10 nejočekávanějších her podle autorů Doupěte

Každý z nás, počítačových hráčů či redaktorů herních časopisů, má své oblíbené hry a každý má také mezi připravovanými hrami několik svých favoritů. Ani my, autoři či redaktoři serveru Doupě, nejsme jiní a právě dnešní den bychom se s vámi chtěli o své pocity a očekávání podělit. Budeme rádi, pokud uděláte to samé.
Každý z nás, počítačových hráčů či redaktorů herních časopisů, má své oblíbené hry a každý má také mezi připravovanými hrami několik svých favoritů. Ani my, autoři či redaktoři serveru Doupě, nejsme jiní a právě dnešní den bychom se s vámi chtěli o své pocity a očekávání podělit. Budeme rádi, pokud uděláte to samé.

Za celý herní rok se dostane na světové trhy neuvěřitelné množství her a jen málo z nich můžeme s čistým svědomým považovat za povedené či dokonce výjimečné. Stejná situace se týká i her připravovaných a nám se už dále nechce potlačovat v sobě pocity z nich. Proto jsme pro vás dnes připravili „náš“ seznam 10 nejočekávanějších připravovaných titulů. A samozřejmě budeme rádi, pokud se s námi o své pocity podělíte také. Třeba prostřednictvím diskuze.

Jak to vidím já aneb očima Kamila Grice
Jaký napsat úvod k mému seznamu? On snad žádný ani napsat nejde, protože vše podstatné je řečeno v následujících řádcích a odstavcích.

Train Simulator –pokud přeberu stovky her, které se každý rok dostávají na pulty obchodů, vyjde mi nepříliš komplikovaný seznam na jehož vrcholu se tyčí několik titulů, po nichž se ty ostatní „opičí“. Proto je možná pro mě Microsoft Train Simulator tak jedinečný. Vytvořit simulaci jízdy vlakem je opravdu nezvyklý nápad a pokud bude zpracován při nejmenším tak, jak to zatím vypadá, je se bezpochyby na co těšit.

Link na preview zde.

Warcraft III – mohlo by v mém seznamu chybět třetí pokračování jedné z nejlepších strategií všech dob? Technicky samozřejmě ano, ale co bych to byl za milovníka strategií, kdybych právě na tento titul zapomněl. Blizzard chce prostřednictvím právě Warcraftu III poprvé světu ukázat reálnou podobu nové žánru RPS, tedy real-playing strategy. Je to krok opravdu revoluční, ovšem na jeho skutečnou podobu si budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat.

Link na preview zde.

Emperor: Battle for Dune – nepovažuji se za takového milovníka světa Duny jako Honza Horčík, přesto mě nejnovější počin inspirovaný tímto světem (ano, mám na mysli Emperor: Battle for Dune) nedává spát. Možná, že hra Emperor: Battle for Dune nedopadne tak dobře, jak mnozí očekávají, možná, že tomu bude právě naopak. Ať tak či tak, těším se na okamžik, kdy si ji budu moci zahrát.

Link na preview zde.

Unreal II – Unreal byl fantastický, Unreal Tournament ještě lepší, bude Unreal 2 nejlepší? To je kvíz, který by si rozhodně neměl nechat ujít žádný milovník 3D stříleček.

Link na novinku zde.

Motor City Online – velice rád a často si odpočinu u nějaké té závodní hry a pokud navíc vypadá tak zajímavě a poutavě jako nový titul Motor City Online, platí to dvojnásob. Ona i myšlenka online závodních her mě jako milovníka těchto projektů nenechává spát a každý alespoň trochu průkopnický titul je v mém žebříčku očekávaných her hodně vysoko. Nejinak je tomu právě i u Motor City Online.

Doom III – další, v pořadí přesně druhou, 3D střílečkou v mém seznamu je Doom III. Při hraní prvního dílu této série jsem se pár týdnů nevyspal a děsil hrůzou, u druhého tomu nebylo jinak. Pokud bude třetí přinášet opět minimálně stejně skvělou zábavu oblečenou do nového technologického kabátu, bude to bomba.

Link na novinku zde.

Age of Mythology – miluji oba díly série Age of Empires a miluji vývojářský tým Ensemble Studios, jenž je má na svědomí. Právě proto je v seznamu po právu také jejich nejnovější titul Age of Mythology, který by měl opět po dlouhé době pořádně rozvířit vody mezi realtimovými strategiemi.

Link na novinku zde.

Anarchy Online – po zrušení prací na Ultima Online 2 se dostal na první místo v seznamu mých očekávaných online projektů právě titul Anarchy Online. Ten by se měl odehrávat v daleké budoucnosti a hovoří se o něm jako o prvním z nové generace online her.

Link na novinku zde.

Dark Age of Camelot – do třetice tu máme online hru, tentokráte odehrávající se v daleké minulosti, přesněji v období středověku v bájné Anglii. Tak trochu závidím všem šťastlivcům, kteří mají tu čest tuto hru ve fázi beta testovat. Všichni totiž zatím chrlí samé superlativy, snad bude naše nadšení z plné verze hry minimálně stejné.

Link na novinku zde.

Dungeon Siege – již jsem se v seznamu věnoval snad všem svým oblíbeným žánrů, vyjma RPG her. Jako zástupce tohoto žánru jsem vybral nadějně vypadající titul Dungeon Siege, na kterém se mimo jiné podílí světoznámý Chris Taylor. Tato hra sází především na ojedinělý systém hraní a fantasticky vypadající grafiku. Že by se nám tu rodila nový král RPG her?

Link na novinku zde.

10 her aneb jak to vidí Honza Horčík
Jelikož hraji rád všechny žánry, moje nejočekávanější hry jsou docela rozstříštěné po celém oborovém spektru. Toho pořadí si moc nevšímejte, nějak jsem to seřadit musel, takže NWN není prioritnější než AO a ta zase nevede před Emperorem - všechny očekávám stejně dychtivě.

Neverwinter Nights - tahle neobvyklá online hra od BioWare, tvůrců série Baldur's Gate, má dokázat dokonale přenést atmosféru papírových RPG her na obrazovky počítačů. Navíc bude kompletně v překrásné 3D grafice. A to jsou ty důvody, proč na NWN horlivě čekám nejen já, ale i tisíce dalších hráčů po celém světě. RPG hry prostě mají své neodolatelné kouzlo, které pohlcuje stále více lidí na celém světě.

Link na preview zde.

Anarchy Online - další onlajnovka v mém seznamu "zatím nesplněných přání". Tentokrát to však nebude žádné fantasy, ve kterém se budou vzájemně tlouct sekyrami po hlavě trpaslíci s elfy, případně lidé s gobliny, alébrž bude to tvrdá science-fiction, odehrávající se daleko, předaleko v budoucnosti, na planetě (planetách) vzdálené tisíce světelných let od zapomenuté pramatičky Země. A proč jsem ji do tohoto seznamu vybral? Onen svět se totiž velmi podobá jedné slavné sci-fi sérii, která si kolem sebe vytvořila hutnou základnu příznivců, mezi něž patřím i já. Ano, je jí Duna od Franka Herberta. Svět AO je světu Duny skutečně docela podobný a proto dychtivě očekávám, co všechno AO přinese a jaké zážitky nabídne.

Link na novinku zde.

Atlantis 3 - třetí pokračování jedné z nejslavnějších adventur posledních let snad nepotřebuje komentáře. Těším se na ni z mnoha důvodů, jedním z nich je samozřejmě i božské grafické zpracování, na které jsme si už tak nějak od kreativních francouzů z Cryo Interactive navykli.

Emperor: Battle for Dune - jak jsem již napsal, svět Duny je pro mne téměř posvátný. Lituji, že jsem si nikdy nezahrál první počítačovou Dunu od Crya, však vynahradil jsem si to neskutečně dlouhými pařbami Dune 2 a Dune 2000. A nemohu se dočkat, až to budu moci ještě více odčinit pařbou jedné z nejočekávanějších RTS tohoto roku.

Link na preview zde.

Warcraft III - Warcraft je legenda, stejně jako jeho tvůrci - společnost Blizzard. Dvojka přinesla mnoho nového a zajímavého, dost lidí ji srovnávalo s prvním C&C, který se objevil zhruba ve stejné době. A mnoho lidí také považovalo Warcrafta 2 za vítěze. Jistě, obě hry měly své kouzlo a každá učarovala někomu jinému. V každém případě moje záliba v RTS, která se táhne již od prvopočátků mé známosti s touhle věcí zvanou PC, stále trvá, a tak tenhle seznam nemůže zůstat ochuzen o další z nejočekávanějších RTS roku 2001.

Link na preview zde.

Dungeon Siege - další neobvyklé RPG. Tentokrát sice již nikoliv onlajnové, ale stále neobvyklé. Proč? Zaprvé, bude využívat podobného vzezření jako NWN, tedy krásná 3D grafika, na kterou budete shlížet z "ptačího pohledu". Za druhé, bude v sobě navíc kombinovat jisté prvky RTS. Spolu s propracovaným fantasy světem jistě je na co se těšit.

Link na novinku zde.

Baldur's Gate 2: Throne of Bhaal - série Baldur's Gate se právem může nazývat "veleúspěšná" - milióny prodaných kopií jí tento přídomek dopřávají. Úspěšné hry nemohou zůstat bez pokračování, a tak je datadisk Throne of Bhaal jedním ze dvou nejočekávanějších datadisků roku 2001 - tím druhým je samozřejmě ten k Diablu 2 jménem Lord of Destruction.

Link na wallpaper zde.

Dune Generations - Tak a pro změnu tu máme zase Dunu ;-). Tentokrát se bude jednat o onlajnovou 3D RTS (vskutku!!), a právě ji montují v dílnách společnosti Cryonetworks. Slibuje boj mnoha jednotlivých rodů o nadvládu nad známým vesmírem - a to rozhodně může být zábava!

Z2: Steel Soldiers - vzpomínáte na první díl? Pro mnoho hráčů to byla podivná real-timová strategie, pro jiné RST, v níž konečně nešlo pouze o rychlost, ale také o taktické myšlení. Hra Z byla úspěšná a již dlouho se čeká na druhé pokračování. To bude, samozřejmě, ve 3D provedení. Bohužel, jeho vydání bylo již jednou odloženo a kolují o něm jisté nepříliš povzbudivé fámy.

Link na screenshoty zde.

Unreal II - asi jako každý si také rád oddychnu od tvrdé práce u nějaké té akční gamesy. A 3D střílečky jsou jedním z nejlepších prostředků, jak dokonale vybít tu potlačovanou agresi nastřádanou ve škole či v práci (či kdekoliv jinde kde vás někdo naštve). Unreal II slibuje opět dokonalé technologické provedení, stejně jako ve své době jednička, takže... proč ne?

Link na novinku zde.

Jak to vidí Honza Kuneš?
Některé z her v mé desítce jsou už těsně před vydáním, některé už dokonce i vyšly, přesto jsem je do přehledu zařadil, protože nová hra je stejně aktuální jako ta, která má teprve vyjít.

Train Simulator – tato hra je v mém seznamu hned z několika důvodů. Jednak se objeví každou chvílí a její existence tedy není zahalena mlžným oparem dalekého neznáma. Druhak proto, že vláčky byly v dobách mého dětství mojí velkou vášní a někde jich mám plné krabice. A v neposlední řadě –tvůrci přebrali mnoho poznatků z Flight Simulatoru, což je další hra, u které jsem schopen trávit dlouhé noci (ono to při transkontinentálních letech ani jinak nejde) :-).

Link na preview zde.

Dark Age of Camelot – multiplayerovkám u nás bohužel příliš pšenky nekvete, ale právě v těchto hrách je skrytá budoucnost interaktivní zábavy. DAoC bude hra z prostředí středověké Anglie a svým způsobem by měla být velmi podobná Everquestu či jiným online hrám viděným z vlastního pohledu, jen… je o celou generaci novější a já jsem velmi zvědav, jaký směr nám právě tato hra ukáže.

Link na novinku zde.

Warcraft III – našel by se snad nějaký hráč, který by neměl na paměti, že koncem tohoto roku se dočkáme třetího pokračování jedné z nejslavnějších a nutno podotknout i nejlepších strategií všech dob? 3D zpracování, RPG prvky, velmi silný příběh a dokonalé sžití s několika hlavními hrdiny místo anonymních tváří několika stovek vojáků. Tohle je v hrubém náčrtu koncepce W3 a já věřím, že Blizzardi zvolili správnou cestu.

Link na preview zde.

HALO – těžko uvěřit, že po přečtení velmi obsáhlého preview na tuto hru od Honzy Horčíka by se našel někdo, kdo by neměl na paměti, že koncem tohoto roku se objeví 3D akce, která svým zpracováním možná otřese základy, na nichž dnešní 3D hry staví. Uvidíme.

Link na preview zde.

Anarchy Online – další z multiplayerovek. Tahle se tentokrát nebude odehrávat ani ve fantastických světech plných trpaslíků a draků, ani ve středověku, ale v daleké budoucnosti. To jí přidává na zajímavosti a tak se o této hře prakticky bez ustání někde píše.

Link na novinku zde.

Shadowbane – další ze zajímavých titulů, které byste si neměli nechat uniknout. I tentokrát se jedná o multiplayerovku, která by měla být více zaměřena na souboje typu Player vs. Player.

Link na novinku zde.

Motor City Online – Need for Speed v jakékoliv verzi jsou má velká láska a nejinak tomu bude i u tohoto pokračování, které bude také pouze.

Tropico – strategie z prostředí karibského ostrova – můžete se vžít do role Fidela Castra a vystavět svou republiku na komunismu nebo si naopak zahrát na hodného strýčka a jít cestou maximální demokracie. Hrál jsem demo a i to mě velmi uchvátilo.

Link na novinku zde.

Stronghold – také strategie. Tentokrát klasická válečná – dobývání hradů, stavění hradeb… Myslím, že se máme na co těšit.

Link na novinku zde.

Commandos 2 – je třeba něco dodávat? I když první díl jsem odehrál asi do poloviny, pak to vzdal a nemám tedy právo řadit se mezi skalní příznivce této hry, na dvojku se těším a určitě si ji zahraji.

Link na preview zde.

A na závěr tu máme slovo šéfredaktora a tudíž toho nejpovolanějšího :-)).

Seznam her, na které se těším, aneb tady to Kamile teda máš
Sepsat seznam titulů, na které se těším, bylo složitější než jsem předpokládal. Ačkoliv ze strany Kamila Grice byla zcela zřejmá iniciativa, někdy hraničící s násilím a zoufalstvím, dal jsem si dostatečně záležet, abych nic neuspěchal a nabídnul tak Kamilovi dostatečně odleželý a vpravdě přítulný seznam her. Nebudu nikoho napínat – těch dvacet minut jsem Kamilovi nakonec věnoval…

Train Simulator - tak tahle hra je tady spíše do počtu – myslím si, že by to mohlo být prima, myšlenka je to minimálně ojedinělá, ale skutečnost, že se jedná o simulátor vlaku (slyšíte to? VLAKU!!!! Ký to nesmysl.. snad že by recese? Ne!), z tohoto titulu dělá hru, na kterou se těším, ale o které jsem přesvědčen, že mi vydrží pouze chvilku – nejsem moc trpělivý, pročež obě dvě cesty vlakem do roka prokládám cestovními šachy a hrou na schovávanou po počmáraných toaletách ČKD. Nevím, co mi vcelku statická a od kinetiky totálně oproštěná hra dokáže nabídnout, ale nechme se překvapit.

Link na preview zde.

Red Faction - Proč právě Red Faction – proto. Tuto hru jsem loni v září hrál na ECTS a byl jsem jí naprosto unesen. Ta svoboda pohybu, ta možnost používat více dopravních prostředků, ta fantazie a možnosti při likvidaci překážek, odpalování zdí, možnosti infiltrovat budovy řekněme nekonvenčními prostředky a podobně – to všechno dělá z Red Faction v mých očích velmi očekávaný projekt. Uvidíme, jak se vyvrbí, zatím to vypadá velice nadějně.

Link na novinku zde.

Death Dealer - RPG tituly nemám rád. Ze zásady. Buďto jsou moc ukecané a pak by to měly být adventury (v takovém případě mě štve ta akční stránka hry), anebo jsou zase příliš strohé, a tudíž pro mě monotónní. Tady si holt nikdo nevybere, najmě ne já, který se považuji za skalního milce adventur. Death Dealer je ale v něčem jiný – jednak jej mají na starosti Francouzi (uznávám, argument jak noha), jednak už podle obrázků vypadá zajímavě (rozuměj mnohem atraktivněji než všechna ta Diabla a jemu podobní). Mimo toho jsem chtěl potěšit i skalní příznivce RPG.

Link na novinku zde.

Unreal 2 - Unreal byl perfektní hra. Místy tužší, místy nudná, místy extatická a místy také převelice zapeklitá. Přesto to byla perfektní hra. Její ryze multiplayerové pokračování bylo ještě lepší – bylo online a bylo velice poutavé. Ačkoliv jsem ve výsledku kvůli pomalé lince a slabému počítači ve světových žebříčcích nezaujal příliš hvězdných výsledků, řadím se mezi velké a zkušené hráče (věř a síla tvá tě porazí). O vyvádění ze snu do reality však tento odstaveček není – jak by taky mohl, hry jsou tu od toho, abychom snili. Unreal 2 bude podle mě velice dobrý projekt, tak uvidíme.

Link na novinku zde.

Duke Nukem Forever - pomalu se dostáváme k polovině seznamu mnou očekávaných her. Jedna z her, která mi sdělila to sladké tajemství, že 3D akční hry mohou být i legrační a funky, byl právě někdejší Duke Nukem 3D. Nezapomenu na dovádění s jetpackem a dalšími finesami, kterými byl tento titul ověnčen – pravda, dnes se již na podobné hry dívám o trochu kritičtějším okem (je to konečně moje práce), i přesto však patří DN3D do TOP10. Duke Nukem Forever je jak věčná pohádka – všichni si o ní nechávají zdát, všichni v ní vidí Mekku svého herního žití, nikdo ji nikdy neviděl a přesto v ni všichni věří. DNF se odkládá už nějaký ten pátek a od prvních uvedených videí již uplynula velice dlouhá řádka let, což vede člověka k zamyšlení – vyjde to kdy vůbec? Mezitím tu byly dva Unrealy, třetí Quake a DNF stále nic – jen jeho tvůrci soustavně přepisují kódy podle aktuálních nejlepšího engine. Uvidíme, zda tato bublina kdy vůbec vypadne z močálu prokletí.

Link na preview zde.

Return to Castle Wolfenstein - má první 3D hra byl samozřejmě Wolfenstein 3D. Hrál jsem ho již v prvopočátcích herní historie u nás, několikráte projel shareware demo, několikráte porazil na konci třetí epizody Hitlera a několikráte dohrál celou sérii všech šesti epizod až do konce. Teď, když už je pokračování Wolfa na dosah ruky, by bylo minimálně rouháním prohlásit, že se na něj netěším. Těším, a to hodně. Netuším, do jaké míry mě bude hra bavit tak, jako dříve – nevím ani, jestli nejde jen o resuscitaci titulu, který by měl již nárok na zasloužený odpočinek. Pevně věřím, že nikoliv, tak uvidíme. S tím souvisí – ačkoliv jsem do tohoto seznamu tuto hru nezahrnul, jsem zvědavý i na Doom III – zde je však situace prakticky stejná jako v případě Wolfa, takže za účelem úspory našich lesů se tomuto titulu alibisticky nevěnuji.

Link na preview zde.

Broken Sword 3 - jak jsem již zmínil výše – adventury byly a jsou tou nejvyšší metou v mém herním životě. Po nedávném zrevidování adventurních titulů, kterém jsem již dohrál, jsem dospěl k velice překvapujícímu číslu přibližně 150 adventur, které jsem, jak pravil jeden můj bývalý spolužák, protočil. A pochopitelně, někde zhruba v osmé dekádě jsem nalezl i hru Broken Sword. Klasika, která bude navždy tou jedinou a nejlepší, v těsném závěsu následovaná Gabrielem Knightem a dalšími hrami. Broken Sword bude pecka, vím to. Vím to, protože Revolution Software velice věřím – zatím mě nezklamali, ať už se jednalo o Lure of the Temptress, Broken Sword nebo Beneath a Steel Sky.

Link na novinku zde.

Max Payne - Max Payne mi do značné míry připomíná matrixovku. Hrdina je dokonale nerozbitný, od pistolí mu odlétají náboje, nosí frajerské brýle a celkově také vypadá jak mamlas. Neznám lepšího představitele neohroženého bojovníka za svá či jakákoliv jiná práva. Lehké šimrání za pravým uchem mě zcela jasnou řečí přesvědčuje o tom, že Max Payne bude drsňák. Jedno je jisté – ještě chvíli bude tenhle styl fungovat, jen aby ho chlapci z Remedy nepodrželi pod pokličkou příliš dlouho… neznám nic horšího než rozvařeného Maxe. Věřte mi!

Link na novinku zde.

Commandos 2 - můj poněkud monotématicky laděný diverzifikovaný monolog vás mohl utvrdit v jediném – že jsem podivín se sklony k introvertnímu hlavylámání a - a to udiví asi nejvíce – i k strohé a úderné akci. Commandos jsou přesně ta hra, za kterou bych dal i ruku do ohně jsa přesvědčen, že „to se přežije“. Commandos 2 jsou derivátem toho nejlepšího z Commandos, do vínku však dostaly mnoho nového, ať už se jedná o úpravy technologické, tak koncepční a scénaristicko-producentské. Váleční psi ještě nedali sbohem a já věřím, že něco málo z jejich lesklých tesáků spatřím i v druhém pokračování tak peckovité hry.

Link na preview zde.

Emperor: Battle for Dune - doby, kdy jsem zmateně pobíhal s kelímkem od jogurtu po kuchyňském linoleu snaže se najít ložiska koření jsou nenávratně pryč. Jednak máme nyní v kuchyni kachlíky a zadruhé nesmíme opomenout ani skutečnost, že jsem „již jaksi vyrostl“ a podobné aktivity našly své místo na přísně střeženém seznamu činností, na které přichází řada v ethanolovém a následně i aldehydickém opojení. Emperor bude určitě fajn hra – mám strategie rád (ačkoliv by předchozích 6500 znaků mohlo vypovídat o něčem jiném) a vděčím jim za nejednu noc strávenou ve svitu katodového záření mé ploché devatenáctky. Silný příběh, westwooďácké zázemí a velká očekávání jsou příčinou obrovského kreditu, který do této hry všichni vkládají.

Link na preview zde.

Halo - to nejlepší jsem nechal na úplný konec. Halo od Bungie vypadá nadmíru peckovitě a moc se těším, až si hru zahraji, bez ohledu na to, zda to bude nejdříve na PC nebo Xboxu. Ta grafika… dámy a pánové… ta zpropadená grafika – jsem si vědom toho, jak moc mohou má slova znamenat – ale Halo disponuje jednoznačně nejatraktivnější grafikou, jakou jsem kdy měl tu možnost vidět. Pokud vše dopadne tak, jak má, a já nemám důvod si dělat předčasně vrásky, bude na dlouhé herní týdny vystaráno.

Link na preview zde.

Suma sumárum, komár komárům Ládi Valíka
Vzato odshora dolů a zleva doprava tu máme jedenáct titulů, na které se velice těším. Jsou tu dvě strategie, jedno RPG, jeden simulátor, jedna adventura a šest stříleček. Solidní skóre. Pokud si z tohoto elaborátu odnesete alespoň ždibec zábavy a případně porovnáte svůj žebříček očekávaných titulů s tím mým, budu rád. Konec konců – články jsou zde pro čtenáře, tedy jen a pouze pro vás!

A to je konec, přátelé! Nezapomeňte se s námi také podělit o vaše pocity, budeme velice rádi.

Diskuze (17) Další článek: Leadfoot – slepičí vývar

Témata článku: , , , , ,