10 osobností české herní scény, které byste měli znát

České vývojářské firmy nemají co do velikosti šanci konkurovat těm opravdu velkým zahraničním. I tak ale máme pár osobností, které stojí za to znát.
10 osobností české herní scény, které byste měli znát

4. Jaroslav Švelch

Jediný, který se nezabývá samotným vývojem her. Zajímá se o ně z vědeckého hlediska a zcela vážně je zkoumá, jako se třeba literární vědci zabývají literaturou. K těm má ostatně také docela blízko, vystudoval žurnalistiku a mediální studia a také překladatelství z angličtiny na Karlově univerzitě.

3-svelch_jaroslav.jpg

Věnuje se nejen herní historii, především hry zkoumá jako společenský fenomén. Tak jako knihy nebo film dokáže zachytit nebo předat nejrůznější scénáře a žánry od lehkých a odpočinkových po politické satiry, stejně jsou na tom i hry. Na tato témata Švelch na Karlově univerzitě i přednáší.

134388.jpgsvelch.jpgimage5-305x227.jpg

S vývojem počítačové techniky se zlepšují vyjadřovací schopnosti her, možnosti, co a jak ztvárnit. Švelcha zajímá i kultura herních komunit: hraje stále více lidí, ale hrami jako takovými se stále téměř nikdo nezabývá. Snad ho hry neomrzí, nakonec by mohl přinést konečný důkaz toho, že tvrzení „zvedl se od videohry a šel vystřílet školu" je nepravdivé.