3DMark03 - testovací šílenství začne dnes nanovo

Stejně jako majitel kvalitní motorky nebo auta se chlubí se svým miláčkem, kde může, i počítačoví fandové mají potřeba dát na odiv svůj stroj. K tomu aby je mohli po vzoru svých motoristických kolegů mezi sebou porovnávat slouží speciální testovací programy. 3D Mark je naprostou legendou mezi hráči, a tak není divu, že se pokračování těší velké pozornosti hráčů.
3DMark03 - testovací šílenství začne dnes nanovo

Testovacích benchmarků se povaluje na Internetu poměrně dost. Jmenujme například oblíbenou Sandru od SiSoftu, HWInfo nebo PCMark 2002. Tyto prográmky vám pomohou vyladit systém, eventuálně zjistit, která komponenta systém zpomaluje. Počítačoví hráči však mají poněkud jiné nároky na svůj počítač než obyčejní uživatelé. Potřebují výkon v 3D aplikacích spolu s podporou nejmodernějších efektů a funkcí. Toho si už dávno všimla firma "šílených cibulí" (MadOnion) a se svým 3D Markem dobyla trůn na poli testovacích benchmarků, který vám umožní zjistit teoretickou sílu vašeho domácího mazlíčka v náročných 3D aplikacích.

Jenže čas letí a již je tomu dva roky, co byl vydán zatím poslední 3D Mark 2001. Za tu dobu se výkon počítačů mnohonásobně zvýšil a počítače už dosahují dříve neuvěřitelných hodnot na hranici dvaceti tisíc bodů. Samozřejmě kromě toho se na trhu objevily nové generace grafických karet se spousty nových funkcí, a tak je jasné, že se dříve či později musel objevit i nový 3Dmark. Ač se čekání poněkud protáhlo, nakonec jsme se přece jen dočkali.

Den D je 11. únor čili dnešek, hodinou H 19.00 a místo? Web www.futuremark.com, na kterém se 3DMark03 objeví.

Než se tak stane, shrňme si, co o nejnovějším herním benchmarku víme:

Stejně jako předchozí díly budou existovat dvě verze programu, freewarová a placená (Pro). Uživatelé, kteří si připlatí za své peníze dostanou větší počet testů (údajně bude Free verze obsahovat pouze herní testy nikoli teoretické), větší komfort nastavení a rozsáhlejší možnosti využití Online Browseru pro ukládání výsledků.

Pro verze bude k dostání za 39,95 USD (cca 1250 Kč) na Internetu, případně za 49,95 USD v CD verzi (1550 Kč).

Špatnou zprávou pro modemisty je skutečnost, že celý program bude mít celkově 177 MB, na druhou stranu určitě bude k dostání na CD přílohách počítačových magazínů.

3DMark03 je benchmark budoucnosti, tudíž zapomeňte na nějaké vysoké skóre, ať už máte jakýkoli stroj. Jak uvedl v diskusním fóru jeden z tvůrců: "V každém 3Dmarku se snažíme nastavit hodnocení průměrného herního systému zhruba tisíci body," což v důsledku znamená, že žádný momentálně existující sériově vyráběný počítač se ani nepřiblíží hranici 5000 bodů.

Pokud vezmete v úvahu předchozí odstavec, tak vás ani nepřekvapí minimální požadavky na spuštění benchmarku, které jsou 1GHz procesor a 32 MB RAM DirectX 9.0 kompatibilní grafická karta minimálně s hardwarovou podporou DirectX 7.0 (na TNTčkách tedy nový 3DMark nespustíte).

Ale ani pokud vlastníte grafickou kartu podporující DirectX 7.0 (tzn. GeForce1/2/4MX), nemáte vyhráno a spustíte pouhopouhý jeden test. Další dva testy zprovozníte jen na kartách podporujících DirectX 8.0 (GeForce3,4Ti) a jeden testík čeká až na GeForce FX nebo nejnovější Radeony, jelikož vyžaduje DirectX 9.0.

Protože informací je opravdu poskrovnu, v podstatě se ani neví jaké jednotlivé testy budou. První test (DirectX 7.0) by se měl jmenovat Wings of Fury, jehož ústředním tématem bude vzdušný souboj letadel.

První z testů pro DirectX 8.0 (Battle of Proxycon) se odehrává na kosmické lodi a v ničem si nezadá s futuristickou střílečkou. Ostatně právě z něj je jeden ze screenshotů a také krátká videoukázka (5,5 MB - stahujte zde).

Druhý test pro DirectX 8.0 s názvem Trolls Test se inspiroval fantasy tématikou. Hlavní hrdina bude procházet jeskyní (plné propracovaných grafických efektů). Kvality sluje můžete ostatně sami posoudit ze zbylých dvou screenshotů, které jsou k dispozici.

  

Poslední test pro bohaté (tedy majitele grafických karet budoucnosti) je opět přírodní stejně jako Nature Test v 3Dmarku 2001.

Celkové skóre vašeho stroje se vypočítá ze všech testů, které grafická karta podporuje (DirectX 7.0 karta tedy provede jeden test, DirectX 8.0 3 testy atd.), takže výsledku k porovnání se nakonec dočkají všichni, kdo spustí alespoň jeden z testů.

Více se dozvíme až dnes k večeru a poté vám přineseme samozřejmě více informací a také výsledky našeho testování.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 14 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A