3DMark03 - testovací šílenství začne dnes nanovo

Stejně jako majitel kvalitní motorky nebo auta se chlubí se svým miláčkem, kde může, i počítačoví fandové mají potřeba dát na odiv svůj stroj. K tomu aby je mohli po vzoru svých motoristických kolegů mezi sebou porovnávat slouží speciální testovací programy. 3D Mark je naprostou legendou mezi hráči, a tak není divu, že se pokračování těší velké pozornosti hráčů.
3DMark03 - testovací šílenství začne dnes nanovo

Testovacích benchmarků se povaluje na Internetu poměrně dost. Jmenujme například oblíbenou Sandru od SiSoftu, HWInfo nebo PCMark 2002. Tyto prográmky vám pomohou vyladit systém, eventuálně zjistit, která komponenta systém zpomaluje. Počítačoví hráči však mají poněkud jiné nároky na svůj počítač než obyčejní uživatelé. Potřebují výkon v 3D aplikacích spolu s podporou nejmodernějších efektů a funkcí. Toho si už dávno všimla firma "šílených cibulí" (MadOnion) a se svým 3D Markem dobyla trůn na poli testovacích benchmarků, který vám umožní zjistit teoretickou sílu vašeho domácího mazlíčka v náročných 3D aplikacích.

Jenže čas letí a již je tomu dva roky, co byl vydán zatím poslední 3D Mark 2001. Za tu dobu se výkon počítačů mnohonásobně zvýšil a počítače už dosahují dříve neuvěřitelných hodnot na hranici dvaceti tisíc bodů. Samozřejmě kromě toho se na trhu objevily nové generace grafických karet se spousty nových funkcí, a tak je jasné, že se dříve či později musel objevit i nový 3Dmark. Ač se čekání poněkud protáhlo, nakonec jsme se přece jen dočkali.

Den D je 11. únor čili dnešek, hodinou H 19.00 a místo? Web www.futuremark.com, na kterém se 3DMark03 objeví.

Než se tak stane, shrňme si, co o nejnovějším herním benchmarku víme:

Stejně jako předchozí díly budou existovat dvě verze programu, freewarová a placená (Pro). Uživatelé, kteří si připlatí za své peníze dostanou větší počet testů (údajně bude Free verze obsahovat pouze herní testy nikoli teoretické), větší komfort nastavení a rozsáhlejší možnosti využití Online Browseru pro ukládání výsledků.

Pro verze bude k dostání za 39,95 USD (cca 1250 Kč) na Internetu, případně za 49,95 USD v CD verzi (1550 Kč).

Špatnou zprávou pro modemisty je skutečnost, že celý program bude mít celkově 177 MB, na druhou stranu určitě bude k dostání na CD přílohách počítačových magazínů.

3DMark03 je benchmark budoucnosti, tudíž zapomeňte na nějaké vysoké skóre, ať už máte jakýkoli stroj. Jak uvedl v diskusním fóru jeden z tvůrců: "V každém 3Dmarku se snažíme nastavit hodnocení průměrného herního systému zhruba tisíci body," což v důsledku znamená, že žádný momentálně existující sériově vyráběný počítač se ani nepřiblíží hranici 5000 bodů.

Pokud vezmete v úvahu předchozí odstavec, tak vás ani nepřekvapí minimální požadavky na spuštění benchmarku, které jsou 1GHz procesor a 32 MB RAM DirectX 9.0 kompatibilní grafická karta minimálně s hardwarovou podporou DirectX 7.0 (na TNTčkách tedy nový 3DMark nespustíte).

Ale ani pokud vlastníte grafickou kartu podporující DirectX 7.0 (tzn. GeForce1/2/4MX), nemáte vyhráno a spustíte pouhopouhý jeden test. Další dva testy zprovozníte jen na kartách podporujících DirectX 8.0 (GeForce3,4Ti) a jeden testík čeká až na GeForce FX nebo nejnovější Radeony, jelikož vyžaduje DirectX 9.0.

Protože informací je opravdu poskrovnu, v podstatě se ani neví jaké jednotlivé testy budou. První test (DirectX 7.0) by se měl jmenovat Wings of Fury, jehož ústředním tématem bude vzdušný souboj letadel.

První z testů pro DirectX 8.0 (Battle of Proxycon) se odehrává na kosmické lodi a v ničem si nezadá s futuristickou střílečkou. Ostatně právě z něj je jeden ze screenshotů a také krátká videoukázka (5,5 MB - stahujte zde).

Druhý test pro DirectX 8.0 s názvem Trolls Test se inspiroval fantasy tématikou. Hlavní hrdina bude procházet jeskyní (plné propracovaných grafických efektů). Kvality sluje můžete ostatně sami posoudit ze zbylých dvou screenshotů, které jsou k dispozici.

  

Poslední test pro bohaté (tedy majitele grafických karet budoucnosti) je opět přírodní stejně jako Nature Test v 3Dmarku 2001.

Celkové skóre vašeho stroje se vypočítá ze všech testů, které grafická karta podporuje (DirectX 7.0 karta tedy provede jeden test, DirectX 8.0 3 testy atd.), takže výsledku k porovnání se nakonec dočkají všichni, kdo spustí alespoň jeden z testů.

Více se dozvíme až dnes k večeru a poté vám přineseme samozřejmě více informací a také výsledky našeho testování.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšího hitu Rockstaru?

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšíh…

GTA V je jistě stále celkem cool záležitost, poločas rozpadu se ovšem přiblížil a spolu s ním i myšlenky na nástupce v podobě GTA VI. Jaké bude?

9.  5.  2018 | | 6 N/A
Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Když jsou hry umění: nádherné obrázky, které by se klidně daly vystavit v galerii

Když jsou hry umění: nádherné obrázky,…

Hry jsou uměním a díky moderních nástrojům můžeme tvořit nádherné pohlednice z našich výprav. Pojďme se podívat na ty nejlepší z posledních let.

7.  5.  2018 | | 1 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
LEGENDY: Gangsterské herní šílenství se zrodilo ze zkratky GTA

LEGENDY: Gangsterské herní šílenství s…

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

9.  5.  2018 |
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Thanos míří do akce Fortnite díky speciálnímu, časově omezenému eventu

Thanos míří do akce Fortnite díky spec…

Nejpopulárnější světový film zavítá do nejpopulárnější videohry.

8.  5.  2018 |
Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell, Rage 2, Borderlands 3 a řadu dalších

Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell…

Úniky se občas stávají, obchodní řetězec Walmart to ale tentokrát opravdu slušně skonil.

9.  5.  2018 | | 3 N/A