Recenze: Vietcong Fist Alpha – návrat do zeleného pekla

Úspěšná FPS se opět vrací na scénu, tentokrát v podobě rozšiřujícího datadisku k prvnímu dílu. Nové mise pro singleplayer i multiplayer, překvapivá hlavní postava, zajímavé úkoly k plnění, další typy zbraní… co všechno tedy můžete vlastně od Vietcong Fist Alpha očekávat a jak to nakonec dopadlo? Podrobnosti naleznete v naší recenzi.
Recenze: Vietcong Fist Alpha – návrat do zeleného pekla

Platforma: PC
Typ hry: FPS
Multiplayer: ANO
Minimální konfigurace: Pentium III 700 MHz – 128 MB RAM – 16 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentium IV 1 GHz – 256 MB RAM –64 MB grafická karta
Testovací konfigurace: P IV 1,6 Ghz – 384 MB RAM –GeForce 2mx Tornado grafická karta
Výrobce: Pterodon Software, Ilusions Softworks
Distributor: Take2 (
www.take2games.co.uk
Distributor v ČR: Cenega (www.cenega.cz)
Stránka hry: 
www.vietcong-game.com

„Až umřu, půjdu přímo do nebe, protože v pekle jsem už byl“

Nápis na tričku Vietnamského veterána

Vracíme se tam zpátky, Pane nás ochraňuj, zpátky do údolí Ashau. Myslel jsem, že už nikdy více, ale kdo tady v pralese uslyší vaše modlitby? Bůh je daleko, v srdci většiny z nás už pro něj nezbývá žádné místo. Obracíme se na něj proto, že se to od nás jako od Američanů očekává a budeme tak pokrytecky činit do té doby, než kulka Vietcongu přetrhne slabou nit mezi životem a smrtí a setkáme se s ním tváří v tvář…

Od chvíle, kdy jsme se v družném partnerství s nepostradatelnou M-16 poprvé zanořili do hustých křovin Vietnamské džungle a okusili na vlastní kůži strach z žáru krutých bitev, uplynula již nějaká doba a my, dávno otrlí veteráni pokrývající pažby svých zbraní zářezy za každého prokazatelně mrtvého nepřítele, jsme netrpělivě čekali na pokračování. K tomu nakonec opravdu došlo a datadisk Fist Alpha na sebe naštěstí nenechal čekat dobu delší, než nezbytně nutnou.

Pro případ že původní Vietcong někdo z vás nezná – povídat si budeme o válečné 3D akci, kterou mají na svědomí všem hráčům snad notoricky známé týmy Pterodonu a Ilusions Softworks. O její hlavní náplni, potažmo historické i zeměpisné lokalizaci, nemůže být doufám na základě již výše napsaného žádných pochyb – opět tedy povedete svou jednotku vstříc neznámým a nebezpečným hlubinám pralesa, kde každá drobná nepozornost předznamenává smrt z rukou ve skalách ukrytého snipera. A již na začátku nalezneme také první originální prvek tohoto datadisku, protože – pozor, překvapení – zahrajete si za  postavu seržanta Warrena Douglase, o kterém díky minulému příběhu již dobře víte, že nakonec tak jako zemře.

Milovníci happyendů zamáčknou slzu, my ostatní se můžeme škodolibě radovat. Přestože by de facto mělo jít o pokračování, vlastní děj je tímto situován do období před příletem Steve R. Hawkinse (titulní hrdina Vietcongu) a odehrává se tudíž v minulosti oproti původní hře. Další a poslední novou postavou je - alespoň pro několik prvních úkolů - stopař Nguyen Nham. Ke konci se již ve vašem týmu budou vyskytovat pouze jména notoricky známá, tedy Joe Crocker, P.J. Defort atd.

Nová kampaň

Díky častějším video-předělům vzniká v celkovém počtu nových singleplayer misí poněkud chaos, takže se v tomto ohledu spokojíme s oficiálním údajem zmiňujícím číslo sedm, které se dále může ovšem zvětšovat/zmenšovat úměrně vašemu názoru na to, co všechno vlastně každou jednu konkrétní misi tvoří. Tak jako tak, celkový čas nutný k dokončení nepatří zrovna k těm nejdelším a leckde mi přišel být i trochu natahovaný - například zbytečně dlouhými pochody, během kterých se toho zase až tak moc neděje (osobně doporučuji pozorovat pro zabavení se poletující pestrobarevné motýlky, či jiné zástupce fauny).

