První dojmy: SimCity: Societies

Co znamená odklon od původní série? Jak se projevuje v praxi? Nabídnou Societies něco ze zrušeného projektu SimsVille? Na všechny otázky existují odpovědi. My jsme si pro ty svoje zajeli do Santa Monicy na E3. Právě zde byl totiž k vidění poprvé koncept SimCity: Societies v akci!
První dojmy: SimCity: Societies

Platforma: PC
Typ hry: Budovatelská a sociální strategie
Výrobce: Tilted Mill (http://www.tiltedmill.com/)
Vydavatel: Electronic Arts (http://www.ea.com/)
Distributor v ČR: EA Czech (http://www.electronicarts.cz/)
Homepage: http://simcity.ea.com/
Datum vydání: 4. čtvrtletí 2007

Již od ohlášení pokračování známé starostovské ságy bylo jasné, že se tentokrát dočkáme výrazných změn. Nikdo ovšem nevěděl, co přesně tvůrci (Tilted Mill, kteří mají na svědomí historické perly Caesar IV a Children of the Nile) svým novým důrazem na „společnosti“ myslí. Dočkáme se výraznější interakce mezi lidmi po vzoru Sims? Budeme chtít po Pepíčkovi, aby na rohu u restaurace potkal Mařenku, zakoukal se do ní a měli spolu moře dětí?

  
Večer se vyráží do neónových čtvrtí na pivo * Vybudovat realistické město dá práci * Budete bdít nad městem okem absolutní spravedlnosti? 

Architektem života...

Ne, ne a ještě jednou ne. SimCity zůstávají primárně budovatelskou strategií, v níž se staráte o rozvoj města. Ze Sims, nebo spíše z Children of The Nile, si však hra bere důraz na jednotlivce. Každý obyvatel města musí někde bydlet, každý musí někde pracovat. To by nebylo nic zvláštního, ovšem hra klade důraz i na to, aby Honza Novák opravdu ráno v osm vstal, sednul do auta a dorazil do práce. Po cestě zpátky se může stavit v nějakém zábavním zařízení, zlepšit si náladu a vrátit se domů. Anebo může pracovat třeba jako hlídač a pak bude mít noční. Proto musíte zajistit, aby se měl kdy bavit v době, kdy ostatní pracují. V každém okamžiku můžete kliknout na libovolné auto nebo postavu a zjistíte, kam míří, kde bydlí a spoustu dalších informací.

  
Správné město má svou čínskou čtvrť * Stačí přibrzdit ochránce přírody a zelený filtr je na světě * Tady někdo prosperuje 

Oproti předchozím SimCity hrám je i stavění mnohem „osobnější“ – konstruujete totiž jednotlivé budovy. Zapomeňte na obvyklé kolíkování prostorů a napjaté čekání, co zde vyroste. Sami stavíte konkrétní budovy, čímž určujete směřování města a rovněž jeho charakter. Budovy jsou trojího druhu – obytné, pracovní a zábavní. V prvních Simové bydlí, v druhých vydělávají vašemu městu peníze a ve třetím se odreagovávají, aby se z toho nezbláznili.

... a stavitelem velkoměst

Motorem každého města jsou tzv. sociální hodnoty, vytvářející charakter a atmosféru metropole. Většina budov nějakým způsobem produkuje nebo konzumuje jednu ze šesti energií/hodnot, jimiž jsou bohatství, průmysl, znalost, poslušnost, nábožnost a kreativita. Jejich vzájemný poměr určuje nejen, jaké budovy můžete stavět (vilky a další budovy pro horních deset tisíc vás stojí kromě peněz právě i sociální energii), ale také celkový vzhled města. Při vysvětlování mi jeden z tvůrců konkrétně předvedl, jak se ze standardního maloměsta může postupně stát industriální centrum. Modrou oblohu vystřídá nezdravý žlutozelený nádech, inverze a vše okolo vypadá, jako by ze Spolany opět utekly nějaké veselé těkavé látky a začaly reagovat s okolím.

  
Při návrhu je nutné myslet i na památky * bude každý západ slunce ve vašem městě takto poklidný? * Societies budou hrát rádi i zálesáci 

Možností, jakým způsobem rozvíjet své město, bude samozřejmě mnohem víc. Hráč bude moci volně stavět nebo se kdykoli v průběhu hraní rozhodnout splnit některý z nabízených úkolů, jež spočívají v podmínkách charakteru města. Mapu si můžete nechat náhodně vygenerovat nebo sestavit ručně jako v předchozích dílech. K dispozici nebude jen standardní zelené podloží, ale dočkáme se například i měst na poušti apod.

Těšíme se
  • Zaměření na jednotlivcé občany
  • Možnost stavět konkrétní budovy
  • Šest nápaditých "surovin" pro stavbu
  • Spousta herních úkolů
  • Volnost – lze vytvořit venkovskou idylku i krutou industriální totalitu
Bojíme se
  • Série poprvé mění směr, povede se?
  • Budou to jen další The Sims?
  • Pastelové zpracování

Je libo utopii nebo policejní stát?

Tři slova mají charakterizovat směr, kterým se vývojáři se Societies vydali: přístupnost, kreativita a přizpůsobivost. Hra má být maximálně otevřená a nabízet spoustu cest, jimiž se můžete vydat. Místo industriální metropole můžete vytvářet vysokoškolské centrum, orwellovský policejní stát nebo vlastní sídlo snů. Ačkoli vás bude pohánět jediná obecná vize, budete se muset stále ohlížet na potřeby jednotlivých občanů, stavět kanceláře poblíž obydlí nebo alespoň zajistit, aby na klíčových komunikacích v ranní a odpolední špičce nevznikaly zácpy. To zní (a hlavně vypadá) více než slibně. V Lipsku bychom měli být moudřejší – tvůrci totiž slíbili hratelnou demoverzi. Societies mají vyjít už během podzimu 2007.

     Jak se těšíme: 85 %

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | Budovatelská strategie
Výrobce: Tilted Mill Entertainment | Webové stránky hry

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

včera | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tvůrce FarmVille za 12,7 miliardy dolarů

Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tv…

Jednou se možná dočkáme mobilní free-to-play verze Mafie

10.  1.  2022 | |3 N/A
Lukáš Václavík
MafiaTake Two