3, 2, 1 Smurf! – Šmoulové na startu

Pokud si chcete zavzpomínat na zlaté časy, kdy světu nevládli Pokémoni, ale Šmoulové pod vedením taťky Šmouly, pokud máte rádi závodní hry a propadáte občas záchvatům infantility, a pokud nemáte nic proti tomu projet se namísto Monte Carla Gargamelovou laboratoří, zbystřete a čtěte dál.
3, 2, 1 Smurf! – Šmoulové na startu

Žánr: závodní + pro děti
Minimum: Pentium 233 MHz, 32 MB RAM, Windows 95
3D: ano
Multiplayer: ne
Výrobce: Arificial Mind + Movement
Distributor:
Infogrames

Pokud si chcete zavzpomínat na zlaté časy, kdy světu nevládli Pokémoni, ale Šmoulové pod vedením taťky Šmouly, pokud máte rádi závodní hry a propadáte občas záchvatům infantility, a pokud nemáte nic proti tomu projet se namísto Monte Carla Gargamelovou laboratoří, zbystřete a čtěte dál.

Musím se přiznat, že 3, 2, 1 Smurf jsem nainstalovával s obavami. Nic proti hrám pro děti, oněm záchvatům dětské hravosti ještě pořád čas od času propadám, člověk ale přece jen vstupuje do světa, v němž ho může potkat cokoli. Navíc poslední hrou pro děti od Infogrames, kterou jsem hrál, byl Lucky Luke On The Dalton´s Trail a zážitek z oné hry by se dal přirovnat zážitkům čuníka trávícího poslední noc před zabíjačkou. Šmoulí závody nazvané 3, 2, 1 Smurf mi naštěstí nic takového nepřinesly.

Už při pohledu na úvodní menu je jasné že 3, 2, 1 Smurf bude ve 3D (i když hrát ji můžete i bez 3D akcelerátoru). Celou hrou vás totiž provází jeden ze Šmoulů usazený na vážce, který čte (pro případ, že byste patřili do kategorie ještě ne školou povinných hráčů) jednotlivé nabídky. Během chvilky si určíte obtížnost, (Easy nebo Expert), zvolíte jednoho z 8 jezdců, vyberete mód a trať, vpadnete do hry a můžete závodit. Startovní pole je přitom skromné, i s vámi čítá pouhé čtyři jezdce. Není to moc, ale nevadí, každý ze soupeřů je jiný a má jinou (očividně dobře našmoulovanou) mašinu. Jakmile zazní 3, 2, 1 start, vyrážíte na trať a za doprovodu svižné hudby (nebylo by asi od věci nazvat ji kvapík) se řítíte mezi domky z hříbků a muchomůrek k cíli.

3, 2, 1 Smurf!3, 2, 1 Smurf!

3, 2, 1 Smurf!3, 2, 1 Smurf!

Hned brzy za startem si určitě všimnete předmětů na silnici určených evidentně k tomu, abyste na ně najeli a tím je sebrali. Nejsou to přitom žádné zbytečnosti, ale věci, které mohou do značné míry ovlivnit průběh závodu. Zmíním je všechny, protože jsou jen čtyři. Nejčastěji se na trati vyskytují hříbkoidní dělbuchy, které můžete vystřelovat na soupeře před sebou a tím ho viditelně zpomalit. Téměř stejně často narazíte i na sudy nastavěné přes silnici – ty skrývají speciální zbraně. Každý Šmoula má jinou a při jejím použití ji vyhazuje za sebe. Kuchař používá dort, na němž uklouznete, Šmoulinka srdíčko, Šmoula hudebník zase noty. Výsledek je vždy stejný a totiž ten, že jakmile na tuto zbraň najedete, dostanete smyk a dost pravděpodobně skončíte zapíchnutí někde ve svahu lemujícím trať. Jednoznačně nejefektnějším doplňkem jsou ale rakety, které vám v okamžiku, kdy na ně najedete, změní klasický motor na tryskový a nekompromisně vás tak vystřelí směrem k první pozici. Celé to sice trvá jen chvilku, ale zrychlení je ďábelské a pokud neskončíte coby živá šmoulostřela zavrtaná v některé z překážek, vaše šance na vítězství je velká. Posledním předmětem je pak zelená lahvička s kouzelným lektvarem, jenž vás chrání před útoky soupeřů. Ne, že by to nebylo fajn, ale po použití rakety a vhodně načasovaném vyhození speciální zbraně se nemusíte soupeřů kolikrát ani bát, neboť se táhnou daleko za vámi.

Tím se také dostávám k problémům, které 3 ,2, 1 Smurf přináší. Předně - zvítězit je tu tak snadné, že během hodinky bez problémů stihnete pokořit coby šmoulí Michael Schumacher všechny tratě. A to i v případě, že jste prvňáček, který zatím za svůj život odehrál jen pár nevinných gamesek (testováno na obou mých synovcích:-). Vzhledem k tomu, že délka jedné jízdy se pohybuje něco kolem čtyř minut, jde skutečně o jakousi herní formu rychlého občerstvení, které dohrajete dřív, než vás byť jen letmo napadne, že by vás mohlo nudit. Chybí tomu onen aspekt, který dělá skutečně dobrou závodní hru dobrou – a tím prvkem je výzva vašim schopnostem, vaší orientaci, postřehu a schopnosti držet ideální stopu.

3, 2, 1 Smurf!3, 2, 1 Smurf!

3, 2, 1 Smurf!3, 2, 1 Smurf!

3, 2, 1 Smurf sice nabízí slušnou a pestrou šmoulozábavu, v jistém ohledu však také chudou. Jak jinak vyjádřit fakt, že tu na vás čeká pouhých 9 krátkých tratí, které se nacházejí ve třech různých oblastech. První se jmenuje The Village (Vesnice) a obsahuje tři tratě, při jejichž projíždění si stačíte všimnout malebných šmoulích obydlí, trsů zdravě zelené trávy a klád, kterými můžete projíždět namísto tunelu. Ve Forbidden Zone (Zakázaná oblast) se ocitnete zase v oblasti strašidelného Gargamelova hradu, budete řezat zatáčky v jeho laboratoři a projedete se i bažinou. The Big Castle (Velký hrad) je poslední oblast a nabízí zasněženou krajinu, jízdu okolo hradu a také závod vedený křivolakými hradními chodbami (se startem u stolu obtíženého jídlem a průjezdem knihovnou). Autorům sice nelze upřít snahu o rozmanitost, tratě jsou si však v podstatě velmi podobné a nápadů, které jim dodávají punc nezaměnitelnosti, je tu tolik, že by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Pár odboček a zkratek jak je známe např. z posledního Need For Speed, jedna stěna vyvolávající dojem, že skrz ni vede cesta dál (nevede, zatáčí prudce vpravo) a malá díra ve vratech, kterou musíte proletět, pokud jedete na raketový pohon. Řekl bych, že nejen moje, ale i dětská hráčská duše vyžaduje víc rozptýlení.

Ale pojďme tuhle recenzi šmoulit dál. V podstatě jediná věc, která vám skutečně může ztrpčit život a jízdu, je v módu Expert fakt, že energie vašeho stroje není nekonečná. V pravém rohu obrazovky se postupně snižuje a vy musíte včas projet oblastí, která je označena klíčkem. Ten vaši formuli při průjezdu automaticky natočí a dodá jí nový impuls. Není to nic těžkého, stačí ale jedno dvě zaseknutí se o svodidla, nějaké to couvání a najednou jste na nule a stojíte. Naštěstí se objeví starý známý Šmoula na vážce a energii vám dodá. Náskok soupeřů je za tu dobu značný, dohnat se však dá. A ještě jednu věc musím zmínit. Pokud si zvolíte mód Challenge, v němž musíte vyhrát postupně na všech tratích, odkryje se vám po posledním devátém vítězství dosud skrytá trať Astro Smurf´s Challenge a k ní návdavkem i další čtyři Šmoulové se svými vozítky.

3, 2, 1 Smurf nabízí i hru pro dva hráče. Ti si to mohou rozdávat pomocí rozdělené obrazovky buď na tratích coby obyčejní závodníci nebo ve speciální aréně – kráteru, kde v časovém limitu musí nasbírat každý co nejvíce vlajek. Na každém rohu se přitom válí odstřelovací dělbuchy a pohyb po kráteru je zcela volný s řadou možností vyjet na rampy a pěkně si skočit. Že vám to připomíná Quake III: Arenu? Jistě – a není divu, že tato část hry je díky své inspiraci klasickými multiplayerovými módy také nejzábavnější. Člověk by nevěřil, že něco takového bude fungovat i v žánru určenému těm nejmenším.

3, 2, 1 Smurf!3, 2, 1 Smurf!

3, 2, 1 Smurf!3, 2, 1 Smurf!

Po technické stránce nabízí 3, 2, 1 Smurf průměr. 3D grafika nejvíc vynikne v pasážích, v nichž si můžete trať před startem prohlédnout, během závodu samotného okolí příliš nevnímáte. Ačkoli na výběr máte ze čtyř rozlišení (512x384, 640x480, 800x600 a 1024 na 768), žádné výrazné změny jsem při jejich navolení nezpozoroval. Děti určitě ocení animované sekvence po každém vyhraném závodě, které zachycují předání pozlacené trofeje vítězi. Polygony se tu celkově dvakrát neplýtvalo a tak mají kola aut docela blízko ke čtverci, stejně jako nosy Šmoulů ke kubisticky zpracované modré hrušce. Výjimkou není ani občasná průhlednost částí tratě a špatné napojení textur. Naopak zvuk je vydařený, hudba má odpich a při použití speciální zbraně má každý Šmoula svoji hlášku. Kuchař tak např. při vyhození dortu hlásí, že vám jízdu trochu osladí, Šmoulinka zase prohodí, že to srdíčko, na které se řítíte, vám posílá z lásky. Kromě toho na sebe Šmoulové různě pokřikují i při střelbě, srážkách a předjíždění, což hru roztomile oživuje. Celkově je 3, 2, 1 Smurf povedená, i když příliš krátká hra, která hravého „dospěláka“ neurazí a děti na čas dobře zabaví.

Grafika: 5/10
Zvuky: 6/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 6/10
Zábavná, roztomilá a veselá hra, která však nepřekračuje hranice průměrnosti a je hodně krátká. Pokud máte večer hlídat děti a nevíte co s nimi, podstrčte jim ji! Na další večer už si ale budete muset připravit něco jiného.
Celkové hodnocení: 6/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |