Strach a hrůza patří spíše k nepříjemným a nechtěným pocitům. Přesto je ovšem mnohdy záměrně vyhledáváme a jejich přítomnost si doslova užíváme, což je vlastně jeden z velkých paradoxů zábavního průmyslu. Hororové zážitky nás naplňují a přitahují zároveň, a to v jakékoli podobě. Pojďme si připomenout ty nejděsivější hry, které si lze v rámci videoher můžeme užít.
Layers Of Fear
O tom, že není horor jako horor svědčí Layers Of Fear od polského studia Bloober Team z roku 2016. Vývojáři se nechali inspirovat ukázkou hry P.T. a vytvořili jedinečný produkt, který vejde do herní historie. Zápletka se točí okolo opuštěného, psychicky narušeného umělce, který ztratil svou rodinu. Hra poodkrývá celý svůj příběh skutečně pomalu a je právě na hráči, aby si jej celý poskládal sám.




Cílem hry je v opuštěném domě umělcovy rodiny dokončit jednu z posledních maleb a poskládat tak veškeré střípky celého příběhu do jednoho velkého uměleckého díla. Hra je rozdělena do několika kapitol. V každé z těchto kapitol udělá váš hrdina po průzkumu opuštěného domu několik tahů štětcem. Naneštěstí je vaše postava otrokem vlastních démonů, a tak se tato osobní katarze stává noční můrou. Děsivost celé hry je založena na audiovizuálním zpracování, dynamickém proměňování prostředí a neviditelném zlu, které vás bude doprovázet na každém kroku.
Layers Of Fear je tak díky své koncepci naprosto jedinečným projektem, který v poslední době začíná získávat na popularitě. Jen si na nás za rok vzpomeňte, až bude herní trh zaplaven desítkami indie hororovými hrami odehrávajícími se v opuštěném domě. Layers Of Fear má však tu výsadu, že 1) přišel jako jeden z prvních a 2) naservíroval jedinečnou atmosféru, ve které dokázal umně propojit umění, strach, paranoiu a především výborný herní zážitek.
Amnesia: The Dark Descent
Amnesia je tak trochu rozporuplný projekt. Jedněmi milován, druhými nenáviděn. Připomeňme, že se jedná o indie survival horor studia Frictional z roku 2010. Ano, těch tvůrců, kteří jsou dále podepsáni za hrou Penumbra: Overture a Penumbra: Black Plague. Po grafické stránce bohužel hra působí místy až odpudivě, vše však nahrazuje herní obsah.




Klíčovou herní mechanikou tohoto projektu je průchod temného a děsivého prostředí, v tomto případě konkrétně hradu v 19. století. Amnesia nabízí famózní audiovizuální efekty umocňující celkové pocity z hraní. V této spojitosti doporučujeme připravit větší zásobu trenek, než je u vás běžně zvykem. Navíc, je třeba se připravit na skutečně temnou a tmavou hrou plnou děsivých momentů, zvuků, stínů, lekaček a nejasností. Zajímavostí také je, že celý příběh disponuje dohromady třemi alternativními konci.
Amnesia je jedinečná také díky možnosti obohacovat hru o vlastní řadu vlastních módů. V této spojitosti existují dva druhy: konverzní (přidává nové předměty, zvuky apod.) a naturální (není výrazně měněna herní struktura). Pakliže hledáte skutečně děsivý chodící zážitek plný bezmoci, Amnesia je tou nejlepší volbou.
Resident Evil
O legendární hororové sérii Resident Evil asi není třeba se dlouze rozepisovat. Jedná se totiž o herní synonymum strachu. O velké oblíbenosti této značky svědčí nejen číslovka 7 v zatím posledním dílu, ale také vznik filmové adaptace, pravda trochu rozporuplné, či komixových a knižních adaptací.




Historie této herní značky sahá až do roku 1996, kdy původně na platformu PlayStation vyšel nezapomenutelný Resident Evil. Zajímavostí potom zůstává, že ve svém mateřském lůně, v Japonsku, je hra známá pod názvem Biohazard. Pod legendou je podepsané studio Capcom a především kultovní postava herního průmyslu Šindži Mikami.
Herní série se odehrává původně ve městě Raccoon City a klíčovou roli zde hraje organizace Umbrella Corporation a jejich hrozivý vir. Série se však v dalších dílech odehrává i v jiných lokacích např. v Číně, ve Španělsku či v Africe. Každý z dílů nabízí tak trochu jiný herní zážitek a těžko doporučovat jeden konkrétní. Za větší povšimnutí však stojí čtvrtý díl celé série, popřípadě Resident Evil HD Remaster, což je vyhlazenější verze remaku z roku 2002. Třešničkou na dortu je potom pochopitelně zatím poslední kousek, z prvního pohledu servírované zlo, Resident Evil 7. Ať už sáhnete po jakémkoli dílu, připravte se na vynikající atmosféru a spousty děsivých momentů.
Silent Hill
Máme tu další legendární sérii a opět asijského původu. Za Silent Hill je podepsaný zejména Keiichiro Toyama společně se studiem Konami. Tak nějak nám tedy na povrch vyplouvá již dříve známý fakt, že na hororové zážitky jsou mistři z asijských zemí naprostou špičkou. Zároveň si lze povšimnout možná nepříliš známého faktu, že v rámci hororových her se velice daří komplexním sériím na pokračování. Inu opakované zlo asi hororovkám svědčí.




Silent Hill je další z kultovních survival hororů devadesátých let, který formoval žánr do takové podoby, jakou známe dnes. První díl spatřil světlo světa již v roce 1999 a mohli jsme si ho zahrát na konzoli PlayStation. O třináct let později, v roce 2012, jsme se dočkali již sedmého dílu s podtitulem Downpour.
Sérii charakterizuje zejména výtečná atmosféra, množství puzzlů a tak nějak nezaměnitelný styl. Také značka Silent Hill zaznamenala velké úspěchy i v mimoherní oblasti. Za nejvýznamnější produkty v tomto směru patří zejména komiksové zpracování a pochopitelně též dvě filmová adaptace společnosti Sony. Za nejděsivější díly série jsou považovány Silent Hill a Silent Hill 3, v rámci příběhu je potom vyzdvihován Silent Hill 2. Pakliže jste však ještě neměli tu čest se se sérií setkat, rozhodně neváhejte a zkuste bez ostychu první díl. Tato série vás chytne a jen tak nepustí!
Outlast
Outlast studia Red Barrels započal svou slavnou cestu v roce 2013 a stál u pomyslné renesance a transformace hororových her do podoby, jaká vládne hernímu průmyslu nyní. Outlast nebyla nikterak přelomovým kouskem, nicméně nabídla několik zajímavých herních mechanik, které se krátce na to staly zlatým standardem ve svém žánru. Abychom byli přesnější, Outlast napomohlo v jejich popularizaci.




Konkrétně máme na mysli totální survival mód, založený na úplné bezmoci herního hrdiny, který je vržen do hororového prostředí bez jakékoli možnosti bránit se. Outlast tak výrazně napomohl k popularizaci ultimátního survilal zážitku stavějícím na křehkosti a zranitelnosti herní postavy. Hráči tak nejsou k dispozici žádné zbraně či cokoli podobného, co by mohlo alespoň náznakem usnadňovat zoufalou situaci, do které se dostal. Jediným pomocníkem je v případě Outlast zdroj světla v podobě nočního módu kamery.
Outlast, respektive Outlast 2 postavil svou image na tísnivých momentech totální bezmoci, pocitu slabosti a zprvu nepříliš atraktivní hře na schovávanou. Přesně takhle by se vlastně dala nazývat klíčová herní mechanika, neboť jediný způsob přežití je plížení, plazení, schovávání a zběsilé utíkání. Jenže tento způsob přežívání je nejenže velice intenzivní, ale také neskutečně lákavý.
Ať už se rozhodnete pro první díl odehrávající se v prostředí podivného ústavu či následný datadisk nebo snad zavítáte do americké pustiny mezi sektářské pomatence, vězte, že si užijete mnoho a mnoho děsivé zábavy plné nejen samoúčelných jumpscarů, ale také hutné tíživé atmosféry. Popřemýšlejte také nad nedávno vydanou verzí Outlast: Trinity, která shrnuje zatím veškerý dostupný obsah.
Dead Space
Dead Space je survival hororovým zážitkem z pohledu třetí osoby. Hra vyšla v roce 2008 a stojí za ní studio Visceral Games. O následnou distribuci se postaralo Electronic Arts. O úspěchu prvního dílu svědčí následná pokračování z roku 2011 a 2013 či hříčka Dead Space: Ignition z roku 2010. Byť nebyla tato série nikdy považována za čistokrevnou hororovku, nabídla nemálo intenzivních zážitků, které jen tak nezapomenete.




Jak jsme naznačili, Dead Space je akční střílečkou z pohledu třetí osoby, což dalo hře tak trochu jiné možnosti. Nejedná se totiž o horor jako takový, ale o sci-fi survival thriller. Tato skutečnost je ovšem jednou z největších výhod celé herní série, neboť pozornost byla vždy upřena trochu jinam. To však tvůrcům osvobodilo ruce a krom výborné hratelnosti dokázali značku charakterizovat také jedinečnou hororovou atmosféru. Strašit vás nebude jen samotné prostředí a emzáci, ale zejména zoufalý nedostatek munice. Procházet temné chodby s pěti náboji v zásobníku totiž vaši duši zrovna nepohladí.
Každý z dílů série však přece jen nabízí poněkud jiný herní zážitek. V rámci tísnivé atmosféry a hororového zážitku doporučujeme spíše první dva díly, i když ani Dead Space 3 rozhodně není špatným pokračování. Každý z dílů však nabízí parádní řežbu akčního ražení, zasazenou do skvělého prostředí. Těšte se na hordy mutantů a nejrůznějších monster, množství lekaček a nepříjemného mrazení v zádech.
Alien: Isolation
Oproti jiným dnes představeným hrám, představuje Alien: Isolation trochu opačný směr vývoje. Reprezentuje totiž adaptaci filmové předlohy, což samo o sobě může poněkud stigmatizovat. Časový odstup však spolehlivě prověřil, že jde o jednu z nejzdařilejších herních předělávek kultovního hororu Vetřelec.




A nejen nejzdařilejší, ale rovněž nejděsivější. Tvůrci z Creative Assembly totiž odbočili od poněkud naivní představy, že herní adaptace Vetřelce musí být nutně akční jízdou a stočili kormidlo silně doprava, směrem ke stealth akci. Tento posun nejenže přidal hře na vážnosti, ale zároveň vytvořil podhoubí pro tu pravou hororovou atmosférou, kterou se honosila filmová předloha.
Tak, jak je u podobných her nutné, i Alien: Isolation vyniká především v oblasti hutné atmosféry. Navíc se tvůrcům povedl výsledný mix stealth akce s akčními scénami, kterých sice není příliš, ale zároveň ani málo. Obecně platí, že nejjednodušší způsob jak přežít, je nebýt vůbec viděn. Momenty, kdy se budete pomalu plížit temnou chodbou s echolokátorem v ruce vás prostě navždy změní. I přes apriorní skepsi hra sklidila překvapivě pozitivní hodnocení 7,9 respektive 8.2 na metacritic.com. Alien: Isolation byl dále oceněn BAFTA Games Awards za použité audio a nominován dále např. na hru roku, design roku či soundtrack roku.
A při kterých hororových hrách jste se nejvíce báli vy? Podělte se s námi v komentářích pod článkem.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium