Assassin's Creed Origins je opravdu zábavné, ale budete se bavit víc, když dáte na naše tipy. Poučte se z našich chyb!
Neskákejte do všeho po hlavě
Assassin's Creed Origins má velmi chytře postavenou strukturu, která vás ve vedlejších úkolech vezme k většině hlavních důležitých bodů zájmu v celém herním světě. Jako příklad si vezměte cestu z úvodní vesnice Siwa do Alexandrie. Při cestování přes pouštní pláně narazíte na několik otazníčků, které vás lákají k prozkoumání. A takhle je to po celé mapě, na mnoho obsahu vlastně narazíte "omylem".
Ignorujte zpočátku všemožné otazníky a držte se své cesty, dokud se nedostanete ke chrámu Sekhmeta. Narazíte na něj hned vedle cesty a nasbíráte v něm hromadu vedlejších úkolů, které vás zavedou do nedalekého úkrytu banditů. Najdete tam i na pár hádanek. Ty spočívají v jednoduchém puzzlu a vždy vás zavedou k nějakému pokladu.




Takhle si ušetříte dost času, protože kdybyste všechny otazníčky objeli už cestou do Alexandrie, stejně byste se tam museli vracet v rámci vedlejších úkolů. Když už vás úkoly vedou z oblasti pryč, můžete s klidem vyčistit zbývající neobjevená místa, protože tam už vás pravděpodobně nic příběhového nezavede. To platí prakticky pro všechny herní oblasti, zkrátka se nechejte unášet příběhovou řekou.
Senu vám umí pomoci, naučte se jej využívat
Po tom, co vám Senu přistane na rameni, se můžete stisknutím klávesy přepnout do módu orlího pohledu. Můžete si létat a prozkoumávat okolí, označovat body nebo ho také můžete využít k rychlému cestování. Pohled na krajinu z pohledu Senu je opravdu něco jedinečného a rozhodně dokáže několikrát předvést grafické krásy titulu.




Stiskem další klávesy Senu přejde do modu soustředění. Pak je mnohem jednodušší prozkoumávat prostředí. Každý nepřítel nebo aktivní objekt, jako třeba poklad, na který se Senu podívá, pak budete mít zvýrazněný i z pohledu Bayeka. Senu vidí dokonce i přes zdi a do podzemí, takže vlastně je to takový příruční okřídlený sonar.
Je několik označení, které může Senu použít. Bíle vidíte důležité objekty, zlaté jsou pak věci týkající se misí. Jejich přesnou polohu ale získáte až potom, co Senu přiletí blíž a uvidíte zmenšující se kruh. Čím je menší, tím jste blíže ke skrytému pokladu.

V průběhu hraní se snažte dosáhnout co nejvyššího procenta synchronizace a vylezte na všechny věže, protože si pak bude Senu všímat více věcí, což usnadňuje jak hledání nepřátel, tak i důležitých objektů.
Rozebírejte vaše modré a fialové vybavení
V novém asasínovi to funguje tak, že potřebujete hodně materiálů, abyste si mohli vylepšit veškeré svoje vybavení a nejsnadnější cestou k jejich zisku je mimo lovu právě rozebírání nepotřebného harampádí v inventáři.
Když budete prodávat svoje věci, nakonec se dostanete do bodu, kdy chcete mít lepší meč nebo skrytou čepel, ale nebudete mít dostatek surovin na jejich vylepšení. Abyste získali materiály, museli byste pronásledovat konvoje nebo materiál nakoupit za ne úplně příznivé ceny, případně se vydat na lov. Téhle situaci se můžete snadno vyhnout nebo si ji minimálně velmi zjednodušit, když si budete průběžně dělat zásoby materiálu díky rozebírání zbraní.




Dokud máte zbraň, která vám dobře poslouží v každé situaci, nemáte žádný důvod si syslit modré nebo fialové vybavení, když stejně za chvíli najdete zase nějaké lepší. Prostě vše rozeberte a konečně si vylepšete skrytou čepel, hrudní ocelový plát nebo rukavice. Není úplně zábavné, když nemůžete zabít skrytou čepelí obyčejného vojáka jenom proto, že má vyšší level, že.
Nepodceňujte zvířata
Krokodýli nejsou žádný problém. Pokud stojíte pěkně v bezpečí na zdi, nedostanou se k vám a vy jim v klidu můžete vpálit pár šípů do těla. Za chvíli už krokodýl plave břichem nahoru. Ale co když jste si zvolili nízký kámen, nebo se vám povedlo spadnout do vody? To už se z jejich spárů nejspíš nedostanete. Také byste se jim měli vyhýbat, pokud jedete na lodi. Její potopení totiž krokodýlům nedělá žádný problém.




Lvi také nejsou nijak obtížným nepřítelem. Tedy jeden lev. Většinou to ale bývá tak, že když na nějakého narazíte, není sám. Rychle vezměte oštěp do ruky, jinak máte jen docela malou šanci na přežití. To samé platí i o hyenách. Na každé zvíře se vyplatí mít dobrou strategii nebo alespoň pořádně vylepšenou zbraň, kterou jí skolíte na pár seků.
V předchozích případech stále ale máte šanci na přežití. To se ale nedá říct, pokud narazíte na hrochy. Stejně jako ve skutečnosti jsou to zatraceně nebezpečná stvoření. Žádné jiné zvíře nezabije více lidí, než právě hroch. Pokud je uvidíte, obloukem se jim vyhněte, nebo si nasyslete na vyšší level a jděte si to vysvětlit s těmi slabšími. Kožešiny totiž potřebujete.
Odemykejte body pro rychlocestování co nejdříve
Většina uživatelského rozhraní Assassin's Creed Origins je krásně přehledná, jedna věc to ale docela kazí. Po tom, co objevíte nějakou lokaci, objeví se na mapě jako tmavá ikona, ale když celou oblast vyčistíte, ikona zešedne.




Z nějakého důvodu je to vytvořené tak, že je označení lokace zašedlé, dokud neprovedete synchronizaci na všech bodech v oblasti. To znamená, že vylezete na všechna vyvýšená místa a porozhlédnete se po okolí, podobně jako v každém Assassin's Creed.
Zelený bod nad ikonou naštěstí indikuje, jestli už máte opravdu vše v oblasti dokončené a můžete si tak ověřit, jestli vám tam ještě něco zbývá nebo se s klidnou duší můžete zase vydat dál. Synchronizace je však důležitá, jelikož odhaluje nejen zajímavosti na mapě, ale také tak důležitý bod pro teleportaci hráče nebo vnímavost pro orlici Senu.
Oheň je váš přítel, neplatí to ale v každém případě
V Assassin's Creed Origins můžete oheň využívat na spoustu věcí. Tráva, dřevo a některé budovy se dají podpálit. Také menší lodě dobře hoří, nemluvě o tom, že můžete zapálit samotné nepřátelé. Oheň vám také může otevřít cestu do tábora a osvětlit temné kobky. Všechna pro mají ale i svá proti.




Nejjednodušší cestou, jak něco nebo někoho zapálit, je vystřelit po něm zapálený šíp. Většina kempů, pevností a měst má všude rozesetá ohniště, u kterých si můžete špičku šípu napálit. Stejně to můžete udělat i na lodi, tedy pokud na ní najdete olejovou lampu.
Buďte ale s ohněm opatrní. Bayek není nehořlavý a oheň mu každou vteřinu ukusuje nemalé množství života. Na vyšších levelech s vylepšeným vybavením přežijete o něco déle, ale stejně se co nejrychleji budete muset dostat do vody. Oheň je tu opravdu prevít.
Neutrácejte drachmy za oblečky nebo koně
Na každé základně najdete krejčího a podkoního, u kterých si můžete pořídit běžné i vzácné oblečky a tzv. mounty, tedy dopravní prostředky. Nejsou ale zrovna nejlevnější a některé se dají koupit jen za reálné peníze. Všechno je to ale naprostá zbytečnost, co vám vytáhne z kapsy peníze, co potřebujete syslit na vylepšení vybavení a zbraní v pozdějších fázích hry.




Ať už si zvolíte kterýkoliv z nich, není v tom absolutně žádný rozdíl. V popisku sice najdete věci jako "nepřitahuje pozornost" nebo "létá jako šíp", ale ve skutečnosti jsou všechny naprosto stejné. Jejich nákupem jen vyhodíte drachmy do kanálu, místo toho byste si je měli ponechat na nákup lepšího vybavení, které vám pomůže v postupu hrou. Mimo to, dostáváte tyto věci také za plnění vedlejších úkolů, tak proč si to nezjednodušit?
Když už jsme u těch drachem, vlastně si nemusíte kupovat ani zbraně. Šetřete si na vylepšování legendárních a epických věcí, pokud už nesplňují vaše požadavky. Je to o mnoho efektivnější a v mnoha případech i levnější.
Vašeho koně nezajímají nebezpečné zóny
Assassin's Creed Origins má skvělý systém cestování, kde mounti po stisku tlačítka sami běhají po vyznačených cestách, podobně jako u třetího Zaklínače. Stiskem tlačítka je pak můžete navigovat k úkolu nebo vámi umístěnému bodu na mapě a vy se tak můžete starat o boj nebo kochání se okolím.




Krom toho, že je snadnější bojovat v sedle díky tomu, že svého koně či velblouda nemusíte řídit, je to také pohodlnější v případě, že vedete rozhovor nebo cestujete s někým. Cestování si tady budete opravdu užívat, některé scenérie jsou prostě úchvatné.
Bohužel je ale váš parťák přeci jen zvíře, které nezajímají jakékoliv možné hrozby, takže se klidně může stát, že se kocháte krajinou a najednou projíždíte táborem banditů, protože vašemu velbloudovi je jedno, že cesta vede přesně skrze něj. Proto je lepší si kontrolovat mapu, abyste se náhodou neocitli ve větších problémech, než byste zvládli.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium