Byznys hrátky: Illusion Softworks se mění v 2K Czech

Byznys hrátky: Illusion Softworks se mění v 2K Czech

Illusion Softworks se mění v 2K Czech * Analytici: Rok 2008 svědkem nejvyšších prodejů v historii i zvýšení ceny her * Akcie SCi klesají, budou padat hlavy ve vedení? * Hollywood touží po snímku dle Bioshocku * Valve odkoupilo tvůrce Left 4 Dead * Tokyo Games Show v novém termínu * Kane and Lynch i Wii Fit se prodalo přes 1 milion kusů

Illusion Softworks se mění v 2K Czech

Společnost Take Two Interactive oficiálně potvrdila, že odkoupila tuzemské vývojářské studio Illusion Softworks, které tak získá označení 2K Czech. Těm, kteří tápou, připomeneme, že zmíněné studio stojí za takovými skvosty jako Hidden & Dangerous či Mafia. Toto spojení není zdaleka ojedinělé: 2K Games v nedávné době odkoupilo také tvůrce sjednocené pod hlavičkou Irrational Games (Bioshock), z nichž se posléze stalo 2K Marin.

„Máme vynikající pracovní poměr s lidmi z 2K Games a maximálně je respektujeme,“ uvedl k celé kauze Petr Vochozka, CEO 2K Czech, a dodal. „Těší nás, že se můžeme stát jedním ze studií 2K a věříme, že toto partnerství posílí pozice našich současných i budoucích her.“

Podrobněji o významu akvizice pro 2K Games i české Illusion Softworks referuje např. komentář Honzy Modráka.

Zdroj: TZ

Analytici: V roce 2008 nejvyšší prodeje i zvýšení ceny her

Rekordní vánoční sezóna roku 2007 je zapomenuta (a znovu ji oživí až diskuse o finančních výsledcích z jednotlivých trhů), analytici se proto zaměřují na odhad vývoje pro letošní rok. Podle výzkumu společnosti Screen Digest bude rok 2008 dalším pokračováním zlaté éry herního průmyslu, když lze očekávat, že celkové prodeje herního software i hardware znovu překonají rekordní hodnoty. Zaujme také poznatek, podle kterého budou letos Xboxu 360 i PS3 úspěšnější při oslovování nových zákazníků, což pomůže snížit odstup od vedoucího Nintenda Wii.

Neméně zajímavé je také očekávání Jesse Divnich z simExchange: letos prý nebudeme svědky tak významné koncentrace hitů před Vánoci. Důvod? Rok 2007 ukázal, že desítky úspěšných her soupeřících o peníze hráčů nutně znamenají jak vítěze, tak řadu poražených (např. Crysis a UT3), a také vyjádření obchodních sítí v čele s GameStop naznačuje, že prodej kvalitních her v průběhu roku opět významně roste s příchodem vánočních svátků (a není tedy nezbytné směřovat je na Vánoce jako takové). "V první polovině roku se z AAA titulů dočkáme her jako Super Smash Bros. Brawl (očekávané prodeje 14 milionů kusů), Wii Fit (8,7 milionů), Grand Theft Auto IV (17 milionů) a Metal Gear Solid 4 (4,7 milionů)," zmiňuje Jesse Divnich. 

Na druhé straně se ale nedočkáme žádného snížení ceny cen u her pro novou generaci konzolí: naopak, vývoj má nahrávat dalšímu experimentování s ochotou a trpělivostí zákazníka. "Myslím, že se hranice 60 dolarů nejen udrží, ale vydavatelé se jí pokusí dále zvyšovat. V roce 2007 jsme tu měli Halo 3 sběratelskou edici za 100 dolarů, Guitar Hero za stejnou cenu, Rock Band dokonce za 170 dolarů," dodává známý analytik Michael Pachter. "Letos se dočkáme bonusové edice GTA IV za 80 nebo 90 dolarů, nového Guitar Hero s dalšími instrumenty a obecně rozmachu speciálních edicí. Také prémiový obsah u PS3 a Xbox 360 her se dotkne ceny 60 dolarů," dodává.

Zdroj: Next-gen.biz

Valve odkoupilo tvůrce Left 4 Dead

Analytici měli pravdu - fúze dvojlístku Activision a Vivendi spustí příval dalších akvizic a uspíší mnohá jednání. Tento týden oznámilo kromě TakeTwo nový přírůstek do své rodiny také úspěšné Valve, jež odkoupilo tvůrce připravované akce Left 4 Dead, studio Turtle Rock. Vývojářský tým, jenž byl založen v roce 2002, se bude v současné době plně soustředit na dokončení zmíněné hry. Podle Valve jeho akvizice potvrzuje silnou pozici firmy: "Můžeme se pochlubit skvělým růstem jak na Steamu, tak s naším Source enginem, když obě tyto služby dosáhly nárůstu přes 150 % za posledních 12 měsíců," říká prezident Valve, Gabe Newell. "S ohledem na naše očekávání u Left 4 Dead a vzhledem k dlouhodobému partnerství s týmem Turtle Rock bylo rozhodnutí o odkoupení firmy velmi jednoduché. Zároveň tím získáváme místo, odkud můžeme dále expandovat naše vývojářské aktivity v Los Angeles," doplňuje.

Zdroj: GI.biz

Akcie SCi klesají, budou padat hlavy ve vedení?

Oznámení z minulého týdne, podle něhož anglická SCi (sdružující ve svém portfoliu značku Eidos) ukončila vyjednávání se zájemci o převzetí firmy, se výrazně podepsalo pod obchodování s akciemi. Podle dostupných údajů byly na konci minulého týdne akcie SCi obchodovány za cenu zhruba 0,59 libry, což je pokles o 56 % oproti hodnotám z předchozího dne - a ještě významnější rozdíl při pohledu na cenu z konce roku 2005, kdy měla jedna akcie společnosti hodnotu více než 6 liber. SCi se již delší dobu ocitá ve finanční krizi a byli to přímo její zástupci, kdo loni na podzim oznámil zahájení rozhovorů s několika subjekty, jež měli o odkoupení značek SCi/Eidos zájem.

Vývoj posledních dnů nezůstal bez povšimnutí investorů, kteří žádají krev a odstoupení šéfky společnosti, Jane Cavanagh. Podle dostupných informací je SCi ve finanční krizi, když si bylo nuceno vypůjčit přes 30 milionů liber. Důvod? Odložení významných her v čele s novinkou herní série Tomb Raider. Analytici upozorňují, že firmě dojdou v nejbližších měsících pěníze: a bude potřebovat další investice, pokud chce byť jen uvažovat o dokončení připravovaných titulů.

Zdroj: GI.biz, The Times

Tokyo Games Show v novém termínu

Letošní ročník Tokyo Games Show se neuskuteční v září, ale navrátí se k původnímu říjnovému termínu - konkrétně je plánován na období od 9. do 12. října, kdy se odehraje v známém prostředí veletrhů Makuhari Messe v Tokiu. Show opět nabídne po dvou dnech pro odborné návštěvníky a veřejnost, a podle vyjádření pořadatele hodlá dále využívat výhod souvisejících se zrušením "plnohodnotné" E3 v Los Angeles. Loňský ročník Tokyo Games Show zaznamenal historicky nejvyšší počet návštěvníků (193 tisíc) i nejvyšší počet 217 vystavovatelů z 19 zemí. Konkurenční E3 ani pro letošní rok nezmění své pojetí specializované akce pro odborníky z řad novinářů, obchodníků a vydavatelů, pouze se přesune zpět do důvěrně známého prostředí losangelského Convention Center.

Zdroj: GI.biz

Krátké zprávy:

  • Podle informací zahraničního serveru Joystiq se v Hollywoodu živě debatuje nad filmovou adaptací povedeného Bioshocku. Co víc, patřičná jednání mezi filmaři a vydavatel 2K Games již byla zahájena a očekává se, že v případě rychlé dohody začnou přípravy k natáčení ještě tento rok. Se jménem Bioshock je přitom aktivně skloňován také vizuálně povedený snímek 300: Bitva u Thermopyl, o jehož technologii obrazu by se hra měla opřít.
  • HD-DVD formát v krizi? Podle posledních spekulací se k exkluzivitě konkurenčního Blu-Ray v blízké době připojí společnosti Paramount a Universal, když by tak napodobily rozhodnutí studia Warner z minulého týdne. Podle Microsoftu případná výhra formátu Blu-Ray neovlivní soupeření mezi konzolemi Xbox 360 a PS3.
  • Poslední zprávy z žebříčků prodejnosti, v nichž mnohé hry zápasí nad propastí úspěchu i selhání? Akčního thrilleru Kane and Lynch, který se setkal s (mnohdy neoprávněnou) kritikou ze strany médií, se prodalo jeden milion kusů a o dalším pokračování série proto nemusíme pochybovat. Stejnou hranici překonala i poslední hříčka Wii Fit pro konzoli Wii - stačilo jí však k tomu pouhý měsíce působení výhradně na japonském trhu!

Nejprodávanější hry

Japonsko
1. Mario Party DS (DS)
2. Wii Fit (Wii)
3. Wii Sports (Wii)
4. Final Fantasy IV (DS)
5. Super Mario Galaxy (Wii)
6. Wii Play (Wii)
7. Dragon Quest IV (DS)
8. Prof Layton and Pandora`s Box (DS)
9. Mario and Sonic at the Olympic Games (Wii)
10. Mario Party 8 (Wii)

USA
1. Wii Sports (Wii)
2. Super Mario Galaxy (Wii)
3. Forza Motorsport 2 (Xbox 360)
4. Marvel: Ultimate Alliance (Xbox 360)
5. Wii Play (Wii)
6. Guitar Hero III: Legends of Rock (PS2)
7. Call of Duty 4: Modern Warfare (Xbox 360)
8. Assassins Creed (Xbox 360)
9. Guitar Hero III: Legends of Rock (Xbox 360)
10. Rock Band (Xbox 360)

Velká Británie
1. FIFA 08
2. Call of Duty 4: Modern Warfare
3. The Simpsons Game
4. Assassin`s Creed
5. Need For Speed: ProStreet
6. Pro Evolution Soccer 2008
7. The Golden Compass
8. More Brain Training from Dr Kawashima: How Old Is Your Brain?
9. Guitar Hero III: Legends of Rock
10. WWE Smackdown! Vs. RAW 2008 Featuring ECW

Určitě si přečtěte

Články odjinud