  

Přestřelka ve skalách * Místo masakru * Pokus o ostřelování lián

V tomto ohledu mě poněkud konsternoval už průběh první mise (záchrana sestřeleného letce), kdy mě v jisté fázi stopař po potvrzení rozkazu „hledej pilota“ sebevědomě vlekl džunglí k vraku letadla, u kterého byl ukryt jeden z nepřátel a teprve po jeho likvidaci si celou záležitost rozmyslel a vydal se zase směrem opačným. Když už jsem jednou u popisu pracovní náplně, rovnou uvedu, že se postupně dočkáte i bitvy o chrám, prolézání podzemí (zábava na delší dobu), obrany tábora a dalších podobných zpestření všedního dne profesionálního vojáka. Na datadisk celkem slušné, ne?

Dojde znovu i na útok ze vzduchu, nejvíce však odolnost vašich nervů prověří závěr, který klade značný důraz na tichý pohyb terénem a nenápadnou likvidaci protivníků a kdy se největší prioritou stává nevyvolat předčasně poplach – tady by možná bývalo stálo za to i trošku ubrat. Orientace v terénu není nijak složitá, obvykle vás na správnou cestu navádí přímo struktura levelu, k dispozici je i mapa nebo již zmiňované služby vašeho stopaře. I to má mj. za následek, že v případě skutečně intenzivního hraní lze kampaň Fist Alphy uzavřít tak za jeden - dva dny a to není opravdu mnoho. Takže se nabízí otázka co dál.

Pro její vhodné zodpovězení se mi asi nejvíce zamlouvá zmínka o variantě misí samostatných, kdy si vyberete mapu, stranu konfliktu, počet agresorů i členů ve vlastní skupině a s vhodnou výzbrojí vyrazíte do akce – na nějaké questy tentokrát zapomeňte, jde pouze o jeden velký masakr, který vám dá i na normální obtížnost slušně zabrat. Prakticky totéž v bleděmodrém je samostatná bitka, jen s tím rozdílem, že jednotlivé úseky, ze kterých můžete volit, se zde budou odkrývat až v závislosti na tom, jestli tyto napřed dokončíte přímo v kampani - a právě tady již také bude jejich finální počet vyšší než sedm. Otázku jak dlouho vás bude bavit hrát znovu to stejné, byť se zajímavými inovacemi, které umožňuje právě i volba vlajky (za Vietnamce začínáte obvykle na jiných pozicích, než za Američany), ponechám ke zodpovězení každému z vás, u mě osobně to však příliš dlouho nebylo.

  

Jeden na jednoho, to je fér * Pohled na svět skrze závoj vodopádu * Idylka v horách

Zapomenout nesmím ani na trénink, který se již tradičně u válečných titulů Ilusions Softworks stává velmi zábavnou součástí hry a navíc v rámci čtyř sekcí prověří široké spektrum vašich schopností předtím, než naostro vyrazíte do akce – ale ruku na srdce, kdo by zkoušel Fist Alpha, aniž by si ještě předtím nezahrál Vietcong a to již minimálně proto, že datadisk ho ke svému chodu vyžaduje (podotýkám, že v případě Fist Alpha CZ to musí být taktéž verze česká).

Ve více se to lépe táhne

Uprostřed pralesa pocítíte největší strach v noci. V té době němé houštiny ožívají neznámými zvuky a ze spánku vás vytrhávají nelidské skřeky. Někteří z nás preferují boj ve tmě před relativním klidem a neznámem, které nás obklopují přes den, minometné přestřelky před pozorováním stínů mohutných stromů a toho, co se snad skrývá mezi nimi. Jediným rozptýlením se stává pohled na překrásné nebe, poseté milióny hvězd…

Samostatnou kapitolkou je multiplayer a to nejen proto, že Vietcong po síti je záležitostí dokonce i progamingovou. Na co se tedy jeho příznivci mohou těšit? Pro dlouhá virtuální klání je k dispozici 8 nových území připravených na vzájemné měření sil, povětšinou pochopitelně přejatých ze singleplayeru. Dobrou zprávou je, že jsou uzpůsobeny více režimům hry, špatnou pak, že žádné nové módy se nekonají, i když podle manuálu je tomu naopak.

  

Prastaré ruiny znovu zalije krev * Zatím ještě klidný přístav * Který povel teď?

Zmíněný Turn Table je už totiž obsažen i v patchi 1.41, přesto ale ještě ve stručnosti uvedu jeho popis – útočící tým se pokouší o obsazení určitého počtu vlajek, které současně slouží jako pozice respawnů jeho členů, oproti tomu tým bránící se jim v tomto snaží zabránit. Jakmile dojde k obsazení poslední vlajky, role se prohodí a po odehrání dvou kol získává bod ten z obou týmů, který získal vlajky pod svou kontrolu rychleji. Ať už se ale rozhodnete pro mód jakýkoliv, při dostatečně rychlém připojení k Internetu si můžete v klidu zaválčit až v 64 lidech současně a to již bude samo o sobě pro mnohé jistě dostatečným důvodem k vynechání snídaně, oběda i večeře.

Nová palebná síla

Ctitelé zbraní již určitě netrpělivě na tuto část čekají, takže nebudeme nic protahovat a přejdeme rovnou k rozborce. Prvním novým kouskem do sbírky se stává automatická puška M -14, využívaná - s namontovanou optikou - především jako kvalitní a přesná odstřelovačka. Z podobného soudku je i Sovětský Tokarev SVT1940, po roce 1940 dodávaný s PU optickým zaměřovačem. Starého dobrého známého bezpochyby reprezentuje samopal Sten MK II, který je v různé verzi a provedení k vidění snad v každé druhé válečné hře. Pokud je nepřátel více pohromadě, nenahraditelnou službu prokáže lehký kulomet Děgtjarev DP (zemi původu snad netřeba uvádět), disponující rychlostí střelby 550 ran za minutu.

  

Z bezpečí bunkru se střílí dobře * Ale venku je to už horší * Jen mi nikam neuhýbej

Na samotný závěr jsem si nechal svůj oblíbený samopal Škorpion vz. 61, pocházející z domácích luhů a hájů. Věřte, že i přes své menší rozměry dokáže zblízka natropit slušnou paseku. Poslední vylepšení již jmenovaných - i starších miláčků - je bajonet (lze připevnit na hlaveň vybraných zbraní), který jsem ale osobně v akci prakticky nevyužil a spíše se držel klasického nože. Pozor, klávesa pro jeho nasazení není předem definována a je nutné si ji nastavit!

To je všechno?

Zájemce o různé historické údaje ohledně způsobu vedení boje v džungli snad alespoň částečně uspokojí deníky, které obsahují nejen řádky o vašich misích a nových úkolech, ale k vidění jsou právě třeba i skici různých typu pastí líčených v té době s elánem na příslušníky Americké armády etc. Grafické zpracování je v podstatě totožné s původním Vietcongem, žádné propastnější změny jsem nezaznamenal, snad u skinů jednotlivých postav.

Pracovní deník redaktora

Vietcong Fist Alpha – jak vznikala tato recenze

Milý deníčku, rád bych ti po čase zanedbávání a okousávání stránek opět alespoň ve zkratce přiblížil, jaká úskalí s sebou často  přináší zahraní a zrecenzování počítačové hry. V tomto případě pozici nelítostného netvora, který se rozhodl mi zastoupit cestu k úspěšnému splnění vytyčeného cíle, obsadil čas. Ano, právě tento pomstychtivý a zákeřný aspekt našeho života, bídný čtvrtý rozměr, který jindy okázale ignoruji, ať již jde o surfování po internetu hluboko do noci či následné vstávání z postele ve 12h dopoledne a obědvání ve čtyři.

Vše bylo nutné si díky uzávěrce vyzkoušet pokud možno co nejrychleji a Vietcong se tak stal na dlouhou, dlouhou řadu po sobě jdoucích hodin mou jedinou životní náplní. V důsledku toho jsem po prvních 48 hodinách začal tvrdit našemu šéfredaktorovi, že má zelenou hlavu a velké šikmé oči (což mi bohužel nijak nevyvrátil, takže nevím byla-li to halucinace či realita), ještě horší situace však nastala doma. Spát jsem chodil pozdě (pokud vůbec) a namísto plyšového medvídka k sobě tentokrát tisknul maketu M-16, se kterou jsem při každém podezřelém zvuku v bytě vyskakoval šipkou z postele a za řevu „zas**** komunisti“ zaklekával pod žehlící prkno v očekávání nepřátelské invaze do tábora. V důsledku toho mě již také přestalo zdravit několik levicově orientovaných sousedů.

Přes den jsem střídavě hrál, psal a dalekohledem vždy po určité době kontroloval z okna prostor v zahradách uvnitř bloku, abych se ujistil, že v houštinách se neskrývá záludný sniper. Poslední kapkou do zeleného (proč se mi někdo diví, že už dva dny nejím, když všechno má tak nezdravě zelenou barvu?) poháru hořkosti se stalo nucení mého psa ke stopování příslušníků Vietkongu v průběhu naší pravidelné procházky, díky čemuž jsem byl posléze málem zatčen za rasově motivovaný útok proti národnostní menšině na jistém nejmenovaném Brněnském tržišti. Nechť mé zkušenosti pomohou rozmyslet si eventuální zájem o tuto práci všem případným zájemcům, pokud je někdy budou číst. Věř, že na cele předběžného zadržení se nespí nejlépe… .

George

Povětšinou je ale nejpodstatnější složkou zeleň, zeleň a ještě jednou zeleň ala Ptero-Engine II. Vše samozřejmě s možnosti ovlivňovaní detailů, rozlišení (1280x1024 bych se slabším PC neriskoval) a vůbec přizpůsobení vaší HW konfiguraci. Závěrem se chci ještě dotknout úrovně lokalizace a dabingu. Ten mi přišel opravdu kvalitní a jak je u Illusions Softworks dobrým zvykem, nechybí v něm drsné vojenské hlášky, za jejichž (zde nepublikovatelný obsah) by se nejspíš leckdy zastyděl i Pepek námořník. Nechybí ani patřičná porce vojenského černého humoru - to všechno pochopitelně Vietcong na straně jedné přibližuje realitě a na straně druhé vzdaluje hráčům z mladší věkové kategorie.

Světlé stránky hry
 • Originální pojetí postavy hlavního hrdiny
 • Kvalitní český dabing
 • Nové typy zbraní
 • Relativně pestrá obsahová náplň misí
 • Příznivá cena
Temné stránky hry
 • Celková doba nutná k dokončení
 • Snad až přehnaně komplikované závěrečné mise
 • Některé nudné pasáže - a přitom nápady byly

Hratelnost nijak nezaostává a pokud chcete vědět jak to asi vypadalo ve skutečnosti, vřele doporučuji vyzkoušet si obtížnost „Vietnam“. Zkrátka a dobře jde o nadprůměrný datadisk, který ale poněkud shazují drobné chybičky a především příliš krátká herní doba singleplayeru. Ta by se sice dala vykompenzovat nápaditostí, leč i v tomto směru to oproti rozmanitosti  prvního Vietcongu není pořád ještě úplně ono. Jestli vás však tento titul zkrátka bere u srdce a hráváte často i multiplayer, určitě do toho jděte a uvidíte, že se budete dobře bavit. Za připomínku stojí i příznivá cena.

Jsme znovu na pochodu a prší. Kapky deště s železnou pravidelností bičují naší jednotku a kdesi vepředu na nás čeká fronta. Všichni vědí, že právě příští útok může být tím posledním, ale přesto se železnou kázní drží formaci  a kráčejí vstříc nevyhnutelnému. Co nás k tomu vlastně nutí? Po pár měsících tady vím, že jen vojenský dril a smysl pro povinnost to není, spíš už je nám všechno jedno. Jsme jako prázdné nádoby, stíny ploužící se podrostem, stíny odsouzené k zatracení.

Grafika: 7/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 7,5/10
Ovládání: 7/10
Hratelnost: 7,5/10

Pro fanoušky Vietcongu povinnost, po ostatní možná námět k přemýšlení o tom, jestli ty peníze za několik hodin zábavy stojí. Pokud  ale dokážete dostatečně využít i multiplayer, nelze než doporučit.

Celkové hodnocení: 7/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | Válečná střílečka - datadisk
Výrobce: Pterodon Software | Webové stránky hry
 • Originální pojetí postavy hlavního hrdiny
 • Kvalitní český dabing
 • Nové typy zbraní
 • Relativně pestrá obsahová náplň misí
 • Příznivá cena
 • Celková doba nutná k dokončení
 • Snad až přehnaně komplikované závěrečné mise
 • Některé nudné pasáže - a přitom nápady byly
Diskuze (1) Další článek: Německé demo akčního RPG Sacred!

Témata článku: , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
Samsung ukázal displeje blízké budoucnosti. Telefony brzy vícekrát přeložíte, roztáhnete nebo zarolujete

Samsung ukázal displeje blízké budoucnosti. Telefony brzy vícekrát přeložíte, roztáhnete nebo zarolujete

** Samsung ukázal blízkou budoucnost mobilních displejů ** Koncepční video je skvělé, spousta displejů však existuje i fyzicky ** Technologie je připravena, čeká se na její komerční nasazení

Martin Chroust
Výsuvná konstrukceSkládací displej