3DMark03 - testovací šílenství začne dnes nanovo

Stejně jako majitel kvalitní motorky nebo auta se chlubí se svým miláčkem, kde může, i počítačoví fandové mají potřeba dát na odiv svůj stroj. K tomu aby je mohli po vzoru svých motoristických kolegů mezi sebou porovnávat slouží speciální testovací programy. 3D Mark je naprostou legendou mezi hráči, a tak není divu, že se pokračování těší velké pozornosti hráčů.
3DMark03 - testovací šílenství začne dnes nanovo

Testovacích benchmarků se povaluje na Internetu poměrně dost. Jmenujme například oblíbenou Sandru od SiSoftu, HWInfo nebo PCMark 2002. Tyto prográmky vám pomohou vyladit systém, eventuálně zjistit, která komponenta systém zpomaluje. Počítačoví hráči však mají poněkud jiné nároky na svůj počítač než obyčejní uživatelé. Potřebují výkon v 3D aplikacích spolu s podporou nejmodernějších efektů a funkcí. Toho si už dávno všimla firma "šílených cibulí" (MadOnion) a se svým 3D Markem dobyla trůn na poli testovacích benchmarků, který vám umožní zjistit teoretickou sílu vašeho domácího mazlíčka v náročných 3D aplikacích.

Jenže čas letí a již je tomu dva roky, co byl vydán zatím poslední 3D Mark 2001. Za tu dobu se výkon počítačů mnohonásobně zvýšil a počítače už dosahují dříve neuvěřitelných hodnot na hranici dvaceti tisíc bodů. Samozřejmě kromě toho se na trhu objevily nové generace grafických karet se spousty nových funkcí, a tak je jasné, že se dříve či později musel objevit i nový 3Dmark. Ač se čekání poněkud protáhlo, nakonec jsme se přece jen dočkali.

Den D je 11. únor čili dnešek, hodinou H 19.00 a místo? Web www.futuremark.com, na kterém se 3DMark03 objeví.

Než se tak stane, shrňme si, co o nejnovějším herním benchmarku víme:

Stejně jako předchozí díly budou existovat dvě verze programu, freewarová a placená (Pro). Uživatelé, kteří si připlatí za své peníze dostanou větší počet testů (údajně bude Free verze obsahovat pouze herní testy nikoli teoretické), větší komfort nastavení a rozsáhlejší možnosti využití Online Browseru pro ukládání výsledků.

Pro verze bude k dostání za 39,95 USD (cca 1250 Kč) na Internetu, případně za 49,95 USD v CD verzi (1550 Kč).

Špatnou zprávou pro modemisty je skutečnost, že celý program bude mít celkově 177 MB, na druhou stranu určitě bude k dostání na CD přílohách počítačových magazínů.

3DMark03 je benchmark budoucnosti, tudíž zapomeňte na nějaké vysoké skóre, ať už máte jakýkoli stroj. Jak uvedl v diskusním fóru jeden z tvůrců: "V každém 3Dmarku se snažíme nastavit hodnocení průměrného herního systému zhruba tisíci body," což v důsledku znamená, že žádný momentálně existující sériově vyráběný počítač se ani nepřiblíží hranici 5000 bodů.

Pokud vezmete v úvahu předchozí odstavec, tak vás ani nepřekvapí minimální požadavky na spuštění benchmarku, které jsou 1GHz procesor a 32 MB RAM DirectX 9.0 kompatibilní grafická karta minimálně s hardwarovou podporou DirectX 7.0 (na TNTčkách tedy nový 3DMark nespustíte).

Ale ani pokud vlastníte grafickou kartu podporující DirectX 7.0 (tzn. GeForce1/2/4MX), nemáte vyhráno a spustíte pouhopouhý jeden test. Další dva testy zprovozníte jen na kartách podporujících DirectX 8.0 (GeForce3,4Ti) a jeden testík čeká až na GeForce FX nebo nejnovější Radeony, jelikož vyžaduje DirectX 9.0.

Protože informací je opravdu poskrovnu, v podstatě se ani neví jaké jednotlivé testy budou. První test (DirectX 7.0) by se měl jmenovat Wings of Fury, jehož ústředním tématem bude vzdušný souboj letadel.

První z testů pro DirectX 8.0 (Battle of Proxycon) se odehrává na kosmické lodi a v ničem si nezadá s futuristickou střílečkou. Ostatně právě z něj je jeden ze screenshotů a také krátká videoukázka (5,5 MB - stahujte zde).

Druhý test pro DirectX 8.0 s názvem Trolls Test se inspiroval fantasy tématikou. Hlavní hrdina bude procházet jeskyní (plné propracovaných grafických efektů). Kvality sluje můžete ostatně sami posoudit ze zbylých dvou screenshotů, které jsou k dispozici.

  

Poslední test pro bohaté (tedy majitele grafických karet budoucnosti) je opět přírodní stejně jako Nature Test v 3Dmarku 2001.

Celkové skóre vašeho stroje se vypočítá ze všech testů, které grafická karta podporuje (DirectX 7.0 karta tedy provede jeden test, DirectX 8.0 3 testy atd.), takže výsledku k porovnání se nakonec dočkají všichni, kdo spustí alespoň jeden z testů.

Více se dozvíme až dnes k večeru a poté vám přineseme samozřejmě více informací a také výsledky našeho testování.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |