Byznys hrátky: Zákon proti hernímu násilí do kongresu USA

Byznys hrátky: Zákon proti hernímu násilí do kongresu USA

Návrh zákona, omezujícího prodej násilných her, se dostal do amerikého kongresu * Tři tisíce dolarů na StarForce * Midway zavřela dvě svá studia * Electronic Arts získávají mobilní Jamdat * Marvel se mimosoudně dohodl s NC Softem * A mnohé další, nesmíme zapomenout ani na obvyklé tabulky prodejnosti

Návrh zákona, omezujícího prodej násilných her, se dostal do amerikého kongresu

Americká senátorka Hillary Clintonová se snaží se svými kolegy prosadit návrh zákona, který by měl zamezit prodeji násilných her dětem.

Pokud návrh projde, měl by být zakázán prodej všech her s označením M (mature - dospělý 17+), AO (adults only - pouze pro dospělé 18+) a RP (ratings pending - zatím neurčeno) dětem do sedmnácti let. Prodejcům by hrozily vysoké pokuty tisíc dolarů, nebo trest sta hodin veřejně prospěšných prací při prvním prohřešku a pětinásobku při každém dalším, pokud by jim bylo dokázáno, že tyto hry dětem prodávali.

V souvislosti s tím by měla být zavedena ještě komise, kontrolující hodnocení her a přijímající stížnosti od zákazníků ohledně nepřesně určeného hodnocení. Hlavním rozdílem oproti návrhům v Illinois, Michiganu a Californii je systém určování nevhodných her pomocí hodnocení ESRB namísto nejasného pojmu násilná hra. Výše jmenované návrhy byly buď shledány jako neústavní, nebo pozastaveny v rámci vyšetřování, zatímco návrh jdoucí právě do kongresu by údajně měl mít větší šance.

Zdroj: Gamespot

Tři tisíce dolarů na StarForce

Zřejmě všichni známe protipirátskou ochranu Starforce. Společnost Starforce Technologies, která tuto ochranu tvoří, se rozhodla vyhlásit zajímavou soutěž.

Po internetu se totiž traduje, že pokud člověk používá software chráněný touto ochranou, pak je možné, že funkce jeho mechaniky se výrazně zhorší; nebo že dokonce přestane fungovat zcela. Společnost Starforce Technologies proto vyhlásila soutěž, v níž první člověk, kterému se podaří reprodukovat tuto závadu v jejich sídle v Moskvě, obdrží tři tisíce dolarů, proplacenou cestu do Moskvy a zpět a navíc dvoudenní pobyt v hlavním Ruském městě na účet společnosti. Ta tak hodlá dokázat, že daná závada nijak nesouvisí s používáním jejich ochrany - jak ostatně ukazují i testy, které společnost sama podniká.

Zdroj: Starforce

Midway zavřela dvě svá studia

Americká vývojářská společnost Midway minulý týden zavřela dvě své pobočky. Se svou prací se museli rozloučit zaměstnanci v San Diegu a Adelaide.

Rozhodnutí o uzavření dvou poboček zaskočilo všechny, především pak jejich zaměstnance, kteří se ocitli na dlažbě dva týdny před vánocemi. Na ukončení činnosti pobočky v Chicagu by ještě nebylo nic divného, kolem australského Adelaide se ale vznáší velký otazník. Tuto pobočku totiž Midway zřídilo v srpnu tohoto roku. Do Austrálie se vydal sám viceprezident společnosti Matthew Booty, aby zaměstancům smutnou novinu oznámil osobně.

Zdroj: Gamespot

Electronic Arts získávají mobilní Jamdat

Společnost Electronic Arts se dohodla s největším výrobcem her pro mobilní telefony - společností Jamdat.

Ta se za šest set osmdesát milionů dolarů stane součástí herního giganta, jež tímto krokem získá velký náskok před konkurencí na poli tvorby her pro mobilní telefony. Společnost Jamdat tvoří hry pro mobilní telefony již od roku 2000, takže za dobu svojí existence stihla získat dostatek zkušeností s jejich produkcí. Hlavním klíčem k úspěchu byla schopnost rychle vyvíjet hry pro co možná nejvíce zařícení, kterou Jamdat přivedli téměř k dokonalosti. Spolupracují totiž s devadesátkou operátorů ve více než čtyřiceti zemích světa.

Co ale přinutilo Electronic Arts jednat právě nyní? Proslýchá se, že už v létě po Jamdatu toužily i společnosti Microsoft a Yahoo!, ale při ceně akcií kolem třiceti dolarů by celý nákup vyšel na miliardu dolarů. Díky poklesu ceny na dvaadvacet dolarů získávají Electronic Arts za 680 milionů nejen největšího výrobce mobilních her, ale hlavně jeho ředitele Mitche Lasky, který bude nyní dohlížet na spolupráci mobilní divize se zbytkem EA. Dostane tak k dispozici slavné herní značky, jakými jsou sportovní série, nebo třeba i The Sims, uvidíme, zda se těchto her dočkáme brzy na našich mobilních telefonech.

Zdroj: Business

Marvel se mimosoudně dohodl s NC Softem

Společnost Marvel se dohodla s distributorem NC Soft na stažení žaloby kvůli City of Heroes.

V listopadu minulého roku žaloval comicsový gigant Marvel distributora NC Soft, protože dle jeho slov bylo možno v MMORPG vytvořit hrdiny velmi podobné těm z comicsů. Tím, že tohle hráčům umožnil, měl NC Soft porušit autorská práva Marvelu. NC Soft nyní oznámil že se s Marvelem dohodli mimosoudně a žaloba byla stažena. Hráči tak mohou bez obav tvořit dále své hrdiny stejně, jako tomu bylo doposud.

Zdroj: Gamespot

Altar Interactive ožívá jako Altar Games

Společnost Altar Interactive, tvůrce legendárních her jako Fish Fillets a UFO: Aftermath, zanikla.

Tato tragédie však není pro hráče tak bolestná, jak by se mohlo zdát. Vývojářský tým se totiž uchýlil do nově vzniklé společnosti Altar Games, která hodlá pokračovat v tradici tvorby kvalitních českých her. Okolnosti, za jakých se tak stalo, jsou však za hustou mlhou tajemství a oficiální informace nejsou k dispozici. Musíme jen doufat, že další hry nebudou tímto nijak narušeny.

Zdroj: TZ

Co způsobuje úmrtí při hraní her?

Nedávno jsme vás informovali o smrti, která nastala v Jižní Koreji, kdy hráč následkem vyčerpání při hraní zemřel. Vědci zkoumali příčiny a zřejmě dospěli k důvodu.

Podle studií totiž nejvíce hráče ohrožuje okolní prostředí, které vládne v internetových kavárnách. Tmavé, často špatně větrané, místnosti se navíc sčítají se stresem a vyčerpáním ve smrtící kombinaci. Hráči jsou vyčerpáváni stresem více, než by si sami byli ochotni připustit, takže podle studie jsou poté náchylnější na podráždění mozkové kůry a náhlá úmrtí. Svoji roli jistě sehrávají i pestré barvy, jimiž současné hry hýří, a které zvyšují námahu působící právě na tuto citlivou část mozku. Je tedy vhodné si při hraní průběžně odpočinout, jinak může dojít k fatálním následkům.

Zdroj: Next-Generation

Xbox 360 by zvládl Metal Gear Solid 4

Hideo Kojma nedávno uvedl, že Metal Gear Solid 4 se klidně mohl připravovat na konzoli Xbox 360. Jediným důvodem, proč se tak nestalo je, že Kojima Productions musí být prý ve všem první a kvůli práci na MGS 3 neměli dostatek času si Xbox 360 "osahat". Když se Kojimy ptali, zda by mohl MGS 4 běžet na nové konzoli od Microsoftu, odpověděl: "Ano, technicky je to možné." Jen tu a tam nějaký detail by prý vypadal jinak.

"Kojima Pruductions mají filozofii být první ve všem týkajícím se nových technologií. Takže potom, co jsme dodělali MGS 3, byla možnost vyzkoušet si na PS3 všechny nové věci pro MGS4," dodal Kojima, který dále tvrdí, že mezi PC, Xboxem 360 a PS3 není žádný rozdíl, což se ovšem netýká Revolutionu, který je prý totálně jiný.

Zdroj: Eurogamer

Mark Healey opouští Lionhead Studios

O hře Rag Doll Kung Fu jsme vás už párkrát informovali, naposledy se jednalo o oznámení jejího vydání na systému Steam. Nyní tvůrce této unikátní a originální hry, Mark Healey, řekl, že opouští studio Lionhead, aby mohl na dalších projektech pracovat sám. Rozhodnutí opustit Lionhead podle Healeyho bylo opravdu těžké, ale s firmou se rozešli v dobrém. "Byl ten pravý čas na změnu," řekl Healey, který se v Lionheadu podílel na hrách Black & White a Fable.

Teď má v plánu se po zbytek roku věnovat připravování dema a editoru map pro Rag Doll Kung Fu. Poté se pokusí vytvořit vlastní vývojářské studio a vrhne se na vymýšlení další hry. Tentokrát se prý bude jednat o práci na plný úvazek, žádné pachtění se během volného času.

Zdroj: Eurogamer

Výherci soutěže s Pařby.cz

Ve spolupráce se stránkami Pařby.cz jsme pro vás připravili tříkolovou soutěž o celou řadu cen.

V prvním kole soutěže, které probíhalo od úterka 13.12. do středy 14.12., jsme hráli o hru Driv3r, optickou myš a o válečnou akci Call of Duty 2 a ptali jsme se vás na dvě otázky:

 • Jaké hodnocení dostalo Call of Duty 2 v recenzi na Doupěti? - 8,5/10
 • Kolik stojí na Pařby.cz Call of Duty 2 po slevě pro čtenáře Doupěte? - 899,- Kč

Šťastnými výherci se stali:

 • Jana Mařáková, Bánov - myš Genius
 • Tomáš Opatřil, Brno - hra Driv3r
 • Petra Ptačníková, Česká Skalice - hra Call of Duty 2

V druhém kole soutěže, které probíhalo od čtvrtku 15.12. do pátku 16.12., jsme hráli o hru Crazy Factory, optickou myš a o válečnou akci Call of Duty 2 a ptali jsme se vás na dvě otázky:

 • Kolik kapitol mají První dojmzy z Xboxu 360 na Doupěti? - 3
 • Kterou PC hru v žádném českém obchodě - kromě Pařby.cz - nekoupíte? - Diablo Battlechest

Šťastnými výherci se stali:

 • Petr Kašpar, Kopřivnice - optická myš
 • Honza Anděl, Břeclav - hra Crazy Factory
 • Jiří Jura, Břehy - hry Call of Duty 2

V třetím kole soutěže, které probíhalo od soboty 17.12. do neděle 18.12., jsme hráli o dvě podložky pod ruku Razer eXactRest, jeden headset Speed Link a o strategii Warcraft 3 Complete CZ a ptali jsme se vás na dvě otázky:

 • Na který titul vyšla poslední videorecenze na Doupěti? - Need for Speed Most Wanted
 • Kolik volantů nabízejí Pařby.cz? - 6

Šťastnými výherci se stali:

 • Pavel Bláha, Plzeň - podložka pod ruku Razer eXactRest
 • David Borovička, Cheb - podložka pod ruku Razer eXactRest
 • Michal Mikláš, Žilina - headset Speed Link
 • Josef Šipula st., Chrastava - hra Warcraft 3 Complete CZ

Výhercům gratulujeme!

Střípky ze světa herního byznysu:

 • Po desíti dnech nepřetržitého hraní zemřel v Jižní Koreji osmatřicetiletý hráč. Poté, co hrál svoji oblíbenou MMORPG deset dní, údajně bez odpočinku, zkolaboval v internetové kavárně a ani rychle přivolaná záchranná služba mu nebyla schopna pomoci. I když se jedná o druhý případ v průběhu několika měsíců, který se v Jižní Koreji udál, nemůžeme z něj jednoduše vyvozovat nějaké závěry. Přeci jen, hraní deset dní v kuse jen tak někdo nevydrží.
 • Společnost Micorsoft nehodlá připravovat port bojovky Virtua Fighter 5 pro Xbox 360. Prohlásil tak nedávno Peter Moore, hlava marketingového oddělení pro domácí zábavu společnosti Microsoft, při rozhovoru pro herní server 1UP. Vypadá to tedy, že všech novinek, které jsme nedávno popisovali, si užijí pouze hráči na arkádových automatech a majitelé konzole PS3, jakmile tedy hra i konzole vyjde.
 • Xbox 360 se v Japonsku příliš nechytá. Japonský magazín Famitsu zveřejnil první prodejní čísla Xboxu 360, který je v zemi vycházejícího slunce v prodeji od víkendu. Ze 159 tisíc konzolí, jež byly k dispozici, se prodalo za první dva dny jen 39%, čili něco kolem 62 tisíc. Pro srovnání - původního Xboxu se prodalo během prvních tří dnů 123 tisíc kusů.
 • Desítky slavných elektronických obchodů se pídí po datu vydání datadisku Burning Crusade pro World of Warcraft a EB Games už předprodává? Statisíce fanoušků nadšeně očekávají příchod rozšíření svého oblíbeného MMORPG World of Warcraft a internetový obchod EB Games se na tom chystá vydělat. I když na oficiálních stránkách Burning Crusade jasně stojí, že datum a cena datadisku budou teprve uveřejněny, tento obchod už jej nabízí v předprodeji za pouhých čtyřicet dolarů (přibližně 1200,- Kč) s datem vydání 1. července 2006. Po zkušenostech s předprodejem Duke Nukem Forever to ale vypadá to jako další trik.

Žebříček nejprodávenějších her ve Velké Británii

Celkový žebříček

AP MV Název hry PT
1   Non Mover  1   Need For Speed: Most Wanted
2   Up  3   FIFA 06 11 
3   Up  6   Call of Duty 2: Big Red One
4   Up  8   King Kong: Official Game of The Movie
5   Down  4   Harry Potter And The Goblet of Fire
6   Down  2   Pro Evolution Soccer 5
7   Non Mover  7   Star Wars: Battlefront 2
8   Up  14   Narnia: The Lion, The Witch and Wardrobe
9   Down  5   50 Cent: Bulletproof
10   Up  13   The Sims 2 57 
11   Up  15   Gun
12   Down  9   Grand Theft Auto: Liberty City Stories
13   Down  10   WWE Smackdown! Vs Raw 2006
14   Up  18   Shadow The Hedgehog
15   Up  29   Prince of Persia: The Two Thrones
16   Down  11   Call of Duty 2
17   Non Mover  17   True Crime: New York City
18   Up  27   Buzz! The Music Quiz
19   Up  20   Crash Tag Team Racing
20   Down  19   From Russia With Love

PC žebříček

1   Up  3   Call of Duty 2
2   Down  1   Football Manager 2006
3   Down  2   Age of Empires 3
4   Up  5   The Sims 2 65 
5   Up  6   Civilization Iv
6   Up  7   The Sims 2: Nightlife 13 
7   Up  8   The Movies
8   Down  4   Battlefield 2: Special Forces
9   Up  11   Quake 4
10   Down  9   Need For Speed: Most Wanted

PS2 žebříček

1   Non Mover  1   Need For Speed: Most Wanted
2   Up  4   Call of Duty 2: Big Red One
3   Non Mover  3   FIFA 06 11 
4   Up  9   King Kong: Official Game of The Movie
5   Down  2   50 Cent: Bulletproof
6   Up  7   Harry Potter And The Goblet of Fire
7   Down  5   WWE Smackdown! Vs Raw 2006
8   Non Mover  8   Star Wars: Battlefront 2
9   Down  6   Pro Evolution Soccer 5
10   Up  12   Narnia: The Lion, The Witch and Wardrobe

Xbox žebříček

1   Non Mover  1   Need For Speed: Most Wanted
2   Non Mover  2   Call of Duty 2: Big Red One
3   Up  9   King Kong: Official Game of The Movie
4   Up  5   Star Wars: Battlefront 2
5   Up  7   Gun
6   Down  4   50 Cent: Bulletproof
7   Down  6   FIFA 06 11 
8   Up  12   Shadow The Hedgehog
9   Down  3   Forza Motorsport 27 
10   New Entry     Prince of Persia: The Two Thrones

Gamecube žebříček

1   Up  3   Mario Smash Football
2   Non Mover  2   Shadow The Hedgehog
3   Down  1   Pokemon Xd: Gale of Darkness
4   Non Mover  4   Need For Speed: Most Wanted
5   Non Mover  5   Harry Potter And The Goblet of Fire
6   New Entry     Battalion Wars
7   Up  10   Call of Duty 2: Big Red One
8   Down  7   King Kong: Official Game of The Movie
9   New Entry     Prince of Persia: The Two Thrones
10   Down  9   From Russia With Love

Nintendo DS žebříček

1   Non Mover  1   Mario Kart Ds
2   Non Mover  2   Sonic Rush
3   Non Mover  3   Narnia: The Lion, The Witch and Wardrobe
4   Non Mover  4   The Sims 2
5   Up  6   Super Mario 64 Ds 40 
6   Down  5   Harry Potter And The Goblet of Fire
7   Up  8   Nintendogs: Dachshund and Friends 10 
8   Up  10   Nintendogs: Lab and Friends 10 
9   Up  17   King Kong: Official Game of The Movie
10   Down  7   Star Wars Ep 3: Revenge of The Sith 32 

PSP žebříček

1   Non Mover  1   Grand Theft Auto: Liberty City Stories
2   Non Mover  2   Pro Evolution Soccer 5
3   Up  4   World Tour Soccer 14 
4   Down  3   Need For Speed: Most Wanted
5   Up  6   FIFA 06
6   Up  7   Harry Potter And The Goblet of Fire
7   Up  12   Everybody`s Golf 15 
8   Down  5   Pursuit Force
9   Down  8   Crash Tag Team Racing
10   Non Mover  10   Lumines 15 

Xbox 360 žebříček

1   Non Mover  1   Perfect Dark Zero
2   Up  3   Call of Duty 2
3   Down  2   Project Gotham Racing 3
4   Up  9   King Kong: Official Game of The Movie
5   Up  7   FIFA 06
6   Down  5   Need For Speed: Most Wanted
7   Down  6   Kameo: Elements of Power
8   Down  4   Condemned: Criminal Origins
9   Down  8   Quake 4
10   Non Mover  10   Tiger Woods PGA Tour 06

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější PC hry v USA

AP Název hry
1.

Age of Empires 3

2.

Battlefield 2: Special Forces

3.

Call of Duty 2

4.

The Sims 2: Nightlife

5.

Civilization 4

6.

World of Warcraft

7.

The Sims 2

8.

Harry Potter and the Goblet of Fire

9.

The Sims 2: Holiday Edition

10.

Zoo Tycoon 2: Endangered Spices

Zdroj: Gamespot

Určitě si přečtěte

Články odjinud