8
Fotogalerie

Anthem: dojmy z nehostinné planety

Studiu BioWare se v posledních letech nedaří tak dobře, jak bychom si všichni přáli. Jejich poslední výtvor v podobě Mass Effectu Andromeda byl docela průšvih a návrat na výslunní jim má zajistit online RPG Anthem. Dokáží s ním ale dosáhnout tak vysoko, jak si představují?

Už je to rok od doby, co jsme se dozvěděli o novém projektu studia, které se proslavilo především díky svým skvělým RPG hrám. Na tituly jako Star Wars: Knights of the Old Republic, Mass Effect nebo Dragon Age se zkrátka zapomenout nedá. S Anthem se ale od svého klasického zaměření trochu vzdálili. Sice to také bude RPG v otevřeném světě, ale jedním z jeho hlavních aspektů bude kooperace.  

Stačila nám jedna ukázka přímo ze hry a na mysl nám vyvstala velmi podobná hra. Anthem se snad nedá více přirovnat k ničemu jinému, než k Destiny od Bungie. Jedním z mála rozdílů je perspektiva. V Anthem totiž vše uvidíte z pohledu třetí osoby. Jinak je ale princip velmi podobný. Máte jeden velký hub, kde probíhají příběhové části, nakupujete vybavení a sbíráte questy. Při výpravě na misi se pak vytvoří instance pro vás a vaši partu.

tp3tsdlzfkdp1hhofmb1.png

Je tady hned několik úskalí, proč by to Anthem nemuselo vyjít. Tím největším je, že má až příliš podobnou myšlenku jako Destiny. Na tom by nebylo zase tak moc špatného, ale viděli jsme, že ani samotné Destiny nezaznamenalo až takový úspěch. Samozřejmě to byly milionové prodeje, ale když to porovnáte s tím, kolik stál celý vývoj a marketing k tomu, není na tom Bungie zrovna nejlépe. Pokud se zajímáte o kooperativní hry tohoto typu, tak tady máte ještě lepší alternativu v podobě free-to-play titulu Warframe. Patří mezi jedny z nejlepších her zdarma, které v současnosti můžete vůbec najít. Daří se jí opravdu dobře a nedávno její vývojáři oznámili s novou várkou obsahu také port hry pro konzoli Nintendo Switch. Čím by tedy měl Anthem hráče zaujmout? 

uols5jinxtna1w9dgxdw.pngnknebu6mov0enphbwxib.pngopsyuak5nsg11p9wvqcj.png

Když už nic, tak alespoň zdejší svět nevypadá úplně marně. Příběh se odehrává v daleké budoucnosti, kdy se lidstvu moc nedaří. Příroda totiž už odmítala tolerovat ničení Země, a tak se rozhodla vzít si vše, co jí lidé odpírali, zpět. Důsledkem toho z lidské populace zbyla jen malá část a v neobydlených oblastech se objevily doposud neviděné potvory. I ta poslední část lidstva musí z něčeho žít. Proto se musí někteří vydávat do divočiny. Přesně to je úkol pro vás jakožto zdejšího hrdinu. Sami o sobě ale nebudete mít žádné nadpřirozené schopnosti. Ty vám propůjčí exo-skeletony.  

V Anthem nebudete omezeni jedním povoláním nebo třídou. Zkrátka si na sebe navléknete, co zrovna budete potřebovat. K dispozici bude hned několik druhů obleků, každý s jinými vlastnostmi. Mezi klasické patří lehký oblek, díky kterému se pohybujete rychle a skáčete vysoko, ale na druhou stranu vás zraní téměř cokoliv. Oproti tomu těžké obleky vám poskytnou dobrou ochranu, samozřejmě za cenu toho, že budete trochu nemotorní. Nemusíte si ale vybírat jen mezi jednotlivými obleky. Bude možné jejich jednotlivé častí kombinovat, takže si opravdu můžete vytvořit výbavu podle svého gusta.  

Další věcí, která se nedá Anthem upřít je, že vypadá opravdu nádherně. Hlavně zdejší příroda je něco nevídaného. Víme, že jsme do něj rýpali už dost, ale ani tady nemůžeme jinak. Celý svět totiž postrádá něco, díky čemu by se vám zaryl do paměti. U her jako je Zaklínač nebo Skyrim nám přišlo, že jsme se v tamní krajině cítili opravdu výjimečně, ale Anthem pro nás zatím zůstává bez tváře.  

Pokud jste sledovali letošní akci EA Play, jistě jste zaznamenali menší debatu ohledně Anthem. Během ní se vývojáři honosili, že ve hře samotné nenajdeme žádné lootboxy ani podobné věci. Hned na to ale přišla řeč na mikrotransakce. Ty už v Anthemu chybět nebudou. Jedná se pouze o kosmetické úpravy, ale i tak nám nedává smysl, proč bychom měli ve hře za plnou cenu platit za věci, ke kterým se třeba v konkurenčních hrách dostanete samotným hraním. Když ale vezmeme v potaz, že je to hra od EA, ani nás to moc nepřekvapuje.

jsiurs9vjzcmfaiyt1zq.pngta5m1c6vp6226kdblwge.pngf1pvnnlhyqvbtstk3zbj.pngbwjri6c8g1n94haoztgm.png

Tohle může být mimo jiné také důvod, proč někteří hráči o Anthem ani pohledem nezavadí. Ani pro nás to není vůbec příjemné oznámení, protože patříme mezi sortu hráčů, kteří ve hře chtějí nasbírat všechno co jde, ale pokud se k některým věcem nedostaneme bez vytažení kreditky, dáváme od toho ruce pryč.  

Ani předpovědi prodejů nejsou Anthemu nakloněny. Minulý týden se analytici ze společnosti Piper Jaffrey podělili o svoje odhady prodejů velkých her, které nás čekají během následujícího podzimu a zimy. Na to, jaké má EA s Anthem ambice, si nevedl zrovna nejlépe. Necelých 5 milionů kopií nám totiž na hru tohoto formátu přijde opravdu málo.  

Anthem ve výsledku nemusí být vůbec špatný, ale zatím to vypadá, že ho stihne stejný osud, jako první Destiny. Tedy že po pár týdnech, co hráči odehrají všechen obsah, už po něm ani pes neštěkne. Jestli to opravdu bude tento případ se dozvíme 22. února příštího roku.  

Určitě si přečtěte

Články odjinud