Recenze: Vampire Rain – upíři na tahu

Zapomeňte na Bladea, zapomeňte na Van Helsinga! Nový postrach upírů se jmenuje John Lloyd. Bohužel se jej budou bát pouze ti krvelační tvorové, kteří doma mezi upíjením z tepny krásných panen hrají na konzolích Xbox 360 a PS3 a omylem vloží do mechaniky Vampire Rain.
Recenze: Vampire Rain – upíři na tahu
Objednejte si na shop.doupe.cz
Vampire Rain
 • Xbox 360: 1799 Kč
 • Platforma: Xbox 360, PS3
  Žánr: stealth-akce
  Multiplayer: ano
  Výrobce: Artoon (
  http://www.artoon.co.jp/)
  Vydavatel: Microsoft (
  http://www.microsoft.com/)
  Distributor v ČR: Microsoft (
  http://www.microsoft.cz/)
  Homepage:
  http://www.microsoft.com/xbox/vampirerain/

  Her s upíří tématikou je poskrovnu a těch kvalitních ještě méně. Není se čemu divit, že titul vzniklý pod rukama šikovných tvůrců ze země vycházejícího slunce na sebe připoutal tolik zvědavých párů očí. Vampire Rain měl být kvalitní stealth-akcí, která klade důraz na příběhovou linii, hutnou atmosféru a samozřejmě brilantní hratelnost. Povedlo se mu to? Prostá otázka, na níž žel neexistuje prostá odpověď. Dnes recenzovaný titul není hrou veskrze špatnou, avšak do dokonalosti mu chybí setsakra kilometrů. A to i přesto, že se mu některé předsevzaté body podařilo vyplnit na jedničku. Ale nepředbíhejme a rozeberme si Vampire Rain postupně.

  „Krevní banka? Ta je támhle na rohu!“

  Hra před vás rozprostře rozsáhlou mapu virtuálního Los Angeles, které se stalo domovem i pracovištěm desítek chudokrevných násosků, jež nad ním pomalu začínají přebírat kontrolu. Situace je každým dnem (nebo spíše nocí) horší a horší, a tak se do záležitosti vkládá podivná organizace AIB (American Information Bureau), která má za úkol vyhladit noční příživníky a nastolit ve městě znovu pořádek. Zdánlivě jednoduchý úkol se však nedaří splnit, takže ke slovu přicházíte vy, hráči. Do vašich rukou bude svěřena postava Johna Lloyda, elitního vojáka a pravděpodobně jediného žijícího člověka, jenž přežil střet s upíry (ve hře přezdívanými všeobjímajícím názvem Nightwalkers).

    

  Za podpory perfektně vycvičeného týmu, který čítá dva další vojáky (Hank Harrison, Duane Hanson) a jednu sexy vojandu (Claire Kelly) se vydáváte do nočních ulic rušného velkoměsta, abyste dělali to, za co jste tak mizerně placení. Ve vašem nelehkém a mnohdy krvavém poslání vám krom parťáků a rozličných zbraní bude nápomocen i déšť, který, jak se na začátku dozvíte, otupuje smysly upírů, a dává alespoň mizivou šanci na jejich eliminaci.

  Ti z vás, jež jsou odkojeni Bladem a jemu podobným magorům s drsným výrazem a širokou paletou postříbřených a počesnekovaných udělátek, které z vašich nepřátel udělají kvalitní hnojivo, budou zklamáni. Ne že by byl Vampire Rain ochuzen o slušivý arsenál moderních zbraní, avšak jejich vysoká kadence je tvrdě vykoupena mizerným účinkem. Kupříkladu se základní pistolkou, s níž budete donuceni projít několikero úvodních misí, své soky maximálně polechtáte, načež se stanete příjemným zpestřením již tak bohatého jídelníčku. Věřte mi, až vám podesáté prokousnou krční tepnu, zjistíte, že tudy cesta nevede.

