… 118 in 1 … ?!

Vážení čtenáři, právě čtete první recenzi malé, osobní, digitální hry v dějinách Doupěte, otevřete si proto k textu nějakou lahvinku, ať si tu slávu náležitě vychutnáte… Když jsem tuhle ležel v nemocničním zařízení téměř zahryznutý hanebným klíštětem, málem jsem díky chronickému nedostatku hraní úplně duševně seschnul. Představa několika týdnů bez adventur, strategií a mých oblíbených tahovek byla opravdu k nepřežití.
… 118 in 1 … ?!
Kromě proklínání onoho krvelačného (doslova) osminohého minišmejda, poslouchání historek válečných veteránů (nepřejte si jaké to je, když po stotřiadvacáté slyšíte historku o statečném působení spoluležících na Dukle) a čtení štosu časopisů „Žena a Život“ a „Chvilka pro Tebe“ nebylo jaksi co činit. Rovněž chodba vtipně vyzdobená fotkami plicních nádorů k romantické procházce s ostatními pacientkami či sestřičkami příliš nelákala (nemluvě o přibližně půlstoletí věkového rozdílu u té nejmladší).

Naštěstí napadlo někoho z rodiny pořídit takovou malou krabičku od našich asijských přátel s hrdým nápisem „118 in 1“ a „Brick Games“ na obalu. Ukrást vedle chrnícímu dědulovi z naslouchadel dvě baterie bylo již dílem okamžiku a tuhá smažba mohla začít…

Maximální (a všeobecně proslavená a též hojně oblíbená) vietnamská rafinovanost je skryta přímo v samotném názvu přístroje, 118 in 1 lze skutečně přeložit jako 118 her v 1, ale má to takový malilinkatý háček, vlastně pořádný hák, číslo totiž udává celkový součet všech možných VARIANT hry, takže takto je např. polovina jen variací Tetrisu, něco padá jinak, jinak je otočeno, kličkuje se mezi dvěma nebo třemi auty atd. atd. zkrátka, hlavním typů, jakžto žánrově a vůbec i jinak rozpoznatelných her tu je přesně ŠEST. A co zde tedy najdeme za skvělé gamesy?

Už je tu máme… Prosím potlesk

  • Ujíždíte po silnici a snažíte se vyhnout tetrisovským kostkám, které tu někdo rozsypal, pravděpodobně před vámi jel A. Pažitnov s valníkem a protože ho něco štve, tak ty kostky sype po silnici. Kostkám se můžete buď vyhnout, nebo je sestřelit příručním kanónem namontovaným na špici vašeho superfára
  • Závodničky, opět jedete shora dolů a vyhýbáte se ostatním autům, můžu říct jediné, zahoďte Need for Speed a zahrajte si pořádné závody, ti největší tvrďáci kteří se dostanou do posledního levelu a úspěšně jej zajedou mají můj bezbřehý a navždytrvající obdiv
  • Shora se sypající kostky se chystají zavalit vaši maličkost, takže jezdíte zleva doprava a střílíte o sto šest. Po čase trošku nudné
  • Parafráze na hru Frogger, vaše maličkost se motá mezi silnicemi, na kterých se různou rychlostí pohybují čárky různé délky a různým směrem, pokud se dostanete nahoru, vyhráli jste, resp. jdete do dalšího levelu, kde jsou už čárky rychlejší atd
  • Rostoucí had z Nokií, který sežere na co přijde a následně roste do obřích délek, vaším cílem je ho vmanévrovat mezi stěny a všelijaké jiné harampádí na displeji
  • Tetris desetmiliónkrát jinak. Tak zde asi není potřeba nic podstatného dodávat, v přehršli variací si vybere každý.
Grafické možnosti jsou vskutku úchvatné, grafika ve všech hrách dosahuje gigantického rozlišení až 10x20 kostiček, což je opravdu jedním slovem nepřekonatelné. Navíc, kostičky jsou jakoby z lehkého nadhledu, vystínované a přiměřeně kontrastní, takže i s relativně nízkým rozlišením se jednotlivé tituly dají hrát.

Potěší možnost nastavení jedné ze čtyř možných hlastitostí (čtvrtá je ticho) pro jakési melodie, které stroj vyluzuje.

Také mě překvapila možnost jakoukoli hru kdykoli zapauzovat (na displeji se objeví hrnek s kafem, jako že si chvilku dáchnete) a VYPNOUT, pak stačí přijít třeba za měsíc, odpauzovat a vesele dokončit co jste měli naposledy rozehrané.

Co se týče výdrže tak ta mě poměrně mile potěšila, přestože si můj (značně ohmataný) stroj (nečekali jste zde místo slova „stroj“ jiné slovo, že ne?) už něco prožil, i po roce a půl příležitostného hraní, půjčování a pár pádech z různých výšek jsou (nejen) baterie stále jako nové, což je fajn.

V podstatě jedinou větší výhradu mám k ovládání, kde je pořádným nedostatkem různý zdvih některých kláves. Je poněkud nepříjemné, když např. šipka vpravo klade menší odpor než šipka vlevo, ale dá se na to zvyknout.

Možná si ťukáte na hlavu, možná si myslíte, že jsem blázen a možná si taky myslíte, že Doupě už opravdu neví jakou ptákovinu dřív otisknout, ale předtím než vyslovíte nějakou vhodnou urážkou na výše citované, zamyslete se nad tím, jestli se vám už v životě nestalo, že byste dali svou pravou ruku za možnost trošku si zahrát. Např. ve vlaku, výše zmíněné nemocnici, u zubaře, ve škole… zkrátka, dříve či později narazíte na situaci kdy si řeknete „aspoň ten blbej tetris kdyby byl!“

Takže, jak to shrnout?

Pokud nechcete vyhazovat tisíce za hry do GameBoye, které jsou stejně na jedno brdo (a stojí běžně 1000+), kupte si tuhle věcičku. Jednak si s ní skvěle zahrajete, za další, když vás přestane bavit, není problém jí někam založit a v případě nouze nejvyšší (resp. herního sucha nejvyššího) ji vytáhnout a ihned si doplnit svou dávku gamesalinu (něco jako adrenalin, ale vyskytuje se pouze u lidí, kteří dlouhodobě hrají, při jeho nedostatku jsou typickými projevy bledost, vyschlý krk, bolesti hlavy a v extrémních případech pokusy o sebevraždu). Rovněž, když vám jej nějaká straka otočí, těch 200 – 250,- se dá přežít, než když se Vám ztratí GameBoy i s výbavou za 5000,-.

No a na úplný závěr tu máme jednu krátkou historku o tom, jak vypadá takový běžný den redaktora Doupěte:

Jelikož jsem redaktor sloužící velkému guru L. Valíkovi a vůbec celému Doupěti fanaticky a až do roztrhání těla, řekl jsem si, že by bylo vhodné též pořídit nějaké obrázky. Sebral jsem tedy hru a vypravil se za prodavačem, od něhož byla věc pořízena. Měl jsem nachystanou spoustu otázek, např. jaký druh grafického akcelerátoru je vevnitř? Kolik má zařízení MB RAM a jaké verze je operační sytém? Sotva jsem se ale přiblížil k dotyčnému stánku a zpod bundy vytáhl hru, nestačil jsem ještě říct ani slovo a už jsem věděl, že prodavač „neumět česky, hi, hi!“ Patrně se ta dobrá duše domnívala, že jdu věc reklamovat. Nu což, pravím si po vzoru Ivana z Mrazíka, tak si tě aspoň vyfotím. Sotva se však v mé ruce objevil Polaroid s teleobjektivem, lehce přitroublý pohled prodavače byl nahrazen tvrdým pohledem sfingy. Vzápětí zpod stohu kalkulaček vytáhl jedenapůlruční sekáček na maso nad kterým by se oblízl i starý známý Butcher z Diabla I, nad zachmuřeným obočím si zavázal na dvojitý uzel bílý šátek s rudým sluncem, hvízdl na dva prsty a s výkřikem „haioyuoisorioaioáíí oao! Yakuza!“ se na mě vrhl.

No, nebudu to zdržovat, stačilo 456 balení bandáže, 43 metrů drátu, 12 kg ocele, 1 ocelová kulička a jsem opět kompletní, perspektivní mladý člověk kráčející ke světlým zítřkům a netrpělivě vyhlížející další recenzi, ke které budou potřeba obrázky z terénu…


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A