3D Breakout – Arkanoid v 3D hávu!

Předělat klasický Arkanoid do 3D grafiky? Na první pohled něco zhola nemožného, na ten druhý však realita. Tvůrci hry 3D Breakout se o to opravdu pokusili a i když titul Arkanoid není přímým vzorem jejich hry, podobnost s ním je více než patrná. Ovládání malé plošinky, pinkání s míčkem a ničení předmětů – to je přece typický Arkanoid.
3D Breakout – Arkanoid v 3D hávu!
Předělat klasický Arkanoid do 3D grafiky? Na první pohled něco zhola nemožného, na ten druhý však realita. Tvůrci hry 3D Breakout se o to opravdu pokusili a i když titul Arkanoid není přímým vzorem jejich hry, podobnost s ním je více než patrná. Ovládání malé plošinky, pinkání s míčkem a ničení předmětů – to je přece typický Arkanoid :-).

Převedení každé klasické hry z přehlednějšího 2D prostředí do plně 3D grafiky nebývá vždy sázkou na dobrého koně. Přece jenom – mnoho her ztrácí tímto přechodem to nejlepší, co může nabídnout a tím je hlavně hratelnost. Příkladů, které tento fakt dokazují, není rozhodně málo, z komerčních her pro mě byl zklamáním například titul Prince of Persia 3D (opravdu typický příklad zpackané práce vývojářů). Právě hra, o níž bude dnes řeč, se na našich počítačích vyskytuje ve stovkách různých podob, tentokráte se však autoři pokusili právě o krok „revoluční“ – zpracovat vše ve 3D grafice. A povedlo se jim to? Tak napůl…

3D Breakout3D Breakout

Nejdříve něco málo k námětu hry – jedná se vlastně o stařičký a všem známý Arkanoid. Určitě se mezi vámi nenajde žádný herní barbar (promiňte mi ten výraz, ale myslím, že každý pořádný hráč by si měl ve své herní „kariéře“ tuto hru vyzkoušet), který by tuto hru nebo některou z jejich četných variací nehrál, takže snad netřeba příliš vysvětlovat princip. Přesto je mou povinností mu alespoň několik slov věnovat. V zásadě je vaším úkolem pomocí plošinky odrážet pobíhající míček a pomocí něj bourat všemožné kostičky, obdélníky a jiné předměty :-). Když zbouráte všechny, hra/mise končí. Stejně je tomu i u 3D Breakout. Misí na vás čeká rovných 15, přičemž obtížnost se zákonitě zvyšuje.

3D Breakout3D Breakout

Bohužel smutným faktem zůstává, že se 3D grafika tak trochu podepsala na přehlednosti celé hry. Samotný pohled na scénu je opravdu netradiční, díváte se na vše vlastně zespodu, skrz průhlednou plošinu na míček a jednotlivé předměty. Grafické efekty jsou výborné, ale je jich na scéně až moc a díky tomu hodně odvádějí pozornost, čehož jsem smutným důkazem i já sám :-). Výborným nápadem však zůstává fakt, že normálně modře zabarvená plošina se v případě, že se míček pohybuje ve směru k ní, přebarví na barvu růžovou – rozhodně to usnadňuje orientaci, i když i přes tuto vymoženost to není zrovna žádná sláva. Pochvalu si zaslouží i možnost nastavování několika parametrů, které najdete v menu spustitelném klávesou F2.

Závěrečné hodnocení? Konverze do 3D grafiky se v pravdě moc nepovedla. Titul 3D Breakout díky tomu získal daleko slušivějším kabátě než jeho konkurenti, ztráta přehlednosti však ničí hratelnost, na které sejde rozhodně více než právě na grafice. Škoda. Přesto, máte-li dostatečnou trpělivost a rádi se kocháte skvostnou grafikou, zkuste 3D Breakout. Pro pak hovoří i velikost 1,6 MB.

Download (1,6 MB) zde.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom Come: Deliverance

10 tipů, jak se stát hrdinou v Kingdom…

České RPG Kingdom Come: Deliverance je zejména z hlediska zvládnutí mechanismů velmi náročnou hrou. Pokud jste hru ještě nepřeprali, možná vám pomohou naše tipy.

8.  3.  2018 | | 17 N/A
LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a ukázal střílečkám jasný směr

LEGENDY: Před 25 lety přišel DOOM a uk…

Hra DOOM vznikla v roce 1993 a byla to první plnohodnotná 3D střílečka s omezeným třetím rozměrem • Šlo o největší vizuální skok, který se v herním průmyslu kdy povedl • Ze hry se postupně odvodila celá nová kategorie počítačových her.

14.  3.  2018 | | 29 N/A
Playstation 5: datum vydání, výkon a vše, co víme o příští herní konzoli

Playstation 5: datum vydání, výkon a v…

Playstation 5 ještě možná neukázal ani palec u nohy, to ale neznamená, že o nim nic nevíme. Pojďme se podívat na to, co je známo.

včera | | 30 N/A
Burnout Paradise Remastered: zahraj tu naši (recenze)

Burnout Paradise Remastered: zahraj tu…

Pro někoho dosud nepřekonaný, pro jiné revoluční a adrenalinový. Burnout se vrací a my žhavíme motory.

17.  3.  2018 | | 7 N/A
Spekulace: K vývojářům třetí strany už míří dev kity konzole PS5

Spekulace: K vývojářům třetí strany už…

Spekulace o nadcházející konzoli PS5 se opět začínají rojit. Kdy se ji dočkáme?

8.  3.  2018 | | 10 N/A
8 tipů na karetní hry, které kralují svému žánru

8 tipů na karetní hry, které kralují s…

Když se řekne karetní hra, většině lidí se vybaví klasické hry se skutečnými kartami. V digitálním světě ale má tento žánr už také docela početné zastoupení. Pojďme se podívat na ty, které nesmí chybět žádnému milovníkovi karet.

12.  3.  2018 | | 1 N/A
Strategie z alternativní historie Iron Harvest v nových záběrech

Strategie z alternativní historie Iron…

Máte rádi druhou světovou, a přesto byste rádi příchuť mechů? Iron Harvest vám to umožní.

12.  3.  2018 | | 2 N/A
Shadow of the Tomb Raider oficiálně, odhalení se dočkáme v dubnu

Shadow of the Tomb Raider oficiálně, o…

Po včerejším slibu to tu máme oficiálně. Nový Tomb Raider míří na trh a zahrajeme si už v září.

15.  3.  2018 | | 7 N/A