Ředitel společnosti AMD Jerry Sanders vydal prohlášení, že je rozhořčen dalšími kroky Intelu, které jsou spojeny se zlevněním jejich produktů. Dokonce si troufl označit Intel za monopolistického vládce, který hodlá postupně zničit konkurenci. Začíná to vypadat, že situace AMD není tak růžová jak se ještě nedávno zdálo.
Ředitel společnosti AMD Jerry Sanders vydal prohlášení, že je rozhořčen dalšími kroky Intelu, které jsou spojeny se zlevněním jejich produktů. Dokonce si troufl označit Intel za monopolistického vládce, který hodlá postupně zničit konkurenci. Začíná to vypadat, že situace AMD není tak růžová jak se ještě nedávno zdálo.Uvádění nových verzí procesorů není jediné, co dělá AMDčku problémy. Z nedávno vydaného prohlášení ředitele Advanced Micro Device se dá vycítit značné osočování konkurenčního Intelu. Jako nejvýraznější projev monopolismu se uvádí opětovné drastické snižování cen produktů Intel. Tato vydaná zpráva přitom byla především reakcí na nedávno uvedené hospodářské výsledky AMDčka za druhé čtvrtletí tohoto roku.
Právě hospodářské výsledky totiž nebyly tak vysoké, jak AMD očekávalo. Dosáhlo totiž zisku pouhých 17.4 milionu dolarů, přičemž před rokem to bylo o 92 procent více, tedy necelých 210 milionu dolarů. S podivem se tedy musíme divit zprávě, která udává, že AMD dodalo rekordních 7 milionu kusů procesorů pro osobní počítače. Uskutečněné snížení cen tak bylo daní za větší dodávky s kombinací s celkovým poklesem obratu, potažmo i celkového zisku.
Jerry Sanders, ředitel AMD, dále dodává, že právě nečekané cenové škrty u společnosti Intel v poslední době přiměli jeho společnost k předem nepřipraveným krokům, aby si před konkurencí drželi nastolený odstup. Dle jeho slov je to další z kroků Intelu, kterým se snaží paralyzovat veškerou možnou konkurenci s cílem vlastního zvýhodnění.
Přitom podle posledních výzkumů společnosti Mercury Research se i nadále zvětšuje náskok Intelu co se týče přítomnosti procesorů v osobních počítačích. AMD si drží údajně 22,2 procent trhu, Intel je nadále na hranici kolem 76,2 procent.

Velmi ostrá kritika se z úst Sanderse snesla také na snížení cen u Pentia 4. „Právě nečekané snížení cen u Pentia 4 mě vede k přesvědčení, že uvedení právě tohoto procesoru byl krokem zpět. Pentium 4 totiž nepřináší uživateli nic nového, kvůli čemu by si jej kupovali, Intel proto musel s cenou dolů.“ Přitom právě skupina firemních zákazníků je jednou z těch, na kterou se AMD chystá zaútočit. Právě v ní totiž kolují největší peníze a část z nich by přeci jen AMDčku mohlo pomoci. Komentář Sanderse k této situaci také není příliš lichotivý a má nádech poraženeckého tónu: „Intel je kooperace s neomezeným finančním kapitálem, který může použít všude tam, kde naše produkty mohou zvítězit, tím nás opět odsune do druhé koleje.“
A kvůli čemu se vlastně AMD zlobí? Především kvůli zlevnění Intelu u procesoru Pentium 4 1,7 GHz, který je za cenu kolem 25 000,- Kč dodáván spolu s 2xRDRAM 128 MB, zatímco před týdnem se cena pohybovala ještě přibližně o 4000,- Kč výše. Zajímavá sleva nastala také u procesoru Celeron II 850 MHz, který zlevnil přibližně o 15 procent. Naproti tomu je to ale zcela logické, neboť uvedením Celeronu II 900MHz si o zlevnění zcela zaslouženě říkal.
Naproti tomu AMD se prozatím do žádných větších slev prozatím nepouští, jejich sleva o pár procent nás může tedy nechat chladná. Větších slev se tedy pravděpodobně dočkáme až s uvedením procesorů Athlon 4, které by snad mohly objevit na trhu tento měsíc.
Přestože ekonomiku a marketing studuji teprve druhým rokem, myslím si, že vydávání podobných negativních zpráv v žádném případě firmě AMD nepomáhá, naopak jim podobné prohlášení může značně škodit. Je na marketingu AMD, aby dokázala přesvědčit širokou veřejnost a především podnikatele, že investice do jejich produktu je tou jedinou správnou. Podobné prohlášení nechť raději zmizí v propadlišti dějin.