Recenze: Enemy Territory: Quake Wars - válka světů online

Podomní kartářky, staří Májové a ani velký Nostradamus ve svých věštbách nepředpovídají naší planetě do budoucna žádné pozitivní události. Hráčská veřejnost však zůstávala chladná, dokud se k výše zmíněným nepřidali i vývojáři.

Platforma: PC, Xbox 360, PS3
Typ hry: akční multiplayerová střílečka
Multiplayer: ano
Minimální konfigurace: procesor 2800 MHz, 512 MB RAM, 128 MB grafická karta, 5 GB na HDD
Výrobce: Splash Damage (
http://www.splashdamage.com/)
Vydavatel: iD Software (
http://www.idsoftware.com/)
Distributor v ČR: Cenega
Homepage:
http://www.enemyterritory.com/

Je zajímavé, že naši populaci tvoří z převážné většiny masochisté. Filmy, hry a knihy, jejichž námětem jsou všelijaké variace na konec světa, jdou vždy na dračku. Jako bychom si výslovně žádali o nějaký průšvih, například v podání mimozemských entit. Pánové ze Splash Damage si toho jsou vědomi, proto planetu Zemi opět staví do role hostitele pro nájezdy agresivních zelených mužíčků. Respektive nájezdy agresivních mechanizovaných robotů, nesoucích příznačný název Strogg. Na druhé straně barikády stojí, jak jinak, lidské plémě pod taktovkou organizace Global Defense Force. Nuže, kostky jsou vrženy a zápas může začít.

  
Úuuuuuuutěěěěěěěk * Jdeš na páku? * Ty zemřeš jako první

Samozřejmě se Enemy Territory: Quake Wars pyšní označením first person akce s přídomkem „multiplayerová“. Přestože singleplayerová část absenci nezaznamenala, zaujímá zde postavení spíše tréninkové složky. Nejlepší okamžiky si užijete při zběsilém online zápolení. Zpočátku si vyberete jednu ze dvou frakcí a následně funkci v týmu. K dispozici jsou klasické předvolby, mezi nimiž nechybí například obyčejný voják, medik nebo odstřelovač. Každý má specifické vlastnosti a na každého spadá určitá část úkolu. Proto lze říci, že jsou všechny postavy stejně důležité. Nastanou však i situace, kdy se vám určité charaktery nebudou přímo hodit. Například při bezhlavé válečné vřavě budete jen těžko přesvědčovat medika, aby přestal bojovat a začal léčit, když k respawnu dojde o dost dříve. Neustálé opravování pojízdných jednotek rovněž nemusí vždy přinést kýžený úspěch.

  
Šupky dupky do vody * Volím si tebe * Pomatený výraz ve tváři mluví za vše, kolega se nám...

Na kolech, ve vzduchu, po vodě

Když už padla slova na pojízdné jednotky, nutno ještě podotknout několik poznatků. Povětšinou se jedná o vynikající dopravní prostředek z bodu A do bodu B, přičemž cílová stanice musí být mimo dostřel od nepřátel. Důvod je prostý: lehká vozidla, helikoptéry, ale i těžkotonážní tanky nevydrží takřka nic. Jakoby byly vyrobeny z bakelitu. Což není na druhou stranu zas až tak negativní zpráva, protože tím odpadá šance pro neférové podvůdky. Co by normálně mohli pěšáci proti několikatunovému obrněnému kolosu, který má větší palebnou moc, než cokoliv jiného? V Enemy Territory: Quake Wars se misky vah srovnávají, proto lze nejrůznější dopravní prostředky zneškodnit i obyčejnými zbraněmi.

  
Kamikadze * Nejrychlejší pošta? Jenom u nás * Stíhací let

Výše zmíněné řádky naprosto negují šanci na jakoukoliv taktickou hru. Alespoň špetku taktiky můžete očekávat v singleplayer části, kdy se uměle inteligentní boti řídí příkazy. Bohužel (bohudík) při online bitvách málokde naleznete spoluhráče, kteří by byli ochotni hrabat pro někoho jiného, než sami pro sebe. A tak se Enemy Territory: Quake Wars zvrhává z pohledu nezaujatého hráče v naprosto chaotický souboj, kde by každý nejraději zabil každého. Urputný běh k vozidlům ihned po respawnu navíc nemile připomíná počátky závodění 24 hodin Le-Mans. Černé na bílém to vypadá děsivě, nicméně o zábavu budete mít i přesto jistě postaráno.

  
Pryč se spořivými žárovkami * Prekérní situace * Tady se ještě zapotíme

Co se herního designu týče, autoři odvedli vynikající práci. Jelikož si mimozemská rasa zrovna dvakrát nevybírá místo pro vybudování základny podle architektonických skvostů, válčíte doslova po celé planetě. Pouště, kaňony, panenské lesy, to stojí v pozadí krve a vyteklého oleje. Exteriéry nepostrádají nápad a obsahují jak volná prostranství pro otevřený boj, tak i zapeklité uličky a terénní nerovnosti pro schovávání. Celkový dojem sráží na kolena ztvárnění interiérů. Jakmile vejdete do nějakého objektu, uvidíte pouze stěny a tu a tam nějakou strohou překážku. Naštěstí vám budou poskytovat útočiště převážně venkovní prostory.

Není nad plynulost

Po grafické stránce nevypadá „simulátor obrany lidstva před mimozemšťany kontra simulátor ovládnutí naší planety“ nijak extrémně skvěle. Autoři se spíše zaměřili na maximální optimalizaci, proto Enemy Territory: Quake Wars rozjedete i na starších strojích. Při maximálním rozlišení a maximálních detailech proto nečekejte žádné grafické orgie. Přesto hra vypadá k světu a renovovaný engine Doom 3 mu sluší. Obzvláště pak ztvárnění vody nebo kokpitů jednotlivých pojízdních jednotek vypadají pěkně a zaslouží pochvalu. Roztahané textury se však dnes již nenosí.

Světlé stránky hry
 • Ryzí akce
 • Povedený herní design
 • Nejlepší na odreagování
 • Vynikající optimalizace
Temné stránky hry
 • Bakelitové pojízdné jednotky
 • Může vadit absence taktiky
 • Slabší grafika

Enemy Territory: Quake Wars je nenáročnou akční hrou, při níž jde v prvé řadě o bezmyšlenkovitou řežbu. Svou úlohu v tomto případě plní dokonale. Ovládá se skvěle a krom klasického střílení využíváte během zápolení i sekundární dovednosti vojáků (například hackování), které akorát zpříjemňují celkový požitek. Přítomnost mobilních mašin není na škodu, ale nelze od nich čekat nějaké zázraky. Jak už bylo uvedeno výše, vydrží hrozně málo. V otázce, zda tento titul dokáže zabavit fanouška obdobných akcí, říkám jednoznačně ano. Alespoň v případě, že v Enemy Territory: Quake Wars nebudete hledat to, co tam ani nemá být. Jestliže upřednostňujete spíše taktické střílečky, rozhodně jděte o dům dál. Autoři své dílo koncipovali do role takzvané „odreagovačky“. Čili hry, u které nebudete kolegům dlouze předčítat taktiku, nýbrž půjdete nejkratší cestou rovnou k cíli.

Grafika: 7/10
Multiplayer: 9/10
Zvuky: 7/10
Hratelnost: 9/10

Enemy Territory: Quake Wars je skvělou multiplayerovou akční hrou bez kompromisů. Kdo by očekával nějakou duchaplnější omáčku, nechť zabrousí k Battlefield 2142 nebo vyčká na Crysis.

Celkové hodnocení: 8,5/10

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce
Výrobce: Splash Damage | Webové stránky hry
 • Ryzí akce
 • Povedený herní design
 • Nejlepší na odreagování
 • Vynikající optimalizace
 • Bakelitové pojízdné jednotky
 • Může vadit absence taktiky
 • Slabší grafika
Diskuze (5) Další článek: Godzilla Unleashed hlásí hotovo

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,