1. Vyberte si, v čem vynikáte
Stejně jako když na prahu dospělosti přemýšlíte, jakým kariérním směrem se vydat, i u progamingu vás čeká důležité rozhodování. Zaměřte se na své silné stránky. V čem opravdu vynikáte? Jsou to spíše akčnější věci a střílečky, nebo zbožňujete spíše vymýšlení strategických postupů? Pro každého existuje odpovídající progamingové řešení. Výběr správné hry proto nepodceňujte.
2. Důležitá je kázeň, ale i selfpromo
Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, stát se profesionálním hráčem vyžaduje disciplínu a úsilí. Počítejte s tím, že strávíte hodiny a hodiny před obrazovkou. Pouze zdokonalování herních dovedností nestačí. K této práci patří i patřičná sebeprezentace, zejména pak na sociálních sítích.
Pokud si kladete otázku, jestli se dá progamingem uživit, tak dá. Ti nejlepší světoví hráči si hraním vydělávají v řádech milionů korun. Průměrný plat hráče se může vyšplhat až ke 100 000 Kč, záleží na jeho šikovnosti, ale i sponzorech. Pokud si chcete přepočítat, jak moc budete v balíku, zkuste kalkulačku pro výpočet čisté mzdy.
Tip: Nečekejte na to, až přijde profi smlouva k vám. Streamujte své hraní a ukažte světu, jak jste v tom dobří.
3. Investujte do vybavení
Nepodceňujte ani techniku, kterou ke hraní potřebujete. Ty nejvýdělečnější hry se „paří“ na počítači. Výkony našlapaných PC se obvykle nedají srovnat s herními konzolemi. Nezbytnou podmínkou je také účast na nejrůznějších ligách či turnajích. Většina z nich probíhá online. Závěrečná kola jsou však velkou show i s diváky a autogramiádami.
4. Udržujte se fit
I profesionální progamer může ztratit kondici. Ti nejlepší hráči hrají údajně i 80 hodin týdně, což je dvojnásobek běžného pracovního týdne. Čekají tě tak hodiny prosezené za počítačem, bolest očí, rukou i dolních končetin… Kromě fyzické náročnosti, zažívají hráči i psychický nápor. Konkurence je v tomto odvětví nemilosrdná. Jediným receptem, jak neupadnout v zapomnění, je neustále trénovat, zlepšovat se a učit se od těch nejlepších.
Tip: Syndrom karpálního tunelu, bolesti zad. To všechno může hraní velmi znepříjemnit. Nejlepší obranou je prevence. Zařaďte pravidelnou dávku sportu do svého života.
5. Zocelte svou psychiku
E-sport hráči jsou neustále pod hledáčkem veřejnosti. I když se jedná o virtuální svět, který pokračuje i samotnou propagací na sociálních sítích, tlak na ně je obrovský. Mnoho z nich ho nedokáže unést, a tak se stává standardem, že týmy ve vyšších soutěžích mají i vlastního psychologa. Velký otazník prozatím visí u olympijského turnaje. O možném utkání hráčů se mluví v rámci olympijských her v roce 2024, které se mají konat ve Francii. A kdo ví, když budete dostatečně trénovat, třeba se probojujete právě tam.