou

Ať už si vyberete jakoukoliv frakci, nepodceňujte správný výběr formy vlády (absolutistická monarchie, konstituční monarchie a republika). Drsný absolutismus sice přemění obyvatelstvo na poslušné stádo nepříliš rychle se množících dutých ovcí, avšak jak známo, ovce nepatří mezi osvědčené novátory v oblasti nejnovějších technologií. Naopak když dopřejete svým poddaným špetku svobody, dočkáte se vyššího přírůstku populace a více nových myšlenek, avšak budete-li hrát za Francii, můžete se následně dočkat lidové veselice jménem Velká francouzská revoluce. Škoda, že jako panovník si ji tolik neužijete.

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie
Výrobce: Creative Assembly | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 4. března 2009
  • Námořní bitvy s majestátními koráby
  • Ještě více možností na strategické mapě než minule
  • Možnost dobýt si Evropu třeba za Američany
  • Umělá demence
  • Slabší technická stránka
  • Dlouhé nahrávací časy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,