Hledáte nějaký kvalitní simulátor staršího data, ať už letadla, lodi nebo chcete vozit náklad s kamionem? Pokud se vám nechce zdlouhavě bádat v hlubinách internetu, máme pro vás zaručené tipy.
Assetto Corsa
(Kunos Simulazioni, 2013)
Začneme tedy klasickými závody. Na tvorbě Assetto Corsa se od roku 2010, kdy se o jejím vývoji začalo uvažovat, podíleli i piloti formulí nebo profesionální závodníci z jiných soutěží. Díky tomu se auta na vozovce pohybují velmi realisticky. Firma Kunos má s tvorbou simulátorů letité zkušenosti a ty zúročilo právě zde.




Podstatnou zajímavostí je, že tvůrci vycházeli ze zkušeností stáje Ferrari a konzultací s odborníky, jelikož posláním Kunos Simulazioni je poskytovat kvalitní simulace motosportu, tak, aby se podle nich dalo do určité míry naučit ovládání některých vozů, ale zároveň aby se nevytratila atmosféra hry.
K dispozici máte širokou škálu předních světových automobilových značek od Ferrari až po Hondy, prototypů, ale také i historických vozů. V nabídce je také velké spektrum lokací a závodních okruhů známých z některých moderních závodů.
Z podobných titulů bychom vám ještě doporučili novou Forzu, Gran Turismo Sport nebo Project Cars 2, Assetto ale bere vrchol žebříčku právě díky nekompromisní simulaci.
DCS World
(Eagle Dynamics, 2008)
Ze silnice se přesuneme do oblak. V této hře se blíže seznámíte s bojovými letouny ruské armády jako třeba Sukhoi Su-25T, nebo si zalétáte v historickém TF-51D Mustangu. V herním světě se pak v některém z letadel proletíte nad rozsáhlou oblastí Kavkazu a části Gruzie. Kampaně pak reflektují ozbrojený konflikt v Gruzii z roku 2008.




Před několika lety do hry přibyl dodatečný obsah v podobě bitev o Normandii v roce 1944, kde si můžete vyzkoušet vzdušné souboje ve stylu druhé světové války podobně jako je tomu ve hře IL-2 Sturmovik.
S přihlédnutím k realistickým herním mechanikám, relativně dobré grafice a ovládání všech strojů se Digital Combat Simulator jeví jako celkem povedený.
Ve vývoji je aktuálně DCS World 2.0, který je dostupný v Early Access.
Falcon BMS (původně Falcon 4.0)
(MicroProse, 1998, zlepšená verze 2013)
Remake kultovního leteckého simulátoru z roku 1998, kde jste mohli pilotovat americký F-16 Fighting Falcon v prostředí války na korejském poloostrově. Pokračování se ale Falcon 4.0 nedočkal, a tak v roce 2000 společnost vypustila zdrojový kód ven a další tvorby se chopila komunita.




V roce 2015 se na GOGu objevila remasterovaná komunitní verze Falconu 4.0 pod názvem Faclon BMS, provedená v moderní grafice, což titulu dává okázalý punc jakési kvality. Dalo by se říct od hráčů pro hráče.
Kerbal Space Program
(Squad, 2015)
V Kerbal Space Program si můžete vytvořit vlastní podobu vesmírného programu, v jehož rámci můžete prozkoumávat nové planetární systémy, a také máte možnost stavět všemožná kosmická plavidla.




Na výběr jsou tří herní režimy. Prvním je pískoviště, kde máte k dispozici veškeré nástroje herního univerza a bez omezení můžete plánovat vesmírné lety a průzkumy. Dále je zde Vědecký režim, ve kterém dostáváte body za objevy a vědecké mise, skrze které si pak pořizujete novou technologii. Jako třetí herní mód Kerbal nabízí klasickou kariéru, kdy si v režimu vědy za peníze stavíte lodě a další cestovní prostředky.
Kromě samotných hráčů o hru projevila zájem také vědecká obec, jelikož využívá principu Newtonova chování vesmírných těles.
Euro Truck Simulator 2
(SCS Software, 2012)
Pokud prahnete po dalekých cestách v kabině kamiónu za poslechu oblíbeného rádia, není lepšího výběru než série simulátorů od SCS Software. Z hlediska kvality a obsahu ale rozhodně vybereme právě Euro Truck Simulator. Za úkol je vyhledávat zakázky a vozit zboží napříč Evropou a za každou, kterou splníte, přičemž nepřekročíte časový limit nebo se nic nestane s nákladem, dostanete peníze. Za ty si kupujete další a další komponenty k vozu, jako je třeba návěs.



I
Simulátor je mezi hráči poměrně oblíbeným a v celkovém rámci vám ho s čistým svědomím můžeme doporučit, ale je dobré si říct i několik nevýhod. Může se stát, že se setkáte se špatnou AI nebo přílišnou jednotvárností v pozdějších fázích hry, což ale nemusí každému vadit. Mnoho hráčů tyto hry hraje jako relax po náročné práci, kdy je baví jen sledovat ubíhající krajinu. S novými zakázkami poroste i chuť hrát.
V případě, že se chcete vydat za velkou vodu, doporučujeme i čerstvý American Truck Simulator - New Mexico. Ten je ale z hlediska obsahu a především kamionů zatím o něco skoupější.
Hacknet
(Surprise Attack Games, 2015)
Tohle je naprostá bomba. Někteří ji už možná znáte a zkoušíte, co dovede, ale pro ty, kteří neví o co jde bude nejlepší začít od začátku. Hacknet není jen nějaká aplikace na simulaci hackování, jaké známe z internetu. Hacknet pracuje se skutečnými unixovými příkazy, je komplexní, nemá žádné úrovně, avšak nepostrádá lineární příběh.




Vše se bude točit kolem smrti legendárního hackera Bita, který se vám ve hře ozve a vy pomalu začnete rozplétat záhady, o kterých jste ani neměli tušení. Vše samozřejmě pomocí pěkného hackovacího terminálu.
Hacknet je vhodným společníkem pro opravdu náročné pařmeny, které nebaví už hollywoodsky zpracované AAA trháky a raději se v temnotě svého pokoje opájí představou, jak si za bitcoiny koupí polovinu světa, aby s tou druhou mohli následně válčit.
Série IL-2 Sturmovik
(1C:Maddox Games, 2001)
Pověstný World War II combat flight simulator bychom vám nemohli nedoporučit. Je sice už trochu staršího data, ale i tak nabízí poměrně zdařilý herní zážitek.




Na výběr míváte kolem 31 letadel a zhruba 40 oponentů a s verzí DeLuxe jich může ještě značně přibýt. Všechna historická letadla, která ve Sturmoviku najdete pochází z arzenálů států jako Velká Británie, Sovětský svaz, nacistické Německo, USA, Austrálie, Japonsko nebo Polsko a mnoho dalších.
Simulátor je skvělou oddychovou akcí pro milovníky druhoválečných vzdušných soubojů a za vyzkoušení rozhodně stojí. IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad, popřípadě IL-2 Sturmovik: Birds of Prey.
Silent Hunter 5: Battle of the Atlantic
(Ubisoft Romania, 2015)
V tomto simulátoru ponorek zažijete opravdu stísněný pocit, jaký byste jinde jen těžko hledali. Atmosféra rozbouřeného moře zde na vás dýchá každým okamžikem. Na výběr je z velkého množství ponorek, herních scénářů a také je zde velký počet oponentů. Můžete kormidlovat i legendární německé U ponorky, které spojencům naháněly husí kůži.




V hodnocení herních žebříčků si Silent Hunter 5: Battle of the Atlantic nevede špatně a kritici jej řadí do kategorie lehkých nadprůměrů, ale pokud jste milovníkem akce po vodou, tak si tento kousek rozhodně nenechte ujít.
Flight Simulator X
(Microsoft Game Studios, 2006)
Tento simulátor civilních letadel nabízí celkem 18 typů letounů, a to jak proudových, tak vrtulových. K dispozici máte celkem 30 možných map a oproti svému předchůdci Flight Simulatoru 2004 je toto pokračování obdařeno vylepšenou grafikou s novým modelem Země, vylepšenou GPS navigací uvnitř nově designovaných kokpitů, lepší ATC, zdokonalený multiplayer, zvýšení maximální výšky na 100 milionů stop, chvění obrazovky, turbulence a nové efekty počasí, především vody.




Kromě základní verze jsou k dispozici ještě dva service packy a rozšíření pod názvem Flight Simulator X: Acceleration. Doporučujeme ale zakoupit nejnovější a vylepšenou Steam edici hry.
A na jakých simulátorech ujíždíte doma vy? Podělte se s námi v diskuzi!
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium