Byznys hrátky: Herní průmysl zlomí všechny rekordy

Byznys hrátky: Herní průmysl zlomí všechny rekordy

Analytici: letošní Vánoce zlomí rekordy, nejprodávanější bude Guitar Hero III * Ubisoft: Úspět s novou herní značkou je obtížné * Téměř 50 % nezletilých kupuje v USA hry pro dospělé * Jak zahýbaly prodeje her s akciemi vydavatelů? * Activision a Guitar Hero III před soudem * PS3 bude stejně úspěšná jako PS2, věří šéf Sony

Analytici: Vánoce zlomí rekordy, nejprodávanější Guitar Hero III

Uznávaný analytik Michael Pachter si zahrál v rozhovoru pro GamesIndustry.biz na věštce, když odhadl možný vývoj prodejů her a herního hardwaru o letošních Vánocích. Stejně jako řada jeho kolegů, i on očekává, že letošní rok bude pro herní průmysl tím vůbec nejlepším. "Herní průmysl překoná všechny své rekordy," prohlásil a dodává: "Hardware by měl jít meziročně nahoru o zhruba 15 % a to samé se týká i her."

Velmi pozitivně se na výsledcích podílí snížení cen konzolí jak u Microsoftu, tak také Sony. Pachter přesto věří, že to bude Nintendo, kdo se stane lídrem letošních svátků. "Myslím, že nejvíce kusů se prodá Nintenda DS, následovaného Wii." Při pohledu na vánočních line-up her Pachter dodává, že věří v nejsilnější pozici Electronic Arts, roli nejprodávanější hry nicméně přisuzuje konkurentovi od Activisionu: třetímu dílu série Guitar Hero, o jejímž pozitivním startu jsme referovali již v minulých Byznys hrátkách. "Pokud začneme zohledňovat prodeje až v těchto týdnech, bude pravděpodobně nejúspěšnější Guitar Hero. Pokud bychom ale začali už v září, pak je favoritem Halo 3."

Zdroj: GI.biz

Téměř 50 % nezletilých kupuje v USA hry pro dospělé

Žádné zlepšení oproti předchozímu roku. Takové jsou výsledky průzkumu National Institute on Media and Family v Kalifornii, který zkoumal chování prodejců v 60 zdejších obchodech. V celkem 28 specializovaných prodejnách bylo podle zveřejněných výsledků umožněno nezletilým nakupovat hry označené ratingem M (obdoba evropského PEGI ratingu 18+). Výsledky jsou alarmující i přes dodatek, podle nějž je legální prodávat tyto hry nikoliv starším 18, ale již 17 let. Zveřejněné statistiky jsou totožné s loňským průzkumem, který shodně odhalil tento prohřešek u 50 % obchodů.

V návaznosti na průzkum zaujme i snažení čtveřice amerických senátorů v čele s Joe Liebermanem a Hillary Clinton, kteří minulý týden zaslali otevřený dopis prezidentce ESRB, Patricii Vance. Všichni čtyři senátoři v něm požaduji revizi a přepracování ratingového systému, když vyjádřili své obavy zejména z kauzy Manhunt 2. Konkrétní problém spatřují ve Wii verzi hry, která kvůli pohybovému ovládání "nabádá děti k tomu, aby se aktivně zapojili do řady smrtelných scén a vražd".

Zdroj: GI.bz

Ubisoft: Úspět s novou herní značkou je obtížné

Šéf anglického Ubisoftu, Rob Cooper, vyjádřil nadšení nad prvními prodejními výsledky očekávaného hitu Assassin´s Creed, který podle něj potvrzuje, že i nové značky mohou v dnešním světě her uspět. "Myslím, že úspěch Assassin´s Creed po celém světě dokazuje, že nové značky mohou žít a prosperovat i v konkurenci pokračování a licencovaných titulů." Podle Coopera je mnohem jednodušší uvést na trh pokračování již zavedené série, protože má vydavatel již přibližnou představu o reakci trhu. V případě Assassin´s Creed je zřejmé, že dobrému vnímání série napomohlo nejen velké odhalení hry na E3 06, doprovázené zvýšeným zájmem médií i hráčů, ale také např. role Jade Raymondové, jejíž osoba je s novou značkou spojena.
 
Zdroj: MCV.uk

PS3 bude stejně úspěšná jako PS2, věří šéf Sony

Pozitivní výsledky posledních týdnů posílily důvěru v PS3 nejen u řady analytiků, ale také v samotné Sony. Přispívá k tomu i poslední vyjádření výkonného ředitele firmy, Howarda Stringera, který věří, že nová konzole může být stejně úspěšná jako stamiliónová PS2. "Přestože řada věcí byla plánována, věřím, že aktuální impuls pro PS3 - zejména co se týče her, ať již našich, nebo third-party - je v mnohém podobný PS2. (PS3 - pozn. redakce) není co do křivky prodejů pozadu v přímém porovnání s PS2," dodává. Stringer zároveň odmítl domněnku, podle níž je řada vývojářů nespokojena, když zdůrazňuje, že vývojáři potřebovali dostatek času seznámit se s použitou technologií - a že do budoucna už PS3 čeká stále se zvyšující množství kvalitních her.

Zdroj: Next-gen.biz

Activision a Guitar Hero III před soudem

Zatímco řada jiných umělců je poctěna výběrem svých songů do série Guitar Hero či konkurenčního Rock Bandu, negativně se k této situaci postavili The Romantics, podle nichž je předělávka jejich hitu What I Like About You k "nerozeznání od původní verze". To podle nich může konzumenty mást a vést k přesvědčení, že to byla přímo skupina, kdo píseň pro účely hry vyprodukovala. The Romantics na situaci zareagovali žalobou u federálního soudu v Detroitu, žádají kompenzaci a zároveň nabádají soud, aby zvážil, zda je vhodné pokračovat v prodeji hry. Že by další z řady poněkud trapných žalob proti herním vývojářům? Uvidíme, co na tvrzení The Romantics řeknou soudní znalci.

Zdroj: Next-gen.biz

Jak zahýbaly prodeje her s akciemi vydavatelů?

Nejsilnější období každého roku - vánoční sezóna plná nadšeného zkupování a vyprodání skladových zásob - by mohlo předznamenat další posílení pozic největších vydavatelů. Opak je pravdou. Přestože analytici hovoří o skvělém nastartování prodejů v měsíci říjnu, který v USA meziročně posílil o skvělých 73 %, akcie většiny vydavatelů v posledním týdnu klesaly - s výjimkou Microsoftu, který si své statistiky vylepšil o 2,6 %. Ve vůbec nejhorší pozici je SCi, sdružující ve svém portfoliu značku Eidos. Kvůli ustrnutí vývoje v kauze převzetí společnosti její akcie poklesly o závratných 25 %.

Cena akcií a mezitýdenní rozdíl

Microsoft  33.32 - 34.19  +2.6% 
Konami  29.52 - 28.87 -2.2% 
Midway  2.65 - 2.59  -2.3% 
Sony  50.01 - 48.71  -2.6% 
Ubisoft  54.10 - 52.68  -2.6% 
Take-Two  15.35 - 14.85  -3.3% 
EA 5 6.26 - 53.81  -4.4% 
Nintendo  583.42 - 555.68 -4.8%
THQ  26.40 - 24.93  -5.7% 
Activision  20.27 - 18.92  -6.7% 
Sega  14.26 - 12.89  -9.6% 
SCi  333.00 - 249.75  -25%

Zdroj: GI.biz

Krátké zprávy:

  • Nintendo zlomilo další z rekordů - jeho Wii se stalo nejrychleji prodávanou konzolí v Austrálii, když má za prvních 50 týdnů skvělých 200 tisíc nových majitelů.
  • PS3 pokračuje ve skvělých výsledcích v Japonsku, kde i druhý týden po snížení ceny drží výborné prodeje: v týdnu končícím 18. listopadem se jej prodalo téměř 40 tisíc, celkově již 1,3 milionu. I to je nicméně málo v porovnání s Wii, jehož celkové prodeje přesáhly 3,8 milionu kusů, třebaže ty týdenní se drží "jen" u hranice 35 tisíc kusů. Dle očekávání je posledním hráčem v poli Microsoft, jehož Xbox 360 prodal 6,5 tisíce kusů, celkově pak téměř 460 tisíc.
  • Přestože se Epic již dříve vyjádřil negativně k možnosti převedení Unreal Engine 3 na Wii, Mark Rein minulý týden potvrdil, že jeden z držitelů licence na využívání enginu se tento snaží na platformě od Nintenda použít. Epic nicméně nemá přesnější informace o tom, zda je tato snaha úspěšná, když upozorňuje, že kvůli velkému množství změn a vylepšení "nedává smysl vracet se zpět a pracovat s enginem na Wii".
  • Nejnovější dobrodružství břichatého instalatéra se povedlo: dokazují to statistiky, podle nichž Super Mario Galaxy pro Wii překonal řadu prodejních rekordů, když si jej za první týden prodeje v USA zakoupilo půl milionů zájemců. Jde o vůbec nejlepší launch hry pro konzoli Wii doposud.
  • Zástupci evropského Atari upřesnili, že se avizované zrušení vlastních projektů a zaměření se pouze na vydavatelskou činnost netýká poboček na starém kontinentě. Ty si podle zveřejněných informací vedou dobře.

Nejprodávanější hry

Švédsko
1. Assassins Creed (360)
2. Super Mario Galaxy (Wii)
3. Assassins Creed (PS3)
4. Crysis (PC)
5. Call of Duty 4: Modern Warfare (PC)
6. Call of Duty 4: Modern Warfare (360)
7. Call of Duty 4: Modern Warfare (PS3)
8. Singstar Svenska hits Schlager (PS2)
9. World of Warcraft (PC)
10. Ratchet & Clank Tools of Destruction (PS3)

Austrálie
1. Smackdown vs. Raw 2008 (PS2)
2. The Simpsons Game (PS2)
3. The Simpsons Game (DS)
4. Big Brain Academy (Wii)
5. Guitar Hero III (PS2)
6. High School Musical (PS2)
7. Call of Duty 4 (Xbox 360)
8. High School Musical (DS)
9. Call of Duty 4 (PS3)
10. Crysis (PC)

Německo
1. Call of Duty 4: Modern Warfare (PC)
2. Call of Duty 4: Modern Warfare (360)
3. Call of Duty 4: Modern Warfare (PS3)
4. Hellgate: London (PC)
5. WWE Smackdown! vs. Raw 2008 (PS2)
6. Fussball Manager 2008 (PC)
7. Singstar: Apres Ski (PS2)
8. Dr. Kawashima`s Brain Training (DS)
9. The Legend of Zelda: Phantom Hourglass (DS)
10. SingStar: Rock Ballads (PS2)

Určitě si přečtěte

Články odjinud