  Autoři se totiž rozhodli klást mnohem větší důraz na stealth prvky, díky čemuž titul aspiruje na prvenství v kategorii hororových mutací her typu Splinter Cell. Místo frontální akce budete nuceni hledat alternativní cesty přes střechy domů a potemnělé garáže, které vás s trochou štěstí zavedou až ke kýženému cíli. Přestože to minimálně zní zajímavě, již zde se objevuje první vráska na doposud dokonalé tváři. Prostor, v němž se můžete v té či oné misi pohybovat je striktně vymezen ošklivou červenou čárou, jež hyzdí už minimapu. Strašidelný klon GTA se tedy nekoná, a to i navzdory k původním vynikajícím předpokladům.

    

  Vývojáři vybavili Vampire Rain jednoduchým systémem ovládání, který po volnosti pohybu přímo volá. Díky němu už nemusíte složitě kombinovat nejrůznější tlačítka na gamepadu jen proto, abyste se dostali přes převrácenou popelnici. Pokud to bude v jejích silách, hra samotná zařídí potřebnou interakci, jakmile se přiblížíte k dané překážce. Půjdete-li přímo proti žebříku, Lloyd po něm sám začne šplhat. Dostanete-li se na okraj střechy, Lloyd přes něj sám skočí a začne ručkovat. A pokud by to nestačilo, k pokračování vám povětšinou postačí stisk jediného tlačítka, které dokoná zbytek (slanění, otevření dveří, puštění okapu atd.).

  Ačkoliv se výtky o kapitolu výše mohou ve světle nových faktů jevit jako prkotiny, je nutno zdůraznit, že zdaleka nejsou posledními. Doposud velmi příjemný systém ovládání je totiž brutálně zmasakrován vskutku odpudivou kamerou, na niž nadávají všichni PC hráči při snaze dohrát konzolový titul. Je smutné, že se tento neduh konverzí projevil již v „základním balení“. Ti z vás, kteří se pro hru stejně rozhodnou, se už nyní mohou těšit na desítky minut strávených klením a tupým zíráním na zkrvavenou obrazovku a velká černá písmena GAME OVER.

  Ochutnejte zahraniční krev

  Kamerou zdecimovaný singleplayer by mohla zachránit jen hra více hráčů, jež bývá u takto ambiciózních počinů samozřejmostí. Mysleli na něj i lidé z Artoon, kteří pro případné fanoušky připravili rovnou kvarteto multiplayerových módů (Deathmatch, Destroy, Capture the Flame a Death or Nightwalker). Ještě se sluší podotknout, že faktor, na který mnozí dozajista mysleli již při přečtení názvu hry, nabývá reálných obrysů teprve skrze online hru – dovolí vám stát se na několik okamžiků dítětem noci. Bohužel očekávání unikátních schopností upírů vede pouze k hořkému zklamání. Rozdíly mezi příslušníky speciálních jednotek a vampýry byly notně potlačeny v rámci „zatraktivnění“ multiplayeru a ulehčení jeho průběhu.

  I když se hra více hráčů zpočátku může jevit jako příjemné zpestření, o jejích budoucích úspěších nejsem nijak přesvědčen. Čtyři módy a ne zrovna ohromující počet map ze slibně vypadajícího úseku titulu dělají jen chvilkovou záležitost, jež brzy omrzí.

  Světlé stránky hry
  • Atmosféra
  • Vizuální zpracování
  • Příjemné ovládání
  Temné stránky hry
  • Příšerná kamera
  • Nevýrazný soundtrack
  • Mizerná AI
  • Osekané pole působnosti

  Se Sluncem v zádech vstříc novým dobrodružstvím

  Co dodat nakonec? Vampire Rain krom neoriginálního, leč zábavného příběhu disponuje také příjemným grafickým zpracováním. Postavy v jeho podání sice připomínají panenky Barbie a jejich neúnavné společníky Keny, avšak rovněž mají jakési osobité kouzlo, které mě zaujalo již na samotném počátku. Bohužel vizuální zpracování je posledním bodem, který jsem si dovolil pochválit. Soundtrack je totiž fádní a nevýrazný, ozvučení jakž takž průměrné a umělá inteligence mizerná. Chápu sice, že v dnes recenzovaném díle bojujeme proti upírům, ale co je moc, to je moc. Lze překousnout, že si mě nevšimnou, když jdu lehce vzdálen, avšak přímo ve směru, kterým se dívají, ale to, že mě hned na to jiný Nightwalker zpozoruje, ačkoliv nás dělí dvacet metrů široká a padesát metrů vysoká budova, to je již příliš i na otrlého upírobijce.

