Byznys hrátky: Zvykněte si na dražší hry, říká šéf EA

Byznys hrátky: Zvykněte si na dražší hry, říká šéf EA

Zvykněte si na dražší hry, říká šéf EA a upozorňuje, že je nutná změna * Kompaktní, inovovaná PS2 dorazí příští rok za nižší cenu * EA ve ztrátě a plánuje propouštění * Konami odložilo MGS4, jeho akcie významně poklesly * Midway přiznává potíže s PS3 i Wii verzemi svých her

Zvykněte si na dražší hry, říká šéf EA

Zvykněte si na dražší hry. Takový vzkaz vyslal hernímu průmyslu John Riccitiello, CEO Electronic Arts, podle něhož si musí celý byznys zvyknout na model dražších her, když se zvýšení ceny v USA běžně pohybuje o 10 dolarů oproti starší generaci herních konzolí. "Na nový model určování cen si budeme muset v příštích pěti letech zvyknou všichni," dodává s tím, že hernímu průmyslu ublíží, pokud nezačne plynule obměňovat svůj business model. Podle Ricitiella jsou to právě lidé ze Sony, Nintenda a Microsoftu, kteří musí odpovědět na otázku, jak dlouho věří v udržení stávajícího modelu cen.

Šéf EA zároveň potvrdil, že s rostoucím zájmem vydavatelů o alternativní distribuční kanály v čele s online distribucí, se i EA začně těmto oblastem konkrétněji věnovat. Riccitiello se zároveň v diskusi na škole Berkeley Haas School of Business ostře ohradil proti kritice her, které bývají neseznámenými médii stále prezentovány jako "ztráta času, která připlula ze světa obchodních predátorů". "Náš průmysl je obecně vzato skvěle funkční. Každá hram má např. svůj rating. Odhodlání médií obviňovat hry mě skutečně ohromuje," dodává.

Zdroj: Next-gen.biz, Fortune blog

Kompaktní, inovovaná PS2 dorazí příští rok za nižší cenu

Podle informací renomovaného herního byznys časopisu MCV plánuje Sony s prvními dny příštího roku uvedení inovovaného modelu dost možná dosluhující, stále však prodejně úspěšné PlayStation 2. Podle prozatím nepotvrzených zpráv by měla nová verze nabídnout vylepšený design, kdy se počítá se zabudování síťového adaptéru přímo do těla konzole - to by mělo snížit náklady na výrobu a umožnit Sony zlevnit nový model na předpokládaných 99 dolarů v USA, respektive 75 liber ve Velké Británii.

O životnosti konzole, jíž se doposud po celém světě prodalo přes 120 milionů kusů, hovoří i pohled na významné trhy. Například v USA bylo v měsíci září prodáno přes 500 tisíc kusů konzolí Wii i Xbox 360, po PS2 však stále sáhnulo 215 tisíc nových majitelů, čímž starší sourozenec překonal i nejnovější přírůstek do rodiny Sony, konzoli PS3.

Zdroj: MCV, Next-gen.biz, NPD

EA ve ztrátě a plánuje propouštění v rámci své restrualizace

Největší hráč na poli vydavatelských domů, Electronic Arts, zveřejnili minulý týden finanční výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku. Podle nich se firma musí vyrovnat s čistou ztrátou ve výši 195 milionů dolarů, když její příjmy meziročně poklesly o 18 % na částku 640 milinů dolarů. Na příjmech se největší měrou podílelo portfolio titulů Madden NFL 08, FIFA 08, NCAA Football 08, Tiger Woods PGA Tour 08, a My Sims, z nichž každého se prodalo přes jeden milion kusů - u Madden jde dokonce o číslo 4,5 milionů prodaných kopií.

CEO společnosti, John Riccitiello, v reakci na zveřejněné výsledky prohlásil, že je spokojen s reakcí na nové značky v čele se Skate a MySims, když zároveň připomněl restruktualizační plán společnosti, který ji má ušetřit 25 až 30 milionů dolarů. Ten samozřejmě souvisí s přemístěním nebo zrušením nespecifikovaných pracovních pozic.

Zdroj: GI.biz

Konami odložilo MGS4, jeho akcie významně poklesly

Nejen hráči, ale také analytici minulý týden výrazně komentovali rozhodnutí japonského Konami, které oznámilo, že nedodrží plánovaný termín vydání očekávaného PS3 hitu Metal Gear Solid 4 - ten se oproti předpokladům neobjeví v prodeji dříve než v druhém čtvrtletí příštího trhu. V reakci na rozhodnutí japonského studia klesly jeho akcie na nejnižší hodnotu od roku 2003, když se prodávaly za zhruba 3 190 Yenů (asi 27,74 dolarů). "Investoři byli dnes velmi aktivní v prodeji, zklamání odložením MGS4," vysvětluje analytik, Hirotoschi Murakami. "Může jít ale o firemní strategii, když se firma rozhodla posílit příští finanční rok," dodává.

Zdroj: GI.biz

Midway přiznává potíže s PS3 i Wii verzemi svých her

Vydavatelská a vývojářská společnosti Midway nejenže zveřejnila finanční výsledky, podle nichž ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku vykázala ztrátu 33,5 milionů dolarů, ale zároveň konkrétněji komentovala dění na dalších frontách. Podle vyjádření společnosti je tato velmi spokojena s odbytem xboxové verze Stranglehold, kdy označila za pravděpodobný vznik dalších dílů: přesto i nadále plánuje zakončit stávající rok ve ztrátě. Midway navíc přislíbilo ohlášení nových herních sérií a produktů pro příští fiskální rok, který by měl firmě zaručit významný růst oproti jejímu současnému hospodaření.

Midway přesto čelí komplikacím. Problematická je situace s konzolí Wii, kde podle Midway nestačí Nintendu jeho výrobní kapacity, což prodlužuje manufakturní výrobu již dokončených her - a tím i stěžuje pozici vydavatelů zejména v prodejně silném (před)vánočním období. Midway zároveň přiznalo technické potíže s vývojem PS3 verzí svých her. "Museli jsme čelit jistým technologickým potížím, co se vývoje pro PS3 týče," vysvětluje David Zucker, CEO firmy. "Věříme ale, že všechny tyto problémy jsou již v našem enginu od základů vyřešeny." Šéf Midway proto očekává, že jednotlivé verze připravovaných multiplatformových titulů dorazí do obchodů na čas a společně.

Zdroj: GI.biz

Krátké zprávy:

  • Únorová Game Developer Conference 2008 v San Franciscu nebude ani příští rok chudší na zajímavé přednášky. Svou účast již stačilo potvrdit studio Harmonix, které zde představí doposud neohlášený projekt, zástupci Bungie budou hovořit o multiplayerové technologii Halo 3, Ken Levine o výpravě příběhů, EA na téma umělá inteligence v The Sims a něměčtí Crytek o next-gen efektech a produkci akčního hitu Crysis.
  • Aktivita Sony vzrostla také na poli marketingovém: jak oznámili zástupci její americké pobočky, zdejší launch 40GB modelu bude podpořen doposud největší marketingovou kampaní, jež je určena na podporu videoherního systému. Na rozdíl od loňského zaměření na výkon konzole lákají nové kampaně na příznivou cenu, širokou nabídku her, Blu-Ray přehrávač i existenci PSN.
  • Také Nintendo pokračuje v masivní podpoře svých produktů, když japonská firma stačila podle údajů Nielsen Monitor-Plus utratit v období od ledna do června letošního roku přes 40 milionů dolarů na tištěnou, TV a další reklamu. Masivní budget jen potvrzuje aktivní snahu japonského výrobce o propagaci své produkce, kterou proslul již v minulých letech - v roce 2006 utratil za marketingové aktivity 86 milionů dolarů, v roce 2005 to bylo jen o 2 miliony méně.
  • A Sony podruhé. Jak ukázaly nové statistiky ze země vycházejícího slunce, ta tam je situace z léta, kdy na jednu prodanou PS3 připadlo šest konzolí Wii. V průběhu čtyř říjnových týdnů se v Japonsku prodalo 110 415 konzolí Wii a 47 183 PS3. Za zlepšenými prodeji konzole od Sony prý stojí nedávné snížení ceny i širší nabídka herních titulů.

Nejprodávanější hry
Velká Británie, údaje za týden 22. až 27. října 2007

PC
1. Football Manager 2008
2. The Orange Box
3. Pro Evolution Soccer 2008
4. The Sims 2: Bon Voyage
5. The Witcher
6. Command & Conquer 3: Tiberium Wars
7. Enemy Territory: Quake Wars
8. World in Conflict
9. Medal Of Honor: Airborne
10. Company of Heroes: Opposing Fronts

PS3
1. Pro Evolution Soccer 2008
2. Heavenly Sword
3. Motor Storm
4. FIFA 08
5. Resistance: Fall of Man
6. F1 06
7. Juiced 2: Hot Import Nights
8. Clive Barker`s Jericho
9. Ridge Racer 7
10. SEGA Rally

Xbox 360
1. Pro Evolution Soccer 2008
2. Halo 3
3. The Orange Box
4. FIFA 08
5. Project Gotham Racing 4
6. Forza Motorsport 2
7. Tomb Raider: Anniversary
8. Clive Barker`s Jericho
9. Virtua Fighter 5
10. Skate

Wii
1. Metroid Prime 3: Corruption
2. Carnival Games
3. Big Brain Academy
4. FIFA 08
5. Ratatouille
6. Mario Party 8
7. Rockstar Presents Table Tennis
8. Tiger Woods PGA Tour 08
9. MySims
10. Super Paper Mario

Určitě si přečtěte

Články odjinud