Byznys hrátky: V roce 2007 jsme utráceli nejvíc v historii

Byznys hrátky: V roce 2007 jsme utráceli nejvíc v historii

Prodeje her v USA vzrostly meziročně o 43 %! Microsoft, Nintendo i Sony jsou spokojeny * Prodeje Guitar Hero překonaly jednu miliardu dolarů * Pomáhá Wii vylepšit schopnosti chirurgů? * Představenstvo SCi na odchodu, firmu to ale podle analytiků nezachrání * Bioshock kraloval v nominacích cen AIAS * Do Rock Band bylo prodáno již 2,5 milionů stažitelných skladeb

Prodeje her v USA vzrostly meziročně o 43 %!

Že bude rok 2007 tím historicky nejúspěšnějším pro herní průmysl, pochyboval málokdo - přesto zveřejněná čísla agentury NPD Group, podle nichž celkové prodeje herního hardware i software poskočily meziročně o 43 %, příjemně překvapila. Podle zveřejněných údajů bylo v loňském roce v Severní Americe utraceno 18 miliard dolarů za herní zábavu: prodejům her vévodí Halo 3 následované Wii Play a Call of Duty 4. Přesnou tabulku nejprodávanějších her nabízíme na konci této zprávy. A jaká je situace mezi konzolemi? Nintendo Wii se za celý rok prodalo 6,29 milionů kusů, u Xboxu 360 šlo o 4,62 milionů a u PS3 o 2,56 milionů kusů.

Ještě zajímavější než sledovat reálná čísla je ale prozkoumávat redakce trojlístku Nintendo, Microsoft a Sony, kteří k zveřejněním údajům přistoupili - jak jinak - každý po svém. Japonské Nintendo ve svém komentáři neopomělo zdůraznit, že celkem 52 % veškerého prodaného hardwaru spadá do jeho výroby, přičemž téměř polovina z nejprodávanějších her loňského roku byla určena pro některou z jeho platforem.

Microsoft ve svém vyjádření opět potvrdil nadvládu konzole Xbox 360 v celkových příjmech z prodeje her, které dalece převyšují konkurenci. Tento výsledek je podle analytiků výsledkem vyšších cen her i nejlepšího line-upu. Jaká jsou přesná čísla? Xbox 360 zaznamenal celkové příjmy z prodeje software ve výši 4,8 miliardy dolarů, u Nintendo Wii jde o 3,5 miliardy a u PS3 o 2,2 miliardy dolarů. Microsoft také znovu zdůraznil, že Xbox 360 nadále úspěšně poráží PS3, když povětšinu roku dosahoval lepších prodejů v poměru 2 ku 1.

Sony ve svém vyjádření znovu ujistilo, že veškeré své snahy směřuje k roku 2008 a poukázalo na rostoucí zájem o konzoli PS3: prosinec 2007 byl pro ni vůbec nejúspěšnější, když si PS3 domů odneslo téměř 800 tisíc nových majitelů. Japonský výrobce zároveň potvrdil, že o hry pro postarší PS2 je i nadále zájem: v období před Vánocemi se na konzoli prodalo vůbec nejvíc kusů herních titulů.

Nejprodávanější hry v USA za rok 2007
1. Halo 3 (X360) - 4.82 millionů kusů
2. Wii Play w/ remote (Wii) - 4.12
3. Call of Duty 4: Modern Warfare (360) - 3.04
4. Guitar Hero III: Legends of Rock (PS2) - 2.72
5. Super Mario Galaxy (Wii) - 2.52
6. Pokemon Diamond (DS) - 2.48
7. Madden NFL 08 (PS2) - 1.90
8. Guitar Hero 2 (PS2) - 1.89
9. Assassin`s Creed (360) - 1.87
10. Mario Party 8 (Wii) - 1.82

Zdroj: GI.biz, Next-gen.biz

Prodeje Guitar Hero překonaly jednu miliardu dolarů

Activision má důvod se chlubit: jeho značka Guitar Hero překonala za 26 měsíců od uvedení první hry hranici 1 miliardy dolarů z prodeje v USA. To dělá podle údajů Activisionu z Guitar Hero nejsilnější značku v historii tohoto teritoria a toto číslo pouze podtrhuje celkem 14 milionů prodaných kusů her (data NPD Group). Není pochyb o tom, že i do budoucna se bude sérii skvěle dařit: Guitar Hero III: Legends of Rock bylo jedničkou vánoční sezóny 2007 jak do počtu prodaných kusů, tak prostého výdělku v dolarech.

Zdroj: GI.bz

Představenstvo SCi na odchodu: co bude dál?

Přání akcionářů se musí plnit: po oznámení z minulého týdne, podle něhož investoři britského vydavatelství SCi požadovali odchod současného vedení firmy, se k tomu nejvyšší představitelé SCi skutečně odhodlali. Firma bude podle oficiálního vyjádření dále podrobena přímé kontrole, jejíž výsledky obdrží akcionáři do konce února včetně plánu jejího působení v dalších šesti měsících. Bude to však mít význam? Takovou otázku by zástupcům firmy položil známý analytik Michael Pachter, který se k osudu SCi vyjádřil pro server GamesIndustry.biz.