            Grafika: 7/10
            Hudba: 4/10
            Zvuky: 5/10
            Hratelnost: 6/10

  Další snaha o vytvoření kvalitního díla s upíří tématikou selhala. Sice se nedá říct, že na celé čáře, nicméně být vývojářem, do vitríny bych si tento počin nedal. Jste-li fanouškem her s upíry v hlavní roli, Vampire Rain vás potěší. Vy ostatní, kteří si jen sem tam rádi usrknete trochy té cizí krve, raději sáhněte po staré dobré maškarádě z Vampire: The Masquerade - Bloodlines.

            Celkové hodnocení: 5,5/10

  Diskuze (4) Další článek: Galerie: Precursors

  Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,  Vánoční nabídka Playstationu vás provede nejlákavějšími hrami platformy
  Doupě
  PlayStationSony
  Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

  Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

  Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

  Michal Maliarov
  Herní myšHerní klávesnice
  Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

  Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

  V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

  Michal Maliarov
  Hry zdarmaPlayStation
  Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

  Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

  Herní průmysl neustále doprovází jeden odklad za druhým, i tak jsme ale měli v posledním roce stále co hrát. Urodily se výborné kousky skrz všechny žánry a my jsme vybrali ty, které byste neměli minout.

  Martin Nahodil
  Nejlepší hry
  Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

  Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

  Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

  Martin Nahodil
  Logické
  Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

  Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

  Fanoušci si všimli zařazení Matrixu Awakens do digitálních obchodů už před pár dny. Epic ale nyní přichází s oficiálním oznámením.

  Martin Nahodil
  Matrix AwakensTechnologie
  Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

  Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

  Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

  Michal Maliarov
  Sluchátka
  Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

  Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

  Chcete se ponořit do vzrušujících světů a prožít epické příběhy? Tyto vynikající RPG hry vám to umožní a snadno vás zabaví na stovky hodin hraní.

  Vojtěch Matušinský
  Téma
  Dwayne ‘The Rock’ Johnson si zahraje v další filmové adaptaci známé videohry

  Dwayne ‘The Rock’ Johnson si zahraje v další filmové adaptaci známé videohry

  Hvězda tvrdí, že míří na stříbrná plátna v nejhustší adaptaci té nejhustší videohry.

  Michal Maliarov
  Film
  Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

  Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

  Ve hře bude opraveno i několik stealth problémů a dalších herních mechanik.

  Radek Wunderlich
  Assassin's Creed ValhallaAkční adventura
  Nové MMO Lost Ark boří internet. Na Steamu jde po prvním dni o nejhranější titul

  Nové MMO Lost Ark boří internet. Na Steamu jde po prvním dni o nejhranější titul

  Populární MMO konečně zamířilo i do našich krajů a boří rekordy.

  Michal Maliarov
  Lost ArkSteam
  Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

  Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

  Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

  Lukáš Václavík
  PS5Sony
  Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

  Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

  Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

  Ladislav Novák
  TémaMobily
  PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

  PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

  Nakonec i u nás bude nejdražší varianta nového PlayStation Plus dostupná s kompletním obsahem.

  Martin Nahodil
  PlayStation NowOznámeníPlayStation Plus
  Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

  Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

  Z českých luhů a hájů se do světa dostala celá hromada kultovních herních počinů. Pojďme se podívat na ty nejvěhlasnější.

  Martin Nahodil
  Nejlepší hry
  Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

  Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

  Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

  Michal Maliarov
  TémaFree-to-play
  „Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

  „Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

  Sony spojí PlayStation Plus a PlayStation Now, jednotnou službu se třemi tarify zřejmě představí již příští měsíc

  Lukáš Václavík
  PlayStation PlusPlayStationSony
  Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

  Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

  Zaklínač se vrátí, nikoliv však nutně s Geraltem v hlavní roli…

  Lukáš Václavík
  ZaklínačCD Projekt RED
  19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

  19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

  Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

  Martin Nahodil
  TémaStrategie