10 utilit pro zlepšení práce s počítačem

Ačkoliv použitím softwarových utilit nikdy nemůžete dosáhnout takového zlepšení výkonu počítače jako když vyměníte některou z jeho komponent, přesto můžete zaznamenat určitý nárůst výkonu či stability. V následujícím článku vás seznámíme se sadou 10 právě takových prográmků, které vám mohou být nápomocny.
10 utilit pro zlepšení práce s počítačem
Double Modem 1.1
Skvělá věc pro všechny, kteří nadávají na rychlost svého dial-upového připojení. Nejedná se zase jenom o žádný Internet Booster nebo tak něco, kterých je teď mnoho a jejich informace o 300% nárůst rychlosti se dá lehce vyvrátit. Jedná se o Utilitu, která vám upraví v registrech informaci o posílání paketů, které v původním nastavení Windows nejsou zcela nejlepší. Nenabízí sice papírově 300% „navýšení“ rychlosti jako jiné…ehm programy, ale za to prakticky můžete zpozorovat 20-30% nárůst a to hlavně při on-line hraní.

Program je freeware

Délka: 250 kB

Download zde: http://wcarchive.cdrom.com/pub/3dfiles/tweakfiles/networking/double_modem.zip

Bootcelerator
Jste už otráveni dlouhým startem Windows? Tak tenhle program je vám přímo ušit na míru. Pomocí různých nastavení, jako odstranění loga windows při startu, scandisku a jiných věcí, které program nabízí, lze docílit opravdového zrychlení. Obzvláště se doporučuje pro systémy, kde Windows nabíhají více jak 30 vteřin.

Program je freeware

Délka: 250 kB

Download zde: http://wcarchive.cdrom.com/pub/3dfiles/tweakfiles/misc/bootcelerator.zip

Performance '95 2.03
Chtěli jste někdy vědět, jaký program vám ubírá kolik paměti nebo nakolik vám zatěžuje procesor a nepracujete zrovna ve Windows 2000? Tento program u všech běžících aplikací vypočítá míru, s jakou zatěžují procesor a paměť. Navíc můžete ihned pozastavit nebo zavřít jakýkoliv program, i který běží na pozadí a v nabídce přístupné přes CTRL-ALT-DELETE není vidět. Navíc si můžete nastavit i jakési makro, aby se všechny statistiky zaznamenávaly do souboru k pozdějšímu prohlédnutí.

Program je shareware, 30 denní trial verze. Registrace 30$

Délka: 1 MB

Download: http://wcarchive.cdrom.com/pub/3dfiles/tweakfiles/diagnostic/p95v203c.zip

RegCleaner 3.7.1.641
Nainstalujete program, smažete ho. Bohužel, v registrech systému ovšem i potom často zůstanou nějaké informace, které se vážou k programům, které již dávno nepoužíváte. Za nějakou dobu tak registry vypadají jako nepřehledná hromádka smetí a neočekávané chyby začnou brzdit váš systém. Tento program je na takovéto věci stavěný, je opravdu přátelský k použití, nabízí hodně funkcí, například umí prohledat registry a nepotřebné a nepoužívané klíče vám automaticky odstraní, prostě lahůdka.

Seznam funkcí:

  • umožní odstranění všech klíčů a hodnot v registru u jakéhokoliv softwaru
  • vypíše vám všechny programy, které se spouští při startu a umožní jejich odstranění ze start-upu
  • možnost odinstalování softwaru (jako v ovladacích panelech)
  • zálohování
  • dokáže optimalizovat registry
  • dokáže uložit list jako textový soubor
Program je freeware

Délka: 431 kB

Download zde: http://wcarchive.cdrom.com/pub/3dfiles/tweakfiles/registry/regcleaner.exe

MPower 1.1
Vyčistí a provede defragmentaci systémové RAM, čímž docílíte vyšší rychlosti a lepší stability.. V programu ještě naleznete celkové zatížení procesoru a využití pamětí, změří vám kmitočet procesoru a zápis/čtení harddisku.

Program je freeware

Délka: 770 kB

Download zde: http://wcarchive.cdrom.com/pub/3dfiles/tweakfiles/memory/mpow.zip

Cool Mouse 3.4
Jeden z nejlepších programů pro myš. Mraky různých nastavení jsou samozřejmostí. Můžete si přidělit všelijaké funkce třetímu tlačítku nebo může sloužit třeba i jako „dvojité kliknutí“. Ať jste kdekoliv na ploše, okno start menu máte hned u kurzoru, takže už nemusíte jezdit kurzorem až někam doleva dolu, aby jste si mohli otevřít nabídku. Můžete toho nastavit hodně i pro klávesnici a ještě mraky dalších funkcí, některé ještě ani dokonce teď nevím, co vlastně dělají!

Program je shareware a stojí 25$

Délka: 425 kB

Download zde: http://wcarchive.cdrom.com/pub/3dfiles/tweakfiles/input/cmouse.zip

Cool Desk 3.61
Můžete mít zároveň až 9 virtuálních desktopů, to znamená, že v prvním máte třeba otevřeno 5 oken Internet Exploreru, v druhým můžete zase pracovat jen v 3D studiu Max, ve třetím máte spuštěné třeba zase nějaké hudební studio atd… přitom na přepnutí mezi nimi stačí jediný klik. Navíc program podporuje mraky skinů, na každém desktopu můžete mít i dokonce jiné pozadí. Hodí se tedy zejména pro lidi, co se nenudí a mají vždy rozděláno tolik práce, takže tenhle program slouží spíše pro zpřehlednění.

Program je shareware, 30 denní trial verze. Zaregistrování stojí 25$

Délka: 674 kB

Download skinů zde: http://skinz.org/skins.php3?login=&id=&area=cooldesk99

Download zde: http://wcarchive.cdrom.com/pub/3dfiles/tweakfiles/appearance/cdesk99.zip

Win2k Performance Enhancer Beta 2.20
Program značně urychlí práci se sítí tím, že ji přidělí maximum paměti a udělá menší úpravy v registrech a protokolech, tím docílíte toho, že i rychlost na internetu stoupne, hlavně načítání stránek a celková síťová propustnost. Další věc je, že pro částečné využití musíte mít procesor alespoň s P3 500 Mhz a minimálně 128MB RAM, v tom případě může rychlost stoupnout o 0 – 150%, pokud nemáte tak silný procesor ani tolik paměti, zrychlení bude nepatrné.

Program je freeware

Délka: 2 MB

Download zde: http://wcarchive.cdrom.com/pub/3dfiles/tweakfiles/networking/speed2k.exe

PCTuner 1.31
Utilita, která vám odhalí stovky skrytých nastavení windows, nastavení ve start menu, na ploše, v příslušenství, windows exploreru a v jiných, různých oddílech. Programem můžete i do jisté míry urychlit chod windows, ale na druhou stranu, někteří ho i můžou totálně zničit k nepoznání :-).

Program je freeware

Délka: 706 kB

Download zde: http://wcarchive.cdrom.com/pub/3dfiles/tweakfiles/allinone/pctuner131.zip

PowerStrip 3.0 Beta
Velmi univerzální program. Můžete v něm nastavovat různé rozlišení, přednastavit si u každého rozlišení refresh-rate. Dále se v něm skrývá mraky nastavení hlavně pro vaši 3D kartu, pak obsahuje taky nastavování rychlosti čipu a paměti vašeho akcelerátoru v reálném čase. Obsahuje různé diagnostické nástroje, výpis funkcí, které umí vaše grafická karta, podporované rozlišení jak vašeho monitoru, tak vaši grafické karty. Ani kalibrace barev a nastavování geometrie zde nechybí. Nová verze přináší odstranění malých chybiček, přidání nějakých funkcí a hlavně podporu nových grafických karet, jak je zvykem.

Program je shareware

Délka: 645 kB

Download zde: http://168.144.101.149/files/ps3beta.exe