300 – víc, než jste kdy od knihy čekali

Bitva Sparťanů u Thermopyl za osud Řecka a celého civilizovaného světa je možná nejkrásnějším a největším příběhem lidské historie. Sám jsem už četl hodně zpracování této legendy, nicméně žádné mne doposud nedohnalo k takovému dojetí a slzám, jako mimořádná kniha Franka Millera, autora Sin City.
300 – víc, než jste kdy od knihy čekali
Bitva Sparťanů u Thermopyl za osud Řecka a celého civilizovaného světa je možná nejkrásnějším a největším příběhem lidské historie. Sám jsem už četl hodně zpracování této legendy, nicméně žádné mne doposud nedohnalo k takovému dojetí a slzám, jako mimořádná kniha Franka Millera, autora Sin City.

300 spartských vojáků se vydalo na pochod vstříc několikamiliónové armádě barbarů, která hrozila smést celý civilizovaný svět starověku. Přesně v duchu jednoho z nejlepších příběhů jejich otců o starém muži na Olympiádě: stařec přišel na hry, téměř chromý a ztěžka se opírajíce o berli. Prosil zástupce Korintu, Mykén, Naxu, Athény i Thiery, aby jej nechali usednout na jedno z plně obsazených míst. Nikdo mu však nevěnoval pozornost. Vysílen se dopotácel k místu, kde seděli Sparťané a než stihnul vyslovit jediné slovo, povstali všichni Sparťané jako jeden muž. Tehdy se stařec otočil k ostatním a hromovým hlasem zahřímal: „Každý Řek ví, co je správné,“ řekl, „každý Řek to ví. Ale jen Sparťané to udělají.“

Tak zde tedy byla armáda Spartského krále Leonida. Na cestě vstříc jisté smrti, zrazena všemi okolo od sousedních kmenů až po vlastní kněze, s představou nelítostné smrti a doživotního otroctví svých žen, dětí a rodičů. Jak sami řekli: nejkrásnější okamžik jejich života. Sparťané totiž nejsou obyčejní lidé. A nebo, z jiného úhlu pohledu, jsou to jediní opravdoví lidé. O jejich nadřazenosti vás přesvědčí už jen disciplína, s jakou pochodovali vstříc své schůzce s osudem v průsmyku příhodně nazvaném Thermopyly – Horké brány.

Když byl král Leonides ještě dítě, musel stejně jako všichni ostatní Sparťané složit zkoušku zdatnosti, spočívající v cestě bez oblečení, jídla a zbraní do divoké zimní přírody. Zde se setkal s prvním velkým nepřítelem ve svém životě: vlkem tak černým, velkým a hrozivým, že by vyděsil k smrti téměř každého. Ne tak krále Leonida, který se v životě nebál. Naplněn radostným vzrušením z boje vlákal několikrát většího a silnějšího nepřítele do smrtící pasti. Nedostatek prostoru, ve kterém protivník nemůže využít svoji velikost, vede k jeho zalknutí se vlastní krví. Užitečná životní lekce, která má nyní pomoci armádě tří stovek Spartských mužů porazit miliónovou armádu barbarského krále Xerxese.

300 Sparťanů tedy stanulo v průsmyku Horkých bran a zaujalo své postavení, každý muž kryje svým štítem toho druhého od krku po lýtka a s oštěpy v rukou čekají na zbabělou palbu lukostřelců nepřítele. Šípů je tolik, že zakryjí slunce. Jak řekl jeden ze Sparťanů: „Alespoň se bude bojovat ve stínu“. Jako vlny moře na útesech se nájezdy barbarské armády tříští o dokonalou hradbu armády krále Leonida. Den, noc a další den. Mrtví jsou odnášeni na hromadu, která se tyčí nad bojištěm jako hrozivá mohyla. Největší bitva světla a tmy v lidských dějinách začíná.

Když jsem se poprvé dozvěděl o projektu 300, nebyl jsem si jistý, zda se mám smát nebo plakat. Jsem si vědom skutečnosti, že jde o kultovní dílo TOHO Franka Millera (autor neodolatelné série noirových detektivek Sin City), které společně s Lynn Varleyovou vypracoval v barvě (což je pro tohoto autora netypické). Také chápu nákladnost vydání na extrémně kvalitním papíře, ve velkém panoramatickém formátu, ručně vázaném a v bytelných šitých deskách. Nicméně dát za komiksové album tisíc korun, to mi připadalo poněkud přehnané. Navíc nakladatelství Calibre slibovalo vydat pouze tolik výtisků, kolik bude závazných objednávek se zálohou placenou předem, takže člověk vlastně tak nějak kupoval zajíce v pytli, protože kniha se vůbec neměla objevit na pultech obchodů.

Sám jsem váhal tak dlouho, že jsem si knihu skutečně neobjednal, ale když se přece jen začaly jednotlivé kusy sem tam vyskytovat po specializovaných knihkupectvích, neodolal jsem a nahlédl jsem do útrob „třístovky“. A byl jsem ztracen. Fascinující dynamická kresba, atmosférické barvy temné beznaděje a rudé krve v kombinaci se skutečně dokonalým papírem a vazbou knihy jsou perfektní pastí pro oči. A to nejhorší nastane, pokud začnete číst. Ty tam jsou sáhodlouhé Millerovy monology a komentáře ze Sin City, všechen text je zde úsečně krátký a úsporný, stejně jako byla řeč samotných Sparťanů. Přesto nebo právě proto na vás velmi rychle dolehne drtivě beznadějná a zároveň nadlidsky povznášející hrdinská atmosféra příběhu, jaký nemá v lidské historii obdoby.

A po několika stranách již skutečně zapomenete na svět kolem vás a budete cítit ledový vítr, vanoucí na vaši tvář od mořského pobřeží v blízkosti Thermopyl. Budete cítit hlad, bolest a štěstí Leonidovy armády a když půjde do nejhoršího, možná se vaše tváře zalijí tak jako mé slzami dojetí a v tichém obdivu budete horečně sledovat velkolepé vyvrcholení nejúžasnější bitvy starověku.

300 je výjimečné dílo, které dozajista půjde mimo zájem konzumní většiny. Přesto však pevně věřím, že se najde dostatek lidí, kteří ve své knihovně budou chtít nádherné album, na jehož stránkách navždy ožil jeden z nejkrásnějších lidských příběhů. Kéž by bylo možné tuto knihu zařadit mezi povinnou četbu na školách v rámci dějepisu. Žáci by se od toho nemohli odtrhnout. První Art Comics v České republice stojí za to.

Vydalo: Calibre Publishing
Scénář a kresba: Frank Miller
Vybarvení: Lynn Varley
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 70
Cena: 999,- Kč

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |