9mm – Max Payne v mobilu (recenze)

Policista drsný tak, že by bradou mohl hoblovat fošny, vyráží do boje proti zločinu. A nějak podezřele připomíná našeho kámoše Maxe Payna.

Už i náš starý známý Max Payne se dostal na mobilní displeje. Vzhledem k tomu, že výrobcem hry je Gameloft, jedná se samozřejmě jen o poměrně věrný klon původního hry. Remedy Entertainment tehdy vůbec poprvé v herní branži představili „bullet-time“, který byl potom použit ještě v mnoha hrách a filmech.

9mm 01.jpg

Gameloft se tentokrát snaží hrát do noty především starším hráčům, ostatně i věkové doporučení hry je 17+. A toto označení není jen náhodné. Jako na běžícím pásu totiž jednotlivé postavy vypouští z úst jedno sprosté slovo za druhým a ani hlavní postava hry nejedná zrovna v rukavičkách.

Hrdina je prototypem drsného policajta à la Harry Callahan, který se nebojí porušit zákon

Dohadování s drogovými dealery v nočních klubech jsou denním chlebem pro hlavního hrdinu jménem John Kannon, zvaného Loose. Ten je prototypem drsného policajta à la Harry Callahan, který se nebojí porušit zákon, jen aby vyřešil další případ a dal těm zlým pořádně zabrat.

Příběh je vyprávěn video cutscénami, do kterých sem tam budete moci zasáhnout i vy. Bohužel ne proto, abyste vybrali odpověď na otázku a tím třeba změnili chod celého děje, ale spíš abyste se vyhnuli právě letící pěsti, či předmětu. Herní náplň je lineární, a ačkoliv by se z obrázků a průvodních popisků od Gameloftu mohlo zdát, že se jedná o klon GTA, není tomu tak. Hra je opravdu spíše podobná Maxi Paynovi, takže i zde dostanete jeden úkol a po jeho splnění se spustí cutscéna, a po ní další úkol. Celkem 12 levelů vám však nezabere moc dlouho, osobně odhaduji něco málo přes tři hodiny, což rozhodně není něco, z čeho by vám spadla čelist až na zem.

9mm 02.jpg

Úkoly jsou potom víceméně tradiční a ničím zkušeného hráče Gameloft her nepřekvapí. Na druhou stranu temná atmosféra hry je velmi zajímavým a nečekaným překvapením a rozhodně se jedná o neotřelý jev v akčních hrách na mobilních zařízeních. Bohužel je tu však také dost chyb, které vás od opětovného zahrání pravděpodobně odradí. Sem tam se třeba stane, že postavy v cutscéně otevírají pusu, i když momentálně nemluví, a naopak. Podobně jako v nedávném Backstab se vám také občas stane, že se zaseknete v překážce, nebo že těla mrtvých nepřátel zmizí přímo před vašima očima.

9mm 03.jpg

Dalším velkým lákadlem od tvůrců bylo potom zničitelné prostředí. To funguje jen částečně. Ano, při přestřelkách můžete rozstřílet třeba plechovky od nápojů nebo repráky s hlučnou hudbou, ale to je asi tak vše. Na druhou stranu bullet time funguje skvěle a ačkoliv se ovládá dotykem, vše funguje bez problémů. Po zapnutí bullet time stačí jen přejet prstem po displeji a John skočí směrem, kterým jste přejeli, a ve vzduchu ještě stačí za vaší pomoci oddělat všechny padouchy v místnosti. Tak trošku netradičně pro mobilní hru jsou veškerá prostředí otevřená a nemůžete se tak nikam schovat. Pokud na vás naběhne velká přesila protivníků, bude bullet-time prakticky jedinou cestou ze šlamastiky. Opět tedy podobnost s Maxem Paynem.

VIDEO: 4718 '9mm - Trailer'

Grafické zpracování je řekněme standardní a nabízí klasickou „Gameloft grafiku“ šlapající na jejich vlastním enginu. Audio stránka ale tentokrát neplní roli jen nutného doprovodu a 3D ozvučení dodá na skvělé atmosféře. Samozřejmě si 3D zvuk nejlépe vychutnáte po nasazení sluchátek, kdy můžete krásně vnímat, odkud který zvuk přichází.

9mm 05.jpg

Velkým překvapením je potom začlenění online multiplayeru a to jak přes wifi, tak přes bluetooth. V něm si můžete vychutnat hned dva mody až ve dvanácti hráčích. Ani tentokrát se však vývojáři z Gameloftu nevyvarovali bugů, které pocítíte právě v této části hry.

Při přestřelkách můžete rozstřílet třeba plechovky od nápojů nebo repráky s hlučnou hudbou

Několikrát se mi stalo, že hra začala lagovat a následně jsem byl odpojen ze serveru, ačkoliv jsem byl připojen na domácí velmi rychlou wifi. Podobných chyb je obrovská škoda i s přihlédnutím k faktu, že právě Gameloft hry podobnými vadami dříve netrpěly.

9mm 04.jpg

9mm je zajímavým titulem, který vyloženě neurazí. Drsná mluva, temná atmosféra a velmi akční přestřelky, při kterých používáte bullet-time, zní jako velká lákadla a když se k nim ještě přidají obrázky, na kterých hlavní hrdina drží zbraně v obou rukou a za ním vše vybuchuje, hráčská euforie a nedočkavost graduje. Po spuštění hry a několika minutách hraní však přichází nepříjemné vystřízlivění a zklamání. Bohužel to nezachrání ani fakt, že se jedná o univerzální aplikaci, tedy že si hru stačí pořídit jednou a zahrajete si ji jak na iPadu, tak na iPhonu. Za necelých 7 amerických dolarů bychom přeci jen rádi dostali trošku víc té herní zábavy. Mimochodem, hra se objeví ve verzi pro Android prý "brzy".

9mm

Dostupné pro: iPhone, Android
Žánr: Akce | Third person akce
Výrobce: Gameloft | Webové stránky hry
  • Univerzální aplikace
  • Drsná atmosféra
  • Bullet-time
  • Lineární příběh
  • Problémy s multiplayerem
  • Nepříjemné bugy
  • Krátká herní doba

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |
Víme, na co všechno se můžete těšit při otevření krabice s PS5

Víme, na co všechno se můžete těšit při otevření k…

Únik pojednává jak o základní, tak i digitální edici.

14.  9.  2020 | | 6 N/A