Podle Pachtera je zřejmé, že většina případných zájemců stále čeká na zhoršující se situaci uvnitř samotného SCi. "Nevím, jestli je něco z toho skutečně pravda, ale je zřejmé chování velkých vydavatelů, kteří shodně sledovali Interplay, Acclaim, 3DO, Atari i Eidos postupně se přibližovat k bankrotu předtím, než by se začali zajímat o jednotlivé produkty z jejich portfolia," vysvětluje. Přes málo povzbudivé informace o výsledcích firmy Pachter považuje vlastnictví SCi za hodnotné a spojení s další společností za dobrou možnost, třebaže by se SCi dnes prodávalo výrazně pod cenou.

"Jejich intelektuální vlastnictví má ohromnou cenu. Značky jako Hitman, Lara Crosft a Kane & Lynch jsou hodnotné a svou cenu mají i starší série jako Deus Ex či Thief. Společnosti formátu THQ či TakeTwo mohou mít o ně zájem pro posílení svého vlastního portfolia, ale nezdá se mi pravděpodobné, že by nyní projevily zájem. Alespoň ne do doby, kdy budou jednotlivé značky nabídnuty pod svou skutečnou tržní hodnotou," doplňuje uznávaný analytik.

Zdroj: GI.biz

Pomáhá konzole Wii vylepšit schopnosti chirurgů?

Vtip? Stejně jako vy, ani my se nestačíme divit, k čemu všemu můžou být hry dobré. Že je konzole Wii ve spolupráci s hrou Trauma Center šikovným způsobem, jak si natrénovat pohyby pro skutečné chirurgické zákroky? Tuto teorii potvrdila skupinka amerických doktorů z Banner Good Samaritan Medical Centre ve Phoenixu, podle jejichž výzkumu si doktoři, kteří strávili alespoň hodinu s ovladačem Wiimote, poradili s testem ovládání chirurgických nástrojů až o 48 % lépe. Stejný tým lékářů má v současné době na starosti vývoj software, který umožní doktorům dále testovat své schopnosti virtuálně díky ovládání konzole Wii. Že nejde o vtip, potvrzuje i rozhodnutí doktorů, kteří hodlají své závěry představit ještě tento měsíc na konferenci Medicine Meets Virtual Reality v Kalifornii.

Zdroj: Next-gen.biz

Bioshock kraloval v nominacích cen AIAS

Společnost The Academy of Interactive Arts and Sciences vyhlásila nominace 11. ročníku Interactive Achievement Awards, s nimiž budou nejvíce spokojeni vývojáři z Irrational Games aka 2K Boston - jejich Bioshock si odnesl 12 nominací včetně té na nejlepší hru roku. Dlouhý seznam nominací mimo jiné zahrnuje tyto:

Hra roku:
BioShock
Call of Duty 4: Modern Warfare
Rock Band
Super Mario Galaxy
The Orange Box

Hra roku pro konzole:
BioShock
Call of Duty 4: Modern Warfare
Mass Effect
Rock Band
Super Mario Galaxy

Hra roku pro PC:
BioShock
Call of Duty 4: Modern Warfare
Crysis
The Orange Box
World of Warcraft: The Burning Crusade

Největší inovace v herní zábavě:
Assassin`s Creed
BioShock
Rock Band
Super Mario Galaxy
The Orange Box

Hra roku pro handheldy:
Drawn to Life
Jeanne d`Arc
Puzzle Quest: Challenge of the Warlords
Ratchet and Clank: Size Matters
The Legend of Zelda: Phantom Hourglass

Zdroj: GI.biz

Krátké zprávy:

  • Uplynuly tři měsíce od uvedení na americký trh (v Evropě stále natěšeně čekáme) a kromě dobrých prodejů se může hudební Rock Band pochlubit i prodejem 2,5 milionů stažitelných skladeb. Studio Harmonix se již před uvedením hry netajili záměrem podporovat její životnost častým uváděním přídavků, z těch dosavadních si zatím nejlépe vede trojlístek songů v tzv. Metallica pack, následovaný hity od The Police, Queens of the Stone Age nebo Davida Bowieho. Připomeňme, že doporučená cena se pohybuje od 80 do 240 Microsoft bodů, tedy od 35 do 100 korun českých.
  • Ubisoft se v loňském roce osamostatnil od klasických herních výstav: místo nich sezval novináře do Paříže, kde jim představil své portfolio her pro zbytek roku. Letos tomu nebude jinak. Ubidays 2008 se podle zveřejněné tiskové zprávy budou opět konat v muzeu Louvre ve dnech 28. a 29. května, kam budou sezvání představitelé evropského tisku i další obchodní partneři Ubisoftu.
  • Stranglehold se v Anglii potýká s nepřízní osudu. Místní Advertising Standards Authority, agentura zodpovědná za kontrolu obsahu reklamy, po stížnostech několika občanů stáhla reklamní spot hry, v němž se spolu utká čtveřice pistolníků. Důvod? Hra prý i přes svoje jasně nereálné vzezření připomíná skutečné přestřelky a tudíž může nabádat k násilí. To vše i přesto, že výrobce reklamy, společnost Picture Production Company, odstranil z videoklipu přímé záběry zasažení účastníků kulkami. Představivost asi stačí... 
  • Sony odpovědělo na kritiku komunity okolo PS3 verze Singstar, která japonskému výrobci vytýkala nedostatek updatů, nových písní i obecnou neochotu spolupracovat. Lidé, z nichž mnoho se k výzvě zapojilo formou protestních videí (z nichž silná většina byla smazána), se dočkali kladné odpovědi, podle které se na dodatečném obsahu pro hru pracuje a bude již brzy k dispozici.
  • Ti, kdo si místo stolního Blu-ray přehrávače pořídili konzoli PS3, měli šťastnou ruku. Jak totiž přiznal evropský prezident Blu-ray Disc Association britské BBC, první várka přehrávačů nepočítala s možností dodatečných úprav firmware či dalšího vylepšování své funkcionality. Oproti tomu PS3 nemá problém a bude podle všech vyjádření schopna svým majitelům nabídnout veškerá současné i budoucí vylepšení.
  • Microsoft oznámil, že umožní uživatelům služby Xbox Live zdarma stažení populární hříčky Undertow pro XBLA jako výraz poděkování za jejich loajalitu po nedávných problémech s dostupností služby. Cena hry je jinak stanovena na 800 Microsoft points, tedy zhruba 350 Kč.

Nejprodávanější hry

Austrálie
1. Mario & Sonic at the Olympic Games (Wii)
2. Call of Duty 4: Modern Warfare (Xbox 360)
3. The Simpsons Game (DS)
4. Super Mario Galaxy (Wii)
5. New Super Mario Bros. (DS)
6. Assassin’s Creed (PS3)
7. Smackdown! vs. Raw 2008 (PS2)
8. Assassin’s Creed (Xbox 360)
9. Halo 3 (Xbox 360)
10. Brain Training (DS)

Japonsko
1. Wii Fit (Wii)
2. Mario Party DS (DS)
3. Wii Sports (Wii)
4. Final Fantasy IV (DS)
5. Monster Hunter Portable 2nd (PSP)
6. Prof Layton and Pandora`s Box (DS)
7. Dragon Quest IV (DS)
8. Wii Play (Wii)
9. Mario & Sonic at the Olympic Games (Wii)
10. Mario Kart DS (DS)

Německo
1. More Brain Training from Dr. Kawashima (DS)  
2. Super Mario Galaxy (Wii) 
3. Mario & Sonic at the Olympic Games (Wii)
4. Call of Duty 4: Modern Warfare (PC)
5. Flash Focus: Vision Training in Minutes a Day (DS)
6. The Legend of Zelda: Phantom Hourglass (DS)
7. Mario Party DS (DS)
8. Need for Speed ProStreet (PS2)
9. Dr Kawashima`s Brain Training (DS)
10. World of Warcraft (PC)

Španělsko
1. More Brain Training from Dr. Kawashima (DS)  
2. Dr Kawashima`s Brain Training (DS)
3. Super Mario Galaxy (Wii)
4. Pro Evolution Soccer 2008 (PS2)
5. Imagine: Being Mum (DS)
6. WWE Smackdown! Vs RAW 2008 (PS2)
7. SingStar Latino (PS2)
8. Assassin’s Creed (PS3)
9. Need for Speed ProStreet (PS2)
10. New Super Mario Bros. (DS)

Švédsko
1. Guitar Hero III: Legends of Rock (PS2)
2. SingStar Sweden hits Schlager (PS2)
3. World of Warcraft (PC)
4. Guitar Hero III: Legends of Rock (360)
5. Call of Duty 4: Modern Warfare (PC)
6. Need for Speed ProStreet (PS2)
7. Super Mario Galaxy (Wii)
8. Counter-Strike 1: Anthology (PC)
9. The Sims 2 Tonarsprylar (PC)
10. World of Warcraft: The Burning Crusade (PC)

USA
1. Super Smash Bros. Brawl*—Nintendo (Wii)
2. Call of Duty 4: Modern Warfare—Activision (Xbox 360)
3. Super Mario Galaxy—Nintendo (Wii)
4. Rock Band Special Edition—EA (Xbox 360)
5. Winter Sports: The Ultimate Challenge—Conspiracy (Wii)
6. Carnival Games—Global Star (Wii)
7. Mario & Sonic at the Olympic Games—Sega (Wii)
8. Guitar Hero III Bundle—Activision (Wii)
9. New Super Mario Bros.—Nintendo (DS)
10. Assassin’s Creed—Ubisoft (Xbox 360)

Určitě si přečtěte

Články odjinud